VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

1.6.2014

Martin Doleček: Moje děti na medicíně? Raději ne, je to řehole

Brno /ROZHOVOR/ - Jedinečný systém, který zajistí, aby se lékaři co nejlépe připravili na pacienta, kterého jim veze sanitka, vzniká na jižní Moravě. „Informace bude mít strukturovanou textovou podobu místo rozhovoru po telefonu. Ten totiž funguje jako tichá pošta a údaje zkresluje," porovnává primář Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno Martin Doleček.

25.5.2014

Brněnský investor Hlavenka: Paralen budou časem předepisovat mobily

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský investor Jiří Hlavenka byl u počátků českého internetu a hlad po technologických novinkách se ho drží dál. V následujících letech očekává rozvoj elektronických senzorů, které budou nepřetržitě hlídat zdraví lidí. „Člověk, který je kardiak a hrozí mu infarkt, si pořídí malý senzor ve formě náplasti. Lékaři zjistili, že dvacet minut před infarktem vysílá tělo varovné signály, které tento senzor může zachytit a zavolat záchranku," nastiňuje Hlavenka budoucnost technologií.

17.5.2014

Eva Pánková k Muzejní noci: Tankovou bitvu z Normandie umocní efekty

Brno /ROZHOVOR/ - Přesně v šest hodin večer dnes hlídači otevřou brány devatenácti muzeí a dalších institucí v Brně a na Brněnsku. Až do půlnoci si návštěvníci desátého ročníku Muzejní noci prohlédnou expozice, čeká je také zajímavý doprovodný program. „Připravili jsme i komentované prohlídky expozice Svět tajemných Baltů. Vystavujeme přes dvě stě originálů. Jde o exponáty, které lidé ještě v České republice neviděli," zdůrazňuje náměstkyně ředitele Moravského zemského muzea v Brně Eva Pánková.

11.5.2014

O řemeslo není zájem. Vyučení nožíři mizejí, říká jeden z posledních Tupý

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Broušení nožů, nůžek, bruslí či cirkulárek. Tak vypadá každodenní práce nožíře Josefa Tupého. Řemeslo mu v životě přineslo naříznutý prst či práci na patologii, přesto ho už přestává bavit. Letos v létě oslaví dvaaosmdesát let a touží po odchodu do důchodu. Stále však musí pracovat ve své firmě v Hrnčířské ulici v Brně.

4.5.2014

Vojtěch Němec: Každý měl při oslavách svou roli. Jako na ledě

Brno /ROZHOVOR/ - Hokejová sezona mu vyšla jako málokomu. Útočník brněnské Komety svými góly a asistencemi dotáhl mužstvo do play off. V ní nasbíral po Petru Čajánkovi nejvíc bodů. „O tomto ročníku můžu mluvit jen v superlativech," je spokojený osmadvacetiletý rodák z České Lípy. Usadil se v Pohořelicích na Brněnsku, kde teď plánuje stavět dům. Kolem tohoto úkolu se bude točit jeho měsíc volna. „Musím se postarat o projekty, povolení a běhání po úřadech. To se nedá stihnout v sezoně," přiznává hokejista, který v základní části a play off dohromady nastřílel osmadvacet branek.

27.4.2014

Musíme se ještě naučit mluvit s nemocnými

Brno /ROZHOVOR/ - S rodiči bydlel v nemocnici, ale chtěl se stát zemědělcem. Nakonec vystudoval medicínu. Na začátku devadesátých let jako jeden z prvních kladl důraz na to, aby se lidem sdělovala pravdivá diagnóza. „Dřív to nebylo zvykem. Ale pacienta, který nezná svůj zdravotní stav, je těžké přesvědčit, aby šel na operaci nebo bral léky," říká ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jiří Vorlíček.

20.4.2014

Simon Mawer: Myslím, že dcera Tugendhatových na vilu žárlí

Brno /ROZHOVOR/ - Simon Mawer chtěl být spisovatel už jako kluk. Vyprávěl kamarádům příběhy a miloval knihy. Nakonec se rozhodl vystudovat zoologii a začal pracovat jako učitel biologie. Touha psát ho však neopustila. Teprve v devětatřiceti letech vydal svůj první román a kniha získala McKitterickovu cenu v kategorii britských prvotin. Následovaly nové a nové tituly. Z mnohých se staly bestsellery a Mawer je předevčírem osobně představil i v Brně. „I když jsem začal psát celkem pozdě, vždycky jsem to chtěl dělat," říká Mawer, který mimo jiné stále přednáší biologii.

13.4.2014

Kastelán z Kunštátu: Do zámku jsem vrostl. Cítím, co potřebuje

Kunštát /ROZHOVOR/ - Letos čeká Kunštát zatěžkávací zkouška. Celorepublikový projekt Rok pánů z Kunštátu totiž bude mít hlavní centrum právě tam. Pro návštěvníky proto připravuje nové zázemí, ale i prohlídkovou trasu. Na ní narazí například na preparovaného koně a jejich kroky doprovodí hlas umíráčku. Kastelán Radim Štěpán ale obavy nemá.

6.4.2014

Přikrylova kauza vrací městskou policii zpět, říká nový šéf strážníků

Brno /ROZHOVOR/ - Nový ředitel brněnských strážníků Bohumil Šimek nastoupil po odvolaném Jaroslavu Přikrylovi, kterému soud uložil patnáctiměsíční trest s podmínečným odkladem na tři roky za to, že neoprávněně získával data z informačního systému strážníků. „Budeme rádi až tyto kauzy a publicita kolem nich skončí," komentuje odchod kontroverzního předchůdce Šimek.

30.3.2014

Úspěšní podnikatelé: Správný barman? Hlavně musí mít lidi rád

Brno /ROZHOVOR/ - Majitelé Baru, který neexistuje Andrej Vališ a Jan Vlachynský vyprávějí o barové kultuře v Brně i dopadu metanolové aféry na chuť zákazníků.

23.3.2014

Ombudsmanka Šabatová: Lidé si teď nejvíc stěžují na dávky z úřadů práce

Brno /ROZHOVOR/ - Narodila se v rodině komunisty, který se ale po roce 1968 stal disidentem. Vliv rodiny byl pro Annu Šabatovou zásadní. Za šíření letáků se dostala do vězení, podepsala Chartu 77 a život zasvětila boji za lidská práva. „Jako malá jsem chtěla být námořníkem. Ale nějak to nevyšlo," směje se žena, která se nedávno vrátila do rodného Brna jako veřejná ochránkyně práv.

16.3.2014

V nacistickém vězení jsem přišel o kus prstu

Brno /ROZHOVOR/ - Když Adolf Hitler vyhlásil protektorát Čechy a Morava, měl Brňan Josef Styx devatenáct let. Na den přesně před pětasedmdesáti lety uviděl v ulicích německé vojáky s kulomety. „Byla to hrozná beznaděj," vzpomíná čtyřiadevadesátiletý muž.

9.3.2014

Chovatel Novotný: Holubice přilétla po dvou letech s brokem v hrudi

Brno /ROZHOVOR/ - Chovatel poštovních holubů Jaroslav Novotný své závodníky motivuje vytvořením rodinných vztahů. Holub se podle něj snaží vždy vrátit tam, kde se narodil.

2.3.2014

Vladimír Kýhos: Se sportovci se politici fotí. Peníze neseženou

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho předchozí brněnská mise skončila po sérii neúspěchů. Jenže to už je přes čtyři roky. Napodruhé se hokejovému kouči Vladimíru Kýhosovi v extralize daří naprosto odlišně. V základní části nejvyšší soutěže je brněnská Kometa podobně úspěšná jako naposledy před čtvrtstoletím. „Od chvíle, co jsem přišel, cítím obrovskou podporu hráčů," říká osmapadesátiletý trenér, který si minulé týdny užíval olympiádu. Aby ne. Před třiceti lety získal pod pěti kruhy stříbrnou medaili.

23.2.2014

Miroslav Donutil: Provázek je moje divadlo, vracím se tam domů

Brno /ROZHOVOR/ - Na protest proti odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana a také proto, že už o tom delší dobu uvažoval, dal loni v létě po třiadvaceti letech ze souboru okamžitou výpověď. V této sezoně se herec Miroslav Donutil vrací do brněnského Divadla Husa na provázku, kde zkouší roli skladatele Salieriho v inscenaci Amadeus. Postavu jeho protivníka Mozarta si navíc střihne hercův syn Martin. „Těším se, že se společně potkáme na jednom jevišti v takto velkých rolích," říká třebíčský rodák.

16.2.2014

Čoupek: Děti často posílají lidem nahé fotky. Za kredit

Brno /ROZHOVOR/ - Dětem na internetu hrozí velké nebezpečí, ale už se mu docela umí vyhýbat. Zjistili to brněnští vědci ve velkém výzkumu, na kterém se podílelo devět států Evropy. „Bezpečnost na internetu je ale i tak velké téma. Kromě dětí ohrožuje internet také ty, kteří počítačům příliš neholdují. Třeba starší lidi," vysvětluje odborník na bezpečnost na internetu Jan Čoupek. Jako brněnský strážník má na starosti osvětu v této oblasti.

9.2.2014

Šéf CTP: Amazon bude buď v Brně, nebo za hranicemi

Brno /ROZHOVOR/ - Nejvýznamnější developer na jihu Moravy, společnost CTP, v poslední době jedná o příchodu internetového prodejce Amazon. Ten plánuje v Brně postavit obří sklad, kde zaměstná nejméně patnáct set lidí. Investor však stále čeká, až mu město uvolní pozemky pro stavbu. Zastupitelé dosud váhali, protože se bojí dopravních komplikací, které stavební práce a provoz centra přinesou. Pokud odklady potrvají dále, hrozí, že Amazon půjde jinam. „Chtějí stihnout letošní vánoční sezonu. Pro ně projekt jinak nemá význam," upozorňuje regionální šéf CTP Tomáš Budař.

2.2.2014

Starosta Šťástka: Primátor Brna? Jsem připravený kandidovat

Brno - Od roku 2008, kdy se stal starostou největší městské části, je stoupající hvězdou brněnské Občanské demokratické strany. Pronikl do jejího celostátního vedení a v Brně zastává i funkci radního. Přesto si některé jeho kroky na postu starosty Brna-středu vysloužily kritiku. Na posledním zasedání zastupitelstva se Libora Šťástku pokusila Strana zelených odvolat z funkce.

26.1.2014

Výjimky kasinům vytváří prostor pro korupci, má jasno Ander

Brno /ROZHOVOR/ - Předseda klubu zastupitelů Strany zelených Martin Ander prosazuje Brno bez hazardu. Kritizuje proto vedení Brna-středu, které povolilo dvě kasina.

19.1.2014

Milan Venclík: Policie najednou případ Bytasen úplně otočila

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Bývalý vicehejtman je obžalován kvůli nevýhodným smlouvám z doby, kdy byl místostarostou Brna-severu. Vyšetřování je ale podle něj zmanipulované. Podle Milana Venclíka policie případ Bytasen úplně otočila.

12.1.2014

Ředitel Povodí Moravy: Povodně? Stejně vážný problém je sucho v kraji

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Povodí Moravy řídí od loňského prosince Jan Hodovský. Má zkušenosti z povodní v letech 2002 nebo 2006. Proto upozorňuje, že odhadnout dopředu, kudy se velká voda prožene, není možné.

5.1.2014

Dostávám nabídky, abych vstoupil do politiky, hlásí Moša

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, který vloni obhájil post, si život bez svého divadla nedovede představit. Odmítá proto třeba i práci v zahraničí.

29.12.2013

Primátor Onderka: Boj v ČSSD? Neprohrál jsem a je čas jít dál

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský primátor Roman Onderka upozorňuje, že rok 2013 byl pro Brno nejchudší za sedm let. Letos se také zapojil do vnitrostranického soupeření v ČSSD.

22.12.2013

Řezbář a sochař Netík: Do betléma jsem přidal pankáče a zloděje

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Katedrálu Notre-Dame zdobí letos betlém řezbáře a sochaře Jiřího Netíka. Na kontě má betlémů řadu. Aby nevypadaly stejně, vkládá do nich moderní témata.

15.12.2013

Bývalý místopředseda Hašek: Za chyby jsem už zaplatil

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Byl jedním z hlavních aktérů dlouho zapírané povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Boj proti předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi ale prohrál a přišel o všechny své stranické funkce. Přesto zůstává Michal Hašek jedním z nejoblíbenějších hejtmanů.

8.12.2013

Zachránce Machař: Labutě hned útočí, klidně vás mohou omráčit

Brno /ROZHOVOR/ - Záchrannou stanici v brněnských Černovicích vede Zdeněk Machař od roku 1991. Tvrdí, že lidé se někdy snaží zvířatům pomoci zbytečně. Někdy je to i nebezpečné.

1.12.2013

Santa Claus je od začátku spojený s komercí, říká etnografka

Brno /ROZHOVOR/ - Celý život se etnografka Eva Večerková z Brna zabývá lidovými zvyky. Všímá si i toho, jak původní obyčeje mizejí a bojí se, že Ježíška nahradí Santa Claus.

24.11.2013

Zábranský: Ligový titul? Chci ho, ale ne za půl miliardy

Brno /ROZHOVOR/ - Majitele hokejové Komety Libora Zábranského čeká dvojitá oslava. Kromě šedesátin svého klubu má v pondělí čtyřicáté narozeniny.

17.11.2013

Historik Paleček: Lidé jako Vaš teď prodávají důchodcům hrnce

Brno /ROZHOVOR/ - Sametovou revoluci prožil historik Pavel Paleček ještě jako školák, ale dějinám minulého režimu zasvětil svou pozdější kariéru. Současné pronikání komunistů zpět do vyšších pater politiky za ohrožení demokracie nepovažuje.

10.11.2013

Zakazujeme psům štěkat, aby nespustili bombu

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Několik titulů mistra republiky už se svými psy získal policista Radek Severin. Naposledy přivezl zlatou a stříbrnou medaili z republikového šampionátu koncem září. Druhý byl se psem Oberonem v hledání drog. A s kolegou byli nejlepším týmem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení