„Víkend bude chladný a ani po neděli se Brňané příliš neohřejí,“ psala jsem minulý pátek do článku o počasí a předpovídaných deset stupňů mi ve srovnání s teplými dny minulého týdne přišlo jako sci­fi.

Ani ve snu mě přitom nenapadlo, že nám tu v polovině října začnou dokonce poletovat sněhové vločky. Brrr!Zimní témata ovládla tím pádem i redakci: topná sezona, vánoční nákupy, odklízení sněhu, přezouvání na zimní gumy…

Trošku v rozporu s tímto zimním naladěním se vyjádřil Mojmír Martan z Českého hydrometeorologického ústavu. Prý bude letošní říjen nadprůměrně teplý. Pravda, měl pro to logické zdůvodnění – začátek měsíce byl vyloženě letní a předpověď slibuje do konce měsíce oteplení.

Ale věřte rosničkám, když za oknem fičí protivně studený vítr a D1 bojuje se sněhovou kalamitou.

A tak se začalo topit, abychom se zahřáli alespoň doma. Plyn zlevnil o tři a půl procenta, ještě více ušetří lidé topící dřevem. Přiznám se, že dřevo praskající v krbu je pro mě synonymem útulného a teplého bydlení.

A vůně páleného dřeva, která se line z komínů domků, má také svůj půvab. Horší je, že v kamnech mnohdy končí i odpadky. A to se pak o vůni rozhodně mluvit nedá.

Zima letos dělá starosti hlavně radnicím měst a vesnic. Kilometry a kilometry chodníků, které se až do letoška uklízely samy (z pohledu úředníku, samozřejmě), mají najednou na starosti právě obce.

Ubude mi práce, to je pravda. Už nebudu muset po ránu mrznout, abych stihla uklidit sníh ještě před odchodem do práce.
Na druhou stranu bude zahálet naše sněhová fréza, kterou zakoupil před památnou „Ladovskou zimou“ můj děda.

Jakoby tušil, že ta zima bude opravdu vydatná. Fréza nám tehdy značně ulehčila život, už tři sezony však vyčkává na lepší časy ve sklepě. Přiznejme si totiž, že v Pisárkách se tak často nevidí závěje, do kterých by se vyplatilo vyjet s frézou.

Hůř než naše rezivějící sněžná fréza jsou na tom školy. Peníze na chodníky je totiž potřeba uškudlit, kde se dá, a třeba školy na to podle radnic doplatí.
Ať se sháněním peněz na odklízení sněhu pomohou ti, co zákon schválili, radila jedna ze čtenářek Brněnského deníku Rovnost.

Je pravda, že se při schvalování zákona asi pozapomnělo na přísloví o zametání před vlastním prahem, ale u zákonodárců se asi rady nedočkáme.
Poradit by nám naopak mohl starosta Slatiny.

S obyvateli této městské části se totiž dohodl, že si lidé budou zametat své chodníky dále sami. A zavázal se k tomu, že půjde příkladem. Jestli to opravdu bude fungovat, tak smekám – před starostou i ochotnými lidmi.

A když tak nad tím přemýšlím, taky bych vyrazila s koštětem a kyblíkem písku chodník uklidit. Jen by mi někdo musel zaručit, že ušetřené peníze se dostanou do správných rukou.

Kdyby se totiž spolu s miliony za informační systém pro brněnský magistrát měly utopit v podezřelých zakázkách… nezlobte se, ale to bych se s koštětem raději vydala vymést radnici.