VYBERTE SI REGION

Skučení v bahně a víně. I to je Spartan Race

Bořetice, Brno /NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Šéfredaktor Rovnosti Tomáš Svoboda o víkendu zažil extrémní běžecký závod. Mezi vinicemi se brodil bahnem, nosil písek a hlavně trpěl.

3.10.2013 1
SDÍLEJ:
Fotogalerie
28 fotografií
Tým Pony Expres, za který naskočil i šéfredaktor Rovnosti Tomáš Svoboda (na snímku), se zapojil do extrémního běžeckého závodu Spartan Race.

Tým Pony Expres, za který naskočil i šéfredaktor Rovnosti Tomáš Svoboda (na snímku), se zapojil do extrémního běžeckého závodu Spartan Race.Foto: Petr Suchánek

Číslo 3748. „Reálně hrozí, že při závodě zemřete." Otevírám obálku se svým startovním číslem a při čtení několika výstrah mě napadají podobné myšlenky jako před několika lety, kdy jsem se vydal na trénink s hokejovou Kometou: „Sakra, do čeho ses to zas uvrtal!"

Ve společnosti dobře naladěných, vyhecovaných kamarádů už nejde utéct. Je sobota dopoledne, v Bořeticích na Břeclavsku za pár okamžiků startuje Spartan Race. Extrémní závod, při němž se tisíce „bláznů" vydávají na trať plnou nástrah.

V romanticky prosluněných vinicích, kde zrovna sklízejí vinaři úrodu, ještě dřímají stoky plné špinavé vody, bahna, pekelně klouzavé provazy, lezecké stěny i ostnaté dráty. „Lidi mají překonat sami sebe. A zároveň si to co nejvíc užít," vypráví ředitelka závodu Nikola Tým Pony Expres, za který naskočil i šéfredaktor Rovnosti Tomáš Svoboda, se zapojil do extrémního běžeckého závodu Spartan Race.Bartáková.

Areál letiště Kraví hora je napěchovaný jedenácti tisíci lidmi, na provizorním parkovišti se řadí jedno auto za druhým. Mezi nimi už se rozcvičují nabušení gladiátoři, útlé dámy i bezstarostní hobíci. Spartan je pro všechny. Nikdo ale neprojde bez použití všech sil.

Při rozcvičce mě ještě hřeje pocit sladkého nevědění. Instruktážní videa jsem neviděl, náš tým Ponny Express dal dohromady kamarád Lukáš Mauer, a tak jsem se staral hlavně o to, abych dorazil na místo. „Je to jako ve škole před písemkou, o které víte dlouho dopředu a vůbec jste se na ni nepřipravili," smějeme se s kamarády.

Pak stojíme v řadě na registraci, zatímco kolem nás vybíhají první závodníci a mizejí za horizontem. Za chvíli už jsme okroužkovaní čipy, na trikách nám visí startovní čísla a nervozita narůstá stejným tempem jako efektní dým na startu.

Za dvě minuty dvanáct. Nad vinicemi duní taneční hudba, dýdžejové si dělají legraci z naší rozcvičky. „Tohle je zajímavá skupinka," utrousí do mikrofonu směrem k našemu Ponny expressu.

Hecování, vtípky

Stejně jako stovky dalších skupin přátel se vzájemně špičkujeme, hecujeme a vzduchem létají vtípky. „Už nemůžu ani mluvit," souká ze sebe kamarádka Míša.

Řadíme se před startovní pásku. Do pekla zakrytého hroznovým vínem vbíhají sparťani v patnáctiminu­tových intervalech. Každá várka má 250 lidí. „Zvedněte ruce a vyskočte," vyzývají pořadatelé startující. To je poslední legrace, ťed už se bude závodit.

Tři, dva, jedna… Nad startem se rozprostře kouřová clona oznamující začátek závodu. I když jsme tým, teď musí každý bojovat každý sám za sebe. Vbíhám do úvodního kopce těsně za kamarádem, který v Ponny Expressu platí za nejlíp trénovaného. Necháváme za sebou řadu soutěžících a postupujeme vpřed. „Třeba mu budu stačit," říkám si v duchu a přitom odporuji všem sebemenším zákonům taktiky.

Bez tréninku ne

Má příprava byla bídná jako podmínky v uprchlickém táboře. V září jsem neběhal, absolvoval tři svatby a posilovnu viděl maximálně z tramvaje. Ráno jsem spořádal kuřecí bagetu a dva banány. Inu, zázraky se dějí, ale ne dnes.

Za horizontem čeká první překážka z patnácti. Rychle se překulím přes balík slámy a postupuji vpřed. „He, jestli to půjde takhle dál, budu na tom hodně dobře," říkám si v duchu. A nevědomky zažívám poslední okamžik s vysokým sebevědomím.

Tým Pony Expres, za který naskočil i šéfredaktor Rovnosti Tomáš Svoboda, se zapojil do extrémního běžeckého závodu Spartan Race.Rýsuje se přede mnou další nástraha. Velká změť železných trubek, kterou je třeba přeručkovat. „To dám," pomyslím si. První velký omyl.

Při druhém přehmatu padám jak shnilá hruška. „Tak si dej třicet angličáků," křikne na mě dobrovolník, který hlídá správný chod závodu.

Tyhle „angličáky" rozhodně na hraní nejsou. Jde o cvik zvaný burpee, kombinace kliků a dřepů. Pokud závodník nezvládne překážku, stihne jej právě „angličáková" msta.

Sranda je pryč. Funím a cítím, jak mám slabé ruce. Když se zvedám, míjí mě vytrénovaná kamarádka Eliška. „Ahoj Tome, jak to jde?" směje se.

Sbíhám za ní z kopce, ale odstup se zvětšuje. V údolí pod vinicemi spatřím třetí překážku. Sparťan má přejít bez spadnutí po úzkých prknech. Pohoda? To řekněte mým roztřeseným nohám. V půlce padám. „Dej si třicet," slyším od dalšího dobrovolníka, které přestávám mít rád. Na trati jich bývá mezi padesáti a stovkou. „Záleží na typu závodu," vysvětluje Bartáková.

Cesta se line do strmého kopce. A v jeho půli leží hromada pytlů s pískem. Ty pro pánskou společnost váží okolo dvaceti kilo. Pytel nesmí spadnout na zem, zatímco s ním závodník zažije padesátimetrový okruh do kopce a z kopce. Kloužu se dolů jak hromádka neštěstí, tuhle překážku dávám.

Moje síly ovšem odešly do věčných lovišť.

Přede mnou nejvyšší kopec. Nestačím s dechem, plivu a dávám se do chůze. Nesmíš vzdát, honí se mi hlavou. Dělá se mi špatně. Po krátkém rozmýšlení jde bageta i s banány někam ke kořenům skvělého jihomoravského ví­na.

Tým Pony Expres, za který naskočil i šéfredaktor Rovnosti Tomáš Svoboda, se zapojil do extrémního běžeckého závodu Spartan Race.

Od té chvíle je mi líp. Dávám se do klusu. Po občerstvovací stanici potkávám členky Ponnyho expressu, které se ztratily někde na trati. „Už dlouho nebyla žádná překážka," zakřikne Míša.

Sbíháme do polí a dole pod nohama to začíná čvachtat. Bahna už se do konce závodu nezbavíme.

Z lezecké stěny padám a čeká mě dalších třicet. Oklamání pořadatelů nehrozí. „Kam jdeš? Ještě devět," křikne na mě jeden z hlídáčů.

Je mi špatně, chytají mě křeče, když v dálce spatřím kopce mazlavé hlíny. S břečkou problém nemám. Skočím do špinavého jezírka a rázem jsem jak hroch s bahnem od hlavy až k patě. „Překážky jsme chystali asi v devíti lidech. Některé třeba tři dny. Nejvíc práce bylo s bagrováním jámy u šplhu," vypráví ředitelka.

Na dalších kilometrech se kromě hnědé břečky kupí i překážky. Tahání pneumatik, přelézání stěny z provazů, brodění potokem. „Připadám si jak ve Vietnamu," řvu tragikomicky.

Tým Pony Expres, za který naskočil i šéfredaktor Rovnosti Tomáš Svoboda, se zapojil do extrémního běžeckého závodu Spartan Race.Přestávám vnímat a závod utíká tak nějak rychleji. Občas mě jen vyruší zvuk sirén v dáli. Na klidu mi rozhodně nepřidá. „To jsou hasiči, kteří jezdí pro vodu. Záchranka vyjížděla jen pro kluka, který si při šplhu zlomil holenní kost. Při závodu se zranilo asi čtyřicet lidí," líčí později Bartáková.

Se šplhem problém nemám – z lana spadnu okamžitě, a tak jdu na angličáky. Na řadě je plazení v bahně pod ostnatým drátem. Plácám se jak lachtan, ale tělo už stejně necítím.

Následují muka na kluzké mazlavé plošině, kde si závodníci naštěstí pomáhají. Po chvilce už vidím cíl. Ale ne tak hrr. Ještě je třeba přeskočít hořící prkna a dostat naloženo od dvou chlapů s velkými molitanovými buchary.

Přichází slastný pocit. Je to za mnou! Co na tom, že vítěz by trať v mém čase stihl třikrát a většina mých zablácených přátel už se směje v cíli. Skvělý zážitek. Příští rok vyrazí Ponny Express do blátivého pekla znova. „Plánujeme okolo desíti závodů v České republice, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Moravská atmosféra v Bořeticích nás nadchla. Právě řešíme, jestli se příští rok vrátíme na stejné místo," říká ředitelka závodu.

Autor: Tomáš Svoboda

3.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno v jedné osobě.
5

Nová hala za Lužánkami? O aréně rozhodneme podle studie, povídá Zábranský

Architekti Michal a Lea Mačudovi vsadili na hravost barev, forem a materiálů. Svůj styl pojmenovali „nová bohatost“ a staví jej do protikladu k brněnskému funkcionalismu.
18

Čtyři pokoje, devět jídelníčků. Brno má nový proměnlivý bar

Zbrojovka smetla v Tipsport lize Znojmo pěti góly, dvakrát se trefil Litsingi

Brno /FOTOGALERIE/ – Pohlednou ofenzivní podívanou nabídli fotbalisté Zbrojovky divákům v jihomoravském derby zimní Tipsport ligy. Ve svém druhém duelu skupiny C zvítězili Brňané nad Znojmem 5:1.

Město podepsalo smlouvu o Hyperloopu. Má přispět také k rozvoji vědy v Brně

Brno – Kapsle létající tubami rychlostí čtrnáct set kilometrů v hodině může znít jako sci-fi, přesto se na vývoji těchto technologií Brno chce podílet. Zástupci města i Jihomoravské kraje ve středu podepsali dohodu o spolupráci s firmou Hyperloop Transportation Technologies. Ještě letos chtějí začít pracovat na studii proveditelnosti projektu. „Náklady velmi hrubě odhaduji na pět milionů korun pro kraj i Brno," sdělil náměstek krajského hejtmana pro oblast vědy a inovací Jan Vitula.

Propadli se pod led. Záchrana? Hasiči házejí pytle nebo se plazí po žebřících

Brno /VIDEO/ – Topící se lidi vytahovali hasiči ve středu z ledové vody Brněnské přehrady. Nešlo však o bruslaře, kteří vjeli na příliš tenký led, ale o figuranty ve speciálních úborech, kteří do díry vysekané v ledu vlezli dobrovolně. Věděli totiž, že záchrana od kolegů, kteří se učili, jak tonoucího z vody zachránit, přijde téměř okamžitě. „První možnost je většinou házení speciálních pytlů, kterých se tonoucí chytí. Funguje to ale jen zhruba do patnácti metrů, málokdo dohodí dál," vysvětlil instruktor hasičů Alexandr Ficek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies