Soud vyhověl lidem, kteří si stěžovali na to, že úředníci zamítli jejich žádosti o změny v územním rozhodnutí ke stavbě. Zatím není jasné, s jakými změnami soud souhlasil. To jinými slovy znamená, že se neví, jak moc bude muset Brno-střed územní rozhodnutí přepracovávat.

„Odsun nádraží se vrací o více než dva roky zpět, do stavu před vydáním územního rozhodnutí. Nové stavební řízení nyní bude trvat několik měsíců nebo klidně i rok. Záleží na rozhodnutí soudu,“ myslí se třeba zastupitel Brna-střed Svatopluk Bartík.

Starosta městské části Libor Šťástka také nedokázal dobu, jak dlouho bude přepracování trvat, odhadnout. "Je to spíše otázka na stavební úřad. Navíc rozhodnutí soudu zatím nemám," podotkl.

Starosta městské části Židenice Roman Vašina rozhodnutí soudu vítá. Byl totiž jedním z těch, kdo žalobu podal. „Při územním rozhodnutí nevzali na vědomí naše připomínky, proto jsme se rozhodli podat žalobu. Měli jsme asi osm připomínek. Zatím, ale nemám rozhodnutí soudu v ruce, tak jej nemůžu dál komentovat, protože nevím, jaké konkrétní připomínky soud uznal,“ podotkl Vašina.

Žaloby podala sdružení i lidé už vloni v létě. Někteří stěžovatelé chtěli, aby magistrát zastavil přípravy na stavbu nového nádraží, jiní požadovali, aby investor více myslel na snížení hluku a estetiku staveb. Například hnutí Děti Země protestovalo proti kácení stromů.

„Celé řízení i rozhodnutí se nám zdá podivné, neboť v Brně se vždy bojuje proti kácení každého stromu a tady jich je téměř pět set a je ticho,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.