JIŘÍ HAVEL

Stadion byl postaven v letech 1927–1928 a od té doby je bez přerušení v provozu. Jen málokterý Brňan neprošel některou z tělocvičen nebo sálem při koncertu či tanečních.

Je samozřejmé, že při 80 letech užívání vyžaduje každá stavba, stadion nevyjímaje, nejen soustavnou péči a údržbu, ale také náročnou generální opravu.
Období protektorátu a komunismu, trvající půl století, nebylo právě obdobím renovací této funkcionalistické stavby architekta Lamera.

V nové době získal restitucí stadion zpět Sokol Brno I, který byl jeho původním investorem, budovatelem i provozovatelem. Od roku 1990 sokolská jednota z vlastních zdrojů a se značným přispěním Magistrátu města Brna renovovala část kanalizace, vodovodního řádu a elektrických rozvodů. Dále provedla opravu fasády kolem celého objektu, vybudovala perfektní gymnastickou tělocvičnu, jednu z nejlepších horolezeckých stěn v České republice, nafukovací vytápěnou halu pro plážový volejbal, dvě menší tělocvičny pro děti a mládež.

V neposlední řadě zateplila a upravila halu míčových sportů, položila nové podlahy v hale a tělocvičnách a zajistila převedení stavební dokumentace do digitální podoby, aby se mohlo v budoucnosti přistoupit k dalším renovacím a opravám. Nelze také opomenout razantní přebudování Sokolského koupaliště na jeden z nejvýznamnějších areálů plážového volejbalu v republice.

Z vybraného přehledu je zřejmé, že jednota vyvíjí ve směru investiční výstavby a údržby v rámci reálných možností značnou aktivitu. Je však pravdou, že na generální opravu celého objektu není dostatek peněz a z vlastních zdrojů se potřebné částky dají zajistit jen stěží.

Není však pravdou, že příčinou nedostatku peněz pro generální opravu stadionu jsou hádky uvnitř jednoty. Ze samotných příspěvků členstva, ať už jakkoliv rozdělených, nelze potřebných několik desítek milionů získat. Část těchto příspěvků,které jednota využívá pro krytí provozních nákladů, bude nutno v budoucnosti navýšit. Nejinak je tomu bezesporu ve všech obdobných organizacích.

Sokol Brno I má téměř dva tisíce členů a stadion využívá odhadem dalších pět tisíc zájemců včetně škol a mimosokolských subjektů. Vzhledem k těmto skutečnostem, vzhledem k vynikajícím výsledkům gymnastů, plážových volejbalistů, horolezců a šermířů a vzhledem k tisícům cvičící a sportující mládeže zůstává stadion Sokola Brno I, umístěný prakticky ve středu města, neodmyslitelným sportovním centrem Brna.

Se zavádějící a zjednodušující myšlenkou článku, totiž že stadion chátrá a místo řádné péče se Sokolové hádají, nelze v žádném případě souhlasit.

Autor je starosta TJ Sokol Brno I