VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

4.10.2015

Jsem pivař. Koketním bříškem stojím v ofsajdu, vtipkuje Švancara

Brno /ROZHOVOR/ – Švancara na tramvajích, Švancara na billboardech, Švancara v novinách i televizi. Prostě všude. Bývalý profesionální fotbalový útočník Petr Švancara se po Brně objevuje na víc místech než v době své vrcholové kariéry, kterou velkolepě ukončil v červnu na stadionu za Lužánkami. „Tím se všechno rozjelo, ale tři čtvrtě věcí dělám, abych upozornil na správnou věc," říká v rozhovoru pro Deník Rovnost sedmatřicetiletý brněnský patriot.

20.9.2015

Pomáhala uprchlíkům v Maďarsku: Cesta pro ně není dobrodružství. Jde o život

Brno - Narodila se slovenské matce a vietnamskému otci v Polsku. Vyrostla na Slovensku a v dospělosti se rozhodla přestěhovat do České republiky. Odtud vyjíždí do Maďarska a Srbska, kde pomáhá syrským uprchlíkům. Soucítí s nimi i proto, že sama nemá české občanství a v Brně je pořád cizinka.

13.9.2015

Recept na dlouhé manželství? Úcta a tolerance, říkají Růžena a Dušan Homolkovi

Brno /ROZHOVOR/ - Seznámili se v brněnském Sokolu. Tehdy devatenáctiletá Růžena a dvaadvacetiletý Dušan hráli za tělovýchovnou organizaci stolní tenis, házenou a tancovali na ledě. Dušan, který v neděli oslaví devětaosmdesáté narozeniny, budoucí ženu poprvé oslovil na jednom z turnajů. „Stál tam s kamarádem Milanem, o kterém všichni říkali, že je holkař. O přestávce ke mně přišel a začal mi něco říkat. Hned jsem ho odbyla s tím, že je určitě stejný jako Milan," vypráví sedmaosmdesátiletá žena. Její ne ale nebylo konečné. Na začátku srpna manželé Homolkovi oslavili už takzvanou kamennou svatbu, tedy pětašedesát let společného života. Za tu dobu nezapomněli na jediné výročí. Radost jim dělají dcera se synem, šest vnoučat a šest pravnuků.

6.9.2015

Brněnská výtvarnice Kateřina Šedá: Moje práce? Někdy tak trochu jako prostituce

Brno /ROZHOVOR/ - Z neznámé vesnice u Brna vytvořila městečko v londýnském stylu, kam se sjíždějí lidé z celého okolí. Brněnská výtvarnice Kateřina Šedá strávila projektem nazvaným Bedřichovice nad Temží pět let života. Ve čtvrtek náves slavnostně otevřela. Měla přitom i jiné starosti. Na začátek týdne jí totiž lékaři stanovili termín porodu. Ještě včera ovšem aktivně běhala po městě a do porodnice se ani zdaleka nechystala. „Všichni by byli nadšení, kdybych symbolicky porodila ve čtvrtek, kdy se náves otevírala. To jsem ale neměla v plánu," tvrdí umělkyně.

30.8.2015

Propagátor výuky v bazénu Josef: Chodím si denně zaplavat, voda mě fascinuje

Brno - Vysokoškolský učitel angličtiny Dušan Josef prosazuje výuku svérázným způsobem. Učí studenty za pohybu v bazénu. Kromě toho vyrobil už stovky modelů mostů.

23.8.2015

Porodnice nám padá na hlavu. Chceme novou, říká ředitel Kraus

Brno /ROZHOVOR/ – Nespokojené matky raději rodí ve větších nemocnicích, rodiče si stěžují, že platí víc než jinde a největší porodnice v Jihomoravském kraji začíná pomalu jeho lékařům padat na hlavu. Proto plánuje ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus už několik let vystavět novou obří porodnici, do které sloučí tu na Obilním trhu a v Bohunicích.

16.8.2015

Ředitel České obchodní inspekce: Když lidé lžou, těžko najdeme společnou řeč

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho předchůdkyni na postu ředitelky České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tatianu Neuhybelovou policisté obvinili ze zneužití pravomoci. Nejprve za ni od února zaskakoval, poté vyhrál výběrové řízení. Od prvního dne, kdy Karel Havlíček na brněnskou pobočku vstoupil, uplynulo půl roku. „Začátek byl hodně náročný, ale teď už mě tady zaměstnanci celkem berou," povídá nový šéf Havlíček.

9.8.2015

Extrémní počasí? Zemědělci se musí naučit pracovat s vodou, říká odborník Klem

Brno - Sucho a vedro. Extrémního počasí si užívají jen lidé na koupalištích. Jinde způsobuje problémy. Řeky vysychají, lesy čím dál častěji zachvacují požáry. Negativně ovlivňuje nedostatek vody také zemědělce, kteří se obávají o letošní úrodu brambor a kukuřice. „Jaké bude mít sucho dopady, uvidíme nejvíce až v dalších letech. Rostliny kvůli němu mohou být citlivější," upozorňuje přírodovědec Karel Klem z Centra výzkumu globální změny Akademie věd v Brně.

26.7.2015

Smetana z Masarykova okruhu: Prestiž Velké ceny překoná šampionát v hokeji

Brno - Šestnáctý srpen bude pro mluvčího Automotodromu Brno Jiřího Smetanu nejdůležitější den roku. Na okruh se sjedou největší hvězdy motocyklového světa a stovky tisíc fanoušků. Kromě padesátého ročníku gigantické akce ale musí Smetana přemýšlet i nad budoucností závodů.

19.7.2015

Životní prostředí jako ve Vídni? Máme na to, říká nová ředitelka Nadace Veronica

Brno /ROZHOVOR/ - Nakupuje zdravě, práce na zahrádce jí není cizí, rozumí si s technikou a skvěle hraje na housle. Post ředitelky jihomoravské Nadace Veronica, která se zaměřuje na životní prostředí, převzala Helena Továrková na začátku července. A energie z ní čiší. „Radu nadace jsem nejspíš zaujala tím, kam chci směřovat. A také právě energií a upřímnou motivací, kterou do práce přináším," tvrdí nová šéfka.

12.7.2015

Když chcete, domluvíte se třeba nohama, říká Josef Sekerka z přijímacího centra

Jižní Morava - Uprchlíka si dnes Jihomoravané většinou představí jako muslima z Blízkého východu. Obvykle však jde o utečence před válkou na Ukrajině. Mnozí cizinci se vysloveně bojí o život. „V řadě zemích je i pronásledují. Proto u nás hledají lepší život," vysvětluje vedoucí přijímacího střediska v Zastávce na Brněnsku Josef Sekerka.

5.7.2015

Mihola: Velký pátek státní svátek? Nejde o křesťanství, ale o návrat k tradici

Praha - Jako předseda poslaneckého klubu křesťanských demokratů tráví Jiří Mihola většinu času v Praze, kterou považuje za nejkrásnější město na světě. "Každopádně Brňan jsem a Brňanem zůstanu," dodává. Když má čas, jede za rodinou právě do Brna, kde zároveň vyučuje jako historik na Masarykově univerzitě. Zároveň je hlavní iniciátor nápadu prosadit Velký pátek jako svátek. „Volných dnů, kdy může být rodina spolu, není mnoho," říká jihomoravský lidovecký poslanec.

28.6.2015

Bijeme na poplach, krize přijde za dva roky, říká ředitel stavební firmy Kaláb

Brno /ROZHOVOR/ - Když začínal jako šéf stavební firmy, neměl v oboru žádné zkušenosti a jeho otázkám se podřízení smáli. Nyní už jedenatřicetiletý Tomáš Kaláb stojí v čele nově vzniklé Asociace brněnských stavitelů a architektů. Kvůli územnímu plánu města. „Čím menší obec, tím snazší a rychlejší domluva. Na malém městě si problémy vyříkáme. V Brně by se musela debata konat v Rondu. Je to golem na mapě jižní Moravy," porovnává.

21.6.2015

V počátcích festivalu byla přehrada jak brčál, říká organizátor Ignis Brunensis

Brno /ROZHOVOR/ - V začátcích ohňostrojného festivalu na Brněnské přehradě byl problém sehnat jediného podnikatele na prodej párků. Podle Jiřího Morávka, ředitele společnosti Snip & Co, která pořádá Ignis Brunensis, se však i díky světelné show na přehradu vrátil život.

14.6.2015

Tenistka Šafářová: Po kariéře stejně zakotvím v Brně. Město mám moc ráda

Brno - Je jí zase všude plno. Brněnská tenistka Lucie Šafářová si podmanila uplynulý grandslam v Paříži a posunula se poprvé v životě do elitní desítky světového pořadí. „Konečně jsem se dočkala," uleví si vysoká brunetka. S Bethanií Mattekovou-Sandsovou ovládly na French Open čtyřhru, v singlu nestačila osmadvacetiletá Brňanka jen na Američanku Serenu Williamsovou.

7.6.2015

Držel jsem se stromu a díval se, jak padají domy, říká lékař Krtička

Brno /ROZHOVOR/ - Apokalypsa a většina domů srovnaných se zemí. Tak popsal lékař Milan Krtička situaci po zemětřesení v Nepálu, kde měsíc pomáhal spolu s dalšími osmnácti zdravotníky z traumatýmu Fakultní nemocnice Brno. Pod rukama jim zemřelo osmidenní dítě, ošetřovali krvácející matku po porodu, dalšímu muži museli amputovat prsty. Přestože byl třiatřicetiletý Krtička v nebezpečí tisíce kilometrů od rodiny, v provizorních podmínkách a v nesnesitelném čtyřicetistupňovém vedru, jeho první výjezd s traumatýmem mu změnil náhled na svět. „Problémy, které řešíme u nás, jsou malicherné. V Nepálu lidi nedělá šťastné auto, dům nebo zahrada, u nich si váží lidských vztahů," zdůraznil Krtička.

31.5.2015

Lézt na Everest? Nebezpečnější než formule 1, říká horolezec Pavel Trčala

Brno /ROZHOVOR/ - Před deseti lety se mu jako prvnímu Brňanovi podařilo dobýt nejvyšší horu světa. Dnes vášnivý lyžař a horolezec Pavel Trčala vozí jiné na hory. „Češi zanevřeli na české hory. Já jim chci ukázat, že jim rozhodně mají co nabídnout. Proto jezdíme třeba do Krkonoš, Jeseníků nebo na Šumavu," říká sedmatřicetiletý podnikatel, který láká na hory i prostřednictvím netradičních videí.

24.5.2015

Sudové víno v každém květinářství? Je to zvrácené, říká Krška

Valtice /ROZHOVOR/ - Na ochutnávku nejlepších vín z Moravy i Čech jezdí do Valtic na Břeclavsku lidé až z Číny, Koreje nebo třeba Kanady. Expozici sta vzorků z národní soutěže Salon vín ve sklepních prostorech tamního zámku má na starost ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. „Oblíbenost vína každý rok roste. Chceme, aby se v něm lidé zorientovali a poznali dobré od špatného. Dříve za nejlepší označovali francouzská vína, teď preferují ta z Moravy," říká Krška, kterého k vinařství přivedla rodinná tradice.

17.5.2015

Historik Schildberger: Odsun Němců si dokola připomínáme. Jak masochisté

Brno - Z Brna muselo z nařízení úřadů třicátého května 1945 odejít do Rakouska na dvacet tisíc tamních Němců. Odsun někteří označují jako Brněnský pochod smrti, protože při něm spousta lidí zemřela na nemoci a vyčerpáním. Brněnský historik Vlastimil Schildberger mladší věnující se druhé světové válce s tímto označením nesouhlasí.

3.5.2015

Jižní brána do Brna? To je urbanistický guláš, říká architekt Ruller

Brno /ROZHOVOR/ - Za války ho před střepinami bomb zachránila plechová vana, kvůli nedorozumění na něj mířily samopaly rudoarmějců. Brněnský architekt Ivan Ruller má za sebou pohnuté zážitky. Příští rok oslaví devadesátiny, přesto si najde čas na výuku mladých nástupců na brněnské fakultě architektury či k debatám o urbanistické budoucnosti jeho rodného města. Brnu podle něj chybí zejména útvar hlavního architekta. „Není to úřad, ale poslání," tvrdí autor chrámu brněnských hokejových fanoušků Komety, haly Rondo.

26.4.2015

Prezident mému jmenování bránit nemůže, říká rektor Masarykovy univerzity Bek

Brno /ROZHOVOR/ - Poté, co v pondělí akademický senát Mikuláše Beka podruhé zvolil rektorem brněnské Masarykovy univerzity, mu k oficiálnímu znovupřevzetí funkce chybí poslední krok. Jmenování od prezidenta Miloše Zemana. Situaci komplikuje rozepře mezi oběma muži, která odstartovala při prezidentské kampani, kdy Bek Zemanovi zakázal vystoupit před studenty. „Příliš se tím nezabývám, ale myslím, že já i prezident rozlišujeme rovinu společenskou od roviny výkonu pravomocí, které máme. Jedna věc je pozvání či nepozvání na univerzitu nebo Hrad za společenských okolností a druhá jmenování rektorů a profesorů," má jasno Bek.

19.4.2015

Ředitel záchranářů Klusák: Lidé sanitky zneužívají, pletou si je s taxíkem

Brno - Chybějící lékaři, nehody záchranářů nebo zneužívání tísňové linky. S podobnými problémy se aktuálně potýká ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák.

12.4.2015

Šéf Husy na provázku Morávek: Padesátku nějak zvládnu, peklo byla čtyřicítka

Brno, Moravský Krumlov - Jako nenapravitelný snílek a věčný donkichot, který si znovu a znovu komplikuje život tím, že se vydává hledat krásu po nejtěžší možné cestě. Tak vidí sám sebe v životě i v umělecké tvorbě šéf brněnského Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek, který ve čtvrtek oslavil padesáté narozeniny.

5.4.2015

Chceme být u mistrovského titulu Komety, říká David Rusňák

Brno /ROZHOVOR/ - Když hokejová Kometa před necelým měsícem přejmenovala halu Rondo podle nového velkého partnera na DRFG Arenu, vzbudil mezi fanoušky nový název spekulace. Ne všichni věděli, co znamená, někteří si z něj dělali legraci. Podle šéfa investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka firma uvažovala i o méně krkolomném jménu. „Ale pro spoustu lidí hala byla, je a bude Rondo. A nový název lidé budou komentovat, spekulovat a povídat si o něm, ať už tam bude svítit cokoliv. Ale název teď přijímají všichni, kdo v hale pořádají nějaké akce. Zvykají si i lidé," je přesvědčený Rusňák.

22.3.2015

Fotografování v sukni? Byla to zajímavá zkušenost, říká Dumbrovský

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Nejdřív se stal nejkrásnějším mužem České republiky. Zahanbit se nenechal ani v mezinárodní konkurenci. Brněnský rodák Tomáš Dumbrovský v únoru získal titul třetího nejkrásnějšího muže světa. „Vyšší mety už v modelingu dosáhnout nejde. I třetí místo je pro mě nesmírný úspěch," zdůrazňuje čtyřiadvacetiletý student práv v Olomouci.

8.3.2015

Architekti Krištof a Chybík: Postavíme pět budov na pěti kontinentech

Brno - Ještě jim nebylo třicet, a už slaví celosvětový úspěch. Ondřej Chybík a Michal Krištof z Brna před rokem a půl navrhli český pavilon pro letošní světovou výstavu Expo v italském Miláně, která začne prvního května. „Pavilon dělníci složí z námořních kontejnerů. Až veletrh skončí, jeho části převezeme zpátky domů. A postavíme z nich třeba školku," plánuje Krištof.

1.3.2015

Předsedkyně Zelených Drápalová: Nejsem populistka. Dokážu říct, že něco nejde

Brno - Na konci letošního ledna ve Straně zelených povýšila. Důvěru kolegů, kteří ji zvolili předsedkyní, zdůrazňuje i obliba mezi lidmi v Novém Lískovci. Tu dokládá fakt, že brněnskou městskou část řídí jako starostka už od roku 2002. „Zpětně jsem přemýšlela, jestli existuje nějaká jiná strana, se kterou bych byla ochotná spojit své jméno. Žádnou jsem nenašla," tvrdí dvaapadesátiletá Jana Drápalová.

22.2.2015

Zdeněk Koudelka: S Klausovou amnestií souhlasím. Jako právník i člověk

Brno – Především díky němu lidé z Brna-severu nepůjdou letos znovu ke komunálním volbám. Jako právník uspěl s ústavní stížností proti zrušení podzimního hlasování. Kontroverzní brněnský advokát a politik Zdeněk Koudelka se navíc angažoval i v dalších sporech.

8.2.2015

Procházka Brnem je hra. Když víte, kam zajít, říká historička Flodrová

Brno /ROZHOVOR/ - Legenda mezi brněnskými historiky Milena Flodrová před nedávnem oslavila osmdesáté narozeniny. Brněnskému deníku Rovnost, který jí k jubileu gratuloval, při této příležitosti poskytla rozhovor. Ani v důchodu nezahálí a věnuje se svému oblíbenému tématu Brnu. „Mrzí mě, když slyším, že v Brně není žádná zajímavost. Je jich tu spousta, ale člověk si je musí umět najít," říká historička.

1.2.2015

Hlavní problém není islám, ale jeho neznalost, říká Čejka

Brno /ROZHOVOR/ - Prosincový teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži vyvolal v řadě zemí vlnu protiislámských nálad. Nevyhnula se jim ani Česká republika. Někteří politici navíc soužití Čechů a muslimů svými výroky nastolili jako politické téma. „Jsou to jen populistická gesta. Tihle lidé mluví o věcech, jimž nerozumí. Vytváří tak umělý problém, který vlastně neexistuje," tvrdí o situaci u nás odborník na Blízký východ z Masarykovy univerzity v Brně Marek Čejka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení