Žabiny se vyhouply do čela

Brno /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Basketbalistky Friska Sika Brno porazily vEvropské lize na domácí půdě polskou Gdyni 83:72. Letošním třetím vítězstvím se posunuly na první místo skupinyD.

18.11.2009 1

Basketbalistky Friska Sika Brno porazily v Evropské lize na domácí půdě polskou Gdyni 83:72.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Série vítězných zápasů trvá. Přesně takovou formulku si do svých notýsků mohli zapsat trenéři týmu Frisco Sika Brno, který ve čtvrtém zápase Evropské ligy porazil Lotos Gdyni 83:72. Brňanky nad polským družstvem v pohárové Evropě triumfovaly už podeváté v řadě. Dva body za výhru je navíc posunuly na čelo skupiny D.

Dramatický zápas svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského zlomily až v samotném závěru, když za vyrovnaného stavu 67:67 během tří minut zaznamenaly desetibodovou sérii. Svým soupeřkám tak definitivně odskočily. „V poslední čtvrtině jsem je přejely hlavně kolektivní hrou. Vycházely nám nacvičené akce, a to nejspíš rozhodlo,“ tvrdila domácí pivotka Petra Kulichová.

Polské basketbalistky se na palubovce v brněnské hale Rosnička dlouho tahaly o vítězství. Své soupeřky ničily především úspěšnými trojkami, přesto odjížděly domů s prázdnou. „Pětatřicet minut to bylo z naší strany dobré, ale pak jsme zkolabovali. Nedařilo se nám v obraně a trápila nás i koncovka. Brno zápas dotáhlo k zaslouženému vítězství,“ poznamenal kouč Gdyně Jacek Winnicki.

Jeho protějšek na trenérské lavici Brna viděl zásadní okamžiky vzájemného duelu jinde. „Jejich hráčky začaly na konci zápasu řešit akce příliš individuálně, to nám hodně pomohlo. Navíc nedokázaly ve střelbě ubránit Taj McWilliamsovou,“ ocenil výkon devětatřicetileté Američanky Bobrovský.

McWilliamsová nastřílela dvaadvacet bodů, ke kterým přidala sedm doskoků. Solidním výkonem se prezentovala nedávná posila Jelena Škerovičová, která na palubovce strávila bezmála třicet minut. Roli náhradnice zraněné Zuzany Žirkové zvládla. „Stále mě překvapuje. Zuzka je sice lepší střelkyně, ale Jelena se chytla výborně,“ řekl Bobrovský na adresu černohorské rozehrávačky.

Osmadvacetiletá basketbalistka má v Brně smlouvu zatím pouze do konce prosince. „Myslím, že si ji svými výkony už prodloužila,“ pousmál se brněnský kouč. Ten bude do konce roku postrádat Romanu Hejdovou, která dnes podstoupí operaci kolene.

Přežila jsem, smála se Kulichová

Pivotka Friska Sika Brno Petra Kulichová sváděla s hráčkami Lotosu Gdyně tvrdé souboje pod košem. Po jednom z častých faulů soupeřek musela na střídačku kvůli ošetření. Přesto se pod výhru 83:72 podepsala třinácti body.

Co rozhodlo o výhře?
Zvládly jsme začátek, nenechaly jsme se unést ani při nerozhodném skóre. Evě Vítečkové nebo Hance Horákové to tam padalo, nedovolily jsme soupeřkám utéct. Ve druhém poločase se chytla Taj McWilliamsová, což bylo strašně důležité. Něco jsem přidala i já a druhý poločas jsme zvládly perfektně.

Co se změnilo ve čtvrtí čtvrtině, kdy jste Gdyni jednoznačně přejely?
Hrály jsme hodně kolektivně, vycházely nám naše akce, prostě to bylo dobré.

Jaké byly souboje pod košem s robustními Polkami?
Těžké. Když jsem si udělala tři fauly, nemohla jsem do nich úplně naplno, abych neudělala zbytečné chyby. Moje hra nebyla taková, jaká se očekávala.

Schytala jste spoustu ran, jedna soupeřka vám přistála na hlavě…
Přežila jsem, to je hlavní. (smích) Doktor mě ošetřil, mohla jsem pokračovat. Půjdu ještě na nějaké vyšetření, ale měla bych být v pohodě.

Odpovídal zápas s Polkami klání lepších týmů tabulky?
Určitě, vždyť Matovičová nám dala dvacet bodů. To je hodně, neměly jsme jí to v obraně dovolit.

Frisco Sika Brno – Lotos Gdyně 83:72

Čtvrtiny: 18:20, 15:13, 24:23, 26:16. Trestné hody: 22/19 – 8/7. Fauly: 15:22. Trojky: 6:9. Diváků: 1300. Nejvíce bodů: McWilliamsová 22, Horáková 15, Vítečková 14 – Matovičová 20, Beardová 15, Phillipsová 12.

JIŘÍ ŠEVČÍK
JAROSLAV KÁRA

18.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1

Nový Moravák svlaží vodotrysky. Vítězný návrh počítá v zimě i s kluzištěm

Brno /VIZUALIZACE/ – Ochlazení v horké letní dny nebo jízdu na bruslích v zimě nabídne po rekonstrukci Moravské náměstí v Brně. Radnice Brna-středu chce vytvořit prostor s vodní plochou a kavárnou, který lidi naláká k odpočinku. V pátek oznámila výsledky architektonické soutěže na podobu náměstí. Z dvaceti návrhů zvítězil v soutěži projekt kanceláře Consequence forma.

Vlak srazil ženu na nádraží v Rosicích. Na místě zemřela

Rosice – Pod koly vlaku zemřela šestatřicetiletá žena v sobotu v Rosicích u Brna. Podvečerní nehoda komplikovala vlakovou dopravu na trati mezi Brnem a Jihlavou.

Vive la France! Bitvu tří císařů opět ovládli Napoleonovi vojáci

Tvarožná /REPORTÁŽ/ – Po 211 letech se historie na Slavkovském bojišti v sobotu odpoledne zopakovala. Přibližně tisícovka vojáků oděných do dobových uniforem před zraky několika tisíců lidí svedla boj připomínající Napoleonovo vítězství v bitvě tří císařů z roku 1805.