Super-G vyhrál Svindal před Millerem, Vráblík nedokončil

Whistler, Brno – Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál ve Whistleru superobří slalom a má po stříbru ze sjezdu druhou olympijskou medaili. Svindal porazil Američana Bodeho Millera, bronzového muže z olympijského sjezdu, a jeho krajana Andrewa Weibrechta. Brněnský student Martin Vráblík závod nedokončil.

20.2.2010

Český reprezentant sjezdař Martin Vráblík.Foto: DENÍK

Český sjezdař Petr Záhrobský musel na startu kvůli přerušení závodu, které způsobil těžký pád Švéda Patrika Järbyna, dlouho čekat a do cíle dojel se ztrátou 3,49 sekundy na vítěze na 34. místě. „Čekání mi nevadilo, to se na závodech stává,“ řekl Záhrobský Radiožurnálu. Před startem plánoval útok na umístění do 12. pozice, ale za svým cílem daleko zaostal. „Snažil jsem se jet hodně aktivně, protože trať to vyžadovala, ale od prvního mezičasu jsem ztrácel. Nevím, proč to bylo. Jízda nebyla vysloveně špatná, ale čas je spíš dost špatný,“ pronesl.

Druhý Čech Martin Vráblík byl na mezičasech podobně rychlý, ale v závěru minul branku a závod nedokončil. Na startu se nakonec neobjevili Ondřej Bank a Kryštof Krýzl, kteří dali na poslední chvíli přednost tréninku na nedělní superkombinaci, kde mají největší šanci uspět.

Pořadatelé postavili náročný superobří slalom se zavřenými a rychlými, přesazovanými oblouky. Obtížnost zvyšovaly ještě přechody ze sluníčka do stínu a naopak. V závěru závodu už byla trať také hodně rozbitá a cíl nevidělo z různých důvodů celkem osmnáct lyžařů z třiašedesáti.

Sedmadvacetiletý Svindal jako jeden z mála takřka nechyboval. Skvěle zajel i Miller, který podle svého zvyku opět riskoval, ale všechno mu vycházelo a jeho jízda byla nebývale čistá a plynulá. Až do Svindalovy jízdy vedl a prohrál s ním o 28 setin. Do dalších dvanácti setin se v nesmírně vyrovnaném závodě vměstnali lyžaři až do sedmého místa.

„Dalo to hodně práce dostat se zpět,“ připomněl úřadující vítěz Světového poháru Svindal problémy, které ho v sezoně trápily. V říjnu si zranil koleno a na konci roku nezávodil kvůli těžké chřipce.

Po šesté pozici ve sjezdu si prožil další zklamání jeden z velkých favoritů Švýcar Didier Cuche, který uzavíral desítku. Před ním se seřadili jeho krajané Carlo Janka a Tobias Grünenfelder.

Ještě hůře jsou na tom Rakušané. Zatímco Švýcarům vyhrál sjezd Dider Défago, druhá alpská velmoc má po čtyřech závodech na olympiádě jediný bronz zásluhou Elisabeth Görglové ve sjezdu. Zato Američané září; na kontě už mají šest medailí, z toho jednu zlatou Lindsey Vonnové ze sjezdu.

Dvaatřicetiletý Miller na olympijských hrách ve druhém startu podruhé prohrál se Svindalem, přesto se ziskem čtvrté medaile stal nejlepším americkým sjezdařem historie co do počtu cenných kovů. Dosud získal tři stříbra a jeden bronz, každou medaili má z jiné disciplíny. „Cítil jsem, že jsem na tuto olympiádu přijel skutečně dobře připraven,“ prohlásil Miller, známý bouřlivák, který teprve nedávno opustil svůj život v karavanu a připojil se k americkému týmu. Na minulých hrách v Turíně se mu nedařilo, proslul pouze alkoholovými večírky. „Byl to skvělý závod, jízda se mi povedla. Jel jsem opravdu agresivně,“ uvedl.

Superobřímu slalomu, který se na olympiádě jezdí od Calgary 1988, ale kralují Norové. Svindal navázal na tři vítězství krajana Kjetila Andreho Aamodta, jenž super-G vyhrál na olympiádě v letech 1992, 2002 a 2006. (čtk)

ZOH - sjezdové lyžování:
Muži - superobří slalom:
1. Svindal (Nor.) 1:30,34, 2. Miller -0,28, 3. Weibrecht (oba USA) -0,31, 4. Heel (It.) -0,33, 5. Guay (Kan.) -0,34, 6. Innerhofer -0,39, 7. Staudacher (oba It.) -0,40, 8. Janka -0,49, 9. Grünenfelder -0,56, 10. Cuche (všichni Švýc.) -0,72, …34. Záhrobský -3,49, Vráblík (oba ČR) nedokončil.

Autor: ČTK

20.2.2010 VSTUP DO DISKUSE

Bída na závěr chabého podzimu. Zbrojovka remizovala s Karvinou

Brno – Fotbalisté Zbrojovky v posledním podzimním utkání nejvyšší soutěže remizovali na domácím trávníku s Karvinou 1:1. Skórovali Jan Šisler a v nastavení Lukáš Vraštil.

EXKLUZIVNĚ

Kempný si zvyká na dril v NHL: I na rozbruslení před zápasem se jedou bomby

Chicago, Brno /ROZHOVOR/ - Nasedl na vysněný kolotoč nejprestižnější hokejové soutěže světa, z kterého ani na chvíli nesmí vyskočit. Bývalý obránce brněnské Komety Michal Kempný vstřebává první zápasové dávky v NHL. Zatím odehrál dvacet utkání a už si vyzkoušel i dril tří zápasů v pěti dnech.