Pracovník Úřadu práce města Brna Josef Pitner je spokojený. „Nynější pokles je doslova rekordní. Před třemi roky jsme měli zhruba dvaadvacet tisíc evidovaných nezaměstnaných, teď je to kolem patnácti tisíc,“ uvedl. Nejsnáze se podle něj uplatňují lidé se strojní kvalifikací a stavebníci. Není ani problém suplatněním absolventů. Nejhůř se uplatňují lidé se zdravotním postižením a nekvalifikovaní. Nezaměstnaní mají nejvíce možností tradičně v Brně, tamní firmy tvoří víc než třetinu poptávky. Zájem o nové lidi se ale zvýšil ve všech okresech kromě Břeclavska a Znojemska.

„Já jsem byl nezaměstnaný, protože jsem musel nechat ze zdravotních důvodů studia. Tak jsem se zaevidoval na úřadu práce a u Dromu. Na úřadu práce mi nabídli možnost pracovat ve fabrice. Z Dromu jsem ale dostal nabídku práce vKFC, tak jsem raději zvolil tohle,“ řekl Radek Horváth. Sprací je spokojený, je rád, že může pracovat pro firmu, která má pobočky po celém světě. Ale studovat chce i nadále. „Přemýšlel jsem o jazykové škole, možná i nějaké dálkové studium nějakého uměleckého oboru,“ dodal.

Nezaměstnanost na jižní Moravě vdubnu klesla o více než půl procentního bodu na 7,7 procenta. To je podle ekonoma Marka Hatlapatky známka toho, že zdejší ekonomika je na vzestupu. „Na poklesu nezaměstnanosti se jistou měrou podílí poptávka po sezónních pracovnících. Ale zvýšilo se zaměstnávání absolventů. A to znamená, že vznikají nová místa,“ sdělil. Podle údajů jihomoravských úřadů práce vregionu vzniklo za poslední měsíc téměř čtyři a půl tisíce nových pracovních míst. A v evidencích sedmi jihomoravských pracovních úřadů je nyní přes jedenáct tisíc volných míst, což je o tisícovku víc než v březnu.

Nezaměstnanost na jihu Moravy klesá rychleji než v celém Česku. Ale i tak je až ve druhé půlce žebříčku se čtvrtým nejhorším výsledkem. Na vysoké míře nezaměstnanosti se podílí hlavně zemědělské oblasti, jako je například Hodonínsko. Ještě hůř jsou na tom kraje Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký.

Ekonom Hatlapatka se obává, že současný pokles nezaměstnanosti vjihomoravském regionu by mohl být cyklický. To znamená, že jakmile by se jihomoravská ekonomika ocitla vproblémech, nezaměstnanost by zase podstatně vzrostla. Problémy by také mohlo způsobit špatné počasí. To by způsobilo propouštění sezónních pracovníků. „Ale zatím to tak nevypadá. Nezaměstnanost by měla klesat i nadále ,“ řekl Hatlapatka. Podle jeho odhadu už to ale nebude tak dramatické, pokles by maximálně mohl dosáhnout půl procenta. Důvodem je velký počet lidí, kteří jsou nezaměstnatelní. „V žádném případě se nedá počítat stím, že by nezaměstnanost na jižní Moravě byla kolem tří nebo čtyř procent,“ uvedl.