VYBERTE SI REGION

Prezidenti v Brně on-line

BRNO - Minutu po minutě můžete sledovat pohyb 16 evropských prezidentů v Brně

25.5.2007
SDÍLEJ:

Uvítací ceremoniál pro prezidenty v BrněFoto: DENÍK/Drahomír Stulír

19:48 Představení skončilo. Prezidenti nasedají do aut a vkolonách přejíždí na Špilberk, kde povečeří.

19:03 VMahenově divadle začalo baletní představení. Sledují ho prezidenti sdoprovodem.

18:43 Klaus na brněnském summitu vyzval Moldavsko, aby vyřešilo problém sPodněsterskou oblastí, jinak nemůže počítat sčlenstvím vEvropské unii. Podněsteří se vroce 1990 spomocí ruských vojáků odtrhlo od Moldavska. Tamní voliči loni rozhodli o připojení kRusku. Evropská unie však referendum nepovažuje za legitimní.

18:18 Prezidenty vMahelově divadle čeká výběr zhudby českých skladatelů Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Vpětačtyřicetiminutovém baletním představení zatančí sólistka pražského Národního divadla Adéla Pollertová a sólista Národního divadla Brno Richard Kročil.

18:02 Do Mahenova divadla přijel jako první prezident Václav Klaus, kterého přivítalo vedení divadla. Po něm budou postupně přijíždět další prezidenti.

17:57 Na brněnském výstavišti skončila bilaterální jednání prezidentů. Ti se přesunuli do hotelových pokojů, kde se převléknou a připraví na večerní baletní představení vMahelově divadle. To začíná vsedm hodin.

17:31 Makedonský prezident Branko Crvenkovski využil summitu prezidentů a vyzval je, aby podpořili jeho zemi vúsilí o zrušení vízové povinnosti vůči zemím Evropské unie. Makedonie to podle něj uvítá jako projev dobré vůle.

16:40 Český prezident Václav Klaus právě končí jednání se svým protějškem z Černé Hory. Hlavní téma jednání oznámí na tiskové konferenci, která začne za pár minut.

16:22 Slovenský prezident Ivan Gašparovič jedná se všemi prezidenty balkánských zemí. Hlavním tématem jednání je situace v Kosovu a hledají spolu způsob jak situaci vyřešit.

16:13 Jednání na bilaterární úrovni probíhají bez účasti novinářů.

15:08 Skončila společná část dnešního jednání. Prezidenti mají až do půl čtvrté přestávku. Poté začnou jednání na bilaterární úrovni (mezi čtyřma očima) za zavřenými dveřmi.

15:06 Na divadelní fakultě JAMU začalo představení neslyšících, kterého se zúčastnilo 5 manželek evropských prezidentů včetně Livie Klausové a dcera albánského prezidenta. Novináři nebyli dovnitř vpuštěni, přestože je tam paní Klausová chtěl pozvat.

14:47 Začal projev premiéra Topolánka, který je zvláštním hostem na brněnském summitu.

14:42 Václav Klaus vyzdvihl témata, o nichž se bude jednat - především problematiku západního Balkánu. Dále jde o budoucí členství některých států v EU a NATO.

14:35 Václav Klaus uvítal premiéra Mirka Topolánka a všechny zahraniční hosty. Zdůraznil, jaká je to čest pro Brno i Českou republiku, že můžeme hostit tak významné setkání.

14:27 Prezidenti se scházejí k jednáním na výstavišti v Rotundě pavilonu A.

13:50 Na brněnské výstaviště se pomalu sjíždí lidé, kteří čekají na prezidenty. Jako první přijeli novináři.

11:43 Prezidenti se pomalu chystají k obědu v hotelu International.

11:00 Prezidentská kancelář nezvládla organizaci fotografování před hotelem International. Fotografové se tam nahrnuli ve velkém množství a málem umačkali v davu manželky prezidentů. Paní Klausová volala, že je to ostuda.

10:53 Moravské vlajky a orlice zajistila politická strana Moravané, která chtěla upozornit, že se summit koná na historickém území Moravy. Původně chtěli její představitelé přednést projev, že žádají samostatnost Moravy, ale k tomu se nedostali.

10:51 Před hotelem International čekají davy lidí na prezidenty.

10:45 Uvítací ceremoniál skončil a prezidenti se po procházce náměstím přesunou k hotelu International, aby zapózovali pro hromadnou fotografii. Poté je čeká oběd.

10:43 Prezidenti se procházejí po náměstí a zdraví se s lidem.

10:41 Náměstím opět znějí moravské písně v podání dětského souboru.

10:40 Na náměstí Svobody jsou vidět především žluto-červené moravské vlajky, ačkoliv organizátoři žádné nerozdávali. Přinesli si je s sebou sami lidé.

10:37 Závěrečného slova v uvítacím ceremoniálu se ujímá hejtman Stanislav Juránek.

10:31 Stěpan Mesič, prezident Chorvatska, má projev za všechny hosty jakožto nejstarší zúčastněný prezident.

10:28 Václav Klaus vysvětluje neúčast ukrajinského prezidenta, který odřekl dnes v noci kvůli neočekávaným událostem na Ukrajině.

10:26 Začíná projev prezidenta ČR Václava Klause. Všechny pozdravuje a všem děkuje. Tvrdí, že volba Brna jako místa setkání byla pro něj samozřejmá.

10:25 Roman Onderka stručně shrnuje historii Brna od jeho počátků až do současnosti.

10:22 Uvítací projev brněnského primátora Romana Onderky.

10:20 Vojáci dopochodovali a jejich místo zaujaly děti v moravských lidových krojích, kteří zpívají prezidentům moravské písně.

10:17 Jednotky hradní stráže nastoupily k slavnostnímu uvítání prezidentů.

10:14 Náměstím Svobody zní hymna České republiky.

10:13 Jako poslední po přivítání všech zahraničních prezidentů přišel na podium na náměstí Svobody prezident ČR Václav Klaus.

10:06 Přichází slovenský prezident Ivan Gašparovič.

10:04 Organizátoři se snažili posunout zábradlí pro starší lidi a tělesně postižené, ale nepodařilo se to, takže tito lidé nemají dobrý výhled.

10:03 Přivítání prezidentů začalo. První přišel prezident Bosny a Hercegoviny, druhý polský prezident Lech Kaczynský, třetí maďarský prezident. První voják hradní stráže nevydržel vedro a musel být odvezen na ošetření.

9:58 Na prvního prezidenta se stále čeká, protože má zpoždění. Zřejmě se něco stalo. Na náměstí Svobody všichni včetně manželů Klausových netrpělivě vyhlížejí, kdo přijde po červeném koberci a potí se přitom ve velkém vedru.

9:55 Na náměstí Svobody čeká prezident ČR Václav Klaus a primátor Brna Roman Onderka, aby oficiálně přivítali prvního z evropských prezidentů na summitu v Brně.

9:48 Ukrajinský prezident Viktor Andrijovyč Juščenko do Brna nakonec nedorazil. Důvodem je vnitrostátní krize vUkrajině.

9:10 Čestná jednotka hradní stráže a armádního hudebního souboru svlajkami zúčastněných států pochoduje na náměstí Svobody. Zde zaujímá slavnostní postavení.

8:42 Náměstí Svobody, kde od jedenácti hodin vystoupí šestnáct prezidentů zemí ze střední a východní Evropy, je takřka celé zablokované. Lidé se do vymezených prostor už nedostanou. Policisté a strážníci je posílají oklikou.

Páteční oficiální program prezidentů v Brně:

10.00 slavnostní uvítací ceremoniál všech prezidentů na náměstí Svobody

11.00 procházka po náměstí

11.30 společná fotografie prezidentů před hotelem International

12.00 společný oběd prezidentů v hotelu International

14.30 zahájení prvního zasedání v pavilonu Rotunda na brněnském výstavišti

16.30 schůzky prezidentů

19.00 představení v Mahenově divadle

20.30 večeře na hradě Špilberk

Program návštěvy prezidentů na brněnském náměstí Svobody:

8.00 Jindra Eliáš

8.15 Svatý pluk

9.00 soubory Ondráš a Javorníček

10.00 protokolární program (přivítání prezidentů, proslovy)

11.30 Laďa Kerndl a Jazz Friends

12.30 Hana a Petr Ulrychovi a Javory

13.30 Bob Frídl a Froso Tarasidu

14.15 Burana Orffchester

15.00 Comco Orchestr Gustava Broma a Gábi Kočí s Tiborem Lenským

16.00 závěr programu

25.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
Druhé derby, druhá výhra. Hokejisté brněnské Komety navázali na vítězství v moravském derby 5:3 proti Zlínu z prvního kola. V pátek ve čtrnáctém kole zvítězili doma 4:2.

Kometa dvěma slepenými góly rozhodla duel se Zlínem. Přesto je druhá

Brno /FOTOGALERIE/ – Jejich rozhodující údery dělilo 24 sekund. Hokejisté brněnské Komety za stavu 2:2 opět prokázali vyspělost mužstva a dvěma bleskovými góly rozhodli páteční duel se Zlínem. Brňané tak načali druhou čtvrtinu extraligy další výhrou. „Náš tým má obrovskou sílu dopředu. Každý si věří a dovolí si," těšilo brněnského beka Ondřeje Němce.

Náměstek Hollan jel autobusem načerno. Pokutu platit nemusel

Brno – Před časem některé Brňany udivila zpráva, že náměstek pro dopravu Matěj Hollan nemá řidičák, ve čtvrtek večer stejného politika z hnutí Žít Brno chytili revizoři bez jízdenky. Pokutu nakonec Hollan platit nemusel. „Když začali revizoři žádat cestující o jízdenky, vyběhl z autobusu mladý muž a utíkal rychle pryč. Dohnala ho policie a dovedla ho revizorům. Úsměvné bylo, že muž byl Matěj Hollan, který by nás měl ke kupování šalinkaret vychovávat," popsal celou událost Brňan Martin Skládal.

Masarykova univerzita pomůže absolventům hledat práci, na novém portálu

Brno – Najdu práci? Bude mě vůbec někdo chtít zaměstnat? Takové myšlenky se honily hlavou nyní čerstvé absolventce Ekonomicko-spávní fakulty Masarykovy univerzity Daně Fráňové, když psala svoji diplomovou práci. Jí i dalším studentům nově pomůže portál JobCheckIN, který spustila její alma mater.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies