VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

6.4.2014

Přikrylova kauza vrací městskou policii zpět, říká nový šéf strážníků

Brno /ROZHOVOR/ - Nový ředitel brněnských strážníků Bohumil Šimek nastoupil po odvolaném Jaroslavu Přikrylovi, kterému soud uložil patnáctiměsíční trest s podmínečným odkladem na tři roky za to, že neoprávněně získával data z informačního systému strážníků. „Budeme rádi až tyto kauzy a publicita kolem nich skončí," komentuje odchod kontroverzního předchůdce Šimek.

30.3.2014

Úspěšní podnikatelé: Správný barman? Hlavně musí mít lidi rád

Brno /ROZHOVOR/ - Majitelé Baru, který neexistuje Andrej Vališ a Jan Vlachynský vyprávějí o barové kultuře v Brně i dopadu metanolové aféry na chuť zákazníků.

23.3.2014

Ombudsmanka Šabatová: Lidé si teď nejvíc stěžují na dávky z úřadů práce

Brno /ROZHOVOR/ - Narodila se v rodině komunisty, který se ale po roce 1968 stal disidentem. Vliv rodiny byl pro Annu Šabatovou zásadní. Za šíření letáků se dostala do vězení, podepsala Chartu 77 a život zasvětila boji za lidská práva. „Jako malá jsem chtěla být námořníkem. Ale nějak to nevyšlo," směje se žena, která se nedávno vrátila do rodného Brna jako veřejná ochránkyně práv.

16.3.2014

V nacistickém vězení jsem přišel o kus prstu

Brno /ROZHOVOR/ - Když Adolf Hitler vyhlásil protektorát Čechy a Morava, měl Brňan Josef Styx devatenáct let. Na den přesně před pětasedmdesáti lety uviděl v ulicích německé vojáky s kulomety. „Byla to hrozná beznaděj," vzpomíná čtyřiadevadesátiletý muž.

9.3.2014

Chovatel Novotný: Holubice přilétla po dvou letech s brokem v hrudi

Brno /ROZHOVOR/ - Chovatel poštovních holubů Jaroslav Novotný své závodníky motivuje vytvořením rodinných vztahů. Holub se podle něj snaží vždy vrátit tam, kde se narodil.

2.3.2014

Vladimír Kýhos: Se sportovci se politici fotí. Peníze neseženou

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho předchozí brněnská mise skončila po sérii neúspěchů. Jenže to už je přes čtyři roky. Napodruhé se hokejovému kouči Vladimíru Kýhosovi v extralize daří naprosto odlišně. V základní části nejvyšší soutěže je brněnská Kometa podobně úspěšná jako naposledy před čtvrtstoletím. „Od chvíle, co jsem přišel, cítím obrovskou podporu hráčů," říká osmapadesátiletý trenér, který si minulé týdny užíval olympiádu. Aby ne. Před třiceti lety získal pod pěti kruhy stříbrnou medaili.

23.2.2014

Miroslav Donutil: Provázek je moje divadlo, vracím se tam domů

Brno /ROZHOVOR/ - Na protest proti odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana a také proto, že už o tom delší dobu uvažoval, dal loni v létě po třiadvaceti letech ze souboru okamžitou výpověď. V této sezoně se herec Miroslav Donutil vrací do brněnského Divadla Husa na provázku, kde zkouší roli skladatele Salieriho v inscenaci Amadeus. Postavu jeho protivníka Mozarta si navíc střihne hercův syn Martin. „Těším se, že se společně potkáme na jednom jevišti v takto velkých rolích," říká třebíčský rodák.

16.2.2014

Čoupek: Děti často posílají lidem nahé fotky. Za kredit

Brno /ROZHOVOR/ - Dětem na internetu hrozí velké nebezpečí, ale už se mu docela umí vyhýbat. Zjistili to brněnští vědci ve velkém výzkumu, na kterém se podílelo devět států Evropy. „Bezpečnost na internetu je ale i tak velké téma. Kromě dětí ohrožuje internet také ty, kteří počítačům příliš neholdují. Třeba starší lidi," vysvětluje odborník na bezpečnost na internetu Jan Čoupek. Jako brněnský strážník má na starosti osvětu v této oblasti.

9.2.2014

Šéf CTP: Amazon bude buď v Brně, nebo za hranicemi

Brno /ROZHOVOR/ - Nejvýznamnější developer na jihu Moravy, společnost CTP, v poslední době jedná o příchodu internetového prodejce Amazon. Ten plánuje v Brně postavit obří sklad, kde zaměstná nejméně patnáct set lidí. Investor však stále čeká, až mu město uvolní pozemky pro stavbu. Zastupitelé dosud váhali, protože se bojí dopravních komplikací, které stavební práce a provoz centra přinesou. Pokud odklady potrvají dále, hrozí, že Amazon půjde jinam. „Chtějí stihnout letošní vánoční sezonu. Pro ně projekt jinak nemá význam," upozorňuje regionální šéf CTP Tomáš Budař.

2.2.2014

Starosta Šťástka: Primátor Brna? Jsem připravený kandidovat

Brno - Od roku 2008, kdy se stal starostou největší městské části, je stoupající hvězdou brněnské Občanské demokratické strany. Pronikl do jejího celostátního vedení a v Brně zastává i funkci radního. Přesto si některé jeho kroky na postu starosty Brna-středu vysloužily kritiku. Na posledním zasedání zastupitelstva se Libora Šťástku pokusila Strana zelených odvolat z funkce.

26.1.2014

Výjimky kasinům vytváří prostor pro korupci, má jasno Ander

Brno /ROZHOVOR/ - Předseda klubu zastupitelů Strany zelených Martin Ander prosazuje Brno bez hazardu. Kritizuje proto vedení Brna-středu, které povolilo dvě kasina.

19.1.2014

Milan Venclík: Policie najednou případ Bytasen úplně otočila

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Bývalý vicehejtman je obžalován kvůli nevýhodným smlouvám z doby, kdy byl místostarostou Brna-severu. Vyšetřování je ale podle něj zmanipulované. Podle Milana Venclíka policie případ Bytasen úplně otočila.

12.1.2014

Ředitel Povodí Moravy: Povodně? Stejně vážný problém je sucho v kraji

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Povodí Moravy řídí od loňského prosince Jan Hodovský. Má zkušenosti z povodní v letech 2002 nebo 2006. Proto upozorňuje, že odhadnout dopředu, kudy se velká voda prožene, není možné.

5.1.2014

Dostávám nabídky, abych vstoupil do politiky, hlásí Moša

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, který vloni obhájil post, si život bez svého divadla nedovede představit. Odmítá proto třeba i práci v zahraničí.

29.12.2013

Primátor Onderka: Boj v ČSSD? Neprohrál jsem a je čas jít dál

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský primátor Roman Onderka upozorňuje, že rok 2013 byl pro Brno nejchudší za sedm let. Letos se také zapojil do vnitrostranického soupeření v ČSSD.

22.12.2013

Řezbář a sochař Netík: Do betléma jsem přidal pankáče a zloděje

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Katedrálu Notre-Dame zdobí letos betlém řezbáře a sochaře Jiřího Netíka. Na kontě má betlémů řadu. Aby nevypadaly stejně, vkládá do nich moderní témata.

15.12.2013

Bývalý místopředseda Hašek: Za chyby jsem už zaplatil

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Byl jedním z hlavních aktérů dlouho zapírané povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Boj proti předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi ale prohrál a přišel o všechny své stranické funkce. Přesto zůstává Michal Hašek jedním z nejoblíbenějších hejtmanů.

8.12.2013

Zachránce Machař: Labutě hned útočí, klidně vás mohou omráčit

Brno /ROZHOVOR/ - Záchrannou stanici v brněnských Černovicích vede Zdeněk Machař od roku 1991. Tvrdí, že lidé se někdy snaží zvířatům pomoci zbytečně. Někdy je to i nebezpečné.

1.12.2013

Santa Claus je od začátku spojený s komercí, říká etnografka

Brno /ROZHOVOR/ - Celý život se etnografka Eva Večerková z Brna zabývá lidovými zvyky. Všímá si i toho, jak původní obyčeje mizejí a bojí se, že Ježíška nahradí Santa Claus.

24.11.2013

Zábranský: Ligový titul? Chci ho, ale ne za půl miliardy

Brno /ROZHOVOR/ - Majitele hokejové Komety Libora Zábranského čeká dvojitá oslava. Kromě šedesátin svého klubu má v pondělí čtyřicáté narozeniny.

17.11.2013

Historik Paleček: Lidé jako Vaš teď prodávají důchodcům hrnce

Brno /ROZHOVOR/ - Sametovou revoluci prožil historik Pavel Paleček ještě jako školák, ale dějinám minulého režimu zasvětil svou pozdější kariéru. Současné pronikání komunistů zpět do vyšších pater politiky za ohrožení demokracie nepovažuje.

10.11.2013

Zakazujeme psům štěkat, aby nespustili bombu

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Několik titulů mistra republiky už se svými psy získal policista Radek Severin. Naposledy přivezl zlatou a stříbrnou medaili z republikového šampionátu koncem září. Druhý byl se psem Oberonem v hledání drog. A s kolegou byli nejlepším týmem.

3.11.2013

Lastovecká: Zpátky do politiky nepůjdu. Cítím se unavená

Brno /ROZHOVOR/ - Bývalá ústavní soudkyně, senátorka a brněnská primátorka Dagmar Lastovecká si po odchodu ze soudu chce užívat důchod, věnovat se vnoučatům a cestovat.

28.10.2013

Glaser: Proč musím pořád hájit, že chci dělat normální divadlo

Brno - Umělecký šéf činohry Jihočeského divadla Martin Glaser se těšil na to, jak bude příští rok režisérem na volné noze. V květnu ale z Brna přišla nabídka, aby se zúčastnil už třetího konkurzu na ředitele zdejšího národního divadla. Přihlásil se a vyhrál.

20.10.2013

Vrátil jsem se do Brna také s tím, že věci změním. A to může bolet

Brno /ROHOVOR/ - Nový ředitel Českého rozhlasu Brno a Českého rozhlasu Zlín Jaromír Ostrý, který je ve funkci necelé dva týdny, má o budoucnosti brněnského vysílání jasno. Chce zavést nové pořady, přiblížit rozhlas mladším posluchačům, a dokonce zvažuje i stěhování ze stávající budovy banky v Beethovenově ulici do někdejšího působiště rozhlasu v interiérech Stadionu.

13.10.2013

Buryanová: Naučíme i tanec svatého Víta, když budou zájemci

Brno /ROZHOVOR/ - Spolumajitelka Taneční školy Starlet Brno, lektorka a porotkyně Vlasta Buryanová tanec vyučuje přes čtyřicet let. Za tu dobu jí prošlo rukama odhadem sto tisíc lidí. V posledních letech podle ní přibývá starších lidí, kteří se zajímají o tanec, zatímco mladí se do kurzů zrovna nehrnou. Na práci jí vadí velký konkurenční boj, proto se snaží klientům vždy vyjít vstříc.

6.10.2013

Fajmon: Další energie zdražovaly, ale cenu tepla v Brně držíme tři roky

Brno /ROZHOVOR/ - Teplárny Brno se pod vedením Petra Fajmona mění. Síť pod brněnskými ulicemi přechází z páry na horkou vodu, teplárny se snaží lépe komunikovat se svými zákazníky a zvažují i možnost změny hlavního paliva. Místo plynu může Brno za několik let vytápět teplo vyrobené ze štěpky. Společnost pod jeho vedením zeštíhlela a ředitel se může chlubit.

22.9.2013

Šamšula: Zloději v Brně ukradnou 300 uren ročně. Krádeží přibylo po amnestii

Brno /ROZHOVOR/ - Ředitel brněnských hřbitovů Marek Šamšula vidí jako největší problém pohřebnictví krádeže. Protože na hřbitovech mnoho kovových prvků nezbylo, zloději se zaměřili na urny. Do dušiček proto správa hřbitovů optickým kabelem spojí kamerový systém na Ústředním hřbitově s městským dohlížecím systémem. Šamšula doufá, že opatření zabere.

15.9.2013

Hudebník Křesťan: Přání? Sny se mi už vyplnily stonásobně všechny

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský hudebník a překladatel Robert Křesťan, který působil ve skupině Trapeři, Poutníci a od roku 1991 hraje se svou kapelou Druhá tráva, zanedlouho vyrazí na podzimní turné po Spojených státech amerických. Šňůra bluegrassových koncertů začne v Chicagu a skončí v Minnesotě. A ještě před odjezdem oslaví své pětapadesáté narozeniny.

8.9.2013

Dnes má univerzita vybavení, které nám zahraniční kolegové závidí

Brno /ROZHOVOR/ - Masarykova univerzita v Brně zažívá v posledních letech obrovský růst a stává se z ní vědecká instituce evropského významu. Její současný rektor Mikuláš Bek tento vývoj zažíval od začátku, dříve z pozice prorektora. „Jsem moc rád, že se daří stavět a otevírat první laboratoře. Na druhé straně se kvůli těmto projektům role rektora a prorektorů stávají stále složitějšími," upozorňuje Bek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies