Vše začalo neúrodou obilí. „Bylo sucho a to se odrazilo v cenách mouky. Ta zdražila o více než padesát procent. Následovalo zdražení kmínu, mléčných výrobků. Zdražily samozřejmě také energie,“ vypočetl Balabán.

Podle něj jsou pekaři ti, co jsou vždy o krok pozadu. „Když se zvedne cena pečiva, vždy se píše, že pekaři zdražili o padesát haléřů. Ceny ale stanovují obchodníci,“ vysvětluje Balabán. Podnět ke zdražení ale dali pekaři, protože jejich řemeslo už téměř nevydělávalo. „Obchodníci tedy po Novém roce stanovili cenu na trhu, aby zkusili, jestli jsou lidé ochotni peníze zaplatit. Až potom jsme mohli zvednout cenu i my, výrobci,“ popsal systém Balabán.

Zlomový byl podle něj letošní rok. „Brňané čekali, co s nimi udělá reforma, a začali kupovat mnohem méně. Po pár měsících ale zjistili, že zdražení není tak obrovské a zase začali kupovat to pečivo, které mají rádi,“ dodal Balabán. Jak to bude dál, záleží podle něj jen na očekávané úrodě obilí. Pokud bude přát počasí, pečivo už se příliš zdražovat nebude.