JAN HOLLAN

První z nich, Globe At Night, má upozornit na to, že krása nočního bezměsíčného jasného nebe posetého tisíci hvězd je již velmi vzácná.

Do projektu se může zapojit každý tím, když ve dnech šestnáctého až osmadvacátého března kolem osmé večer pohlédne za jasného počasí nad jihozápadní obzor a porovná oblast vpravo od nejjasnější stálice na nebi Siria s vzorovými mapkami, dostupnými na internetové stránce globe.hvezdarna.cz.

Ty zobrazují zejména nápadnou skupinu hvězd v Orionu (tři slabší tvoří jeho pás, nad ním je jasná naoranžovělá Betelgeuze, pod ním další: Rigel). Jde o to, která mapka odpovídá konkrétnímu pohledu na nebe, když se už setmělo a oči jsou tmě přizpůsobené (do mapek si přesto můžete posvítit tlumeným červeným světlem).

Pokud výsledky pozorování zaznamená člověk na stránkách globe.gov, přispěje to i ke studiu toho, jak se jas nebe uměle zvyšuje vinou nedbalého nočního svícení (takového, kdy jde světlo z lamp a svítidel nejen tam, kde je skutečně potřeba).

Druhý podobný projekt, Earth Hour (přístupný na stránkách earthhour.org) apeluje na to, že je už za minutu dvanáct začít rychle léčit horečku, kterou Země onemocněla. V sobotu 28. března od půl deváté do půl desáté večer vypne více než tisíc měst na světě veřejné osvětlení, a snad miliarda lidí svá vlastní světla doma.

Pokud se zúčastní celá obec i její obyvatelé a nebe bude bezoblačné, pohled na něj velmi zkrásní. Například jen v oblasti kolem už zmíněného Orionu může být po zhasnutí světel vidět i ve městech dokonce stovky hvězd. Porovnání vzhledu tohoto kousku nebe před zhasnutím a po něm může být tím nejcennějším příspěvkem projektu Globe At Night. A jakýmsi završením jeho čtrnácti dní.

Přestat co nejdříve spalovat uhlí a postupně si vystačit jen s nefosilními zdroji energie je hlavní úkol, který lidstvo musí zvládnout v zájmu vlastním i přírody, která mu až doposud dobře sloužila. Omezit ohromné plýtvání světlem v noci je jednou z nejjednodušších příležitostí, která se nabízí. Velmi by to pomohlo i ochraně zdraví.

Autor je fyzik a hvězdář