S netradičním podnikáním začal díky své přítelkyni, která měla s exotickou pochutinou zkušenosti ze zahraničí. Mít nápad prý ale není to jediné. „Když už jsme věděli, že chceme prodávat prvotřídní čokoládu, museli jsme si obstarat licence,“ vzpomíná Foltýn, který ve „sladkém“ oboru působí už dva roky.

Licence na středověké čokoládové recepty se podle něj shánějí těžko, ale v jejich případě rozhodla náhoda. „Věděli jsme, že jedna čokoládovna působí na Slovensku, tak jsme s nimi začali postupně spolupracovat a licence koupili od nich. Teď si navíc necháváme balit zásilky čokolády dohromady, abychom ušetřili na dopravě,“ vysvětluje Foltýn.

Nejkvalitnější čokoláda je prý totiž v Belgii, odkud si ji nechává firma dovážet. „Když se podíváte na bonboniéru v hypermarketu, je většinou plná konzervantů a ,éček’, aby déle vydržela. Pravá čokoláda vám sice nevydrží rok, ale je bez přídavků a chemie,“ popisuje podnikatel.

Kromě výroby čokoládových pamlsků se věnuje i další společnosti. „Čokoládovna je pro mě ale na prvním místě. Je to takový balzám na nervy,“ směje se Foltýn, podle kterého začali lidé v poslední době čokoládu více vyhledávat. Do prodejny s pralinkami tak přijde denně asi pětistovka lidí, kteří si tu mohou koupit, co je napadne. „Máme v nabídce snad opravdu všechno. Pralinky plněné tequilou a posypané solí, čokoládu ve tvaru golfových míčků nebo třeba horké čokoládové nápoje s chilli kořením,“ popisuje nabídku obchodu.

Přestože je denně v kontaktu s velkým množstvím čokolády, dosud na ni nezanevřel. „Ne nadarmo se říká, že tahle cukrovinka umí dodat energii,“ směje se Foltýn. Souhlasně mu přikyvuje i jednadvacetiletá prodavačka Jana Kadlecová, která v obchodě působí od samého začátku: „Čokolády se snad ani přejíst nedá. I já si v práci tu a tam nějaký bonbon vezmu,“ přiznává se.