VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Březina: Hudba musí rychle chytit, což jazz na ledě umí

Brno /ROZHOVOR/ – Brněnský krasobruslař Michal Březina chce navázat na úspěchy z olympiády a světového šampionátu, zastává se korejské exhibice Tomáše Vernera a pochvaluje si melodie George Gershwina.

27.2.2011
SDÍLEJ:

Brněnský krasobruslař Michal Březina.Foto: DENÍK/Attila Racek

Trojitý axel, rittberger nebo lutz. Mnozí tuší, že mluvíme o krasobruslení. Jenže rozeznáte jednotlivé skoky? Vyznat se v šesti základních prvcích vyžaduje trénované oko. A naučit se ovládat ostré nože chce skoro nesnesitelnou­ dřinu.

Brněnský krasobruslař Michal Březina se vydal na cestu skrz neuvěřitelné piruety odporující zdravému rozumu a skoky vymykající se zákonům gravitace. Dvacetiletý český reprezentant chce na konci ledové výpravy najít medaile z olympijských her a světových šampionátů. A nevede si zatím zle. Vždyť loni skončil mezi elitou dvakrát těsně pod stupni vítězů. „Chci vždy zajet dva čisté programy a ukázat to, co umím,“ hlásí svěřenec koučů Karla Fajfra a Petra Starce.

Ve dvaceti letech jste dosáhl na dvě čtvrtá místa z velkých šampionátů, byl jste desátý na olympiádě. Zdraví vás lidé na ulici jako známou osobnost?
Občas se lidi otočí, když mě vidí. Třeba v Olympii se mi to stalo několikrát. Jen jednou jsem přišel do obchodu a přitočil se ke mně pán, který mi říkal: „Nic si z neúspěchu nedělejte, příště to všem ukážete.“ Jinak mě nikdo neoslovuje.

Je vám zájem příjemný?
Příjemně potěší. Když někam vejdu a lidi mě poznají, posílí mi to sebevědomí.

A kam chodíte, když nemusíte na led?
Poslední dobou nemám energii na žádné výlety ani párty. Po třech juniorských sezonách to každého přejde. Juniorská kategorie je v tomhle nejtěžší. Ochutnávek mimo led je tam víc. (Směje se)

Vědí to trenéři?
Já vždycky trenérům hlásím, kde budu. Sice jim neříkám podrobně, co dělám, ale ví, kde se pohybuju.

Připadáte si po dvou letech v seniorech mezi elitními krasobruslaři zabydlený?
Krasobruslař si v každé sezoně buduje postavení u rozhodčích. Teď už o mě ví. Když zajedu, co umím, rozhodčí mě za obtížnost a čistotu ohodnotí a pomůžou mi. Stalo se to i teď na mistrovství Evropy. Kdybych si sám jízdu nepokazil pády, stačil by mi známky od rozhodčích na třetí místo. I kluci mě už znají. Bereme se jako kamarádi. Teď odchází spoustu starších závodníků a naopak přichází dost mladých, se kterými se znám už řadu let. To je výhoda.

S kým si nejvíc rozumíte?
Se všemi. Možná s Brianem Joubertem míň, protože ho moc neznám. Dost kluků je stejně starých jako já, takže nemáme v komunikaci problémy.

Joubert byl na deseti evropských šampionátech a dovezl deset medailí. Čím je Francouz výjimečný?
Začal jezdit brzy. První mistrovství Evropy jel v sedmnácti a hned měl medaili. Třeba Jevgenij Pljuščenko je šestinásobný šampion, ale ze všech mistrovství si medaili neodvezl. Poprvé byl snad až pátý, takže mu takhle úchvatná sbírka chybí. Nevím, jak to Brian dělá, ale dělá to skvěle.

Připadá mi, že diskuze o mužském krasobruslení se po loňské olympiádě ve Vancouveru scvrkla na čtverné skoky. Jak si s nimi rozumíte?
Trénuju čtveráky dlouhodobě. Jezdím je v tréninku se slušnou procentuální úspěšností. I když si člověk při dopadu sedne na led, pořád za čtveráka dostane tolik bodů, jako za povedeného trojitého lutze. Vyplatí se čtverý skok zařazovat.

Skáčete čtverného salchowa. Neodradí vás, že vám pokazil volnou jízdu na letošním evropském šampionátu?
Čtverák je o pocitu. Zařadím ho do programu ve chvíli, kdy skok stabilizuju v tréninku. Pokud chybí jistota, nemá smysl se o čtveráka pokoušet. (Do rozhovoru vstoupí Březinův trenér Petr Starec: Michal má velkou výhodu, protože ovládá dva čtverné skoky, toeloopa a salchowa. Kdyby skočil v závodě oba, byla by to neskutečná bomba. Nebyl by sice první, ale běžně takovou sestavu nikdo nemá. Málokdo dva čtverné skoky vůbec umí. Do budoucnosti to je velká zbraň.)

Kdy zařadíte oba?
To se nedá jednoduše říct.

Salchow je obtížnější, přesto vám sedí víc, než toeloop.
Nedělám v nich rozdíl. Mají jen jiný nájezd.

Kolik jich skáčete v přípravě?
Neskáču na kvantitu, ale na kvalitu. Když vím, že jsou hodně stabilní, tak na tréninku skočím třeba dva poctivé.

Krasobruslaři nemají rádi trojitého axela, který je považovaný za velice obtížný prvek. Odborníci tvrdí, že axela skáčete nejlépe v celé světové špičce. Čím to je?
Nemyslím, že jsem v něčem nejlepší. Mám dost prostoru pro zlepšení. I u axela. Techniku mě naučil táta a axel mi přirozeně sedí. Nepřemýšlím nad ním.

Jak často jste v sezoně na ledě?
Jezdím tři hodiny denně v Oberstdorfu a dvě hodiny v Brně. Zbytek času mám na regeneraci. Posilovnu a fyzičku už nehoním.

Teď budete honit body na březnovém mistrovství světa v Japonsku. Pro jaké umístění si jedete?
Jsem v podobné situaci jako před loňskou olympiádou. Nikdo ode mě nic nečeká. Řeknu to jinak. Když zajedu pocitově dvě slušné jízdy a skončím třeba sedmý, budu spokojený.

Není to málo?
Lepší místo mě potěší. Chci zajet dva čisté programy a ukázat to, co umím. Nikdo ze současné špičky není úplně stoprocentní. Uvidíme.

Kdo je největší favorit?
Oba francouzští krasobruslaři (Florent Amodio, Brian Joubert – pozn. red.), všichni Japonci a Patrick Chan z Kanady. Byl už dvakrát druhý a letos ho potlačí rozhodčí. Asi deset kluků může mít medaili. Nikdo není úplný favorit, letos záleží na čistotě a kompaktnosti jízdy.

Jaké poučení jste si přivezl z mistrovství Evropy, kdy jste pokazil volnou jízdu a skončil po dvou pádech až osmý?
Poučení? Nepadat. (Směje se) To je jasné. Pád potká občas každého, takže si z toho nedělám těžkou hlavu. Nad šampionátem už nepřemýšlím, protože nic nezměním.

Už jste se zbavil problémů s třísly, které vám pokazily úvod sezony?
Zdravotně už nemám žádný problém a nic mě nebolí.

Operace křečové žíly v břiše vám sebrala čas na trénink. Chybí vám hodiny na ledě?
Nejel jsem tolik závodů, jako loni. Trošku mi chyběl i trénink a častější srovnání s mezinárodní konkurencí. I tak na sobě necítím velký hendikep. To poznám až na mistrovství. V závodě jsem na ledě sám, nemůžu zastavit a mám jen jedinou šanci dokázat, že jsem připravený.

Světový šampionát je v Japonsku, kde máte velký fanklub. Proč zrovna tam?
Poptávka po krasobruslení je v Japonsku veliká. Znám se s reportéry z jednoho japonského magazínu. Často mi mailem napíší několik otázek do časopisu. Na to se nabalilo pár fanoušků na facebooku, kteří mi posílají fotky ze závodů. Mám taky jednu kamarádku, která skvěle kreslí v japonském stylu. Vždycky mi pošle úžasné obrázky mých jízd, ze kterých jsem unešený.

Kolik má váš fanklub členů?
Nevím přesně. Tuším, že kolem pěti set lidí.

Kdykoliv o vás píšu, vždy mi přijde z Japonska děkovný mail.
Jsou to vděční lidé a krasobruslení je hodně zajímá.

Jezdí se vám s takovou podporou v Asii dobře?
Skvěle. Fanoušci vždycky čekají už na letišti, stadion je vyprodaný a atmosféra je hezčí, než v Evropě. Bruslení se tam dostalo do podvědomí později. Je to pro ně čerstvější a neokoukaný sport, který si rychle oblíbili. Krasobruslení vyprodá halu i ve Švýcarsku, v Estonsku, ve Finsku, jenže v Japonsku nás sleduje širší okruh lidí. Ne jenom odborníci a největší fandové. Evropa má mnohem víc sportů, ale Japonsko? Jednička je tam baseball a pak hned krasobruslení.

S Asií je spojená aktuální kauza, kdy Tomáš Verner bruslil na exhibici k narozeninám vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong – ila. Co si o tom myslíte?
Nemám k tomu co říct. Dostal jsem pozvánku taky a psalo se v ní o exhibici. O žádné oslavě narozenin kohokoliv tam nebyla řeč. I tak jsem se rozhodl jet raději závody v Oberstdorfu, za které jsem měl body do světového žebříčku. Cestovat do Asie a zpět před mistrovstvím světa mi přišlo nerozumné.

Severní Korea porušuje lidská práva a ohání se jaderným arzenálem. Je pro vás účast na exhibici vůdce takového režimu společenský problém?
To je těžké. Když jsem pozvánku dostal já, opravdu mě nenapadlo ji řešit politicky. Nikdy jsem nejel do problematické země, takže jsem nad takovou situací nepřemýšlel. Jsme sportovci a sport nás živí. Když závodník někam jede, soustředí se na svůj výkon. Vždyť v Severní Koreji klidně může být mistrovství světa, i když to teď asi není úplně aktuální. To tam nepojedeme všichni? Nebo tam odjedeme všichni a každý si na nás bude ukazovat? Navíc znovu říkám, že pozvánka mluvila jen o exhibici.

Pojďme zpět k vám. Krasobruslení je estetický sport ke kterému patří hudba. Podle čeho si ji vybíráte?
Když hledám novou skladbu, musí mě chytit okamžitě. Když ji musím poslouchat čtyřikrát, abych se v ní našel, už to není ono. Hudbu lidi na stadionu slyší čtyři a půl minuty. Potom hned následuje jiná skladba jiného závodníka. Aby hudba mně i lidi zaujala, musí mít dynamiku a okamžitou chytlavost.

Takový je váš Američan v Paříži na hudbu George Gershwina?
Gershwin je výborná volba. Na ledě zní parádně, protože jazzová hudba se na krasobruslení hodí. V jízdě se cítím dobře, ale po sezoně musím program změnit. Mezi seniory už musím každý rok udělat novou jízdu.

Našel jste už novou skladbu?
Postupně hledám, ale zatím jsem nenarazil na nic, co mě na první poslech zaujalo.

Máte při výběru hlavní slovo vy, nebo trenéři?
Hledáme všichni z týmu. Když někdo něco objeví, přinese skladbu a po poslechu se shodneme, jestli s námětem budeme pracovat dál.

Na ledě vítězí klasika, jazz a filmové melodie. Po jaké době je vhodné opakovat hudbu z jízd jiných závodníků?
Berou se skladby závodníků, kteří jízdu jeli třeba před deseti lety. Sebrat hudbu někomu, kdo ji měl před dvěma třemi lety, to nejde.

Jaká hudba je vaše vysněná?
Asi Gladiátor od Hanse Zimmera. Jenže nevím, jestli si na tento doprovod někdy troufnu. Vždyť na Gladiátora jezdil Alexej Jagudin, což je pro mě velká hvězda a v programu všichni pořád vidí jeho.

Kdo je Michal Březina

* Narodil se 30. března 1990 v Brně
* V roce 2011 plánuje maturovat na Gymnáziu Johana Gregora Mendela v Brně
* V roce 1997 se začal po vzoru otce Rudolfa Březiny věnovat krasobruslení
* Na jeho přípravě pracují trenéři Karel Fajfr, Petr Starec, Karol Divín, Rudolf Březina, Petr Košir a choreografové Pasquale Camerlengo a Frank Dehne
* V roce 2010 skončil čtvrtý na mistrovství světa i Evropy, desátý na olympijských hrách ve Vancouveru a poprvé vyhrál seniorské mistrovství republiky. Má stříbrnou medaili ze světového šampionátu juniorů z roku 2009
* Jeho vzory jsou Josef Sabovčík, Alexej Jagudin a Jeffrey Buttl

Autor: Marek Těšík

27.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbrojovka prohrála na domácím trávníku s Libercem 1:2.

Hladký poprvé chytal proti Brnu. Liberecký kouč vsadil na jeho zvýšenou motivaci

Evropský týden mobility na Moravském náměstí pod sochou Jošta představil i červené sportovní auto.
3 8

Týden mobilty představí elektromobily i nový autobus pro handicapované

Státní zástupce uznal chybu. Obviněný z krádeže bitcoinů přesto zůstane ve vazbě

Brno – Nové důkazy předložili v úterý znalec i státní zástupce. U Krajského soudu v Brně pokračovalo řízení s Tomášem Jiříkovským. Původně podle obžaloby získal provize přes pět milionů korun v bitcoinech za obchod s drogami. V této virtuální měně měl dalších šestnáct milionů ukrást. Obžaloba ho viní také z nelegálního držení zbraní.

O titul Park roku 2017 soutěží i brněnský park. Rozkládá se nedaleko Ronda

Brno /ANKETA/ – Park ve vnitrobloku mezi Křídlovickou a Zahradnickou ulicí soutěží o titul Park roku 2017. „Park je zcela nový a jeho stavba jsme konzultovali s místními obyvateli, což je jistě součástí jeho úspěchu,“ řekla za radnici Brna-střed Kateřina Dobešová.

Co vadí Jihomoravanům? Silnice i cena vody

Jižní Morava - Exkluzivní průzkum deníku Rovnost zjistil, co v kraji nejvíce trápí Jihomoravany. Nejčastěji zmiňovali špatný stav silnic, sucho a ceny vodného a stočného. Naopak ocenili veřejnou dopravu.

AKTUALIZOVÁNO

Ve vyškovských kasárnách údajně vybuchly granáty. Jeden voják zemřel

Vyškov – Jeden mrtvý voják a další zraněný. Na místě vrtulník. Panika. Evakuace. Tak to v úterý krátce před devátou hodinou ráno vypadalo podle očitých svědků poblíž hlavní budovy v areálu Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově. V místě údajně vybuchly granáty. „Všechny nás evakuovali. Jeden voják neměl šanci přežít,“ informovala Vyškovský deník Rovnost jedna z příslušnic dědické vojenské posádky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení