VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volejbalistka ze stříbra krotila zpěněné vlny

Brno /KDYŽ TADY ZÁŘIL/ - Blokařka Kateřina Božková zářila v dresu Králova Pole, na Kanárských ostrovech, ve Francii i jako kapitánka desetimetrové jachty.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Blokařka Kateřina Božková.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Pod babylonskou věží pobíhají splašení lidé. Nikdo si navzájem nerozumí. Lidstvo chtělo dosáhnout stavbou věže nebeské výšky, čemuž Bůh zabránil zmatením jazyků. Kdyby se v biblických dobách ocitla Kateřina Božková, jazykový chaos bere s humorem.

Bývalá brněnská volejbalistka hovoří anglicky, francouzsky, italsky a španělsky. Domluví se chorvatsky, rusky i polsky. Úspěšná blokařka prošla pět volejbalových zemí a kromě devíti ligových medailí si zpět do Brna přivezla slušnou lingvistickou zásobu. „Netvrdím, že umím hodně jazyků. Jen se domluvím. Když do nějakého týmu přišla nová hráčka, překládala jsem jí na tréninku i při obědě,“ culí se Božková, která i přes jedenáct sezon strávených v zahraničí nezapře slovíčkem „su“ ryzí brněnštinu.

Pětatřicetiletá volejbalistka zářila hlavně ve Francii. V Mulhouse a především v jihofrancouzském Béziers nadchnula fanoušky i trenéry. Soupeřky si s její obranou nevěděly rady. „Cítila jsem se v Béziers jako doma. Země mi přirostla k srdci. Žádala jsem i o francouzské občanství a chtěla jsem tam zůstat. Jenže přítel za mnou nemohl odejít. Podniká u nás v republice. Nakonec nelituji, že jsem se vrátila. Mám v Brně svůj domov,“ líčí Božková, kterou do velkého sportu katapultovalo sportovní gymnázium v Botanické ulici a později královopolský extraligový klub. „Přišla jsem z Velké Bíteše a volejbal pořádně ani neuměla. Vzali mě do týmu díky výšce, ale učila jsem se rychle. Hodně mi pomohl Aleš Novák,“ říká.

Angažmá ve francouzském městě s pohnutou křižáckou historií Božkovou vyneslo ke třem cenám pro nejlepší blokařku soutěže. S Béziers navíc získala mezi lety 2004 a 2008 ligové stříbro a bronz. Zahrála si i v ligovém AllStars týmu. „Ve Francii mají kluby rodinné prostředí a atmosféra je semknutá. Zůstalo mi tam hodně známých. V Béziers jsou všichni vinaři a já mám víno ráda. Jejda. To zní blbě. Jako bych říkala, že mám k alkoholu kladný vztah,“ směje se.

Žena, která na dresu nosila sedmičku a třináctku si respekt vydobyla už v barvách extraligového Brna. Na palubovce se potkávala s Kamilou Malčíkovou, Soňou Dosoudilovou, Janou Tůmovou nebo Marikou Těknědžanovou. „Hrály s námi i tři Rusky. Byly jsme tehdy všechny podobného věku. Měly jsme skvělý kolektiv a chodily do hospody u stadionu. Jmenovala se myslím U Vonášků,“ prozrazuje.

Zahraniční štace

Po čtyřech brněnských letech se černovlasá blokařka přesunula v roce 1997 na Slovensko, kde získala tři první velké medaile. „V Senici mě oslovil italský agent a najednou jsem byla v Itálii. Uměla jsem jen trošku anglicky, ale řekli mi, že se tak se mnou už bavit nikdo nebude. Za tři měsíce jsem se naučila obstojně italsky. I tak byl první rok hrozný. Cítila jsem se osamoceně. Chodila jsem jen na tréninky, šprtala a spala,“ vzpomíná na začátky v Palermu.

Kvůli problémům s výplatou Božková po půl roce zamířila do Bari. „Jenže v Bari jsem všechny peníze nedostala znovu. Sedm let jsem se soudila. Zbytek mi vyplatili s velkým odstupem. Stávalo se to tam častěji,“ krčí rameny.

Italský profesionalismus bývalou českou reprezentantku zaskočil. „Cítila jsem na sebe velký tlak. Hráčky se spolu moc nebavily. Byl to šok. U nás se volejbal hraje s láskou a pro zábavu. V Itálii jsou všichni perfekcionisté a extrémisté,“ popisuje.

Turistický ráj Las Palmas. To byla další zastávka vytáhlé volejbalistky původem z Velké Bíteše. Z Kanárských ostrovů si znovu odvezla ligové stříbro. Stejně jako dvakrát předtím ze Senice. Druhá a třetí místa přidala i ve Francii a na závěr kariéry taky v Brně. „Jsem volejbalistka ze stříbra. Jednou o mě v Senici na webu napsali, že jsem věčně druhá,“ bere osobní statistiku s úsměvem.

Na slavné francouzské štaci netrávila čas jen na palubovce, dva roky studovala vysokou školu. „Významnému profesorovi a zakladateli jednoho oboru, který má desítky titulů, se pořád říkalo jen monsieur. U nás si všichni potrpí na kdejaké oslovení pane inženýre a pane magistře. Jsme v tomhle zvláštní povahy,“ vypráví nechápavě.

Mořská vlčice

Ve Francii si Božková zvykla na moře, které ji nadchnulo už v letovisku Las Palmas. „Mohli jsme republiku posunout trošku jižněji,“ vtipkuje žena, která si s přítelem pořídila desetimetrovou jachtu a pět let krotila vlny u chorvatského pobřeží. „Už ji nemáme. Vlastnit loď je náročné na čas i peníze. Byl to spontánní a dobrodružný nápad. Majitel loď prodával za dobrou cenu,“ vysvětluje.

Jako správná námořnice zažila na palubě i divokou bouři a zpěněné burácející moře. „Jednou jsem se v extrémním počasí už loučila se životem. Lodí zmítaly třímetrové vlny. Jen ležíte v kokpitu a všude je voda,“ vykládá zaníceně. „Člověk je nasoukaný ve vestě a přivázaný k zábradlí. V té bouřce se převrátili čtyři lodě a na moře vyjeli záchranáři. Posádka musí výjezd platit. Neměli jsme nejvážnější problémy, tak jsme se tvářili, že jsme v pohodě a hlídka jela dál,“ usmívá se s odstupem času.

Velké úspěchy v národním dresu Božkovou míjely. Český tým v roce 1997 vybojoval evropský bronz, ale tehdy byla talentovaná blokařka ještě příliš mladá.

Na síti navíc zářily Michaela Večerková a Marcela Ritschelová. „Jsou to skvělé hráčky. Do nároďáku jsem se pořádně dostala až pod trenérkou Táňou Krempaskou a pod panem Čadou. Ráda vzpomínám na evropský šampionát v Belgii v roce 2007,“ uvažuje nad turnajem, kde Češky skončily deváté.

Božková se v roce 2008 definitivně vrátila domů. Odehrála dvě třetiny soutěžního ročníku a kvůli mateřským povinnostem s volejbalem skončila. Kariéru završila extraligovým stříbrem s Brnem a cenou pro nejlepší blokařku.

Kdyby se Božková před čtyřmi lety z Francie nevrátila do Brna, ale do Prostějova, vytoužený ligový titul jí neunikl. Hanačky tehdy získaly zlatý pohár premiérově. K extraligovému prvenství je táhl kouč Miroslav Čada a také jiná slavná blokařka, Milada Spalová. „Dostala jsem v roce 2008 nabídku od pana Čady ještě z Brna. Jenže on hned potom odešel do Prostějova. Věděla jsem, že mě čeká poslední sezona. Chtěla jsem hrozně moc titul. Když je člověk druhý, končí rok prohrou. Měla jsem radši třetí místa, kdy se sezona uzavírá výhrou,“ přibližuje přestupovou situaci.

Božková kariéru zakončila symbolicky. Přestěhovala se totiž na místo, kde na začátku devadesátých let jako studentka zažila první volejbalové úspěchy. Žije totiž v Brně nedaleko sportovního gymnázia v Botanické ulici. „Ještě rok jsem hrála v Králově Poli, abych se zapracovala zpět do českého životního systému. Kdybych chtěla hrát volejbal ještě několik let, zůstanu ve Francii,“ upozorňuje.

Dlouhonohá Brňanka posbírala medaile ve všech zemích, kde hrála. Jedna věc ji ovšem mrzí. „Znovu jsem si nezahrála se Soňou Novákovou. Výborně jsme si kdysi v Brně rozuměly. Parádně nahrává a má metr devadesát. Skvěle se s ní blokovalo. Odešla loni do Přerova a lákala mě. Kvůli ní jsem přemýšlela o návratu, ale už jsem do toho nešla,“ dělá čáru za pestrou minulostí pod vysokou sítí.

Kateřina Božková

Narozena: 19. června 1976 ve Velké Bíteši

Sport: volejbal (blokařka)

Kariéra: Brno (1993–97 a 2008–09), Senica (1997–2000), Bari (2000), Palermo (2001), Las Palmas (2001–02),Mulhouse (2002–04),Béziers (2004–08)

Úspěchy: Senica (2× stříbro, 1× bronz), Las Palmas (1× stříbro), Mullhouse (1× stříbro, 1× bronz), Béziers (1× stříbro, 1× bronz), Brno (1× stříbro)

Ocenění: AllStars tým fr. ligy, 3× nejlepší blokařka fr. ligy, nejlepší blokařka ČR
Národní tým: 9. místo ME 2007
Rodina: s přítelem Romanem Koukalem má syna Šimona
Zajímavost: hovoří anglicky, francouzsky, italsky a španělsky, domluví se i chorvatsky, rusky a polsky

Autor: Marek Těšík

24.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mladé hrdinky ocenili. Spolužačky Izabela Jefimova (světlé vlasy) a Sára Bukovská z brněnské základní školy v Mutěnické ulici zachránily letos v lednu z řeky Svitavy dvouleté dítě.
11

Musíme ji vytáhnout, řekly si. Oceněné školačky zachránily malou holčičku z řeky

V brněnské zoo přibudou i další nové expozice, například v části Himaláj se návštěvníci projdou po horském treku.
1 6

Novinky v zoo: návštěvníkům představí Afriku se lvy i drsné Himaláje

Kometa startuje semifinále proti pevné obraně a nejlepšímu oslabení v play-off

Brno /INFOGRAFIKA/ – Zatím v jejich soubojích platilo přísloví: Můj dům, můj hrad. Hokejisté brněnské Komety od roku 2013, kdy Hradec Králové vstoupil do extraligy, svého soupeře v boji o finále doma ve všech osmi duelech porazili za tři body. Nejdřív se však musí vypořádat s prvními dvěma zkouškami semifinále play-off v hradecké Fortuna Areně.

AKTUALIZOVÁNO

Studie o poloze vlakového nádraží v Brně se zpozdí o dva měsíce. Kvůli přestupům

Brno – Místo v březnu nakonec až v květnu. Studie, která měla doporučit jednu z variant modernizace brněnského hlavního nádraží, má podle zjištění Brněnského deníku Rovnost zpoždění dva měsíce. Kvůli tomu se odsune i rozhodnutí Centrální komise ministerstva dopravy o konečném řešení polohy nádraží.

Konflikty na plážích přehrady chtěli vyřešit zákazem vstupu psů. Brno to odmítlo

Brno – Léto u vody mohou strávit i svými čtyřnohými nejlepšími přáteli lidé u Brněnské přehrady. Rada města v úterý totiž nepřijala návrh městské části Kníničky, aby zakázala pohyb psů v okolí Sokolského koupaliště.

Amfiteátr, základy Německého domu. Výstava ukáže další návrhy Moravského náměstí

Brno – Amfiteátr pod otevřeným nebem, sochy na vodní hladině nebo relaxační louka uprostřed prostranství – to vše navrhli architekti v soutěži o vzhled parku na Moravském náměstí v Brně. Všech dvacet projektů si mohou zájemci od středy prohlédnout v brněnském Urban centru v Mečové ulici. Kromě nich ukáže expozice také historii náměstí s archivními snímky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies