Seděl jim spíš kros, přesto Zoubek a Florián lužánecký asfalt třikrát dobyli

Brno – Ani pro jednoho nepředstavovaly cesty v lužáneckém parku ideální běžeckou trať, přesto si připsali tři vítězství. Bývalí atleti brněnské Zbrojovky Miroslav Zoubek a Jiří Florián se zařadili mezi osmičku trojnásobných šampionů Běhu Lužánkami.

5.3.2015

Ani pro jednoho nepředstavovaly cesty v lužáneckém parku ideální běžeckou trať, přesto si připsali tři vítězství. Bývalí atleti brněnské Zbrojovky Miroslav Zoubek a Jiří Florián se zařadili mezi osmičku trojnásobných šampionů Běhu Lužánkami.Foto: DENÍK/Attila Racek

Deník Rovnost na ně zacílil pátý ze sedmi dílů seriálu věnovanému druhému nejstarším běhu na Moravě. Už sedmdesátý ročník se poběží 21. března. „Je to trochu paradox. Byl jsem krosový běžec a v Lužánkách se závodí na asfaltu," přemítá nad svými triumfy Florián, který vyhrál v letech 1984, 1989 a 1990.

S další hvězdou osmdesátých let se v lužáneckém parku míjel. Zoubek ovládl roky 1980, 1986 a 1988. „Asfalt mi tolik neseděl. Byl jsem přírodní typ, rád jsem běhal v lesích, po polňačkách, v terénu," říká sedmapadesátiletý Zoubek.

Ještě dvakrát stál na stupních vítězů, v roce 1984 kvůli zranění z pádu Běh Lužánkami nedokončil. O tři roky dřív ovládl Zoubek československý krosový šampionát, jenže v brněnském klání podlehl Lubomíru Tesáčkovi, pozdějšími halovému mistru Evropy v běhu na tři kilometry.

Zoubek pracoval jako správce fotbalového stadionu Za Lužánkami, takže do parku si „odskočil" pravidelně. „Byl to domácí závod a měl obrovskou tradici, běželo se uprostřed města, přišla se podívat rodina. Vždycky jsem se Lužánek rád účastnil," přiznává s nostalgií v hlase.

Na startu bežecké sezony se pravidelně scházela atletická špička a o vítězství se často přetahovaly brněnské kluby Zbrojovka a Technika. „Jsem ze Slavkova, ale běhal jsem za Brno a pořád se jsme se utkávali. Byli jsme ještě stará garda a běhání jsme dávali sto procent. Po zimní přípravě šlo v Lužánkách o dobrou zkoušku, jak jsme potrénovali," podotýká Florián.

Ten v roce 1989 ovládl oba mužské běhy – závod mílařů na 3000 metrů i vytrvalců na 6400 metrů. „Když mi to dovolí tělo, jdu si někdy i pětkrát týdně zaběhat," popisuje Florián.

Zoubek už přesedlal na koně nebo kolo a hlavně si splnil sen – provozuje rodinnou farmu na Vysočině. „Vždycky jsem chtěl být myslivec a farmář. Máme krávy, ovce, husy, kuřata. Žiju jiný život a baví mě to," usmívá se Zoubek.

Tento týden otevřela v Galerii Střediska volného času Lužánky výstava o historii závodu. Vstup je zdarma.

Co psala RovnostPro zvětšení klikněte.
Jubilejní Běh Lužánkami. Zoubek a Vykydalová

Na start 35. ročníku Běhu Lužánkami přišlo 160 závodníků. Jak už je to běžné, nejslaběji byly obsazeny dívčí kategorie, nejpočetnější naopak byla kategorie vytrvalců a veteránů, kde startovalo 48 běžců. V hlavním závodě zvítězil Zoubek z RH Praha, v ženách Vykydalová-Sudická (Geotest Brno). Výsledky – vytrvalci (6400 m): 1. Zoubek 19:21,0, 2. Ošmera (Technika) 19:32,4. 3. Kolínek (Břeclav) 19:33,0.