VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

26.7.2015

Smetana z Masarykova okruhu: Prestiž Velké ceny překoná šampionát v hokeji

Brno - Šestnáctý srpen bude pro mluvčího Automotodromu Brno Jiřího Smetanu nejdůležitější den roku. Na okruh se sjedou největší hvězdy motocyklového světa a stovky tisíc fanoušků. Kromě padesátého ročníku gigantické akce ale musí Smetana přemýšlet i nad budoucností závodů.

19.7.2015

Životní prostředí jako ve Vídni? Máme na to, říká nová ředitelka Nadace Veronica

Brno /ROZHOVOR/ - Nakupuje zdravě, práce na zahrádce jí není cizí, rozumí si s technikou a skvěle hraje na housle. Post ředitelky jihomoravské Nadace Veronica, která se zaměřuje na životní prostředí, převzala Helena Továrková na začátku července. A energie z ní čiší. „Radu nadace jsem nejspíš zaujala tím, kam chci směřovat. A také právě energií a upřímnou motivací, kterou do práce přináším," tvrdí nová šéfka.

12.7.2015

Když chcete, domluvíte se třeba nohama, říká Josef Sekerka z přijímacího centra

Jižní Morava - Uprchlíka si dnes Jihomoravané většinou představí jako muslima z Blízkého východu. Obvykle však jde o utečence před válkou na Ukrajině. Mnozí cizinci se vysloveně bojí o život. „V řadě zemích je i pronásledují. Proto u nás hledají lepší život," vysvětluje vedoucí přijímacího střediska v Zastávce na Brněnsku Josef Sekerka.

5.7.2015

Mihola: Velký pátek státní svátek? Nejde o křesťanství, ale o návrat k tradici

Praha - Jako předseda poslaneckého klubu křesťanských demokratů tráví Jiří Mihola většinu času v Praze, kterou považuje za nejkrásnější město na světě. "Každopádně Brňan jsem a Brňanem zůstanu," dodává. Když má čas, jede za rodinou právě do Brna, kde zároveň vyučuje jako historik na Masarykově univerzitě. Zároveň je hlavní iniciátor nápadu prosadit Velký pátek jako svátek. „Volných dnů, kdy může být rodina spolu, není mnoho," říká jihomoravský lidovecký poslanec.

28.6.2015

Bijeme na poplach, krize přijde za dva roky, říká ředitel stavební firmy Kaláb

Brno /ROZHOVOR/ - Když začínal jako šéf stavební firmy, neměl v oboru žádné zkušenosti a jeho otázkám se podřízení smáli. Nyní už jedenatřicetiletý Tomáš Kaláb stojí v čele nově vzniklé Asociace brněnských stavitelů a architektů. Kvůli územnímu plánu města. „Čím menší obec, tím snazší a rychlejší domluva. Na malém městě si problémy vyříkáme. V Brně by se musela debata konat v Rondu. Je to golem na mapě jižní Moravy," porovnává.

21.6.2015

V počátcích festivalu byla přehrada jak brčál, říká organizátor Ignis Brunensis

Brno /ROZHOVOR/ - V začátcích ohňostrojného festivalu na Brněnské přehradě byl problém sehnat jediného podnikatele na prodej párků. Podle Jiřího Morávka, ředitele společnosti Snip & Co, která pořádá Ignis Brunensis, se však i díky světelné show na přehradu vrátil život.

14.6.2015

Tenistka Šafářová: Po kariéře stejně zakotvím v Brně. Město mám moc ráda

Brno - Je jí zase všude plno. Brněnská tenistka Lucie Šafářová si podmanila uplynulý grandslam v Paříži a posunula se poprvé v životě do elitní desítky světového pořadí. „Konečně jsem se dočkala," uleví si vysoká brunetka. S Bethanií Mattekovou-Sandsovou ovládly na French Open čtyřhru, v singlu nestačila osmadvacetiletá Brňanka jen na Američanku Serenu Williamsovou.

7.6.2015

Držel jsem se stromu a díval se, jak padají domy, říká lékař Krtička

Brno /ROZHOVOR/ - Apokalypsa a většina domů srovnaných se zemí. Tak popsal lékař Milan Krtička situaci po zemětřesení v Nepálu, kde měsíc pomáhal spolu s dalšími osmnácti zdravotníky z traumatýmu Fakultní nemocnice Brno. Pod rukama jim zemřelo osmidenní dítě, ošetřovali krvácející matku po porodu, dalšímu muži museli amputovat prsty. Přestože byl třiatřicetiletý Krtička v nebezpečí tisíce kilometrů od rodiny, v provizorních podmínkách a v nesnesitelném čtyřicetistupňovém vedru, jeho první výjezd s traumatýmem mu změnil náhled na svět. „Problémy, které řešíme u nás, jsou malicherné. V Nepálu lidi nedělá šťastné auto, dům nebo zahrada, u nich si váží lidských vztahů," zdůraznil Krtička.

31.5.2015

Lézt na Everest? Nebezpečnější než formule 1, říká horolezec Pavel Trčala

Brno /ROZHOVOR/ - Před deseti lety se mu jako prvnímu Brňanovi podařilo dobýt nejvyšší horu světa. Dnes vášnivý lyžař a horolezec Pavel Trčala vozí jiné na hory. „Češi zanevřeli na české hory. Já jim chci ukázat, že jim rozhodně mají co nabídnout. Proto jezdíme třeba do Krkonoš, Jeseníků nebo na Šumavu," říká sedmatřicetiletý podnikatel, který láká na hory i prostřednictvím netradičních videí.

24.5.2015

Sudové víno v každém květinářství? Je to zvrácené, říká Krška

Valtice /ROZHOVOR/ - Na ochutnávku nejlepších vín z Moravy i Čech jezdí do Valtic na Břeclavsku lidé až z Číny, Koreje nebo třeba Kanady. Expozici sta vzorků z národní soutěže Salon vín ve sklepních prostorech tamního zámku má na starost ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. „Oblíbenost vína každý rok roste. Chceme, aby se v něm lidé zorientovali a poznali dobré od špatného. Dříve za nejlepší označovali francouzská vína, teď preferují ta z Moravy," říká Krška, kterého k vinařství přivedla rodinná tradice.

17.5.2015

Historik Schildberger: Odsun Němců si dokola připomínáme. Jak masochisté

Brno - Z Brna muselo z nařízení úřadů třicátého května 1945 odejít do Rakouska na dvacet tisíc tamních Němců. Odsun někteří označují jako Brněnský pochod smrti, protože při něm spousta lidí zemřela na nemoci a vyčerpáním. Brněnský historik Vlastimil Schildberger mladší věnující se druhé světové válce s tímto označením nesouhlasí.

3.5.2015

Jižní brána do Brna? To je urbanistický guláš, říká architekt Ruller

Brno /ROZHOVOR/ - Za války ho před střepinami bomb zachránila plechová vana, kvůli nedorozumění na něj mířily samopaly rudoarmějců. Brněnský architekt Ivan Ruller má za sebou pohnuté zážitky. Příští rok oslaví devadesátiny, přesto si najde čas na výuku mladých nástupců na brněnské fakultě architektury či k debatám o urbanistické budoucnosti jeho rodného města. Brnu podle něj chybí zejména útvar hlavního architekta. „Není to úřad, ale poslání," tvrdí autor chrámu brněnských hokejových fanoušků Komety, haly Rondo.

26.4.2015

Prezident mému jmenování bránit nemůže, říká rektor Masarykovy univerzity Bek

Brno /ROZHOVOR/ - Poté, co v pondělí akademický senát Mikuláše Beka podruhé zvolil rektorem brněnské Masarykovy univerzity, mu k oficiálnímu znovupřevzetí funkce chybí poslední krok. Jmenování od prezidenta Miloše Zemana. Situaci komplikuje rozepře mezi oběma muži, která odstartovala při prezidentské kampani, kdy Bek Zemanovi zakázal vystoupit před studenty. „Příliš se tím nezabývám, ale myslím, že já i prezident rozlišujeme rovinu společenskou od roviny výkonu pravomocí, které máme. Jedna věc je pozvání či nepozvání na univerzitu nebo Hrad za společenských okolností a druhá jmenování rektorů a profesorů," má jasno Bek.

19.4.2015

Ředitel záchranářů Klusák: Lidé sanitky zneužívají, pletou si je s taxíkem

Brno - Chybějící lékaři, nehody záchranářů nebo zneužívání tísňové linky. S podobnými problémy se aktuálně potýká ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák.

12.4.2015

Šéf Husy na provázku Morávek: Padesátku nějak zvládnu, peklo byla čtyřicítka

Brno, Moravský Krumlov - Jako nenapravitelný snílek a věčný donkichot, který si znovu a znovu komplikuje život tím, že se vydává hledat krásu po nejtěžší možné cestě. Tak vidí sám sebe v životě i v umělecké tvorbě šéf brněnského Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek, který ve čtvrtek oslavil padesáté narozeniny.

5.4.2015

Chceme být u mistrovského titulu Komety, říká David Rusňák

Brno /ROZHOVOR/ - Když hokejová Kometa před necelým měsícem přejmenovala halu Rondo podle nového velkého partnera na DRFG Arenu, vzbudil mezi fanoušky nový název spekulace. Ne všichni věděli, co znamená, někteří si z něj dělali legraci. Podle šéfa investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka firma uvažovala i o méně krkolomném jménu. „Ale pro spoustu lidí hala byla, je a bude Rondo. A nový název lidé budou komentovat, spekulovat a povídat si o něm, ať už tam bude svítit cokoliv. Ale název teď přijímají všichni, kdo v hale pořádají nějaké akce. Zvykají si i lidé," je přesvědčený Rusňák.

22.3.2015

Fotografování v sukni? Byla to zajímavá zkušenost, říká Dumbrovský

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Nejdřív se stal nejkrásnějším mužem České republiky. Zahanbit se nenechal ani v mezinárodní konkurenci. Brněnský rodák Tomáš Dumbrovský v únoru získal titul třetího nejkrásnějšího muže světa. „Vyšší mety už v modelingu dosáhnout nejde. I třetí místo je pro mě nesmírný úspěch," zdůrazňuje čtyřiadvacetiletý student práv v Olomouci.

8.3.2015

Architekti Krištof a Chybík: Postavíme pět budov na pěti kontinentech

Brno - Ještě jim nebylo třicet, a už slaví celosvětový úspěch. Ondřej Chybík a Michal Krištof z Brna před rokem a půl navrhli český pavilon pro letošní světovou výstavu Expo v italském Miláně, která začne prvního května. „Pavilon dělníci složí z námořních kontejnerů. Až veletrh skončí, jeho části převezeme zpátky domů. A postavíme z nich třeba školku," plánuje Krištof.

1.3.2015

Předsedkyně Zelených Drápalová: Nejsem populistka. Dokážu říct, že něco nejde

Brno - Na konci letošního ledna ve Straně zelených povýšila. Důvěru kolegů, kteří ji zvolili předsedkyní, zdůrazňuje i obliba mezi lidmi v Novém Lískovci. Tu dokládá fakt, že brněnskou městskou část řídí jako starostka už od roku 2002. „Zpětně jsem přemýšlela, jestli existuje nějaká jiná strana, se kterou bych byla ochotná spojit své jméno. Žádnou jsem nenašla," tvrdí dvaapadesátiletá Jana Drápalová.

22.2.2015

Zdeněk Koudelka: S Klausovou amnestií souhlasím. Jako právník i člověk

Brno – Především díky němu lidé z Brna-severu nepůjdou letos znovu ke komunálním volbám. Jako právník uspěl s ústavní stížností proti zrušení podzimního hlasování. Kontroverzní brněnský advokát a politik Zdeněk Koudelka se navíc angažoval i v dalších sporech.

8.2.2015

Procházka Brnem je hra. Když víte, kam zajít, říká historička Flodrová

Brno /ROZHOVOR/ - Legenda mezi brněnskými historiky Milena Flodrová před nedávnem oslavila osmdesáté narozeniny. Brněnskému deníku Rovnost, který jí k jubileu gratuloval, při této příležitosti poskytla rozhovor. Ani v důchodu nezahálí a věnuje se svému oblíbenému tématu Brnu. „Mrzí mě, když slyším, že v Brně není žádná zajímavost. Je jich tu spousta, ale člověk si je musí umět najít," říká historička.

1.2.2015

Hlavní problém není islám, ale jeho neznalost, říká Čejka

Brno /ROZHOVOR/ - Prosincový teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži vyvolal v řadě zemí vlnu protiislámských nálad. Nevyhnula se jim ani Česká republika. Někteří politici navíc soužití Čechů a muslimů svými výroky nastolili jako politické téma. „Jsou to jen populistická gesta. Tihle lidé mluví o věcech, jimž nerozumí. Vytváří tak umělý problém, který vlastně neexistuje," tvrdí o situaci u nás odborník na Blízký východ z Masarykovy univerzity v Brně Marek Čejka.

11.1.2015

Zahrádkářské kolonie jsou zelené plíce měst, říká Kozlík

Brno /ROZHOVOR/ - V listopadu opustil místo v dopravní společnosti a začal se věnovat svému největšímu koníčku zahrádkářství. Nový předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík ze Skalky na Hodonínsku má s organizací velké plány. „Chci zvýšit prestiž svazu. Nejsme jen ti, co se hrabou v hlíně," tvrdí šéf zahrádkářů.

4.1.2015

Ombudsmanka Anna Šabatová: Buďte s blízkými a štěstí hledejte ve vztazích

Brno /ROZHOVOR/ - Do úřadu veřejného ochránce práv se Anna Šabatová vrátila vloni v únoru po sedmi letech. Tehdy v Brně dělala zástupkyni prvnímu ombudsmanovi Otakaru Motejlovi. Nyní po necelém roce ve funkci má za sebou výhru v první žalobě k ochraně veřejného zájmu a snaží se být i nadále aktivní. Státní správa se podle ní za dobu její nepřítomnosti změnila. K lepšímu. „Je stabilnější. Nemám konkrétní fakta v rukávu, ale z množství případů, které mi denně procházejí rukama, se to tak jeví," říká třiašedesátiletá brněnská rodačka a ombudsmanka.

28.12.2014

Hejtman Hašek přeje Jihomoravanům: Zůstaňme stejní. Tvrdé palice, otevřená srdce

Jižní Morava - Jihomoravský hejtman Michal Hašek v bilančním rozhovoru zhodnotil končící rok i fungování krajské koalice v polovině volebního období.

21.12.2014

Vedoucí charity: Na Tři krále chodím koledovat jako Kašpar

Brno /ROZHOVOR/ - Z projektanta ropných zařízení se stal vedoucím největší charitativní organizace na jižní Moravě. Oldřich Haičman vede Diecézní charitu Brno už víc než dvě desetiletí. „Občas se sice cítím beznadějně, ale rád vidím, že moje práce skutečně pomáhá," říká v předvánočním rozhovoru na konci týdne Deníku Rovnost.

14.12.2014

Hollan? Projde mu tisíckrát víc než ostatním, říká Šťástka

Brno /ROZHOVOR/ - Zablokoval rozvoj vánočních trhů v Brně, den před odchodem privatizoval byt extajemníkovi a mohl za zmatky na ustavujícím zastupitelstvu Brna-středu. Podle nové koalice v městské části je bývalý tamní starosta a občanský demokrat Libor Šťástka zlem z minulosti a jeho chybná rozhodnutí teď musí napravit. „Za vším, co jsem udělal, si stojím a jsem připravený si to obhájit," oponuje Šťástka, který pro Deník Rovnost rozebírá i neúspěch ODS v komunálních volbách na jihu Moravy.

7.12.2014

Vinaři jsou pohádka v kulisách jižní Moravy, vysvětluje režisér Moravec

Jižní Morava, Praha - Televizní seriál Vinaři, který už přes tři měsíce vysílá televize Prima, rozdělil jižní Moravu. Někteří se zlobí, že život vinařů je idealizovaný, jiní naopak rádi usedají v neděli večer před televizní obrazovky a čekají na další dobrodružství z fiktivní vesnice Křetice. Děj se točí kolem drobných sporů malého vinaře Bedřicha Pavlíčka a majitele velkého vinařství Františka Vlčka.

EXKLUZIVNĚ
4.12.2014

Na Hradě pijeme jedině vína z jižní Moravy, říká prezident Zeman

Boskovice /ROZHOVOR/ – S typickou zapálenou cigaretou a mluvčím Jiřím Ovčáčkem po boku se ve středu prezident Miloš Zeman snažil hbitě a s přehledem odpovídat na otázky Deníku Rovnost v Boskovicích. Nevykolejily ho ani dotazy na jeho odpůrce, rozebíral problémy Jihomoravského kraje. „Vázne výstavba dopravních okruhů, obchvatů a samozřejmě i silničního spojení, zejména s Rakouskem," poukázal.

30.11.2014

Náměstkyně primátora Liptáková: Byty musejí přinášet užitek všem Brňanům

Brno – Má za sebou jen pár dní ve funkci zástupkyně brněnského primátora a za tu dobu se moc nezastavila. Noví radní musejí v šibeničním termínu schválit několikamiliardový rozpočet města pro příští rok. A republiková místopředsedkyně křesťanských demokratů Klára Liptáková si náročnost svojí nové práce uvědomuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies