VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Španělské duo: Chybí nám rodina a kamarádi

Brno - Bývalé basketbalistky brněnského Gambrinusu Ivana Večeřová a Jana Veselá si užívají angažmá ve Valencii. Titul oslavily na pláži.

29.5.2009
SDÍLEJ:

Bývalé basketbalistky brněnského Gambrinusu Ivana Večeřová a Jana Veselá Foto: Deník/Tomáš Škoda

Nerozlučná dvojka. Španělská dvojčata. Double V. Vesi a Véča. Ačkoliv jsou basketbalistky Ivana Večeřová a Jana Veselá rozdílné povahy, nedají bez sebe ani ránu.

Minulé léto po úspěšně strávených letech opustily brněnský Gambrinus a vydaly se do prosluněného Španělska. V dresu Valencie okamžitě navázaly na předchozí triumfy, když vybojovaly titul v nejvyšší španělské soutěži. „Oslavily jsme to na pláži, kde jsme se pěkně opálily,“ usmívá se Večeřová.

Její o pět let mladší spoluhráčka se chystá na evropský šampionát v Lotyšsku. „Bez Hanky Horákové se musíme semknout a bojovat jako tým,“ nabízí recept na úspěch Veselá, jedna z tahounek českého výběru.

Jak se vám líbí ve Španělsku?

Veselá: Je tam moc krásně, já jsem ve Valencii obrovsky spokojená. Změna nastala skoro ve všem. Jak po basketbalové stránce, tak po té životní. Ve Španělsku je super počasí, skoro pořád svítí sluníčko, jsme hned u moře.

Večeřová: Pro mě byl přestup velkou změnou i proto, že jsem po jedenácti letech v Gambrinusu odešla jinam. Už něco takového muselo přijít. Ze začátku to bylo hodně o jazyku a navyknutí, potom už to bylo něco jiného. Tréninky jsme třeba dělaly jako imitace zápasů. I já změnu prostředí hodnotím kladně.

Splňuje angažmá ve Valencii všechno, co jste si od něho představovaly?

Veselá: Určitě. Dlouho dopředu jsem dávala najevo, že bych se ráda někdy podívala do zahraničí. Valencie naplnila všechna moje očekávání. Opravdu jsem ráda, že mi vyšel přestup právě do Španělska.

Jak se vám změnil život po osobní stránce?

Veselá: Španělé ho mají posunutý více do noci. Vstává se tam až třeba kolem jedenácté. Já mám teď s časem 7.15 docela problém. (smích) Tréninky máme ve Valencii ve dvanáct a zápasy třeba až v osm večer. Já jsem si docela rychle navykla a musím říct, že mi to maximálně vyhovuje. Spíš mám problém se přeorientovat zase doma. (úsměv)

Večeřová: Mně tohle problém nedělá. Nevadí mi vstávat třeba v šest a mít oběd o půl dvanácté. Myslím, že další adaptace na Španělsko nebude pro mě nijak náročná.

Co vám v zahraničí nejvíc chybí?

Veselá: Určitě rodina a kamarádi. Pak takové ty typické české věci – koupit si naše noviny, zajít si normálně do kina.

Večeřová: Víceméně tam z tohohle pohledu žijeme internetem. Ale kamarádi nám opravdu chybí. Jen tak si vyjít ven a pobavit se ve svém rodném jazyce.

Veselá: Scházíme se hlavně spolu. Ivana tam má přítele, takže někam vyrazíme takhle ve třech nebo s námi jde i Laia Palau (španělská spoluhráčka – pozn. red.), třeba na výlet. Je to příjemná holka na stejné vlně jako my. S ní jsme se docela skamarádily.

Počítám, že adaptace na nové prostředí byla o to lehčí, že jste šly do stejného týmu dvě…

Večeřová: Každopádně. Když jde někam člověk sám, tak hlavně ten první rok musí být hodně těžký. Takhle jsme dvě, rozumíme si na hřišti i mimo něj. Máme podobné zájmy, probere se politická situace…

Veselá: Já teda politickou situaci nerozebírám. (smích)

Večeřová: No, dobře.To mě jenom tak napadlo. Tak třeba co se děje v basketu.

Jsou ve Valencii rozdílné sportovní podmínky než třeba v brněnském Gambrinusu?

Veselá: Vyjde to asi tak nastejno. Velký rozdíl je akorát v regeneraci. Ta tam není v podstatě žádná. Snad akorát masáže, ale na ty je v klubu pořadník. (úsměv) Vířivka, bazén, to v klubu chybí. Musela jsem si je najít ve městě.

Po sportovní stránce jste si vůbec nepohoršily. Stejně jako předtím v Gambrinusu jste letos vyhrály titul…

Večeřová: Liga je tam ale vyrovnanější. Většinou jsme navíc zahrály lepší zápasy proti silnějším soupeřům než proti těm slabším. Španělská mentalita je ale taková. Horší družstva prostě více bojují o výsledek, ty silnější často sklouzávají k podcenění a je z toho pak drama.

Veselá: Ve finále jsme měly Salamancu. První zápas byl jednoznačný, vyhrály jsme snad o čtyřicet bodů. Druhý duel u nich byl úplně jiný. Doma je neskutečným způsobem hnaly dopředu fanoušci.

Co v kabině? V Brně jste mezi sebe přijímaly cizinky, teď jste najednou v jejich roli. Je to velká změna?

Večeřová: Těch cizinek je tam tolik, že se tam v pohodě ztratíme. (úsměv)

Jaké byly oslavy prvního místa?

Veselá: Po zápase jsme odjely do Valencie a šly jsme popít s holkami. Ale některé hráčky tam ani nebyly, šly slavit se svými kamarády. Druhý den nás čekal i s vedením společný oběd…

Večeřová: (skočí do řeči) …na pláži, tam jsme se pěkně opálily. (smích)

Bylo v Gambrinusu slavení bouřlivější?

Večeřová: Spíše jsme tady měly i ty kamarády zvenku.

Veselá: Je to navíc lepší v tom, že člověk všechny zná, mohly jsme si s nimi povídat o čemkoliv. Ve Španělsku je to jiné. Spousta lidí, než aby se s námi bavila anglicky, tak se tomu radši vyhne.

V Eurolize jste narazily na USK. Jaké to bylo hrát proti bývalému rivalovi?

Veselá: Já to nemám moc ráda. Přišli se na mě podívat kamarádi a rodina. Nehrálo se mi úplně nejlépe, byla jsem nervóznější. Aspoň jsem se podívala domů.

Večeřová: Pro mě to byl doslova a do písmene výlet. V té době jsem měla po operaci kolene. Popravdě nevím, jestli bych do toho prostředí chtěla naskočit.

Valencie vypadla s moskevským Spartakem. Byl nad vaše síly?

Večeřová: Určitě k poražení byl. Otázka je, jestli jsme na to měly.

Veselá: Zápasy byly vyrovnané. Kdybychom víc zabraly, tak jsme mohly klidně postoupit. Šance byla veliká.

Jak jste vůbec spokojené z letošní sezonou?

Večeřová: Z mého pohledu nebyla ideální. Celý rok jsem laborovala s nějakým zraněním. Proto jsem se teď rozhodla, že na mistrovství Evropy nepojedu. Pata mě furt pobolívá, což mě trochu zneklidňuje. Chci se vrátit zase zdravá.

Veselá: Patřila jsem do základu, myslím, že jsem mu pomohla. Jsem se sezonou docela spokojená, ale samozřejmě to mohlo být lepší.

V Gambrinusu zmínili vaši absenci jako jednou z příčin druhého místa. Potěšilo vás to?

Veselá: Určitě. Ale člověk neví, jestli by to s námi bylo jiné. Třeba by to bylo ještě horší. (obě se rozesmějí)

Večeřová: Nemuselo to být vyloženě námi. Tým se potřebuje zase sehrát. Očekávali, že se nové hráčky rychle začlení. Třeba nebyly horší než my, ale my jsme pracovaly hodně let spolu.

Sledujete svůj bývalý tým?

Veselá: Popravdě víc než když jsem byla doma. (smích) Snad nikdy jsme nebyly na webových stránkách klubu, teď tam trávíme spoustu času.

S kým jste z Gambrinusu nejvíc v kontaktu?

Veselá: S Romčou Stehlíkovou. S ní si volám docela často.

Teď jste se po roce vrátily…

Veselá: Furt se něco děje. Návštěvy babiček, kamarádů. První týdny člověk tráví tak. Teprve se dostávám do normálního rytmu.

Večeřová: Díky tomu, že nejsem v reprezentaci, tak mám víc času. Každý den někde jsem a jen si pořád říkám, na koho jsem zapomněla. (smích) Navíc lítám po doktorech.

Už máte naplánovanou dovolenou?

Veselá: Mám celé prázdniny plné. To je snad první rok, co mám dva měsíce volno, takže si to chystám užít.

Večeřová: Já už si plánuju přípravu, protože bych se na další sezonu chtěla dobře připravit. O dovolené přemýšlím, ale sluníčka a moře jsem měla ve Španělsku dost, takže možná strávím celé volno tady doma.

Pojďme k reprezentaci. Co se změnilo s trenérem Veverkou?

Veselá: Teprve se poznáváme. Zažila jsem ho pouze jako asistenta. Holky psaly, že byla docela náročná příprava.

Jde odhadnout síla týmu?

Veselá: Hodně nám bude chybět Hanka Horáková. Byla vůdčí osobnost, dokázala to vzít na sebe, zorganizovat hru. Musíme se semknout a bojovat jako tým.

Večeřová: Četla jsem, že i ostatní družstva budou celkem oslabená. Silné bude Rusko a Španělsko, ostatní jsou tak na stejné úrovni. Tým má na to, aby hrál důstojnou roli.

Příští rok se bude hrát mistrovství světa v České republice. Budete u toho?

Večeřová: Určitě. I proto chci být připravená a zdravotně v pořádku.

Veselá: Zažila jsem domácí atmosféru v roce 2001, když jsem byla v juniorkách. To byl super zážitek. Moc se těším, že si to zopakuji.

Večeřová o Veselé

„Na place je nenápadná, přesto dělá spoustu práce. Vypadá, že běží na půl plynu, přitom je ze všech nejrychlejší. Dokáže být flegmatik, věci řeší s klidem. Má ráda jiný způsob života než já.“

Veselá o Večeřové

„Na hřišti je neskutečně platná, hodně hraje pro tým. To moc lidí nevidí. Povahově jsme na tom úplně jinak, možná proto si tak dobře rozumíme.“

Ivana Večeřová

Narozena: 30. března 1979 v Šumperku

Výška a váha: 195 cm a 85 kg

Pozice: pivotka

Hráčská kariéra: Gambrinus Brno, Valencie

Úspěchy: zlato (ME v Turecku 2005), stříbro (ME v Řecku 2003), vítězka Euroligy (2006), 11 českých titulů z Gambrinusem, mistryně Španělska s Valencií

Záliby: příroda, kolo, in-line brusle, dobré jídlo

Zajímavost: v roce 2002 si zahrála letní korejskou ligu, má ráda film Forrest Gump a skupinu Kabát

Jana Veselá

Narozena: 31. prosince 1983 v Praze

Výška a váha: 194 cm a 82 kg

Pozice: křídlo

Hráčská kariéra: USK Praha, Gambrinus Brno, Valencie

Úspěchy: zlato (ME v Turecku 2005), stříbro (ME v Řecku 2003), zlato (MS juniorů v České republice 2001), vítězka Euroligy (2006), 6 českých titulů z Gambrinusem, mistryně Španělska s Valencií

Záliby: kolo, lyžování

Zajímavost: je sestřenicí tenisty Jana Vacka, obdivuje Michaela Jordana a nesnáší rajčata

Autor: Jiří Ševčík

29.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
1

Dopravní podnik koupí 60 autobusů na plyn. Cestující potěší klimatizace

Trend, dobře známý například v Budapešti, představil v Brně Marek Fišer pod názvem Kološkopek.
2 3

Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Věžáky v Šumavské ulici se změní. Přibude nákupní galerie i parkoviště pod zemí

Brno – Budovy bývalého Cheposu v brněnské Šumavské ulici čeká další přestavba. Po obnově pláště budovy C se změní i budovy A a B.

AKTUALIZOVÁNO

Vztek fanoušků Komety. Za lístek zaplatí o 280 korun víc než příznivci Hradce

Hradec Králové, Brno – Sektory dvou fanouškovských táborů ve Fortuna Areně dělí jen pár metrů, fanoušci brněnské Komety si však zaplatí za vstupenku o 280 korun víc. Brňané v semifinále hokejové play-off extraligy, které startuje ve středu a ve čtvrtek v Hradci Králové, dají za lístek 450 korun, domácí fandové jen 170. „Ceny do sektoru hostí jsme nastavili ve stejné výši, jako budou mít naši fanoušci na stání v Brně," potvrdil generální manažer Hradce Králové Aleš Kmoníček.

Řidička nadýchala 3,61 promile. O víkendu policie chytila 23 řidičů pod vlivem

Jižní Morava – Hlavně na řidiče, kteří za volant usedají s alkoholem v krvi nebo pod vlivem drog, se o uplynulém víkendu zaměřili jihomoravští policisté. Kromě toho kontrolovali i další přestupky. Z 1739 zkontrolovaných aut odhalili různé druhy přestupků u 227 řidičů. Nejčastěji se jednalo o překročení povolené rychlosti. Alkohol policisté odhalili u třiadvaceti řidičů, drogy u čtyř.

Nové léky z pupeční šňůry pomohou s léčbou leukémie, říkají brněnští vědci

Brno – Využít lidský pupečník k léčbě pacientů s leukémií nebo s poškozenými klouby chtějí odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu brněnské svatoanenské nemocnice. „Pupečník je unikátním zdrojem kmenových buněk, který se po porodu za běžných okolností zastřihne a zlikviduje. My jej využijeme k vývoji léčiv," nastínila v úterý vedoucí výzkumu Dagmar Hrůzová ze společnosti PrimeCell.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies