VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor

3.11.2013

Lastovecká: Zpátky do politiky nepůjdu. Cítím se unavená

Brno /ROZHOVOR/ - Bývalá ústavní soudkyně, senátorka a brněnská primátorka Dagmar Lastovecká si po odchodu ze soudu chce užívat důchod, věnovat se vnoučatům a cestovat.

28.10.2013

Glaser: Proč musím pořád hájit, že chci dělat normální divadlo

Brno - Umělecký šéf činohry Jihočeského divadla Martin Glaser se těšil na to, jak bude příští rok režisérem na volné noze. V květnu ale z Brna přišla nabídka, aby se zúčastnil už třetího konkurzu na ředitele zdejšího národního divadla. Přihlásil se a vyhrál.

20.10.2013

Vrátil jsem se do Brna také s tím, že věci změním. A to může bolet

Brno /ROHOVOR/ - Nový ředitel Českého rozhlasu Brno a Českého rozhlasu Zlín Jaromír Ostrý, který je ve funkci necelé dva týdny, má o budoucnosti brněnského vysílání jasno. Chce zavést nové pořady, přiblížit rozhlas mladším posluchačům, a dokonce zvažuje i stěhování ze stávající budovy banky v Beethovenově ulici do někdejšího působiště rozhlasu v interiérech Stadionu.

13.10.2013

Buryanová: Naučíme i tanec svatého Víta, když budou zájemci

Brno /ROZHOVOR/ - Spolumajitelka Taneční školy Starlet Brno, lektorka a porotkyně Vlasta Buryanová tanec vyučuje přes čtyřicet let. Za tu dobu jí prošlo rukama odhadem sto tisíc lidí. V posledních letech podle ní přibývá starších lidí, kteří se zajímají o tanec, zatímco mladí se do kurzů zrovna nehrnou. Na práci jí vadí velký konkurenční boj, proto se snaží klientům vždy vyjít vstříc.

6.10.2013

Fajmon: Další energie zdražovaly, ale cenu tepla v Brně držíme tři roky

Brno /ROZHOVOR/ - Teplárny Brno se pod vedením Petra Fajmona mění. Síť pod brněnskými ulicemi přechází z páry na horkou vodu, teplárny se snaží lépe komunikovat se svými zákazníky a zvažují i možnost změny hlavního paliva. Místo plynu může Brno za několik let vytápět teplo vyrobené ze štěpky. Společnost pod jeho vedením zeštíhlela a ředitel se může chlubit.

22.9.2013

Šamšula: Zloději v Brně ukradnou 300 uren ročně. Krádeží přibylo po amnestii

Brno /ROZHOVOR/ - Ředitel brněnských hřbitovů Marek Šamšula vidí jako největší problém pohřebnictví krádeže. Protože na hřbitovech mnoho kovových prvků nezbylo, zloději se zaměřili na urny. Do dušiček proto správa hřbitovů optickým kabelem spojí kamerový systém na Ústředním hřbitově s městským dohlížecím systémem. Šamšula doufá, že opatření zabere.

15.9.2013

Hudebník Křesťan: Přání? Sny se mi už vyplnily stonásobně všechny

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský hudebník a překladatel Robert Křesťan, který působil ve skupině Trapeři, Poutníci a od roku 1991 hraje se svou kapelou Druhá tráva, zanedlouho vyrazí na podzimní turné po Spojených státech amerických. Šňůra bluegrassových koncertů začne v Chicagu a skončí v Minnesotě. A ještě před odjezdem oslaví své pětapadesáté narozeniny.

8.9.2013

Dnes má univerzita vybavení, které nám zahraniční kolegové závidí

Brno /ROZHOVOR/ - Masarykova univerzita v Brně zažívá v posledních letech obrovský růst a stává se z ní vědecká instituce evropského významu. Její současný rektor Mikuláš Bek tento vývoj zažíval od začátku, dříve z pozice prorektora. „Jsem moc rád, že se daří stavět a otevírat první laboratoře. Na druhé straně se kvůli těmto projektům role rektora a prorektorů stávají stále složitějšími," upozorňuje Bek.

1.9.2013

Od patnácti let slýchám kritiku. Už ji neřeším, tvrdí Abraham

Brno /ROZHOVOR/ - Patří mezi dva domácí motocyklové jezdce, kteří vyhráli závod mistrovství světa. U některých fanoušků je ale Karel Abraham zapsaný spíš svými častými pády.

25.8.2013

Historik Pernes: Byl jsem blázen, když jsem seděl tanku v cestě

Brno /ROZHOVOR/ - V první chvíli si myslel, že se mu Sověty podaří přesvědčit, aby odjeli domů. Jejich vpád 21. srpna chápal jako nedorozumění, které se dá vysvětlit. Po pětačtyřiceti letech se brněnský historik Jiří Pernes dívá do minulosti se značným odstupem. „Lidi, kteří si mysleli, že proti Sovětům sami něco zmůžou, byli naivní. Když jsem vojákům tvrdil, že do roka odtáhnou s ostudou, smáli se, až se za břicha popadali," vzpomíná historik. Bylo mi tehdy ovšem pouhých dvacet let, dodává.

18.8.2013

Šéf jízdní policie: Jeden policista na koni vydá za deset na zemi

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Šéf jihomoravské jízdní policie Libor Blažek jezdí v uniformě na koni už dvacet let. S kolegy vyrážejí k rizikovým demonstracím a fotbalovým zápasům, pátrají po pohřešovaných či hlídkují v chatových oblastech i centru Brna. Získali desítky sportovních ocenění. Libor Blažek, který jednotku vede už osm let, si do dalších let přeje, aby se dařilo při výběru vhodných jezdců i koní. „A hlavně aby byla jízdní policie přínosem pro lidi. Jsme tady totiž především pro ně," říká.

11.8.2013

Bikárová: Trému nemám. Řeknu jen, že teď to rozjedu

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnská rodačka a zpěvačka Mária Bikárová, která se do povědomí diváků zapsala díky videoklipu poukazujícímu na problémy v Brně, chce hrát v divadle.

4.8.2013

Šéf záchranářů: Máme lepší záchranný systém než v Anglii

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Sanitka bez lékaře? Od 1. srpna přibylo na jižní Moravě míst, kde tomu tak skutečně je. „Záchranáři ale poskytnou stejně kvalitní péči. Díky jejich vzdělání není v podstatě důležité, zda k případu primárně vyjíždí sanitka s lékařem, nebo bez něj," tvrdí ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák. Změny podle něj byly nutné kvůli novým zákonům a končící výjimce od Evropské unie, která upravovala přesčasy.

28.7.2013

Trenér Kýhos: Z každého v Kometě se stane Brňan. I ze mě

Brno /ROZHOVOR, ANKETA/ - V Brně má rozdělanou práci už od září roku 2009. Tehdy jako trenér nováčka nejvyšší hokejové soutěže na lavičce Komety přežil pouhá čtyři kola. O to víc byl Vladimír Kýhos vděčný za druhou šanci, kterou mu po nepovedené základní části brněnského klubu v minulé sezoně nabídl majitel Komety Libor Zábranský.

21.7.2013

Alrawi: V deseti letech jsem vydělával víc než úředník

Brno /ROZHOVOR/ - Bývalý předseda brněnských muslimů Muneeb Hassan Alrawi chce odejít do Libye nebo Spojených arabských emirátů. Na svoje dětství v Iráku vzpomíná rád.

14.7.2013

Andrea Straková: Chlubíte se dovolenou? Zvete domů zloděje

Brno /ROZHOVOR, ANKETA/ - Přestože má spousta lidí léto spojené s pohodou, teplem a dovolenou u moře, policisté varují, že i v tomto ročním období musí být lidé opatrní. Může se totiž velmi snadno stát, že zatímco člověk leží na pláži a užívá si slunečních paprsků, někdo mu v tu chvíli chodí po bytě a plní si tašku jeho věcmi. A stačí k tomu málo. Už jen chlubení se odjezdem na dovolenou na sociálních sítích je dost nebezpečné.

30.6.2013

Ekofarmář: Barva žloutku? Přirozená je žlutá, ne oranžová

Brněnsko /ROZHOVOR/ - Od jedné kozy se farmář Josef Hanák postupně dopracoval k hospodářství s víc než padesáti zvířaty. Mimo jiné vyrábí kozí mléko a o tom krabicovém říká, že je mrtvé. „Když si je otevřu a nechám krabici stát na lince, tak mléko nezkysne, ale zplesniví. Člověka by mělo zarazit, že asi něco není v pořádku," říká farmář z Brusné na Brněnsku.

26.6.2013

Meteoroložka uklidňuje: deště končí, léto si dá ještě načas

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Nejhorší deště má pro příští dny jižní Morava za sebou a dalšího zvedání řek se bát nemusí. Ujišťuje o tom Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. „Přeháňky budou slábnout," říká.

23.6.2013

Kriminalista Jedlička: Dahlgrena stejně nakonec pustí na svobodu

Brno /ROZHOVOR/ - Pětatřicetiletá praxe u policie se mu dostala natolik pod kůži, že se vraždami zabývá i v důchodu. Bývalý brněnský kriminalista a učitel policejní školy Miloslav Jedlička napsal knihu, založil internetové muzeum zločinu a stále sleduje aktuální případy. Ke čtyřnásobné vraždě rodiny, která se stala před měsícem v brněnských Ivanovicích, ale jen těžko hledá příměr v minulosti. „Strašné je, že vrah tu rodinu zabíjel postupně a několik hodin," upozorňuje Jedlička.

16.6.2013

Pilka: Učil jsem se i ve Vídni. Přes hranice jsem jel v dresu

Brno /ROZHOVOR/ - První dítě přivedl na svět díky umělému oplodnění před třiceti lety v Brně. Tehdy se jednalo o unikát i v celém tehdejším východním bloku. Ladislav Pilka za měsíc oslaví osmdesátiny a vzpomíná na problémy, se kterými se musel při své práci potýkat. Pomáhaly mu například kontakty s doktory, které potkal na různých kongresech. Mohl se také přiučit v Rakousku.

9.6.2013

Ondra: Kouknu na skálu a rychleji než ostatní vidím, jak ji zdolat úsporně

Brno /ROZHOVOR/ - Trojnásobný držitel ceny pro lezce, který v daném roce udělal něco mimořádného, dvojnásobný vítěz Světového poháru či majitel prvních dvou „skalpů" cest nejvyšší světové obtížnosti. Brněnský rodák Adam Ondra patří už ve dvaceti letech mezi nejlepší sportovní lezce na světě. Při zdolávání skal je podle něj důležité mít potřebný cit, aby člověk neplýtval silami.

2.6.2013

Stejskalová: Létáme jen ráno a večer. Přes den může být balon neovladatelný

Brno /ROZHOVOR/ - V Brně ve středu začal svátek balonového létání Balloon Jam. Počasí mu nepřeje, protože v dešti se nedá létat. Ředitelka akce Petra Stejskalová doufá, že vyjde alespoň středeční let historických balonů na medláneckém letišti. Stejskalová byla u zrodu moderního balonového létání v České republice.

26.5.2013

Karšulín: Pro cestující v D1 Expressech chceme parkoviště u nádraží

Brno /ROZHOVOR/ - Tři výluky čekají v létě cestující na jihu Moravy. Kvůli opravě mostu nedojedou ze severu vlaky na brněnské hlavní nádraží. Výluka se dotkne i trati z Brna do Moravských Bránic. Třetí výluka čeká cestující na trase Brno Vyškov Nezamyslice. Ředitel Krajského centra osobní dopravy Brno Pavel Karšulín chce také více pohodlí pro ty, kdo jezdí z Brna do Prahy.

19.5.2013

Morávek: Stížnosti na hluk z ohňostrojů? Hromy jsou hlučnější

Brno /ROZHOVOR/ - Přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis se letos v Brně koná už po šestnácté. Za akcí, kterou ročně navštíví stovky tisíc lidí, stojí především generální ředitel společnosti Snip & Co Jiří Morávek. Přehlídka je součástí festivalu Brno město uprostřed Evropy, který jeho společnost pořádá. Za roky, které se akci věnuje, se Morávek do efektů pyrotechniků zamiloval.

5.5.2013

Jančura: Do politiky nikdy nepůjdu. Svět mohu měnit přes Student Agency

Brno /ROZHOVOR/ - Majitel brněnské společnosti Student Agency Radim Jančura doufá, že se mu podaří vedle autobusové dopravy ovládnout i železniční. Chce získat trať z Brna do Prahy i regionální linky. Zároveň začal s bojem proti korupci. Kritizuje například způsob oprav dálnice D1. Do křížku se dostal také s několika politiky. Ve volbách se jim ale postavit nehodlá.

28.4.2013

Hubáček: Finové jsou chladnější a odměření. Ale jen do pátého piva

Brno /ROZHOVOR/ - Brněnský rodák a hokejový reprezentant Petr Hubáček se vrátil ze severu do Brna. Vyhlášený srdcař bojuje o místo v kádru pro mistrovství světa. Konečně si také může dopřát rohlíky a čerstvé noviny, které mu na severu tolik chybějí. V Jyväskylä našel ideální hokejové prostředí, žít ale hodlá jen na jihu Moravy.

AKTUALIZOVÁNO
19.4.2013

Při natáčení kolem nás poletovalo docela pěkné auto, říkají filmaři

Brno /ROZHOVOR, VIDEO/ – V hlavách dvou brněnských filmařů Jana Minola a Jana Dojčána se zrodil nápad na natočení jízdy na podsvíceném skateboardu nočním Brnem. Video točené ze vzduchu pomocí speciální techniky vyvolalo na internetu mimořádný ohlas. Nabídky spolupráce mužům začaly chodit z celého světa, zájem projevili obchodníci ze Spojených arabských emirátů. 

14.4.2013

Tržil: Na ředitelství si chci v praxi ověřit, co jsme na prezidiu vymysleli

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Dva týdny mají jihomoravští policisté nového ředitele. Z policejního prezidia, kde vedl dopravní policii, se do kraje po pěti letech vrátil Leoš Tržil. Kvůli nové funkci se rozhodl vzdát i postu místostarosty ve své rodné Lednici na Břeclavsku. Že se v budoucnu do politiky zase vrátí, ale nevyloučil. „Někteří lidé v Lednici už s tím možná počítají," říká Tržil.

7.4.2013

Valihrach: Už můj otec říkal, že ve víně nebudeme nikdy chytří

Krumvíř /ROZHOVOR/ - Vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku tlačí moravská vína mezi světovou extratřídu. Na mezinárodní soutěži Chardonnay du Monde ve Francii se jeho víno třetí rok za sebou prosadilo do desítky nejlepších Chardonnay na světě. Vadí mu politici, kteří se přiživují na vinařích i dalších živnostnících, ale také lidé, kteří jen naříkají a na něco si stěžují.

31.3.2013

Pospíšil: V privatizaci obecních bytů v Brně není možné hledat spravedlnost

Brno /ROZHOVOR/ - O Oliveru Pospíšilovi se spekuluje jako o budoucím brněnském primátorovi. Zatím pracuje jako jeho náměstek, svůj postup výš ovšem neodmítá. Na starost má především městský majetek a musí řešit problémy s ním spojené. Doufá, že se letos podaří za sto milionů korun prodat pasáž Jalta. Nejvíce zájemců je podle něj ale o městské byty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení