Jako Železný? Ne, Veselému olympijská medaile unikla

Londýn - Oštěpař Vítězslav Veselý skončil na olympijských hrách v Londýně čtvrtý. Ve finále hodil 83,34 metru, o rovných pět metrů méně než v kvalifikaci, a zopakoval umístění z loňského mistrovství světa v Tegu. K bronzové medaili mu chybělo 78 centimetrů.

11.8.2012

Oštěpař Vítězslav Veselý ve finále olympijských her v Londýně.Foto: ČTK/AP/David J. Phillip

"Tamto čtvrté místo mě mrzelo, ale tohle zamrzí víc," prohlásil Veselý. "Byla velká šance na medaili, ani zlato nebylo daleko, ale nevyužil jsem to. Nevím proč…," uvedl a krčil u toho rameny. Nechtěl se na nic vymlouvat. "Byla to jen moje chyba," řekl.

Senzačně zvítězil devatenáctiletý Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, který předvedl výkon 84,58 metru a pro svou zemi získal v atletice poprvé jinou medaili než z běžeckých disciplín. Nor Andreas Thorkildsen, který útočil na třetí olympijské zlato za sebou, čímž by vyrovnal unikátní bilanci Jana Železného, byl šestý.

"Překvapil mě už samotný postup do finále. Šel jsem do něj uvolněný, užíval si ho a fungovalo to," pochvaloval si Walcott, letošní juniorský mistr světa, jenž si zlepšil osobní rekord o téměř dva metry.

Vítězslav Veselý v olympijské kvalifikaci.Veselý porazil všechny nejlepší oštěpaře na mistrovství Evropy a jako jediný letos překonal hranici 88 metrů: poprvé na Diamantové lize v Oslu a znovu pak ve středu v Londýně, kdy hned prvním kvalifikačním hodem zmrazil soupeře osobním rekordem 88,34 metru.

Ve finále měl problém s načasováním pohybu. "Nevím proč. Bláznil jsem tam, dva hody se mi nepovedly jako málokdy," kritizoval se. Možná se na jeho výkonu projevilo i skoro třídenní čekání po kvalifikaci. "Měl jsem si asi víc vyčistit hlavu. Pořád si stojím za tím, že mám životní formu, ale holt to dnes nevyšlo. Neměl jsem naladěnou hlavu, nesepnulo mi to tam a nechytil jsem pořádně jediný hod," konstatoval.

Fanoušci doufali, že by mohl napodobit zlatou Barboru Špotákovou, jenže první finálový pokus Veselému vůbec nevyšel: oštěp se zapíchl pod 65 metrů. V druhém už zaletěl za osmdesátimetrovou hranici (81,69), což znamenalo posun na páté místo. V tu dobu už soutěži kraloval Walcott, který vylepšil národní rekord Trinidadu a Tobaga až na 84,58.

Také v třetí sérii se Veselý zlepšil, přidal ale jen 11 centimetrů a chvíli se musel obávat o postup, protože Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja ohrozil hodem 84,51 i vedoucího Walcotta.

Do užšího finále vstoupil Veselý z šesté pozice, zlepšit se však dokázal až v poslední sérii a výkon 83,34 stačil jen na čtvrté místo. Severský souboj o bronz pro sebe nečekaně rozhodl Antti Ruuskanen, Veselému k medaili chybělo 78 centimetrů.

Mistr Evropy oštěpař Vítězslav Veselý (vpravo) a jeho trenér Jan Železný.

Veselý neměl den, nenaladil si hlavu na zlaté myšlenky

Londýn - To nebyl povedený závod, mohl si po olympijském finále říct oštěpař Vítězslav Veselý. Platil za velkého favorita na medaili, dokonce na tu nejcennější, kvalifikaci totiž vyhrál s přehledem, ale dnes vůbec neměl svůj den. Nedokázal si během skoro třídenního čekání na závod naladit hlavu na zlaté myšlenky.

Bývaly ale doby, kdy Veselý snášel porážky daleko hůř. "Já jsem věřící člověk a dal jsem bohu svůj život do rukou. Bylo to pro mě dobře, že to tak dopadlo. Nevím k čemu, ale to se uvidí," prohlásil Veselý. "Rozhodně se to snažím brát s nadhledem, není to celý svět. Ale určitě to je zklamání, protože člověk neví, co bude, a už se taková šance nemusí opakovat," řekl.

Oštěpař Vítězslav Veselý.Mezi kvalifikací a finále byly dva volné dny poprvé. I to mohlo mít vliv na jeho výkon. "Jsou to skoro tři dny, kdy je tělo ve strašným zápřahu. Asi to šlo ale nastavit jinak," podotkl.

Říkal si, že v kvalifikaci hodil daleko, že může být klidný. "Ale tělo ten závod cítí, cítí tu šanci. A to tělo neoblafnete. Tak silnou mysl nemám," uvedl. "Nenaladil jsem si hlavu, aby to dobře dopadlo," pravil.

Už při rozcvičení cítil, že to není všechno v pořádku. Navíc při jednom z tréninkových pokusů zakopl a málem upadl. "To mě nerozhodilo, to se občas stává, ale možná to byla ukázka toho, že to není úplně ono," přiznal.

V závodu se pak snažil něco změnit. "Jak to udělat, aby to odletělo. Když to jde, tak si užíváte závod. Ale to dnes nešlo," uvedl. I kouč Jan Železný Veselému řekl, že neměl svůj den. "I kdybych to nechytil super, tak k medaili by se dohodit dalo. I na to zlato, nebylo to daleko," litoval.

"Honza (Železný) se mě snažil trochu ukočírovat, aby to odletělo, že k tomu běžím rychle, že jsem tam nedostal rameno. Přesně to, co jsem udělal v kvalifikaci, dneska nešlo. Ale snažil jsem se," řekl.

Zázraky se dnes ale neděly. První hod v kvalifikaci se dnes neopakoval. "Teď už to je bláhová představa, že to tak mělo být. Bylo by to pěkný, to už jsem si říkal po kvalifikaci. To mělo přijít prvním hodem ve finále a bylo by hotovo," poznamenal.

Že vyhrál neznámý oštěpař z Trinidadu, to podle Veselého jen potvrdilo oštěpařskou nevyzpytatelnost. "Vidíte, jak je to šílené. Na to by asi byl pěkný kurz," řekl.

Autor: ČTK

ANKETA

Jste spokojení s výkony jihomoravských sportovců na olympiádě?

Sjezdovka u přehrady: pozemek stále chybí

Brno - Lyžařská sjezdovka snadno dostupná z Brna a sportovní vyžití pro děti a mládež versus snaha zachovat lesní porost v už tak přetížené rekreační oblasti v době boje se suchem. Podnikatel Pavel Trčala plánující vybudovat lyžařský areál na kopci Chochola nad Roklí u Brněnské přehrady a majitel pozemku Lesy České republiky ani více než rok od představení záměru nenašli společnou řeč. Brňané se tak sjezdovky u přehrady zatím nedočkají. Trčala se snaží získat podporu Brna i kraje.

Místo oříšků dovážel muž do obchodů jen krabice. Aby si udržel přítelkyni

Brno – Majitel si objednal dodávku oříšků, tvrdil prodavačům podvodník. Místo nich však dovážel do cukráren a jiných obchodů v Brně a dalších městech jen prázdné krabice. Pětačtyřicetiletého muže, který byl dříve již několikrát trestaný, zadrželi brněnští policisté.

Rezidentní parkování v Brně se odkládá. Město nestihlo přípravy

Brno – Několik desítek minut objíždí každý večer Petr Bednář okolí svého bydliště v brněnské Grohově ulici, když hledá parkovací místo. Už v dubnu příštího roku mu mělo pomoci rezidentní parkování. Představitelé města jeho start ale odkládají až na září.