V Brně získali Češi pouze dva body, hvězdou byl Rossi

Brno - AKTUALIZOVÁNO - Motocyklová Grand Prix v Brně svědčila jen Peškovi. Jediný český závodník dokázal bodovat v nedělní Velké ceně na Masarykově okruhu.

17.8.2008

Valentino Rossi na brněnském Masarykově okruhu.Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Zaplněné tribuny viděly 14. místo Lukáše Peška ve třídě do 250 ccm, nikdo další se do elitní patnáctky neprobojoval. Pešek závod dvěstěpadesátek výborně odstartoval a propracoval se o dvě příčky na sedmé místo. Karel Abraham byl po prvním kole čtrnáctý.

V čele se usadil Marco Simnocelli před Thomasem Lüthim. V druhém kole však pro Karla Abrahama závod skončil, mladý Brňák spadl. Jen pár chvil po něm při nájezdu na „stadion“ nezvládl jízdu po obrubníku Peškův stájový kolega Lüthi. Jeho boj o vítězství v závodě tím skončil.

V šestém kole se do vedení dostal Alex Debon, který riskantním manévrem předjel Simoncelliho. Ale to nebylo z ostrých soubojů vše. Pešek se po výborném startu začal propadat a v sedmém kole kroužil až jako dvanáctý. Do konce Velké ceny se propadl o další dvě místa.

O první místo se vedly do posledních metrů ostré boje mezi triem Debon, Simoncelli a Alvaro Bautista. K němu se v posledním kole přidal ještě Hector Barbera. Všechno rozhodl famózní souboj v poslední zatáčce. Simoncelli se nechal vyvézt z ideální stopy a vítězně proťal Debon a na druhé místo se prodral Bautista.

Na úvod programu se divákům v Brně představili jezdci třídy do 125 ccm. Dramatický souboj na 19 kol přinesl první vítězství v kariéře německému jezdci Stefanu Bradlovi. Z českých jezdců dojel nejlépe Lukáš Šembera na Aprilii, který skončil sedmnáctý. Michal Prášek (Aprilia) skončil 30. a jediná žena v závodním poli, patnáctiletá Andrea Toušková (Honda), byla o příčku horší. Karel Pešek, mladší bratr známějšího Lukáše, svoji Aprilii do cíle nakonec nedovezl.

Stoner spadl, Rossi sahá po titulu

Závod královské třídy MotoGP vypadal na sólovou jízdu Caseyho Stonera. Australský obhájce titulu vystřelil jako z praku a jen za první kolo najel na druhého Valentina Rossiho téměř dvě vteřiny. Jenže v šestém kole udělal tovární jezdec Ducati školáckou chybu a skončil v únikové zóně. Stoner se sice rozjel, ale o pár zatáček ze závodu odstoupil.

Vedení tak spadlo do kapsy Rossimu, který si po pouhých osmi vyjel astronomický náskok 13 vteřin. O druhé místo si to tvrdě rozdávali stájová kolegové od Suzuki Loris Capirossi a Chris Vermuelen. Ital, který je nejstarším jezdcem šampionátu, předvedl několik manévrů, které diváky doslova zvedly ze sedadel. Záhy Toni Elias ze Španělska během několika stovek metrů předjel čtyři soupeře a rázem svoji polotvární Ducati dostal na druhou příčku.

Rossi si do konce závodu v poklidu kontroloval 25 bodů důležitých v boji o titul světového šampiona. Před Stonerem vede již o 50 bodů a má nakročeno k osmému titulu. Za italskou hvězdou si Elias udržel za zády Capirossiho. Také další pozice byly prakticky jasné a bojovalo se vlastně už jen o osmé místo. Valentino Rossi oslavil vítězství jízdou na zadním kole, zato v boxech Ducati bylo hodně smutno. Cíl vidělo celkem 16 jezdců.

Výsledky

Do 125 ccm: 1. Bradl (Něm./Aprilia) 41:05,176, 2. Di Meglio (Fr./Derbi) –0,881, 3. Olive (Šp./Derbi) –4,070, 4. Talmacsi (Maď/Aprilia) –4,118, 5. Terol (Šp./Aprilia) –7,048, 6. Smith (Brit./Aprilia) –9,334, …17. Šembera –56,786, 30. Prášek (oba Aprilia), 31. Toušková (Honda) oba –1 kolo, K. Pešek (všichni ČR/Aprilia) nedokončil.
Pořadí (po 12 z 18 závodů): 1. di Meglio 185 b., 2. Corsi 142, 3. Bradl 126, 4. Talmacsi 122, 5. Olive 110.
Do 250 ccm: 1. Debon 41:08.168, 2. Bautista (oba Šp./Aprilia) –0,280, 3. Simoncelli (It./Gilera) –0,325, 4. Barbera (Šp./Aprilia) –0,827, 5. Kallio (Fin./KTM) –1,239, 6. Takahaši (Jap./Honda) –13,714, …14. L. Pešek –36,314, Abraham (oba ČR/Aprilia) nedokončil.
Celkové pořadí MS (po 12 ze 18 závodů): 1. Simoncelli 180, 2. Kallio 164, 3. Debon 139, 4. Bautista 138, 5. Barbera 126, 6. Pasini (It./Aprilia) 117, …15. Abraham 25, 16. Pešek 24

Autor: Radek Vičík

17.8.2008 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.