Lukáš Pešek a brněnský Karel Abraham obsadili v kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska ve třídě Moto2 jedenácté a dvanácté místo. Rohatecký závodník Jakub Kornfeil byl v nejslabší kubatuře do 125 ccm šestnáctý, což je pro sedmnáctiletého závodníka dokonce nejlepší výsledek v jeho dosavadní krátké kariéře.

Kvalifikaci Moto2 vyhrál Ital Andrea Iannone, za jehož časem zaostal Pešek o 764 tisícin sekundy. Abraham byl o dalších 134 tisícin pomalejší. Na start sobotního šestého závodu letošní sezony se české duo postaví shodně do třetí řady. „Vzhledem k tomu, že se mi v kvalifikaci povedlo v podstatě jen jedno rychlé kolo, zatím moje ambice nemohou sahat výš. Byl bych rád za dobrý start a pozici ve skupině kolem desátého místa," prohlásil Pešek.

Ve čtvrté řadě bude stát na začátku závodu stopětadvacítek Kornfeil, jenž na nejrychlejšího Marka Márqueze ze Španělska ztratil tři sekundy. "S časem úplně spokojený nejsem. V závěru kvalifikace mi přestala fungovat zadní brzda, jinak by průjezdy zatáčkami byly mnohem ideálnější," uvedl český mladík.

"Tentokrát se mi podařilo chytit rychlých jezdců, tak uvidíme, jestli to v závodě vyjde na body," dodal Kornfeil, který má dobrou šanci letos podruhé bodovat. V elitní patnáctce se umístil jen při Velké ceně Španělska, kde získal dva body.
Pole position v královské třídě MotoGP si vyjel stejně jako v předchozím závodu v Silverstonu španělský lídr šampionátu Jorge Lorenzo.