VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volejbalisté mají nový název. Trenéra ještě ne

Brno /TÉMA, ROZHOVOR/ - Nový ročník extraligy zahájí brněnský klub jako RWE Brno. Velmi omlazený tým posílil slovenský přihrávající smečař Jankovič.

1.10.2009
SDÍLEJ:

Martin Hroch (v modrém).Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Play off. To byl v posledních sezonách jasný cíl brněnských volejbalistů. Nyní je vše jinak. „Hlavní pro nás bude jednoznačně záchrana,“ přiznal před startem nového extraligového ročníku Martin Gerža, manažer klubu RWE Brno.

Nový název, starý sponzor. „Naším hlavním partnerem stále zůstává společnost JMP, ale do sezony jdeme s novým jménem RWE,“ vysvětlil změnu názvu Gerža.

Nejen cíle a název prošly přes léto pořádnou obměnou. V brněnském klubu nezůstal kámen na kameni. Z loňského kádru zůstali jen Hroch, Leikep a Hovorka. „Odešli hráči, kteří nebyli kmenoví. Mužstvo jsme doplnili o juniory, kteří se ve své kategorii stali mistry republiky,“ uvedl sportovní manažer RWE Brno Ivan Husár.

Mužstvo stále nemá trenéra. A do prvního zápasu sezony, ve kterém dnes v 18 hodin hostí Liberec, jde v nejistotě. Vedení klubu se snažilo angažovat ruského kouče Olega Petroviče Antropova. Ten slavil úspěchy na Slovensku, vedl i ruskou reprezentaci.

„Stáli jsme o to, aby přišel, ale má onkologické problémy a musí nastoupit léčbu. Je schopen naplno pracovat, ale zatím se pevně nerozhodl, zda přijde. Dali jsme si čas do pátku,“ uvedl Husár.

Pokud z angažmá ruského experta sejde, tým povede Aleš Broulík, který by jinak byl asistentem.
Toho by nečekala vůbec lehká úloha. RWE určitě nebude patřit k extraligovým favoritům. „Zásadním problémem mladého týmu je stabilita. Jsme schopni zahrát výborně, ale vzápětí to nedokážeme zopakovat. Čeká nás spousta práce,“ uvedl Broulík.

Brněnští volejbalisté získali do svých řad novou posilu, pětatřicetiletého Slováka Martina Jankoviče.

Ten naposledy působil ve VKP Bratislava, se kterým brněnský klub úzce spolupracuje. „Splnil tam svou úkohu, do mladého týmu přinesl zkušenosti. To samé by měl ukázat i v Brně,“ uvedl sportovní manažer Husár na adresu hráče, který v minulosti působil i v Itálii, Řecku nebo Rakousku.

Zápasy RWE Brno


1. kolo: čtvrtek 1. října, 18.00, RWE Brno - Dukla Liberec
2. kolo: pondělí 5. října, 18.00, SKV Ústí nad Labem - RWE Brno
3. kolo: čtvrtek 8. října 2009 18.00, RWE Brno - DHL Ostrava Extraliga
4. kolo: sobota 10. října, 17.00, Kocouři Vavex Příbram - RWE Brno *
6. kolo: čtvrtek 22. října, 18.00, RWE Brno - VK Benátky n. Jizerou
7. kolo: středa 28. října, 17.00, Slavia Havířov - RWE Brno
8. kolo: sobota 31. října, 19.00, RWE Brno - volleyball.cz Kladno
9. kolo: čtvrtek 5. listopadu, 17.30 Jihostroj Č. Budějovice - RWE Brno
10. kolo: sobota 7. listopadu, 19.00 RWE Brno - Fatra Zlín Extraliga
11. kolo: sobota 14. listopadu, 18.00 ČZU Praha - RWE Brno

* v pátém extraligovém kole mají hráči RWE Brno volno

Hroch: Tuto sezonu si chci užít


Zná každoroční volejbalovou rutinu. Letošní extraligová sezona však bude pro zkušeného kapitána RWE Brno Martina Hrocha hodně specifická. Může být poslední.

„Podle smlouvy po sezoně v Brně skončím. Chci si ten rok užít a vychutnat si každý moment na hřišti. Doufám, že se bude bavit celý tým. Věřím, že družstvo všichni navzájem poneseme nahoru,“ povídá sedmatřicetiletý blokař.

Brněnský kapitán má zkušeností na rozdávání a s ohledem na soupisku týmu budou potřeba. „Mančaft se kompletně obměnil. Ve své hráčské kariéře jsem něco takového nezažil. Oproti loňským rokům odstartuje Brno s mladým kolektivem,“ uvědomuje si Hroch. Vzápětí však dodává, že v týmu nefigurují jen samí nováčci z juniorky.

„Jsem tu já jako stařešina, Adjé (Agnithey) má sedmadvacet. Minulý týden posílil tým pětatřicetiletý smečař Martin Jankovič,“ vyjmenovává ostřílenější hráče.

Stejně jako nadcházející sezona i příprava na ni byla pro Hrocha zvláštní. „Ne že by mi vadilo trénovat, ale tréninky Ivana (Husára) jsou koncipovány na mladé družstvo, což je samozřejmě logické. Rok od roku se hůře přizpůsobuji rytmu,“ říká na rovinu.

Omlazený brněnský kádr absolvoval pod taktovkou sportovního ředitele Husára i tříhodinové tréninky. „Musím si nalít čistého vína. Tohle už moje tělo neunese. Byl jsem rád, že jsem ráno vstal z postele,“ směje se Hroch.

Nejzkušenější brněnský volejbalista už se těší na dnešní bitvu proti Liberci i s nahrávačem Lubošem Novákem. Ten ještě před pár měsíci oblékal brněnský dres.

„V posledních třech letech byl můj nahrávač. Za něj věřím, že se mu podařilo zapracovat do libereckého mančaftu. Za nás věřím, že to bude až od druhého zápasu. Přijede sem a jak říkám, po letech, které tu strávil, asi nebude mít úplně čistou hlavu,“ hecuje bývalého spoluhráče.

„První kolo ukáže, na co máme a kde se musíme zlepšit. Teprve extraliga družstvo prověří,“ ví Martin Hroch.

Novák se vrací. Jako soupeř

Jen co přestoupil, hned se vrátí do svého předchozího působiště. Tentokrát jako soupeř. Nahrávač libereckých volejbalistů Luboš Novák se dnes v prvním extraligovém kole představí v Brně. Na palubovce, kde byl čtyři roky doma. Na palubovce, kde volejbalově dorostl.

„Lhal bych, kdybych řekl, že se na ten zápas těším. Snažím se ho brát jako každý jiný. Příliš si to připouštět by byla cesta do záhuby. Ale nemůžu se úplně oprostit od předchozích let,“ směje se čtyřiadvacetiletý borec.

„Samozřejmě to bude zvláštní. V Brně už bych načínal pátou sezonu,“ dodává Novák, který přijal liberecké angažmá, aby se ve volejbalové kariéře posunul o další krok dál. „Liberecký klub je úplně jiný už podle předsezónních ambic. Zatímco v Brně byla většinou priorita účast v play off, tady je základ semifinále. Loňský výpadek ve čtvrtfinále brali v Liberci jako neúspěch,“ porovnává Novák.

Bývalý brněnský hráč v létě sledoval, jak se od základů mění sestava bývalého zaměstnavatele.
„No… I když jsem v Brně tak dlouho hrál, tolik kluků neznám. Spousta jich přišla z juniorky. Samozřejmě se těším na Martina Hrocha a svému týmu určitě něco poradím,“ povídá Novák.

Omlazenému brněnskému kádru v nové sezoně věří. „Zaslechl jsem, že kluci mluví především o záchraně. S Libercem jsme v přípravě narazili na skoro všechny extraligové týmy. Podle toho myslím, že by Brňáci neměli mít problém. Když nepropadnou psychicky, v pohodě by se měli dostat do play off,“ tvrdí Novák.

A na bývalé spoluhráče nedá dopustit. „Určitě jim budu přát. Snad se jim bude dařit, ale radši až někdy jindy,“ naráží na dnešní vzájemnou bitvu.
Jak by měl podle něj vypadat ideální scénář večera? „Forma týmu před extraligou podle mého názoru graduje. Chceme hrát svoji hru a odjet z Brna vítězně,“ věří Luboš Novák týmu. Kromě soupeře se musí poprat i s bouřlivým prostředím, které moc dobře zná.
Volejbalisty RWE Brno před nadcházející sezonou posílil exotický univerzál Serge Adjé Agnithey, který se chce i v české extralize neustále zdokonalovat:

Rodina v Togu je hrdá, že jsem se v Evropě prosadil

Když byl malý, snil jako většina lidí v Togu o životě v Evropě. Ten sen se mu splnil. Díky volejbalovému talentu se dostal do Francie, z níž se mu otevřela cesta do celé Evropy. Teď se chce Serge Adjé Agnithey ukázat v dresu RWE Brno. „Rodina je na mě hrdá, že jsem se v Evropě prosadil,“ říká s úsměvem sedmadvacetiletý univerzál, který loni okusil také finskou ligu.


Cítíte se dobře připravený na novou sezonu?

Dva měsíce jsme tvrdě makali. Myslím si, že je družstvo připravené. Samozřejmě bych před začátkem sezony nemohl říct nic jiného. To by nebylo normální. Bohužel poslední výsledky z turnajů nebyly nejlepší. Ale doufám, že tým odstartuje dobře.
Už jste si zvykl na Brno, nevyskytl se nějaký problém?
Přijel jsem do Brna jako cizinec, který by tu teoreticky mohl být sám, ale rozhodně mi to tak nepřipadalo. Kluci mě hned vzali mezi sebe. Od prvního okamžiku jsem se tu cítil perfektně. Navíc mě tu nic zvláštního nepřekvapilo. Brno je velké město. Mám tu všechno, co potřebuji.

Stýská se vám v Evropě po rodině?
Kontakt s rodinou mi samozřejmě chybí. Na druhou stranu rodina chápe, že jsem využil šanci dostat se do Evropy. Můžu si volejbalem vydělávat peníze a trošku jim i pomoct. Jsou na mě hrdí, že jsem se tu dokázal uchytit. Píšeme si po internetu a každé dva roky tam létám na prázdniny.

Martin Hroch, který mluví francouzsky, vás asi v brněnských začátcích dost podržel.
Jsou dvě věci, ve kterých mi Martin jako průvodce pomohl. Ukázal mi Brno. Když jsem nevěděl, kam mám zajít, vždycky mi poradil. Řešili jsme věci s bytem, internetem nebo televizí a podobně. A pak mi pomohl s něčím, co oceňuji daleko víc: pomohl mi zapadnout do týmu při trénincích. Ty jsou vedeny v českém jazyce, různá cvičení mi tak mohl vysvětlit ve francouzštině.

Něco z češtiny už zvládáte?
Samozřejmě už v okolí něco pochytávám: (vyslovuje s přízvukem) Ahoj. Děkuji. Mluvím česky jako ty. Nerozumím. Nemůžu. Kluci mě naučili i sprostá slovíčka, ale ta nemůžu říct do novin. (smích)

Jak jste s volejbalem začínal?
Volejbal jsem začal hrát ve třinácti letech. Přivedla mě k němu maminka, která v Togu učí tělocvik. Ten sport mě hned od začátku chytl a rychle jsem se začal zlepšovat. Viděl jsem ve volejbale možnost, jak se podívat do Evropy. Ta vidina mě lákala. Všichni v Togu si uvědomují, že sport jim může pomoct do Evropy. To byl můj cíl.

A kdy jste si jej splnil?
V devatenácti letech jsem mohl díky známosti lidí z tožské volejbalové federace a jednoho střediska vrcholového sportu v St. Brieuc přestoupit do Francie. Tam se mi do třiadvaceti let věnovali profesionální trenéři a mohl jsem na sobě dál pracovat.

To asi byla velká změna…
Poprvé jsem objevil profesionální klub. Hrozně se mi to líbilo. V Togu všechno fungovalo na amatérské úrovni, byl to vlastně jen zájmový kroužek. Zato ve Francii bylo skvělé zázemí. Od té doby chci sobě i okolí dokázat, že se můžu stále zlepšovat a že na vrcholový volejbal mám.

Líbí se vám poznávání Evropy?
Když jsem v devatenácti letech dostal možnost objevit něco úplně jiného, než co zažívají lidé v Togu, nastartovalo mě to. Chci to využít na sto procent. Spousta lidí takovou šanci vůbec nedostane.

Serge Adjé Agnithey


Narozen:
9. dubna 1982 v Togu
Volejbalová pozice: smečař
Předchozí působiště: Isku-Veikot (Finsko), St. Brieuc (Francie)
Rodina: Maminka je učitelka tělocviku a ve třinácti jej přivedla k volejbalu, Adjé má dva bratry

KRYŠTOF ŽENATÝ
TOMÁŠ SVOBODA

1.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci z 1.B ze ZŠ na Bakalově nábřeží 8 v Brně s třídní učitelkou Ivou Holou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme ZŠ Kotlářská, Bakalovo nábřeží a náměstí Míru

Brno 19.09.2017 - křest letadla obnovené linky Brno Mnichov na brněnském letišti a následně odlet delegace JMK do Mnichova, kde byla prohlídka letiště.
50

Po Evropě létá Brněnský drak i Duch jižní Moravy

Nutili mě k prostituci, tvrdí žena. Podle obžalovaných se měla jako v bavlnce

Brno – Vydělával jsem si podvody. Nepotřeboval jsem prodávat sex. Těmito slovy se bránil ve středu u Krajského soudu v Brně Ján Dirda, který je spolu se svojí družkou Martou Hudcovou obžalovaný z toho, že nutil nezletilou dívku k sexu za peníze.

Defibrilátory mají pomáhat ve všech městských částech. Přibude jich 27

Brno – Zkolaboval přímo na hlavním nádraží, život mu zachránili pomocí pouličního automatického defibrilátoru zaměstnanci Českých drah. V budoucnu dostanou laici možnost podobně pomoci na více místech Brna. Radní města totiž v úterý schválili nákup dalších sedmadvaceti oživovacích přístrojů. V současnosti je ve městě k dispozici osmatřicet automatických defibrilátorů. Jen čtyři z nich jsou ale umístěné v boxech pro lidi přímo na ulici.

Výbuch v kasárnách: Zraněný voják je po operaci, kanceláře opět fungují

Brno, Vyškov /FOTOGALERIE/ – Noc na oční klinice brněnské fakultní nemocnice strávil voják, kterého v úterý ráno zranil výbuch ve sklepě administrativní budovy Jugo ve Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově. Podstoupil tam operaci oka. „Byla úspěšná, lékaři mu oko zachránili,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Zateplený bazén má šetřit peníze. Opravy mají začít už příští rok

Brno – Nového zateplení se v budoucnu dočká plavecký bazén Ponávka. V úterý o jeho dalších opravách rozhodli brněnští radní. „Schválili jsme podání žádosti o dotaci z programu životního prostředí na jeho rekonstrukci,“ sdělil náměstek brněnského primátora Petr Hladík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení