PETR MÜLLER

Bylo jich letos opravdu nebývale, a když se na přelomu května a června v listnatých lesích hojně zabydlely hřiby dubové, houbaři věřili, že se letos dočkáme neméně bohaté úrody jako loni.

Leč člověk míní, příroda mění. Prázdninová vedra vysušila podhoubí na mnoha místech a houby skoro přestaly růst. Své udělaly i lokální bouřky a vydatné přívalové deště, které u nás na Moravě ovlivnily růst hub doslova chaoticky.

Paradoxně tak docházelo k tomu, že na jednom kopci našli houbaři bohatou úrodu, na druhém nerostla ani prašivka.

Plošně vyjádřeno byla situace taková, že v severních horských oblastech Moravy bylo hub relativně dost, zatímco na jihu, kde skoro dva měsíce nepršelo, byly lesy až do podzimu pusté a prázdné.

Ve vyhlášených houbařských oblastech jako je Vysočina, Jeseníky či Beskydy se v srpnu sice vyskytly plošněji hřiby smrkové, v té době jich bylo na malém prostoru možno nasbírat stovky, ale rovněž to nebylo všude.

Stačilo přejít na protější svah a bylo po hřibech. Sbírat se daly také lišky, ještě donedávna takřka vymizelé, babky, různé druhy suchohřibů a celá plejáda nejrůznějších holubinek.

Škoda je, že letos skoro vůbec nerostla muchomůrka růžovka, zvaná masák, v jiných letech jeden z nejhojnějších druhů, oblíbený pro svoji výraznou chuť a kuchyňskou všestrannost.

Když už se nějaké plodnice objevily, byly většinou malé, neduživé a vždy červivé. Snad se dočkáme příští rok.
Ani podzim neměl nijak raketový nástup, a přestože srážky byly vydatné, v lesích to poznat nebylo. Inu, houby jsou potvůrky a nedají si poručit, rostou kdy chtějí a kde chtějí.

Zachtělo se jim až koncem října a to teprve vypukla ta pravá houbařská sezona. Ještě teď v listopadu jsou lesy plné hub, rostou hojně suchohřiby hnědé, čirůvky fialové, srmělky mlženky, bedly, ryzce, ve vyšších polohách i zbytky válavek. Pomalu nasazují pozdní druhy.
Na pařezech můžeme najít trsy hlívy ústřičné, na větvích černého bezu ucho Jidášovo, obě houby jsou považovány za léčivé, protože obsahují řadu látek zlepšujících imunitu a omezujících rakovinu.

A v chladnějších kotlinách vystrkuje první plodničky penízovka sametonohá, výborná zimní houba, kterou si opravdoví gurmáni vylepšují štědrovečerní polévku.

Počasí je pro toto období nebývale vlídné, a pokud jste se na houby během roku nedostali, zkuste to teď. Vyberte si nějakou pěknou smrčinu, určitě najdete.

Autor je vydavatel měsíčníku Houbař