Velký růst mezd na jihu Moravy způsobuje rychlý ekonomický rozvoj. „V Jihomoravském kraji se v posledních letech velmi daří ekonomice. Přicházejí sem investoři, vznikají nové průmyslové zóny,“ uvedl ekonom Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Podle něj byl úspěšný hlavně minulý rok, dobře se ale rozběhl i ten letošní.

Ekonomiku nadále táhne centrum kraje: Brno. Lidé si zde podle ekonomů vydělají víc peněz než v ostatních okresech. Průměrnému platu se blíží například zaměstnanci Dopravního podniku města Brna. Na výplatnici mají hrubou mzdu v průměru 20 204 korun. „Například naši řidiči dostali tento rok o sedm set korun více než rok minulý. Navíc jsme od dubna zvýšili platy všem,“ vypočítala mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Za zvýšením mezd v Jihomoravském kraji stojí také nedostatek zaměstnanců. Firmy tak musejí nabídnout více peněz, aby nalákaly kvalitní odborníky či řemeslníky. „Mnohé firmy nabízejí nižší mzdy, než za které jsou Jihomoravané ochotni jít pracovat. Firmy pak musejí mzdy zvýšit, nebo najímají pracovníky ze zahraničí, hlavně z východu,“ popsala trendy Ivana Ondráková z Úřadu práce Brno-město. Podle statistik, které každoročně vypracovává společnost Trexima, dostala polovina Jihomoravanů minulý rok za svou práci pod sto dvacet korun na hodinu. Proti roku 2006 si tak polepšili o šest korun. Jen každý desátý Jihomoravan průměrně pracuje za méně než sedmdesát korun na hodinu. Nejrychleji se zvyšují platy v bankovnictví a pojišťovnictví. Jihomoravskému kraji však rozvoj zajišťují také technologická odvětví.

„V Brně je totiž výborné zázemí. Jsou tady odborné vysoké školy, takže firmy mohou najít kvalifikované lidi. Hodně také pomáhá město,“ dodal Hatlapatka. Lidé si ale peněz navíc moc neužijí. Kvůli zdražování totiž utratí víc peněz než minulý rok. „Výsledek je dokonce horší. Znamená to, že i když mají lidé peněz víc, nemají už takovou hodnotu. Pro domácnost tak vyšší průměrná mzda žádný zisk neznamená. Situace by se ale mohla spravit na konci tohoto roku,“ myslí si Hatlapatka.

Ředitelka personální agentury Advantage consulting Olga Hanáková říká: Mezinárodní firmy nabízejí nejvíc

Plat v Brně roste nejrychleji z celého kraje, který je na tom zase nejlépe v České republice. Lidé, kteří hledají zaměstnání, však často podle Olgy Hanákové z Advantage consulting nemají o reálné výši mzdy ani potuchy.

Kdy pozorujete největší zájem o zaměstnání? Je to po státních zkouškách na vysokých školách?

Nejsilnější měsíce jsou září, říjen a pak březen. Pozorujeme to na počtu zaslaných životopisů a také návštěvnosti našich stránek. Po státnicích to není tak horké – většinou si dělají ještě prázdniny.

O jaké pozice mívají lidé v Brně největší zájem?

Největší zájem je o administrativní pozice u mezinárodních firem. Ty jsou totiž lépe placené a nabízejí možnost dalšího růstu. Poté jsou to pozice ve strojírenství jako inspektor kvality, nákupčí a podobně. No a samozřejmě pozici s názvem „manažer“ či „ředitel“ zkouší kdekdo. Nejvíce reakcí je na inzerát s tímto názvem, ale bohužel jen málo ze zájemců splňuje alespoň polovinu požadavků.

Které jsou naopak těžko obsaditelné?

Těžko obsaditelné jsou specializované pozice, jako procesní inženýr petrochemie a také pozice vyžadující nepříliš rozšířené cizí jazyky jako japonština nebo čínština.

Jaký je průměrný výdělek, který nabízíte? Můžete uvést konkrétní příklady, které práce zaručují nejvíce peněz a které naopak nejméně?

To je velmi těžká otázka.V administrativě nabízí mezinárodní firmy osmnáct až pětadvacet tisíc, ty české dvanáct až šestnáct tisíc. Technické pozice mohou dostat až třicet tisíc, manažeři potom klidně osmdesát tisíc. Máme ale i nabídku na generálního ředitele výrobní společnosti s nástupním platem dvě stě tisíc korun a luxusním služebním autem k tomu.

Mají lidé reálnou představu o tom, kolik by za práci měli dostat?

Ti, co pracují nebo nedávno pracovali, tak ano. Ale lidé, kteří jsou dlouho na úřadě práce nebo sem přijdou rovnou po škole, obvykle nevědí, kolik se kde platí. Jaké dovednosti jsou v dnešní době u zaměstnavatelů nejžádanější? Jednoznačně jazyková vybavenost jako angličtina nebo němčina. Potom je ceněná dobrá znalost práce na počítači. No a hlavně, ale to není dovednost, je velmi cenné, pokud uchazeč často nestřídá zaměstnání a má jasno, co chce dělat.

Sledujete, jestli mzdové nabídky firem v Brně stoupají nebo klesají?

U všech prací platy rostou, nejrychleji v oblasti informačních technologií.

Infografika

VENDULA JIČÍNSKÁ, BARBORA KURCOVÁ