VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

3.4.2016

Chci především pomoct nové romské generaci, říká ředitelka IQ Roma servis

Brno /ROZHOVOR/ - Devětatřicetiletá Katarína Klamková obětovala práci s romskou menšinou téměř dvě desetiletí. Vidí v ní přidanou životní hodnotu. K zájmu o ni se vlastně dostala úplnou náhodou. Nyní tato energická žena bije na poplach. „Pro sociální začleňování Romů do brněnské společnosti je nejvyšší čas. Navíc s robotizací výroby už pro ně nebude práce vůbec, pokud se nebudou víc vzdělávat," varuje Klamková.

27.3.2016

Velikonoce jsou příležitost přiblížit se k Bohu, říká kněz původem z Polska

Kobylí /ROZHOVOR/ – Už mluví dobře česky, přesto lze na jeho řeči poznat, že je původem Polák. Římskokatolický kněz Andrzej Wasowicz již desátý rok tráví Velikonoce s farníky z Břeclavska, kde se stará o tři farnosti. „Velikonoční svátky prožiji pracovně. Příprava všech obřadů, a společných akcí s farníky, i čas před Velikonocemi jsou náročné. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších svátků roku, jsou příležitostí k zamyšlení se a hledání cesty k Bohu," říká kněz.

13.3.2016

Speciální pedagog Smýkal platil slepecký časopis. Přestal kvůli tomu i kouřit

Brno - Život zasvětil nevidomým a sám se jím stal. Stejně jako jeho manželka. Devětaosmdesátiletý Josef Smýkal shromáždil na sedm set pomůcek pro slepce a pomohl nespočtu dětí. „Vždycky jsem je měl raději než dospělé. Těm někdo vždycky pomůže. Dítě si musí poradit," popisuje muž.

6.3.2016

Všude padaly bomby, málem jsme přišli o život, vzpomíná bývalá tanečnice

Brno /ROZHOVOR/ - Minulý týden si lidé prohlédli mimořádně otevřený kryt pod brněnským hradem Špilberkem, který chtějí historikové od května zpřístupnit na šest hodin denně. Jedenadevadesátiletá Brňanka Anna Matějková prožívala okamžiky hrůzy, když se tam jako osmnáctiletá baletka ukrývala před nálety z konce druhé světové války. „Připadala jsem si, jako bych lezla do hrobu," vzpomíná.

28.2.2016

Viděli jsme, jak bomba roztrhala ženu a dvě děti, vypráví křesťané z Iráku

Brno /ROZHOVOR/ - Rok a půl žili Milad Saqat se ženou Sebou Ayshou a s dětmi v utečeneckém táboře v Erbílu na severu Iráku. Minulý týden přijeli do Brna, kde našli společně s dalšími křesťanskými uprchlíky ochranu. Do Iráku se už vrátit nechtějí. „Soužití, které dřív s muslimy existovalo, je pryč. A nejde to vzít zpět. Necítil bych se bezpečně," říká Saqat.

21.2.2016

Slavný krasobruslař Divín vzpomíná: Byl jsem patnáctiletý kluk a říkali mi dědku

Brno - Legendární československý krasobruslař Karol Divín oslaví v pondělí osmdesáté narozeniny. Majitel stříbrné olympijské medaile vzpomíná na počátky své kariéry.

14.2.2016

Naši vlast za nás nikdo jiný bránit nebude, říká poslanec a bývalý voják Chalupa

Brno /ROZHOVOR/ – Zemětřesení, požáry, vichřice, ale i hrozba ozbrojeného konfliktu. To vše jsou věci, na které podle brněnského poslance za hnutí ANO Bohuslava Chalupy nejsou dnes lidé připravení. „Nemohou se spoléhat jen na armádu či policii, musí se umět chránit i sami," myslí si pětapadesátiletý Brňan. Navrhuje proto třeba obnovení branné výchovy ve školách. Lepší koordinaci záchranných složek zas podle něj podpoří velké tréninkové centrum ve Vyškově. Návrh projedná na konci února i bezpečnostní rada státu.

7.2.2016

Režisér a ředitel Moša: Kapitán velké lodi se musí rozhodovat rychle

Brno - Městské divadlo Brno vede Stanislav Moša už šestadvacet let, v pozici režiséra na této scéně působí ještě déle od roku 1983. Hry píše, režíruje a díky svým zkušenostem a kontaktům v zahraničí divákům naděluje to nejlepší z muzikálové i činoherní produkce. Sotva do jihomoravských vod vypustil v české premiéře Titanic, už pracuje na muzikálu Johanka z Arku.

31.1.2016

Nový děkan vojenské školy NATO: Jsme svědky překreslování mapy Blízkého východu

Brno /ROZHOVOR/ – Deset měsíců v Bosně a Hercegovině, rok ve Spojených státech amerických, dva a půl roku v Římě. A nyní čeká třiapadesátiletého ředitele Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v Brně Františka Mičánka další zahraniční pobyt. V pondělí jej zvolili zástupci členských států Severoatlantické aliance děkanem vojenské školy NATO v Římě, kde v roce 2009 studoval. „Vojenský život je pestrý. Sice jsem nikdy neplánoval se do Říma vrátit, ale v létě se tam s manželkou na tři roky přestěhujeme," konstatuje brigádní generál v záloze.

17.1.2016

Vědecký ředitel Ceitecu Koča: Ve vědě platí hlavně neusnout na vavřínech

Brno - Původně chtěl být učitel, pak zjistil, že věda je mnohem více vzrušující než učitelské řemeslo. Jaroslav Koča ve svých výzkumech kombinuje biologii s počítačovými vědami. Věda je jeho koníček i práce a věnuje jí téměř veškerý volný čas. Před pěti lety založil s kolegy Středoevropský technologický institut Ceitec, kde od ledna nastoupil jako vědecký ředitel. „Pokud chce být vědec úspěšný, tak nemá téměř na nic jiného čas," říká.

10.1.2016

Objevování jeskyní? Člověk musí mít strach, říká objevitel nejdelší křemencové

Jedovnice /ROZHOVOR/ – Povahu dobrodruha zdědil Marek Audy z Jedovnic na Blanensku po otci. Chodil s ním jako dítě do jeskyní Moravského krasu a pomáhal mu s focením. Tehdy ho to nudilo, ale když dospěl, oblíbil si Venezuelu, kde začal objevovat dosud neznámé jeskyně a druhy. Znamená to ale čelit nebezpečí, bezmocně sledoval smrt kolegy. „Od osudového pádu do propasti, když sestupuji k jeskyni, je vždy jen krůček," upozorňuje muž, který se z expedice v Jižní Americe vrátil před měsícem.

2.1.2016

Primátor města Brna Vokřál: Politika nemá s demokracií nic společného

Brno - I přesto, že svátky pro mnoho lidí stále trvají, primátor Petr Vokřál již od pátku znovu pracuje. Na koncertě s členy filharmonie zahájil jejich jubilejní sezonu. Po prvním celém roce ve funkci mu nejvíce chybí právě volný čas.

20.12.2015

Borek z Armády spásy: Vánoce nesou špatně ti, které rodina odmítla

Brno /ROZHOVOR/ – Pětadvacet let pracoval ve veletržnictví, jezdil po světě, založil také dvě vlastní firmy. Ivanu Borkovi ale v životě chybělo něco, co by jej naplnilo dalším rozměrem. Jednou, když byl na mši, zaslechl, že Armáda spásy v Brně vypisuje výběrové řízení na pozici ředitele. Zúčastnil se a uspěl, od září je její ředitel. Bez jakýchkoliv předchozích zkušeností v sociální oblasti. „Armáda spásy má heslo Srdce Bohu, ruce lidem. První část jsem plnil, ruce jsem ale nedával lidem. Jen sobě a blízkým," říká.

13.12.2015

Šéfka Centrály cestovního ruchu: Jižní Morava je jedno z nejbezpečnějších míst

Brno - Cyklostezky, víno, příjemní lidé, ale také stále víc ožívající Brno, jsou podle ředitelky jihomoravské Centrály cestovního ruchu Zuzany Vojtové hlavními lákadly v kraji pro turisty. „Na jižní Moravu jich ročně míří přes milion a půl," uvedla ředitelka. Vojtová se o propagaci regionu stará deset let, od počátku založení centrály.

29.11.2015

Děkan Slouk: Češi v nic nevěří, právě proto se bojí uprchlíků

Brno /ROZHOVOR/ – Vánoční svátky ztrácí své kouzlo. Lidé se ničí hektickými přípravami Vánoc a sháněním dárků. Na Štědrý den už nemají sílu slavit. Věřící mají podle brněnského děkana Václava Slouka jiný přístup. Svátky prožívají spíš v radosti než ve stresu. „Kromě zvládání vánočního shonu pomáhá víra také se strachem z uprchlíků přicházejících do Evropy," myslí si.

22.11.2015

Karta Komety a Zbrojovky zlepší pohodlí fandů, říká Zábranský o budoucnosti

Brno – Vrací se na místo, které je pro něj magické stejně jako pro celou brněnskou Kometu. Její majitel Libor Zábranský pořádáním lednových Hokejových her za Lužánkami odstartuje novou éru. Ta může skončit splněním dalšího snu. Stavbou nové lužánecké arény pro více než dvanáct tisíc lidí. Šéf Komety musí se sponzory a klubovými partnery překonat dost překážek, přesto věří, že nová hala bude za Lužánkami stát do několika let. „Měl jsem skromné přání, aby ve studii nového stadionu bylo něco z historie, retro. Shodli jsme se, že slavný sektor D umístíme stejně jako kdysi. Zůstane kotel a místa na stání. Zároveň je nutné, aby byla aréna přizpůsobivá a zajímavá pro případné další hokejové mistrovství světa v České republice," povídá jedenačtyřicetiletý majitel při pohledu na vizualizaci nové arény.

15.11.2015

Ukázalo se, že nejsem úplný kretén. To mě těší, říká Karel Abraham

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho kariéra v nejprestižnějším seriálu trvala jedenáct let. Za tu dobu toho brněnský motocyklový závodník Karel Abraham zažil hodně. „Kromě úspěchů mi utkvělo v paměti, když na nás mířili v Turecku samopaly," usmívá se pětadvacetiletý jezdec. Teď v mistrovství světa končí a přesouvá se do superbiků. Možná tak bude míň na očích a unikne kritice, která se na něj v poslední sezoně kvůli špatným výsledkům valila ze všech stran. „Nemyslím, že budu v ústraní. Naopak mě můžou dobré výsledky v superbicích zviditelnit," věří milovník adrenalinových sportů a zbraní.

8.11.2015

Architekt Hrůša: Pod hřištěm za Lužánkami zaparkuje tisíc aut

Brno - Za rok Brňané v referendu rozhodnou, jestli chtějí nechat hlavní vlakové nádraží v centru nebo ho posunout přibližně o půl kilometru na jih. Mezi ty, kteří svůj hlas dají odsunuté variantě dopravního uzlu, patří i brněnský architekt Petr Hrůša. Brňanům se zapsal do paměti jako autor návrhu na nový fotbalový stadion za Lužánkami. Podle něho se nové sídlo prvoligové Zbrojovky začne stavět do roku 2020.

AKTUALIZOVÁNO
1.11.2015

Ředitel Moravské galerie Press: Skluzavka bude. Za měsíc v Pražákově paláci

Brno /ROZHOVOR/ – Když před dvěma a půl roky nastoupil na post ředitele Moravské galerie v Brně, provázela jeho rozhodnutí vlna přízně i kritiky. Jan Press zrušil vstupné do stálých expozic a uvedl do funkce nového šéfkurátora, což předurčilo nový plán výstav. A byl to právě Press, kdo ve spojitosti s chystanými úpravami v galerijních palácích začal mluvit o obří skluzavce, která by mohla protkat výstavní prostory a zpestřit tak lidem návštěvu expozic.

25.10.2015

Inženýrka v cukrárně? Považovali to za drzost, říká Jarmila Křížová

Brno /ROZHOVOR/ - Minulý týden podruhé získala titul jihomoravského živnostníka roku, její originální perníkový řez navíc odborníci ocenili jako nejlepší regionální potravinu. Majitelka brněnského Cukrářství a perníkářství Pusinka Jarmila Křížová podniká v oboru sladkostí už čtyřiadvacet let. Přitom je vystudovaná inženýrka ekonomie a po škole vystřídala sedm zaměstnání. Na začátku devadesátých let ale nemohla najít práci, proto se vrhla na podnikání. „Byla to tehdy drzost, že jsem si jako inženýrka otevřela cukrárnu. Vždycky jsem šla jinou cestou a snažila se být originální," usmívá se Křížová.

18.10.2015

Wintonovo dítě Graumann: Když vyprávím ve školách, pláčou žáci i učitelé

Brno - Celkem 669 československých dětí židovského původu odjelo do bezpečí ve Spojeném království těsně před vypuknutím druhé světové války ve vlacích, které vypravil britský makléř Nicholas Winton. Číslo 652 dostal Brňan Tomáš Graumann. Tehdy osmiletý chlapec díky tomu jako jediný z rodiny přežil holocaust.

11.10.2015

Ředitel Veletrhů Brno Kuliš: Udělat z výstaviště park doufám nikdo nechce

Brno /ROZHOVOR/ - Dohady, jestli vůbec a případně za kolik Brno koupí od německé společnosti Messe Düsseldorf majoritní podíl brněnských veletrhů, jsou v posledních týdnech v souvislosti s výstavištěm téma číslo jedna. „Já jsem stoprocentně přesvědčený, že převod pod město je krok správným směrem. Všechna ostatní výstaviště v okolí či ve světě vlastní veřejný sektor. Je to naprosto běžný model. Zároveň věřím, že do konce roku bude hotovo," tvrdí třiašedesátiletý generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Další kroky města v jednání ale komentovat nechce a raději se věnuje akci, která výstaviště zaplní až za tři roky: Česko-slovenskému Expu.

4.10.2015

Jsem pivař. Koketním bříškem stojím v ofsajdu, vtipkuje Švancara

Brno /ROZHOVOR/ – Švancara na tramvajích, Švancara na billboardech, Švancara v novinách i televizi. Prostě všude. Bývalý profesionální fotbalový útočník Petr Švancara se po Brně objevuje na víc místech než v době své vrcholové kariéry, kterou velkolepě ukončil v červnu na stadionu za Lužánkami. „Tím se všechno rozjelo, ale tři čtvrtě věcí dělám, abych upozornil na správnou věc," říká v rozhovoru pro Deník Rovnost sedmatřicetiletý brněnský patriot.

20.9.2015

Pomáhala uprchlíkům v Maďarsku: Cesta pro ně není dobrodružství. Jde o život

Brno - Narodila se slovenské matce a vietnamskému otci v Polsku. Vyrostla na Slovensku a v dospělosti se rozhodla přestěhovat do České republiky. Odtud vyjíždí do Maďarska a Srbska, kde pomáhá syrským uprchlíkům. Soucítí s nimi i proto, že sama nemá české občanství a v Brně je pořád cizinka.

13.9.2015

Recept na dlouhé manželství? Úcta a tolerance, říkají Růžena a Dušan Homolkovi

Brno /ROZHOVOR/ - Seznámili se v brněnském Sokolu. Tehdy devatenáctiletá Růžena a dvaadvacetiletý Dušan hráli za tělovýchovnou organizaci stolní tenis, házenou a tancovali na ledě. Dušan, který v neděli oslaví devětaosmdesáté narozeniny, budoucí ženu poprvé oslovil na jednom z turnajů. „Stál tam s kamarádem Milanem, o kterém všichni říkali, že je holkař. O přestávce ke mně přišel a začal mi něco říkat. Hned jsem ho odbyla s tím, že je určitě stejný jako Milan," vypráví sedmaosmdesátiletá žena. Její ne ale nebylo konečné. Na začátku srpna manželé Homolkovi oslavili už takzvanou kamennou svatbu, tedy pětašedesát let společného života. Za tu dobu nezapomněli na jediné výročí. Radost jim dělají dcera se synem, šest vnoučat a šest pravnuků.

6.9.2015

Brněnská výtvarnice Kateřina Šedá: Moje práce? Někdy tak trochu jako prostituce

Brno /ROZHOVOR/ - Z neznámé vesnice u Brna vytvořila městečko v londýnském stylu, kam se sjíždějí lidé z celého okolí. Brněnská výtvarnice Kateřina Šedá strávila projektem nazvaným Bedřichovice nad Temží pět let života. Ve čtvrtek náves slavnostně otevřela. Měla přitom i jiné starosti. Na začátek týdne jí totiž lékaři stanovili termín porodu. Ještě včera ovšem aktivně běhala po městě a do porodnice se ani zdaleka nechystala. „Všichni by byli nadšení, kdybych symbolicky porodila ve čtvrtek, kdy se náves otevírala. To jsem ale neměla v plánu," tvrdí umělkyně.

30.8.2015

Propagátor výuky v bazénu Josef: Chodím si denně zaplavat, voda mě fascinuje

Brno - Vysokoškolský učitel angličtiny Dušan Josef prosazuje výuku svérázným způsobem. Učí studenty za pohybu v bazénu. Kromě toho vyrobil už stovky modelů mostů.

23.8.2015

Porodnice nám padá na hlavu. Chceme novou, říká ředitel Kraus

Brno /ROZHOVOR/ – Nespokojené matky raději rodí ve větších nemocnicích, rodiče si stěžují, že platí víc než jinde a největší porodnice v Jihomoravském kraji začíná pomalu jeho lékařům padat na hlavu. Proto plánuje ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus už několik let vystavět novou obří porodnici, do které sloučí tu na Obilním trhu a v Bohunicích.

16.8.2015

Ředitel České obchodní inspekce: Když lidé lžou, těžko najdeme společnou řeč

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho předchůdkyni na postu ředitelky České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tatianu Neuhybelovou policisté obvinili ze zneužití pravomoci. Nejprve za ni od února zaskakoval, poté vyhrál výběrové řízení. Od prvního dne, kdy Karel Havlíček na brněnskou pobočku vstoupil, uplynulo půl roku. „Začátek byl hodně náročný, ale teď už mě tady zaměstnanci celkem berou," povídá nový šéf Havlíček.

9.8.2015

Extrémní počasí? Zemědělci se musí naučit pracovat s vodou, říká odborník Klem

Brno - Sucho a vedro. Extrémního počasí si užívají jen lidé na koupalištích. Jinde způsobuje problémy. Řeky vysychají, lesy čím dál častěji zachvacují požáry. Negativně ovlivňuje nedostatek vody také zemědělce, kteří se obávají o letošní úrodu brambor a kukuřice. „Jaké bude mít sucho dopady, uvidíme nejvíce až v dalších letech. Rostliny kvůli němu mohou být citlivější," upozorňuje přírodovědec Karel Klem z Centra výzkumu globální změny Akademie věd v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies