VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

29.11.2015

Děkan Slouk: Češi v nic nevěří, právě proto se bojí uprchlíků

Brno /ROZHOVOR/ – Vánoční svátky ztrácí své kouzlo. Lidé se ničí hektickými přípravami Vánoc a sháněním dárků. Na Štědrý den už nemají sílu slavit. Věřící mají podle brněnského děkana Václava Slouka jiný přístup. Svátky prožívají spíš v radosti než ve stresu. „Kromě zvládání vánočního shonu pomáhá víra také se strachem z uprchlíků přicházejících do Evropy," myslí si.

22.11.2015

Karta Komety a Zbrojovky zlepší pohodlí fandů, říká Zábranský o budoucnosti

Brno – Vrací se na místo, které je pro něj magické stejně jako pro celou brněnskou Kometu. Její majitel Libor Zábranský pořádáním lednových Hokejových her za Lužánkami odstartuje novou éru. Ta může skončit splněním dalšího snu. Stavbou nové lužánecké arény pro více než dvanáct tisíc lidí. Šéf Komety musí se sponzory a klubovými partnery překonat dost překážek, přesto věří, že nová hala bude za Lužánkami stát do několika let. „Měl jsem skromné přání, aby ve studii nového stadionu bylo něco z historie, retro. Shodli jsme se, že slavný sektor D umístíme stejně jako kdysi. Zůstane kotel a místa na stání. Zároveň je nutné, aby byla aréna přizpůsobivá a zajímavá pro případné další hokejové mistrovství světa v České republice," povídá jedenačtyřicetiletý majitel při pohledu na vizualizaci nové arény.

15.11.2015

Ukázalo se, že nejsem úplný kretén. To mě těší, říká Karel Abraham

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho kariéra v nejprestižnějším seriálu trvala jedenáct let. Za tu dobu toho brněnský motocyklový závodník Karel Abraham zažil hodně. „Kromě úspěchů mi utkvělo v paměti, když na nás mířili v Turecku samopaly," usmívá se pětadvacetiletý jezdec. Teď v mistrovství světa končí a přesouvá se do superbiků. Možná tak bude míň na očích a unikne kritice, která se na něj v poslední sezoně kvůli špatným výsledkům valila ze všech stran. „Nemyslím, že budu v ústraní. Naopak mě můžou dobré výsledky v superbicích zviditelnit," věří milovník adrenalinových sportů a zbraní.

8.11.2015

Architekt Hrůša: Pod hřištěm za Lužánkami zaparkuje tisíc aut

Brno - Za rok Brňané v referendu rozhodnou, jestli chtějí nechat hlavní vlakové nádraží v centru nebo ho posunout přibližně o půl kilometru na jih. Mezi ty, kteří svůj hlas dají odsunuté variantě dopravního uzlu, patří i brněnský architekt Petr Hrůša. Brňanům se zapsal do paměti jako autor návrhu na nový fotbalový stadion za Lužánkami. Podle něho se nové sídlo prvoligové Zbrojovky začne stavět do roku 2020.

AKTUALIZOVÁNO
1.11.2015

Ředitel Moravské galerie Press: Skluzavka bude. Za měsíc v Pražákově paláci

Brno /ROZHOVOR/ – Když před dvěma a půl roky nastoupil na post ředitele Moravské galerie v Brně, provázela jeho rozhodnutí vlna přízně i kritiky. Jan Press zrušil vstupné do stálých expozic a uvedl do funkce nového šéfkurátora, což předurčilo nový plán výstav. A byl to právě Press, kdo ve spojitosti s chystanými úpravami v galerijních palácích začal mluvit o obří skluzavce, která by mohla protkat výstavní prostory a zpestřit tak lidem návštěvu expozic.

25.10.2015

Inženýrka v cukrárně? Považovali to za drzost, říká Jarmila Křížová

Brno /ROZHOVOR/ - Minulý týden podruhé získala titul jihomoravského živnostníka roku, její originální perníkový řez navíc odborníci ocenili jako nejlepší regionální potravinu. Majitelka brněnského Cukrářství a perníkářství Pusinka Jarmila Křížová podniká v oboru sladkostí už čtyřiadvacet let. Přitom je vystudovaná inženýrka ekonomie a po škole vystřídala sedm zaměstnání. Na začátku devadesátých let ale nemohla najít práci, proto se vrhla na podnikání. „Byla to tehdy drzost, že jsem si jako inženýrka otevřela cukrárnu. Vždycky jsem šla jinou cestou a snažila se být originální," usmívá se Křížová.

18.10.2015

Wintonovo dítě Graumann: Když vyprávím ve školách, pláčou žáci i učitelé

Brno - Celkem 669 československých dětí židovského původu odjelo do bezpečí ve Spojeném království těsně před vypuknutím druhé světové války ve vlacích, které vypravil britský makléř Nicholas Winton. Číslo 652 dostal Brňan Tomáš Graumann. Tehdy osmiletý chlapec díky tomu jako jediný z rodiny přežil holocaust.

11.10.2015

Ředitel Veletrhů Brno Kuliš: Udělat z výstaviště park doufám nikdo nechce

Brno /ROZHOVOR/ - Dohady, jestli vůbec a případně za kolik Brno koupí od německé společnosti Messe Düsseldorf majoritní podíl brněnských veletrhů, jsou v posledních týdnech v souvislosti s výstavištěm téma číslo jedna. „Já jsem stoprocentně přesvědčený, že převod pod město je krok správným směrem. Všechna ostatní výstaviště v okolí či ve světě vlastní veřejný sektor. Je to naprosto běžný model. Zároveň věřím, že do konce roku bude hotovo," tvrdí třiašedesátiletý generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Další kroky města v jednání ale komentovat nechce a raději se věnuje akci, která výstaviště zaplní až za tři roky: Česko-slovenskému Expu.

4.10.2015

Jsem pivař. Koketním bříškem stojím v ofsajdu, vtipkuje Švancara

Brno /ROZHOVOR/ – Švancara na tramvajích, Švancara na billboardech, Švancara v novinách i televizi. Prostě všude. Bývalý profesionální fotbalový útočník Petr Švancara se po Brně objevuje na víc místech než v době své vrcholové kariéry, kterou velkolepě ukončil v červnu na stadionu za Lužánkami. „Tím se všechno rozjelo, ale tři čtvrtě věcí dělám, abych upozornil na správnou věc," říká v rozhovoru pro Deník Rovnost sedmatřicetiletý brněnský patriot.

20.9.2015

Pomáhala uprchlíkům v Maďarsku: Cesta pro ně není dobrodružství. Jde o život

Brno - Narodila se slovenské matce a vietnamskému otci v Polsku. Vyrostla na Slovensku a v dospělosti se rozhodla přestěhovat do České republiky. Odtud vyjíždí do Maďarska a Srbska, kde pomáhá syrským uprchlíkům. Soucítí s nimi i proto, že sama nemá české občanství a v Brně je pořád cizinka.

13.9.2015

Recept na dlouhé manželství? Úcta a tolerance, říkají Růžena a Dušan Homolkovi

Brno /ROZHOVOR/ - Seznámili se v brněnském Sokolu. Tehdy devatenáctiletá Růžena a dvaadvacetiletý Dušan hráli za tělovýchovnou organizaci stolní tenis, házenou a tancovali na ledě. Dušan, který v neděli oslaví devětaosmdesáté narozeniny, budoucí ženu poprvé oslovil na jednom z turnajů. „Stál tam s kamarádem Milanem, o kterém všichni říkali, že je holkař. O přestávce ke mně přišel a začal mi něco říkat. Hned jsem ho odbyla s tím, že je určitě stejný jako Milan," vypráví sedmaosmdesátiletá žena. Její ne ale nebylo konečné. Na začátku srpna manželé Homolkovi oslavili už takzvanou kamennou svatbu, tedy pětašedesát let společného života. Za tu dobu nezapomněli na jediné výročí. Radost jim dělají dcera se synem, šest vnoučat a šest pravnuků.

6.9.2015

Brněnská výtvarnice Kateřina Šedá: Moje práce? Někdy tak trochu jako prostituce

Brno /ROZHOVOR/ - Z neznámé vesnice u Brna vytvořila městečko v londýnském stylu, kam se sjíždějí lidé z celého okolí. Brněnská výtvarnice Kateřina Šedá strávila projektem nazvaným Bedřichovice nad Temží pět let života. Ve čtvrtek náves slavnostně otevřela. Měla přitom i jiné starosti. Na začátek týdne jí totiž lékaři stanovili termín porodu. Ještě včera ovšem aktivně běhala po městě a do porodnice se ani zdaleka nechystala. „Všichni by byli nadšení, kdybych symbolicky porodila ve čtvrtek, kdy se náves otevírala. To jsem ale neměla v plánu," tvrdí umělkyně.

30.8.2015

Propagátor výuky v bazénu Josef: Chodím si denně zaplavat, voda mě fascinuje

Brno - Vysokoškolský učitel angličtiny Dušan Josef prosazuje výuku svérázným způsobem. Učí studenty za pohybu v bazénu. Kromě toho vyrobil už stovky modelů mostů.

23.8.2015

Porodnice nám padá na hlavu. Chceme novou, říká ředitel Kraus

Brno /ROZHOVOR/ – Nespokojené matky raději rodí ve větších nemocnicích, rodiče si stěžují, že platí víc než jinde a největší porodnice v Jihomoravském kraji začíná pomalu jeho lékařům padat na hlavu. Proto plánuje ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus už několik let vystavět novou obří porodnici, do které sloučí tu na Obilním trhu a v Bohunicích.

16.8.2015

Ředitel České obchodní inspekce: Když lidé lžou, těžko najdeme společnou řeč

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho předchůdkyni na postu ředitelky České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tatianu Neuhybelovou policisté obvinili ze zneužití pravomoci. Nejprve za ni od února zaskakoval, poté vyhrál výběrové řízení. Od prvního dne, kdy Karel Havlíček na brněnskou pobočku vstoupil, uplynulo půl roku. „Začátek byl hodně náročný, ale teď už mě tady zaměstnanci celkem berou," povídá nový šéf Havlíček.

9.8.2015

Extrémní počasí? Zemědělci se musí naučit pracovat s vodou, říká odborník Klem

Brno - Sucho a vedro. Extrémního počasí si užívají jen lidé na koupalištích. Jinde způsobuje problémy. Řeky vysychají, lesy čím dál častěji zachvacují požáry. Negativně ovlivňuje nedostatek vody také zemědělce, kteří se obávají o letošní úrodu brambor a kukuřice. „Jaké bude mít sucho dopady, uvidíme nejvíce až v dalších letech. Rostliny kvůli němu mohou být citlivější," upozorňuje přírodovědec Karel Klem z Centra výzkumu globální změny Akademie věd v Brně.

26.7.2015

Smetana z Masarykova okruhu: Prestiž Velké ceny překoná šampionát v hokeji

Brno - Šestnáctý srpen bude pro mluvčího Automotodromu Brno Jiřího Smetanu nejdůležitější den roku. Na okruh se sjedou největší hvězdy motocyklového světa a stovky tisíc fanoušků. Kromě padesátého ročníku gigantické akce ale musí Smetana přemýšlet i nad budoucností závodů.

19.7.2015

Životní prostředí jako ve Vídni? Máme na to, říká nová ředitelka Nadace Veronica

Brno /ROZHOVOR/ - Nakupuje zdravě, práce na zahrádce jí není cizí, rozumí si s technikou a skvěle hraje na housle. Post ředitelky jihomoravské Nadace Veronica, která se zaměřuje na životní prostředí, převzala Helena Továrková na začátku července. A energie z ní čiší. „Radu nadace jsem nejspíš zaujala tím, kam chci směřovat. A také právě energií a upřímnou motivací, kterou do práce přináším," tvrdí nová šéfka.

12.7.2015

Když chcete, domluvíte se třeba nohama, říká Josef Sekerka z přijímacího centra

Jižní Morava - Uprchlíka si dnes Jihomoravané většinou představí jako muslima z Blízkého východu. Obvykle však jde o utečence před válkou na Ukrajině. Mnozí cizinci se vysloveně bojí o život. „V řadě zemích je i pronásledují. Proto u nás hledají lepší život," vysvětluje vedoucí přijímacího střediska v Zastávce na Brněnsku Josef Sekerka.

5.7.2015

Mihola: Velký pátek státní svátek? Nejde o křesťanství, ale o návrat k tradici

Praha - Jako předseda poslaneckého klubu křesťanských demokratů tráví Jiří Mihola většinu času v Praze, kterou považuje za nejkrásnější město na světě. "Každopádně Brňan jsem a Brňanem zůstanu," dodává. Když má čas, jede za rodinou právě do Brna, kde zároveň vyučuje jako historik na Masarykově univerzitě. Zároveň je hlavní iniciátor nápadu prosadit Velký pátek jako svátek. „Volných dnů, kdy může být rodina spolu, není mnoho," říká jihomoravský lidovecký poslanec.

28.6.2015

Bijeme na poplach, krize přijde za dva roky, říká ředitel stavební firmy Kaláb

Brno /ROZHOVOR/ - Když začínal jako šéf stavební firmy, neměl v oboru žádné zkušenosti a jeho otázkám se podřízení smáli. Nyní už jedenatřicetiletý Tomáš Kaláb stojí v čele nově vzniklé Asociace brněnských stavitelů a architektů. Kvůli územnímu plánu města. „Čím menší obec, tím snazší a rychlejší domluva. Na malém městě si problémy vyříkáme. V Brně by se musela debata konat v Rondu. Je to golem na mapě jižní Moravy," porovnává.

21.6.2015

V počátcích festivalu byla přehrada jak brčál, říká organizátor Ignis Brunensis

Brno /ROZHOVOR/ - V začátcích ohňostrojného festivalu na Brněnské přehradě byl problém sehnat jediného podnikatele na prodej párků. Podle Jiřího Morávka, ředitele společnosti Snip & Co, která pořádá Ignis Brunensis, se však i díky světelné show na přehradu vrátil život.

14.6.2015

Tenistka Šafářová: Po kariéře stejně zakotvím v Brně. Město mám moc ráda

Brno - Je jí zase všude plno. Brněnská tenistka Lucie Šafářová si podmanila uplynulý grandslam v Paříži a posunula se poprvé v životě do elitní desítky světového pořadí. „Konečně jsem se dočkala," uleví si vysoká brunetka. S Bethanií Mattekovou-Sandsovou ovládly na French Open čtyřhru, v singlu nestačila osmadvacetiletá Brňanka jen na Američanku Serenu Williamsovou.

7.6.2015

Držel jsem se stromu a díval se, jak padají domy, říká lékař Krtička

Brno /ROZHOVOR/ - Apokalypsa a většina domů srovnaných se zemí. Tak popsal lékař Milan Krtička situaci po zemětřesení v Nepálu, kde měsíc pomáhal spolu s dalšími osmnácti zdravotníky z traumatýmu Fakultní nemocnice Brno. Pod rukama jim zemřelo osmidenní dítě, ošetřovali krvácející matku po porodu, dalšímu muži museli amputovat prsty. Přestože byl třiatřicetiletý Krtička v nebezpečí tisíce kilometrů od rodiny, v provizorních podmínkách a v nesnesitelném čtyřicetistupňovém vedru, jeho první výjezd s traumatýmem mu změnil náhled na svět. „Problémy, které řešíme u nás, jsou malicherné. V Nepálu lidi nedělá šťastné auto, dům nebo zahrada, u nich si váží lidských vztahů," zdůraznil Krtička.

31.5.2015

Lézt na Everest? Nebezpečnější než formule 1, říká horolezec Pavel Trčala

Brno /ROZHOVOR/ - Před deseti lety se mu jako prvnímu Brňanovi podařilo dobýt nejvyšší horu světa. Dnes vášnivý lyžař a horolezec Pavel Trčala vozí jiné na hory. „Češi zanevřeli na české hory. Já jim chci ukázat, že jim rozhodně mají co nabídnout. Proto jezdíme třeba do Krkonoš, Jeseníků nebo na Šumavu," říká sedmatřicetiletý podnikatel, který láká na hory i prostřednictvím netradičních videí.

24.5.2015

Sudové víno v každém květinářství? Je to zvrácené, říká Krška

Valtice /ROZHOVOR/ - Na ochutnávku nejlepších vín z Moravy i Čech jezdí do Valtic na Břeclavsku lidé až z Číny, Koreje nebo třeba Kanady. Expozici sta vzorků z národní soutěže Salon vín ve sklepních prostorech tamního zámku má na starost ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. „Oblíbenost vína každý rok roste. Chceme, aby se v něm lidé zorientovali a poznali dobré od špatného. Dříve za nejlepší označovali francouzská vína, teď preferují ta z Moravy," říká Krška, kterého k vinařství přivedla rodinná tradice.

17.5.2015

Historik Schildberger: Odsun Němců si dokola připomínáme. Jak masochisté

Brno - Z Brna muselo z nařízení úřadů třicátého května 1945 odejít do Rakouska na dvacet tisíc tamních Němců. Odsun někteří označují jako Brněnský pochod smrti, protože při něm spousta lidí zemřela na nemoci a vyčerpáním. Brněnský historik Vlastimil Schildberger mladší věnující se druhé světové válce s tímto označením nesouhlasí.

3.5.2015

Jižní brána do Brna? To je urbanistický guláš, říká architekt Ruller

Brno /ROZHOVOR/ - Za války ho před střepinami bomb zachránila plechová vana, kvůli nedorozumění na něj mířily samopaly rudoarmějců. Brněnský architekt Ivan Ruller má za sebou pohnuté zážitky. Příští rok oslaví devadesátiny, přesto si najde čas na výuku mladých nástupců na brněnské fakultě architektury či k debatám o urbanistické budoucnosti jeho rodného města. Brnu podle něj chybí zejména útvar hlavního architekta. „Není to úřad, ale poslání," tvrdí autor chrámu brněnských hokejových fanoušků Komety, haly Rondo.

26.4.2015

Prezident mému jmenování bránit nemůže, říká rektor Masarykovy univerzity Bek

Brno /ROZHOVOR/ - Poté, co v pondělí akademický senát Mikuláše Beka podruhé zvolil rektorem brněnské Masarykovy univerzity, mu k oficiálnímu znovupřevzetí funkce chybí poslední krok. Jmenování od prezidenta Miloše Zemana. Situaci komplikuje rozepře mezi oběma muži, která odstartovala při prezidentské kampani, kdy Bek Zemanovi zakázal vystoupit před studenty. „Příliš se tím nezabývám, ale myslím, že já i prezident rozlišujeme rovinu společenskou od roviny výkonu pravomocí, které máme. Jedna věc je pozvání či nepozvání na univerzitu nebo Hrad za společenských okolností a druhá jmenování rektorů a profesorů," má jasno Bek.

19.4.2015

Ředitel záchranářů Klusák: Lidé sanitky zneužívají, pletou si je s taxíkem

Brno - Chybějící lékaři, nehody záchranářů nebo zneužívání tísňové linky. S podobnými problémy se aktuálně potýká ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení