71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Hypoteční krize končí. Půjčky i byty se zdraží

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: Profimedia

15.12.2010 06:01

Jižní Morava /ANKETA, INFOGRAFIKA/ - O tom, že ekonomická krize nemá jen špatné stránky, se přesvědčují všichni Jihomoravané, kteří si v minulých měsících koupili dům nebo byt. Ti, kteří o pořízení nemovitosti teprve uvažují, by si měli pospíšit. Ceny jsou na dně. A podle odborníků začnou brzy růst.

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Vlastní bydlení je nyní dostupnější i díky výhodným hypotékám. „Hypoteční sazby jsou tak nízko, že jejich cena už klesat nebude. Stále působí krize a banky se snaží nabízet co nejvýhodnější produkty. Pro půjčky na bydlení je dobrá doba,“ zdůraznil ekonom společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Upozornil, že lidé však nemusí s hypotékou spěchat za každou cenu. „Současný stav ještě nějakou dobu vydrží. Nevím, jak dlouho, ale určitě se to dá počítat na čtvrtletí,“ řekl ekonom.

Výhodné zadlužení

S Moravanským souhlasí i jednatel brněnské realitní společnosti Real Spektrum Jiří Fajkus. „Banky začaly více půjčovat a zároveň snižovat úroky. Hypotéky jsou dostupnější a více lidí si troufne se zadlužit,“ poznamenal.

Dobrou zprávou pro kupce je i to, že ceny bytů oproti loňsku opět klesly. Především těch panelákových. „Mírně se tak oživil trh, který letos spíše stagnoval,“ podotkl Fajkus.

Při nákupu bytů jsou ale lidé stále opatrní. „Chci bydlet ve svém, nájemní byt pro mne není jistota. Jenže při současné nezaměstnanosti se o práci bojím i já. Nevím, co bych si se zadluženým bytem počala, kdybych přišla o práci,“ svěřila se například Brňanka Romana Kuběnová.

Podle Zdeňky Kudrnové z firmy Reality Gaia, která působí na Hodonínsku, jsou lidé při nákupu bytů stále zdrženliví. Navzdory mimořádně příznivým podmínkám. „Někteří stále ještě vyčkávají, co trh přinese. Velkou roli v rozhodování samozřejmě hraje také nezaměstnanost a strach ze zadlužení,“ popsala své zkušenosti Kudrnová.

Realitní makléřka je přesvědčena, že ceny bytů ještě klesnou. I ceny domů. To stejné si myslí i Jan Szabó, který prodává nemovitosti na Blanensku. „Budou ještě levnější, protože lidem klesají platy,“ řekl Szabó.

Meziroční srování cen bytů na jižní Moravě.

Ceny bytů ovlivňuje nejen celostátní ekonomika, ale také místní zvláštnosti každého okresu jižní Moravy. „Například ve Vyškově už asi rok nabídka výrazně převyšuje poptávku. Radnice totiž dala do privatizace městské byty, takže lidé mají bydlení zajištěné,“ řekl Bohdan Horňák z realitní kanceláře Roturk Reality. Podobně ovlivnila privatizace bytů i nabídku v Blansku.

Drahé domky

Kvůli prodeji městských bytů mají problémy s nezájmem lidí i v Břeclavi. Byty jsou tam levnější než v jiných městech okresu. „Třeba ve Valticích je situace opačná, bytů je málo, a tak tam stojí více než v okresním městě,“ podotkl břeclavský makléř Robert Schmidt.

Přestože se odborníci na reality nemohou shodnout, zda ceny bytů ještě klesnou, v jednom mají jasno: zlevnit by měly rodinné domy. „Ceny, za které je majitelé nabízejí, jsou pořád stejné. Přitom domy kupují hlavně lidé, kteří předtím prodali byt. A protože ceny bytů klesají, nemohou si dovolit drahý dům,“ vysvětlil Fajkus.

To, že jsou domy příliš drahé, potvrdil i Jiří Krška z realitní kanceláře Remax Znojmo. „Ve Znojmě musí být rodinný dům nový nebo starý do pěti let, aby byl vůbec prodejný. Poptávka po domech starších pěti let je teď na úplném minimu,“ zdůraznil Krška.

VÍCE

PETR JEŘÁBEK
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

ANKETA

Hlasujte: Věříte, že ceny bytů ještě klesnou?

ANO

32 %

NE

68 %

Hlasovalo: 41

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Re: Realitní makléři
Petr PATRYK 10.2.2011 15:53 81.19.10.*
Ber to tak, ze kazdy zbozi ma svyho kupce. Realitky by nebyly, kdyby je nikdo nepoptaval. Ze jsou jejich sluzby pochybne, je dano jednorazovosti poskytnute sluzby - makleri se spokojenost zakaznika moc nevyplati, protoze ten dalsich 20 let nic potrebovat nebude.
Re: Realitní makléři
Jarda 9.1.2011 18:25 94.112.227.*
Šmarjápanno, to je něco - někdo dělá v realitní kanceláři a snad se za to ani nestydí ;-). Realitní kanceláře jsou totiž všeobecně (a řekl bych právem) považovány za čisté parazity. Jednat s nimi bez vlastního a dobrého advokáta se považuje doslova za hazard.
V diskusi je celkem 20 příspěvků, poslední byl vložen 10. 2. 2011, 15:53 vstup do diskuse

CELEBRITY

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Černá limuzína s majáčkem, ostří hoši v kuklách a další doprovodná vozidla. Transport Davida Ratha z… celý článek ›

Šílenec hodil dceru (†1) a syna (†4) z balkonu, pak skočil sám

Šílenec hodil dceru (†1) a syna (†4) z balkonu, pak skočil sám

Otec, který upadal do hlubokých depresí, protože nemohl 18 měsíců sehnat práci, vyhodil svého čtyřletého… celý článek ›

Reprezentace má starosti: Zranění a bakterie v polském hotelu

Reprezentace má starosti: Zranění a bakterie v polském hotelu

PŘÍMO Z BAD WALTERSDORFU | VIDEO | Druhý celý den soustředění a fotbalová reprezentace už počítá zraněné… celý článek ›

Opora hokejové  reprezentace Petr Nedvěd: Milovník krásných žen a aut

Opora hokejové reprezentace Petr Nedvěd: Milovník krásných žen a aut

Fešák s tučným kontem a překrásným bourákem Ferrari 458 Italia v garáži. Může se někdo divit, že český… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz