VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nikdy nezapomenou. Ale mohou být šťastní

Brno - Psycholožka Alice Studničková pomáhá týranému Jakubovi a Ondřejovi s návratem do normálního života.

21.6.2008 1
SDÍLEJ:

Psycholožka Alice StudničkováFoto: DENÍK/Ondřej Surý

Už více než rok neviděli týraný Ondřej a Jakub matku. Jedním z lidí, kteří jsou jim od odhalení případu koncem května nejblíže, je psycholožka Alice Studničková. V dětském centru Klokánek v brněnské Líšni jim pomáhá, aby se s krutými zážitky vyrovnali. Podle ní mají šanci, na týrání ale nikdy nezapomenou.

Začal soud. Stačí, aby si chlapci pustili televizi nebo se podívali do novin a znova se dočtou o všech krutostech. Snažíte se je od médií teď držet dál?
Teď jsou mimo Brno a tam jsou před způsobem, jak se o případu mluví v médiích, chránění. Vrátí se zase v pondělí. Protože se blíží prázdniny, ani nic nezanedbají ve škole.

Jak by jim informace v médiích mohly ublížit?
Oživily by traumatické prožitky.

Spolužáci jim ale už v minulosti nějaké články o kauze ukázali.
Stalo se to. Samozřejmě to u spolužáků vzbuzuje zvědavost a skutečně přinesli výstřižky. Snažili jsme se jim vysvětlit, o co jde, aby situaci týraných dětí pochopili a po〜dle toho se k nim chovali. Záměrně chlapcům neubližovali, neposmívali se jim.

Za chlapci však kvůli soudu docházejí různí znalci a ptají se jich na traumatické zážitky. Jak to na ně působí?
Soudní znalci do Klokánku chodí po celou dobu, co zde chlapci jsou. Vzhledem ke komplikovanosti případu je jich víc, než bývá obvyklé. Pro dítě je obzvlášť těžké mluvit o svých prožitcích s cizími lidmi. Každý znalec je jiný, je nutné, aby s ním dítě navázalo vztah, aby si získal jeho důvěru, aby si na sebe zvykli. K výkyvům nálad dochází podobně jako u jiných dětí, které byly obětí trestného činu. Osobně u vyšetřování nebývám.

Ve čtvrtek u konce jednání přečetl soudce posudek sexuologa, který zkoumal, zda byl Jakub zneužíván. Tvrdí, že desetiletý chlapec sexuálně zneužívaný nebyl a existuje dokonce možnost, že Jakub mohl zneužívat někoho jiného při natáčení pornografie a uspokojování jiných lidí. Je to možné?
Výslech potvrdil, že při mučení pachatelé drželi chlapce za genitálie. Sexuální zneužití znamená, že člověk má sexuální potěšení z toho, co činí oběti. Jakub není na vývojové úrovni, aby nějaké takové potěšení cítil. Sexuální zneužití může být také komerční, když někdo třeba natáčí malé děti kvůli penězům. A to Jakub taky nemohl. Je tedy možné, že ještě dojde k vysvětlení této formulace.

Matka Jakuba a Ondry Klára Mauerová je už rok ve vazbě. Mluvíte s nimi o ní?
Ano. Ale žádným způsobem se na ni nevyptávám, od toho jsou vyšetřovatelé. Vyplyne to ze situace. Třeba s Ondřejem hrajeme různé hry, a když se tam objeví jisté postavy, začnou se na matku ptát.

Mauerová se hájí, že děti týrala kvůli pokynům jakéhosi „Doktora“. Může někdo rodiče zmanipulovat natolik, aby drasticky ubližovali svým dětem?
Setkáváme se zde běžně s případy dětí týraných rodiči. Ale nikdy to nesouvisí se sadismem, že by se tím někdo ukájel. Spíš to jsou třeba mentálně retardované děti ze sociálně slabších rodin. Mají nezvyklé projevy a rodiče nevědí, jak to řešit. Nebo rodiče pijí a berou drogy.

Sledujete soudní proces a chování Kláry Mauerové před soudem?
Místy si přečtu článek a vím, že ukazuje lítost. Za sebe jako za člověka jí to věřím.

Chlapce teď navštěvuje otec Radek Coufal. Jak na něj reagují?
Chodí zhruba jednou týdně a může s nimi ven. Jsou rádi.

Poprvé jste tyto děti viděla loni v květnu, když je vysvobodila policie a hasiči z domu v Kuřimi. Už se z toho vzpamatovaly?
Jejich duševní stav se výrazně zlepšil. Chlapci postupně začínají více rozumět svým prožitkům a učí se je zvládat. Není to jednoduché, každý neočekávaný podnět může vyvolat vzpomínky. Dlouho nechtěli s nikým mluvit a pak se najednou začali ptát. Třeba: Jak moc může rodič týrat své dítě? Musíme jim opatrně vysvětlit všechno, i to, kdo je obviněný nebo jaký jim hrozí trest. Musejí se vyrovnávat s neustálými zvraty, které vyšetřování provází. Třeba i s tím, že Anička nebyla Anička, ale Barbora. Děti měly určitou představu o tom, co se děje, a teď se jim to převrací.

Chovají se jinak než jejich vrstevníci?
Nechci se k tomu vyjadřovat. Škody na jejich psychice musí posoudit soudní znalci.

Jak teď vnímají, co s nimi matka a další lidé dělali?
Vyhodnocují si to sami. Mají hodně otázek. Vykazují odolnost a schopnost věci pojmenovat a dávat si je do souvislostí. Chování matky vnímali jako trest za neposlušnost. Mají v sobě zakódované, že zlobili. Ale jako normální to nebrali, žili v tak hrozných podmínkách, že se báli o život.

Může v jejich stavu dojít ještě k nějakému zvratu k horšímu?
Pro jejich další vývoj bude důležité, aby byli schopní zasadit si události na správné místo, aby to dlouhodobě nemělo vliv na jejich sebepojetí. Je ještě velké riziko, že se to pro ně s pubertou stane důležitým tématem. Důležitá věc je porozumět.

Kdo je Alice Studničková?

- Narodila se v roce 1970
- Vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity
- Od roku 1996 pracovala jako dětská psycholožka v Boskovi­cích , pak v Brně
- Od dubna 2007 působí jako psycholožka ve Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně­Líšni
- Zabývá se psychologickou diagnostikou a poradenstvím v oblasti specifických výchovných a vzdělávacích potřeb
- Od května 2007 se stará o týrané chlapce z Kuřimi

Mohou kluci někdy zapomenout?
V takových případech o zapomenutí nejde nikdy. Potlačení či vytlačení zážitků nevede k uzdravení psychiky. Traumatické vzpomínky musí dostat neutrální místo mezi ostatními vzpomínkami, aby se neobjevovaly ve formě vtíravých myšlenek a flashbacků. Věřím, že mají velký potenciál se zařadit a vést úspěšný a spokojený život.

Co dělají ve volném čase?
Aktivit mají spoustu. To je způsob, jak zvládat některé situace. U chlapců se v posttraumatickém stresu může projevit vnitřní nepohoda, projevy vzteku, paniky, obavy či stres. Je to přirozená reakce organismu na vracející se vzpomínky. Třeba fyzická aktivita pomáhá zvládat nahromaděné pnutí, vyplaví se tak endorfiny. Účastní se i terapií uměním.

Jak vzpomínají na Barboru Škrlovou alias Aničku? Jednu dobu byla jako jejich sestra.
Nechci to komentovat.

S Barborou jste se také osobně setkala, když ji přivezli do Klokánku. Kdo podle vás vlastně je?
Dokáže velmi přesvědčivě hrát různé role, a navíc je v tom trénovaná. Dozvěděla jsem se až teď, že se učení hrát role věnovala velice dlouho. Její projev tady budil podezření, i když představit si, že do zařízení pro děti přijde dospělý člověk, je těžké. Přestože vám něco nehraje, řeknete si, tolik důvěryhodných lidí a soudních znalců její identitu dítěte potvrdilo. Myslím, že dokázala jednat účelově.

Nemyslíte tedy, že je psychicky nemocná?
Při akutních problémech není člověk schopen dlouhodobě plánovat, souvisle mluvit nebo hrát roli tak, aby z ní nevypadl. Pokud se jedná o nějakou patologii, bude asi jiná, osobnostní, ale jistě ne taková, co ji vyviňovala z toho, co dělá. Ale to rozřeší soud.

V soudním procesu vystupuje Barbora Škrlová jako oběť. Vy jí to věříte?
Z období nacistického Německa a koncentračních táborů je známé, že lidi dlouhodobý tlak dovedl k týrání. To ověřily i sociální experimenty. Viděla jsem ji asi den a půl, ale považovala jsem ji za případ pro psychiatrii. Byla to velmi krátká doba, abych si troufla o tom něco říct. Nikdy předtím jsem se s něčím podobným nesetkala.

Jak na vás působí celá skupina zapletená do kauzy?
Dělám si stejně jako ostatní názor podle toho, co se píše v médiích. Celá skupina je patrně hodně dobře organizovaná, má styky na mnoha místech na celém světě a velké zdroje z hlediska financování advokátů. To, že se na týrání podílely i další osoby, je pro děti ještě mnohem závažnější.

Autor: Hana Fasurová

21.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ondřej Němec.
VÍME PRVNÍ

Němec se z reprezentace omluvil. Necítím se fit, říká po nedávném otřesu mozku

Mistrovské oslavy v Brně. Hokejisté Komety přijeli mezi fanoušky na zaplněný Zelný trh v otevřeném autobuse.
AKTUALIZOVÁNO
81

Mistrovské oslavy v Brně: hokejisty přivítalo 12 tisíc fanoušků, obsadili i věž

Akce Kulak, pak samota. I přes to trápení bych do strany nevstoupila, vypráví

Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo teprve osmnáct let. Jejího otce Metoděje Hlobílka letos na konci března hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Obří beranidlo postavili na hradbách Špilberku. Pomocí dobového jeřábu

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/– Jako obrovští křečci se mohli cítit muži, kteří v sobotu odpoledne poháněli jeřáb při stavbě beranidla na Špilberku. Desetimetrové dřevěné součásti stroje totiž zvedali pomocí otočného kola, které rozhýbali díky vlastní chůzi v něm. Středověký jeřáb použili na zvedání dílů dobového beranidla k zatloukání pilotů. Oba stroje postavili jako součást výstavy Stavba jako Brno a návštěvníci je na hradě uvidí až do konce roku.

AKTUALIZOVÁNO

Třetí oběť tragické nehody na Blanensku. V nemocnici zemřel 45letý muž

Černá Hora /FOTOGALERIE/ – Třetího mrtvého má sobotní vážná dopravní nehoda na Blanensku. Pětačtyřicetiletý muž zemřel v noci na neděli v nemocnici na následky vážných zranění. Na silnici I/43 mezi Černou Horou a Závistí se v podvečer srazilo osobní auto s dodávkou. „Šlo o čelní střet volkswagenu a octavie. Po srážce obě auta ještě narazila do stromu," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zbrojovku na domácím hřišti složil třígólový kat Mebrahtu z Mladé Boleslavi

Brno /FOTOGALERIE/ – Tři góly za pět minut rozsekly utkání 25. kola nejvyšší soutěže. Fotbalisté Zbrojovky v něm podlehli na domácím trávníku Mladé Boleslavi 2:3 a v tabulce zůstávají na dvanácté příčce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies