VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skoro se modlím, aby se mi už nikdo nezranil

Brno /ROZHOVOR/ - Má za sebou deset let trénování vženském basketbalu. Kromě práce asistenta vtýmu Gambrinusu Sika Brno mu vživotopisu svítí iangažmá vruském Jekatěrinburgu nebo švédské reprezentaci.

11.4.2009
SDÍLEJ:

Milan VeverkaFoto: Deník/Lubomír Stehlík

Přes všechny zkušenosti ho v blízké budoucnosti čekají zkoušky, na které se připravit nelze. Trenér ženské basketbalové reprezentace Milan Veverka příští týden začne připravovat český tým na mistrovství Evropy v Lotyšsku. Se stínem úspěšného trenéra Jana Bobrovského v zádech. „Debatovali jsme spolu tehdy, když byl trenér nároďáku on, budeme se bavit dál. Nic se v tomhle ohledu nemění,“ prohlašuje sedmapadesátiletý Veverka.

Trenérem reprezentace jste tři měsíce, jak si zvykáte?

O nějakém zvykání nemůže být řeč. Jediné, co bylo zatím potřeba, že jsme museli vybrat čtyřiadvaceti­člennou nominaci. Dále jsme nachystali celou přípravu na mistrovství Evropy, které je prakticky za chvíli.

Zvládáte zatím kloubit práci v klubu a reprezentaci?

Nedá se nic dělat. Skončila ligová sezona, plynule navázala práce v národním týmu. Pak snad bude konečně čas na trochu odpočinku, protože nová sezona začíná o něco později.

Po svém zvolení jste říkal, že budete absolvovat pohovory s jednotlivými hráčkami. Jak dopadly?

Vyplynulo z nich, že oproti loňské sezoně z takových těch nosných hráček bude chybět Hanka Horáková, protože si chce doléčit koleno a dát se trošku do pořádku po dlouholetém záběru. Když bude zdravá, tak by do toho příští rok zase znovu šla.

Bude chybět ještě někdo další?

Poslední zprávy od Ivany Večeřové nejsou moc pozitivní. Je zraněná. Určitě se ale přijede podívat a doktoři rozhodnou, co bude dál. Je tedy možné, že bude chybět i ona.

Říkal jste, že zkusíte přemluvit Michaelu Ferančíkovou z USK, která ohlásila konec kariéry už i v klubu. Jak dopadl tenhle pohovor?

Mluvil jsem s ní mezi prvními. Už tenkrát mi řekla, že v basketbalu pokračovat nebude. Poděkovala za zájem, ale svůj názor nezměnila.

Odmítl ještě někdo reprezentační pozvánku?

Ne, všechny ostatní nabídku přijaly.

Měl jste možnost vidět všechny holky v akci?

Ty, co hrají naši ligu, jsem sledoval komplet. Zbytek jsem viděl buď na vlastní oči nebo v televizních přenosech. Šujanovou a Rejchovou jsem bohužel neměl možnost pozorovat.

Příští týden v úterý vám začíná přípravný kemp. Kolik basketbalistek v něm přivítáte?

Zatím by tam mělo dorazit osmnáct hráček.

Jak vůbec vzniká konečná nominace. Ten výběr je asi dost omezený. Z kolika hráček vlastně vybíráte?

Není jich moc. Teď když vypadla Hanka Horáková a možná bude chybět Ivča Večeřová, tak už v podstatě není kam sáhnout. Základ budou tvořit basketbalistky, co hrály Euroligu. To znamená hráčky Gambrinusu, USK plus dvě holky z Valencie. Člověk se skoro modlí, aby se žádná z nich nezranila.

Kde nejvíc váš tým tlačí bota?

Co myslíte vy?

Já samozřejmě tuším, ale vy jste reprezentační kouč…

(úsměv) Po odchodu Hanky Horákové bude klíčový post rozehrávačky. Bartoňová hrávala chvilku, Elhotová teď hrála na křídle. Ostatní holky mají k evropské úrovni dál. V přípravných zápasech se ukáže, kdo se pro tu pozici hodí nejvíc. Rozehrávačka určuje styl hry, je to základ. Ostatní žijí z její práce.

Jak moc komplikují situaci zahraniční hráčky v české lize?

To se týká jen dvou týmů. USK se snaží tlačit na rozšíření jejich počtu, protože nemá kým nahradit Ferančíkovou. Pět dobrých cizinek si na trhu koupíte, když máte peníze. Zbytek je dlouhá cesta. Ta se praktikovala dřív v Žabinách – mít české jádro a doplňovat z venku. V Brně bývaly nejprve dvě, pak tři, potom čtyři cizinky. Tento rok ještě víc.

Nezkoušelo se někdy naturalizovat některou z nich?

Někdo možná takový názor má, ale to byste musel vzít supercizinku. Ale dostat do nároďáku hráčku, která je na úrovni těch našich, je naprosto zbytečné.

Jaké máte ambice vzhledem k nadcházejícímu mistrovství Evropy v Lotyšsku?

Prvním cílem bude postup ze skupiny. Nahoru půjdou tři družstva, pak se uvidí.

Kdybyste měl zhodnotit soupeře ve skupině…

Se Slovenskem to bude hodně vyhecované derby podobně jako ve fotbale. Ukrajina má zase hodně mladý kádr, Španělky naopak velmi zkušený. Basketbal tam má úplně jinou pozici než u nás.

Dlouhou dobu vedl reprezentaci Jan Bobrovský. Vy jste spolu dlouholetí kolegové a přátelé. Probíráte situaci v reprezentaci i po jeho odchodu?

Bavíme se o tom neustále a bude to tak pokračovat. Je to úplně normální. Myslím, že se na některé přípravné zápasy přijde určitě podívat. Debatovali jsme, i když to dělal on, takže se vlastně nic v tomto ohledu nemění.

V rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost začátkem roku říkal, že to možná nevydrží a pojede se do Lotyšska podívat jako divák. Bavili jste se spolu o tomto?

Ne. Myslím si, že by to bylo jedině dobře. Jenda z basketbalu přece neodešel úplně.

Budete se snažit navázat na jeho práci nebo se pokusíte něco výrazně změnit?

Vše bude záležet na kádru. Chce to, aby naše hráčky byly v euroligových družstvech nosnými pilíři.

Další rok čeká reprezentaci mistrovství světa, které se bude hrát v České republice. Je to velký závazek vůči divákům?

Jsme pořadatelskou krajinou, takže by turnaj měl být vrcholem i národního družstva. Pokud se dají všechny holky do pořádku zdravotně, tak bychom měli mít silný tým. Proto nemůže podcenit ani letošní Evropu. Je to pro nás možnost nabrat hromadu zkušeností.

Bude domácí šampionát posledním vystoupením v kariéře Ivany Večeřové?

Asi ano. Říkala, že pokud bude zdravá, tak by ráda končila tímhle způsobem.

Mluví se dost o tom, jestli by nebylo lepší následující dva velké turnaje „zazdít“ a raději se soustředit na tvorbu kádru pro olympiádu v Londýně?

Nebudeme se muset pro další mistrovství světa kvalifikovat, protože ho pořádáme. Bohužel teď těch zkušených hráček moc nemáme. Určitě dostanou příležitost mladší. Uvidíme, kdo se chytne. Talentů je dost, namátkou Ovsíková, Hindráková, Štěpánová, Bartoňová, Hanušová a další. Všechny jsou v širší nominaci. Teď se ukáže, jestli zvládnou hrát proti silnějším týmům.

Prohlásil jste, že je pro vás velká čest být trenérem reprezentace a že chcete, aby to tak cítily i všechny hráčky. Jste přesvědčený, že tomu tak je?

Ano. Se spoustou holek jsem dělal v juniorkách. Už tehdy to pro ně byl vrchol. Když jsem s nimi mluvil teď, bylo to úplně stejné. Vzhledem k tomu, že nikomu nemůžete slíbit konečnou nominaci, tak je to obdivuhodné.

A co ty starší, které doléčují zranění?

Samozřejmě. Navíc holky jako Hanka (Horáková – pozn. red.) toho hodně dosáhly. Třeba ona má spoustu medailí z mezinárodních turnajů, titulů s Brnem, ta motivace se určitě pomalu ztrácí.

Pojďme k vaší kariéře. Dvacet let jste strávil u mužů, posledních deset v ženském basketbale…

Skončil jsem jako trenér v Ostravě, vrátil jsem se do Brna a dostal nabídku od Jirky Hamzy, kterou jsem přijal. Od té doby jsem zůstal u ženských a už to u nich asi doklepu. (smích) Basketbal se všude dělá stejně.

Jaké bylo vaše angažmá v Rusku?

Do Jekatěrinburgu jsme šli v době, kdy se jim rozpadl tým. Museli jsme tam vzít holky z juniorky. Chyběla nám kvalita. Chtěli jsme na další rok kádr obměnit, ale bohužel se to dostalo ven, a tím začaly problémy. Požadavky majitelů v Rusku jsou velké. Nedívají se na kvalitu svého družstva, ale pouze na výsledky.

A co vaše etapa v reprezentaci Švédska?

Tam jsme tvořili nový tým úplně od začátku. Neměli jsme ani deset hráček na soustředění. Když jsme odcházeli, tak jich tam bylo osmnáct. Momentálně to mají Švédi nastartované velmi dobře. Potřebují čas a nabrat zkušenosti.

Pojďme ještě k reprezentaci. Myslíte, že nějak ovlivní atmosféru v týmu prohrané finále Gambrinusu s USK?

Asi ne. Holky spolu vychází. Rivalita je pouze na hřišti, ne mimo něj.

Je velký problém, že se ligové finále natáhlo na nejzazší možný termín? Ptám se kvůli fyzické a psychické únavě?

To uvidíme. Holky měly teď týden volna. Začneme pozvolnu a formu budeme směřovat až k mistrovství. Nesmíme je utahat.

Je pro vás dobře, že se žádný z českých týmu nedostal do Final Four Euroligy?

Jak se to vezme. Každá taková zkušenost je k nezaplacení. Právě zápasy Euroligy dodávají něco navíc. Ale těžko kalkulovat, co je lepší.

Jak moc těžké bude navázat na reprezentační úspěchy z předchozích let?

Bude to velmi těžké. Na evropské úrovni je našich hráček stále méně. Od toho se všechno odvíjí.

Máme z čeho vůbec brát?

Talenty určitě máme. Důležité bude, kolik dostanou příležitostí v lepších družstvech, a jak se prosadí. Samotný talent v seniorské reprezentaci nestačí. Vítečková s Veselou by si také jen talentem nevystačily. Potřebovaly se vyhrát.

Autor: Jiří Ševčík

11.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Poprask u strážníků: žena přišla odevzdat výbušku, část stanice vyklidili

Od roku 2010, kdy ho poprvé lidé spatřili, si brněnský orloj na náměstí Svobody vysloužil mnoho nelichotivých přezdívek. Někomu připomíná mužský úd, přitom jeho tvar nábojnice odkazuje na historické obléhání města Švédy.
1

Poškozený orloj? Vše napovídá tomu, že video je falešné

V Kníničské ulici už jen padesátkou. Snížení povolené rychlosti řidičům vadí

Brno – Nemilé překvapení v podobě snížení povolené rychlosti zažili nedávno řidiči v Kníničské ulici ve směru z Bystrce do centra města. Okolo cyklostezky nově musí jezdit padesátikilometrovou rychlostí oproti původní sedmdesátce.

Tour de Brno. S pohárem jsme chodili po hospodách, směje se kapitán mistrů

Brno – Spánek a odpočinek není na pořadu dne. Hokejisté brněnské Komety po zisku extraligového titulu neúnavně oslavují a dle jejich slov jen tak neskončí. Doma se objevují spíš sporadicky. „Za tři dny jsem přišel jednou. I to je myslím úspěch," smál se útočník Martin Zaťovič.

Koupaliště v Tuřanech chátrá. Hrozí jeho úplný zánik

Brno /FOTOGALERIE/ - Místo skotačících dětí jen odpadky, špína a rozpadající se bazény. Tak vypadá koupaliště v Karkulínově ulici v brněnských Tuřanech. Podle místních se v něm povalují i injekční stříkačky. „Koupaliště je velká škoda, jako malá jsem tam často chodila. Kdyby bylo v provozu, určitě by ho navštěvovalo hodně lidí. Jinou možnost koupání v Tuřanech nemáme. Určitě by ho využívaly hlavně děti," nelíbí se například Kateřině Jelínkové.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnici D1 ve směru na Prahu u Domašova hodinu blokovala nehoda

Domašov – Kvůli nehodě nemohli v pondělí od půl deváté projet řidiči po dálnici D1 170. kilometrem u Domašova ve směru na Prahu. Srazily se tam kamion, dodávka a osobní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies