To se jinde v Brně nestává. Řada staveb vypadá jak z válečné zóny a prostě se rozpadá. Pomočené chodníky, páchnoucí díry, zabedněná okna. Není divu, že se těmto místům přezdívá po nebezpečné newyorské čtvrti Bronx.

Přitom tato pochmurná zóna leží jen stovky metrů od centra města. Investoři to už pochopili. Stále víc domů září novými fasádami. Kontrast je o to větší s domy městskými. Dlouho to vypadalo, že radnice městské části i magistrát prostě čekají, až mocné přírodní síly zvětrávání a nespoutaný životní styl tamních obyvatel dokonají dílo zkázy. Brněnští politici se však naštěstí nakonec rozhodli oblast ve všech směrech rekultivovat. A to včetně obyvatelstva. Každému je jasné, že pokud by na opravené domy a jejich okolí nikdo nedohlížel, byly by všechny opravy jen vyhozené peníze a další potrava pro vandaly.

Plán vypadá velmi sympaticky a realisticky. Navíc ho z valné části zaplatí Evropská unie. A přínos to bude pro všechny. Obyvatelé spravených domů budou mít jistotu, že domovníci je udrží pěkné a čisté. Obyvatelé soukromých domů se zase mohou těšit, že díky tomu cena jejich nemovitostí vzroste. A všichni Brňané jistě ocení, že širší centrum vypadá jako v kulturní evropské zemi a ne jako v nějakém slumu. Pokud se to podaří, bude to minimálně stejný přínos jako chystaný brněnský „Manhattan“. Takže držme palce.