VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

23.11.2014

Pacienti výměnu ředitelů nesmí postřehnout, říká Žaloudík

Brno /ROZHOVOR/ – Onkolog, chirurg, bývalý děkan lékařské fakulty a současný senátor. Šedesátiletý Jan Žaloudík ve svém životopisu na začátku října oprášil jednu starší kolonku. Znovu se po třinácti letech postavil do čela Masarykova onkologického ústavu v Brně.

17.11.2014

Charisma Václava Havla? To nelze zopakovat, říká politolog Lubomír Kopeček

Brno /ROZHOVOR/ - Od studentské demonstrace na Národní třídě v Praze v pondělí uplyne už čtvrtstoletí. Přinesla demokracii, s její podobou ale podle průzkumů většina lidí dnes není spokojená. „Neexistuje doba, kdy nikdo na nic nenadává. Je to lidská přirozenost," konstatuje brněnský politolog Lubomír Kopeček.

9.11.2014

Hrát ženskou po přechodu mi už teď jde samo, říká Jiří Pecha

Brno /ROZHOVOR/ – Když se před sedmnácti lety herec Jiří Pecha poprvé navlékl do dámských šatů a na jevišti brněnského Provázku se proměnil v legendární Babičku, stalo se jeho pojetí doslova hitem. Pechova babička totiž nebyla jen moudrá a laskavá žena, jak ji čtenáři znají z románu Boženy Němcové, ale občas i neurotická stařena, která se dovede pěkně utrhnout a použít ostřejší slovo. Po víc než tři sta vyprodaných reprízách a osmi letech od derniéry se Pecha do stejné role vrací. S provázkovským souborem navíc při druhé premiéře ve středu 12. listopadu oslaví své sedmdesáté narozeniny.

2.11.2014

Při úspěchu tleskám, řvu jak pavián a skáču, říká fyzioterapeutka Vojtovy metody

Tišnov - Fyzioterapeutka Emilie Vallová cvičí s dětmi Vojtovu metodu. Pomohla už stovkám předčasně narozených, zraněných či nemocných pacientů.

26.10.2014

Na náměstí Svobody nechám postavit hodiny, říká nový primátor Brna

Brno /ROZHOVOR/ - Ano, bude líp, sliboval v předvolební kampani Petr Vokřál. Nakonec ho volilo víc než třiadvacet tisíc lidí. Teď nastal čas, aby začal své sliby plnit. Jeho hnutí ANO v Brně ve volbách zvítězilo a podle koaliční dohody se právě Vokřál stane novým brněnským primátorem. Vystřídá tak Romana Onderku z ČSSD, který byl ve funkci dvě volební období. „Nechci být u každého přestříhávání pásky," říká budoucí primátor.

19.10.2014

Budu kopat do holení, ale nohy nepodrazím, říká Maleček

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Tradiční politické strany už nechceme, vzkázali o minulém víkendu Brňané politikům v komunálních volbách. V několika městských částech svými hlasy pomohli k vítězství novým sdružením nebo hnutím a zároveň politickým nováčkům. Největšího úspěchu dosáhli aktivisté z hnutí Žít Brno, kteří zasednou v koalici na magistrátu, aktivistům uvěřili i obyvatelé Tuřan, Bystrce nebo Brna-severu.

12.10.2014

Majitelka úspěšné kavárny Plačková: Číšník se musí usmívat, nebo dostane pokutu

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Dvacet let ráda chodila s manželem do kaváren po celém světě. Vždy společně hodnotili, jak se jim kde líbilo. Nacházeli spousty chyb. Loni v prosinci si Jiřina Plačková řekla, že kritizovat umí každý. A rozhodla se ukázat, že to jde dělat i jinak.

5.10.2014

Politolog Pavel Šíma: Čekal jsem víc útoků na Romana Onderku

Brno /ROZHOVOR/ - Celostátní oblíbenost stran podle politologa a marketingového specialisty Pavla Šímy rozhodne volby v Brně. Je to případ hnutí ANO 2011. Jeho lídra Petra Vokřála dosud mnoho lidí neznalo, přesto má uskupení podle předvolebních průzkumů společností Sanep nebo Median velkou podporu voličů. „I kdyby Vokřál a jeho tým seděli doma na gauči, tak se do zastupitelstva dostanou," je přesvědčený Šíma.

28.9.2014

Michal Šindelář: Tisíce lidí už propadly epidemii jízdního kola

Brno /ROZHOVOR/ - Dát si tašku přes rameno a nohavice sepnout reflexní páskou. Nasednout na staré zelené kolo a vyrazit do práce. Tak vypadá běžný den Michala Šindeláře. V rodné Břeclavi jezdil na kole pravidelně, ale poté, co se přestěhoval kvůli studiu do Brna, jezdil hromadnou dopravou. „Zpátky na kolo jsem nasedl po šestadvacátých narozeninách, kdy jsem už neměl nárok na studentskou šalinkartu," vzpomíná Šindelář, který je nyní předsedou spolku Brno na kole.

21.9.2014

Ředitel Scaly Pernica: Jsme chytré kino. Kameňák nepromítáme

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Promítání pro studenty, matky na mateřské nebo třeba pro psy. Univerzitní kino Scala je už téměř rok otevřené návštěvníkům. „Chtěli jsme vytvořit chytré kino pro chytré lidi. To se nám zatím daří," popisuje ředitel Radek Pernica hlavní myšlenku, se kterou před rokem biograf ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zakládali.

14.9.2014

Stavaři jsou jako námořníci. Stále na cestách, tvrdí Borový

Brno - Celý život pracoval v jedné firmě. Před časem se však rozhodl, že potřebuje změnu. Přihlásil se proto do výběrového řízení. Vyhrál a od prvního srpna je Luděk Borový generální ředitel městské společnosti Brněnské komunikace. „Práce a rodina jsou pro mě na prvním místě," říká Borový. Do budoucna chce firmu víc polidštit a ukázat Brňanům, o co všechno se stará.

7.9.2014

Nás starší žene touha po úspěchu. Chci titul, říká Ton

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Jedenáct let byl zvyklý na rudý dres pražské Sparty. Ta ale po letošním vypadnutí v semifinále s brněnskou Kometou o jeho služby už nestála. A tak Petr Ton zamířil právě na jih Moravy. Nejlepší hokejista minulé sezony české nejvyšší soutěže netouží po dalších individuálních oceněních.

24.8.2014

Šéf policistů Leoš Tržil: Jihomoravané jsou mistři v právních kličkách

Jižní Morava /ROZHOVOR/ -  V čele jihomoravské policie stojí téměř rok a půl, za tu dobu se mu podle jeho slov spolu s celým týmem podařilo zatočit především s majetkovou kriminalitou. Zaměřuje se i na potírání drog, není to ale snadné. „Jednu varnu zlikvidujeme a druhá vznikne za rohem," upozorňuje ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.

17.8.2014

Ředitel Kordisu Horský: SMS jízdenky? Naše aplikace je rychlejší

Jižní Morava /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Ve společnosti Kordis, která organizuje hromadnou dopravu v Jihomoravském kraji, pracuje už dvanáct let. Byl i u vzniku krajského integrovaného dopravního systému. Dva a půl roku už v Kordisu působí jako ředitel. Toto období je ale odlišné od předchozích let. Hlavní rozdíl je podle Jiřího Horského v tom, že systém už pokrývá celý kraj.

10.8.2014

Nemám tolik oblečení, kolik chtějí fanoušci, říká Bárta

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Stará dáma. Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France, kterému se tak přezdívá, napsal letos už 101. kapitolu. Třítýdenní dřinu, při které závodníci v jedenadvaceti etapách našlapali dohromady 3656 kilometrů i přes horské vrcholy Alp a Pyrenejí, podstoupil poprvé v životě také Jan Bárta ze Sobůlek na Hodonínsku.

3.8.2014

Ředitel zoo Martin Hovorka: Nová zvířata? Důležité jsou osobní vztahy

Brno /ROZHOVOR/ - V době říje velká severská zvířata tak zapáchají, že jim podle toho Češi začali říkat pižmoni. Kopytníci mohli být v zoo už dvakrát, ale pokaždé převoz do Brna zmařili veterináři, kteří nedali pro převoz povolení. Pižmoni jsou tak silní, že jejich výběh musí mít speciální zabezpečení. „Doufám, že příští pokus už vyjde," říká ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

27.7.2014

Rektor Univerzity obrany: Ženy v armádě? Máme pilotky a plukovnice

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Za týden to bude přesně dva roky, co se Bohuslav Přikryl stal rektorem Univerzity obrany, která sídlí v Brně. Podle Přikryla je nejdůležitější ze studentů vychovat schopné velitele, kteří budou mít respekt své jednotky.

20.7.2014

Ředitel nemocnice Pavlík: Lékař se zkušeností ze zahraničí se má vrátit

Brno /ROZHOVOR/ - Propuštění nebo stěhování odloučených pracovišť. Nepopulární kroky mají vyvést Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně z obrovských dluhů. „I přes všechny závažné problémy ale chceme, aby nemocnice perfektně fungovala, aby k nám mohli lidé dál chodit a dostali péči, jakou potřebují," říká ředitel nemocnice Martin Pavlík.

13.7.2014

Šéf ČT Brno Souček: Brečet v Praze nepomůže, musíme jít a tvořit

Brno /ROZHOVOR/ - Hektickou práci reportéra v terénu vyměnil Jan Souček za kancelář ředitele brněnského televizního studia České televize s výhledem na Petrov, Jakubské náměstí a věž Staré radnice. „Nebojím se ale, že zůstanu sedět zavřený za stolem v izolaci. Teď začne úplně nový druh adrenalinu," usmívá se nový šéf.

29.6.2014

Pacík o výcviku v cizinecké legii: Oběd v džungli? Aligátor chutnal jako kuře

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Dva studenti brněnské Univerzity obrany se dostali jako jediní dva Češi na dvanáctidenní výcvik cizinecké legie ve Francouzské Guyaně. Jedním z nich byl i četař Robert Pacík.

22.6.2014

V první vteřině jsem věděl, že musím odstoupit, říká Ondřej Liška

Brno, Praha /ROZHOVOR/ - Převzal Stranu zelených v době, kdy sice byla ve vládě, ale zmítala se ve vnitřních problémech. Opustil kvůli ní Brno a ve volbách kandidoval v Praze. Za pět let se mu ale nepodařilo dosáhnout ani jednou úspěchu v celostátních volbách. Poslední kapkou byl propadák v květnových evropských volbách, kdy zelení přesvědčili jen sedmapadesát tisíc voličů a dostali 3,7 procenta hlasů. Ondřej Liška poté oznámil svoji rezignaci na předsedu. „Bylo to obrovské zklamání. V té samé vteřině jsem věděl, že to jsou výsledky, které znamenají můj odchod z čela strany," říká.

15.6.2014

Mistrovství světa ve fotbale? Fusecová mlata

Brno /ROZHOVOR/ - Zatímco na přelomu 18. a 19. století byl brněnský hantec jazykem spodiny, v sedmdesátých letech minulého století se stal řečí bohémy. Umělci včetně Franty Kocourka či Miroslava Donutila ho používali a rozeseli po špetkách do mysli diváků a posluchačů. Své celoživotní směřování hantecu zasvětil i Honza Hlaváček, který v posledních letech bojuje o zachování a šíření této slangové mluvy. „Hantec, to je neustálé hraní si s češtinou. V tom spočívá jeho kouzlo. Je to styl života, ve kterém je na prvním místě humor," říká Hlaváček.

1.6.2014

Martin Doleček: Moje děti na medicíně? Raději ne, je to řehole

Brno /ROZHOVOR/ - Jedinečný systém, který zajistí, aby se lékaři co nejlépe připravili na pacienta, kterého jim veze sanitka, vzniká na jižní Moravě. „Informace bude mít strukturovanou textovou podobu místo rozhovoru po telefonu. Ten totiž funguje jako tichá pošta a údaje zkresluje," porovnává primář Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno Martin Doleček.

25.5.2014

Brněnský investor Hlavenka: Paralen budou časem předepisovat mobily

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský investor Jiří Hlavenka byl u počátků českého internetu a hlad po technologických novinkách se ho drží dál. V následujících letech očekává rozvoj elektronických senzorů, které budou nepřetržitě hlídat zdraví lidí. „Člověk, který je kardiak a hrozí mu infarkt, si pořídí malý senzor ve formě náplasti. Lékaři zjistili, že dvacet minut před infarktem vysílá tělo varovné signály, které tento senzor může zachytit a zavolat záchranku," nastiňuje Hlavenka budoucnost technologií.

17.5.2014

Eva Pánková k Muzejní noci: Tankovou bitvu z Normandie umocní efekty

Brno /ROZHOVOR/ - Přesně v šest hodin večer dnes hlídači otevřou brány devatenácti muzeí a dalších institucí v Brně a na Brněnsku. Až do půlnoci si návštěvníci desátého ročníku Muzejní noci prohlédnou expozice, čeká je také zajímavý doprovodný program. „Připravili jsme i komentované prohlídky expozice Svět tajemných Baltů. Vystavujeme přes dvě stě originálů. Jde o exponáty, které lidé ještě v České republice neviděli," zdůrazňuje náměstkyně ředitele Moravského zemského muzea v Brně Eva Pánková.

11.5.2014

O řemeslo není zájem. Vyučení nožíři mizejí, říká jeden z posledních Tupý

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Broušení nožů, nůžek, bruslí či cirkulárek. Tak vypadá každodenní práce nožíře Josefa Tupého. Řemeslo mu v životě přineslo naříznutý prst či práci na patologii, přesto ho už přestává bavit. Letos v létě oslaví dvaaosmdesát let a touží po odchodu do důchodu. Stále však musí pracovat ve své firmě v Hrnčířské ulici v Brně.

4.5.2014

Vojtěch Němec: Každý měl při oslavách svou roli. Jako na ledě

Brno /ROZHOVOR/ - Hokejová sezona mu vyšla jako málokomu. Útočník brněnské Komety svými góly a asistencemi dotáhl mužstvo do play off. V ní nasbíral po Petru Čajánkovi nejvíc bodů. „O tomto ročníku můžu mluvit jen v superlativech," je spokojený osmadvacetiletý rodák z České Lípy. Usadil se v Pohořelicích na Brněnsku, kde teď plánuje stavět dům. Kolem tohoto úkolu se bude točit jeho měsíc volna. „Musím se postarat o projekty, povolení a běhání po úřadech. To se nedá stihnout v sezoně," přiznává hokejista, který v základní části a play off dohromady nastřílel osmadvacet branek.

27.4.2014

Musíme se ještě naučit mluvit s nemocnými

Brno /ROZHOVOR/ - S rodiči bydlel v nemocnici, ale chtěl se stát zemědělcem. Nakonec vystudoval medicínu. Na začátku devadesátých let jako jeden z prvních kladl důraz na to, aby se lidem sdělovala pravdivá diagnóza. „Dřív to nebylo zvykem. Ale pacienta, který nezná svůj zdravotní stav, je těžké přesvědčit, aby šel na operaci nebo bral léky," říká ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jiří Vorlíček.

20.4.2014

Simon Mawer: Myslím, že dcera Tugendhatových na vilu žárlí

Brno /ROZHOVOR/ - Simon Mawer chtěl být spisovatel už jako kluk. Vyprávěl kamarádům příběhy a miloval knihy. Nakonec se rozhodl vystudovat zoologii a začal pracovat jako učitel biologie. Touha psát ho však neopustila. Teprve v devětatřiceti letech vydal svůj první román a kniha získala McKitterickovu cenu v kategorii britských prvotin. Následovaly nové a nové tituly. Z mnohých se staly bestsellery a Mawer je předevčírem osobně představil i v Brně. „I když jsem začal psát celkem pozdě, vždycky jsem to chtěl dělat," říká Mawer, který mimo jiné stále přednáší biologii.

13.4.2014

Kastelán z Kunštátu: Do zámku jsem vrostl. Cítím, co potřebuje

Kunštát /ROZHOVOR/ - Letos čeká Kunštát zatěžkávací zkouška. Celorepublikový projekt Rok pánů z Kunštátu totiž bude mít hlavní centrum právě tam. Pro návštěvníky proto připravuje nové zázemí, ale i prohlídkovou trasu. Na ní narazí například na preparovaného koně a jejich kroky doprovodí hlas umíráčku. Kastelán Radim Štěpán ale obavy nemá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies