VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budu kopat do holení, ale nohy nepodrazím, říká Maleček

Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Tradiční politické strany už nechceme, vzkázali o minulém víkendu Brňané politikům v komunálních volbách. V několika městských částech svými hlasy pomohli k vítězství novým sdružením nebo hnutím a zároveň politickým nováčkům. Největšího úspěchu dosáhli aktivisté z hnutí Žít Brno, kteří zasednou v koalici na magistrátu, aktivistům uvěřili i obyvatelé Tuřan, Bystrce nebo Brna-severu.

19.10.2014 3
SDÍLEJ:

Martin Maleček.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Právě v poslední zmíněné městské části zvítězilo Sdružení občanů Lesné, které s devíti mandáty porazilo vládnoucí sociální demokraty. Ti se ale nakonec spojili se čtyřmi jinými stranami a sdružení tak zahájí své první volební období v opozici. „Pracovat pro lidi budeme dál jako doposud," slíbil lídr sdružení Martin Maleček.

Ve volbách jste sice vyhráli, radnici ale nepovedete. Berete to jako prohru?

Ne. Prohra by byla, kdybychom museli přistoupit na kompromisy jen proto, abychom se do vedení dostali. Při jednáních se všemi stranami jsme vystupovali vzpřímeně. Vítězem voleb pořád zůstáváme.

Získali jste devět mandátů a tvoříte nejpočetnější skupinu v zastupitelstvu. Čekali jste takový výsledek?

Čekal jsem, že získáme aspoň šest mandátů. Kdyby se nám to nepovedlo, bral bych to jako neúspěch. Věděli jsme navíc, že v Lesné žije asi sedm tisíc lidí, kteří nechodí k volbám. Nechtěli jsme přetahovat voliče jiných stran, naopak jsme se snažili získat přinejmenším půlku těch, kdo nevolí. Jako druhý cíl jsme si kladli vyhrát volby v Lesné, abychom věděli, kolik lidí za námi stojí. A to teď víme. V Lesné jsme vyhráli.

Martin Maleček.Proč vás lidé volili?

Protože nás znali. Věděli, kdo jsme a věděli, co děláme. Jeden známý mi říkal, že se ho lidé chodili ptát, koho volit. Neříkal jim, aby volili nás. Radil jim jen, ať volí, koho znají. A lidé znali jen nás.

Do voleb jste šli s heslem: „Radnice neměla dost času, naučili jsme se řešit problémy sami." Co to znamená?

Navazuje na jedno veřejné jednání ze září 2013, které se týkalo aktualizace územního plánu a souviselo se stavbou třináctipatrových věžáků u obchodního centra Obzor v Lesné. Dva měsíce jsme se snažili, aby se radní aktualizací zabývali a vyjádřili se k ní. Když jsme se po těch měsících na shromáždění na jejich vyjádření ptali, dozvěděli jsme se, že radní na to prostě nemají tolik času jako my. Ale my jsme se tím zabývali ve volném čase a nikdo nám za to neplatil.

V Lesné žijete odmala, pomáhal jste i s vydáním knihy k padesátiletému výročí založení sídliště a aktivně jste se zasazoval o to, aby bylo zařazené do památkové zóny. Kdy se ve vás probudila chuť pro Lesnou něco dělat?

Bylo to před osmi lety. Tehdy jsem se politikou ještě nezabýval, ani jsem nevěděl, kde je radnice a kdo je starosta. Až když jsem zjistil, že se kousek pod naším domem v Ježkově ulici má stavět garážový dům, začal jsem se o všechno víc zajímat.

Co to znamená?

Zjistil jsem, že o stavbě domu v té době v podstatě nikdo nerozhodl. Starosta tehdy tvrdil, že jemu se to sice nelíbí, ale že je součást zastupitelstva, a to rozhodlo kolektivně. Jako by za to nikdo nenesl odpovědnost. Začali jsme se proto zasazovat o to, aby místo domu vzniklo hřiště pro děti.

Vyhověli vám?

Řekli nám, že na nic nemají peníze. Odvětili jsme, že si vše zařídíme sami. Opravili jsme lavičky, vyčistili jsme to tam, i písek jsme si nanosili. Postavili jsme také plot, který jsme koupili za vlastní peníze. Nejprve nám chtěli dát pokutu, že jsme na jeho stavbu neměli povolení, ale neudělali to.

Jak to dopadlo?

Nakonec nám řekli, ať hřiště provozujeme sami. To nám přišlo jako hloupost. Proč by se sousedé měli starat o dětské hřiště? Darovali jsme ho tedy radnici a o rok později jsme ještě získali peníze na prolézačky. Kritizovali nás, že se o ně lidé nebudou starat a vše rozbijí. Hřiště pod naším domem ale doteď v pořádku stojí. Lidé k němu totiž mají vztah. Jako k celé Lesné.

Můžete to rozvést?

Například mi přijde od někoho e-mail, že viděl v rokli spadenou větev a že by se s ní mělo něco udělat. Zašel jsem za úředníky a domluvil, aby se o to městská část postarala. Lidé nám také nadšeně pomáhali s roznosem našich letáků. Když se v noci před volbami objevily u vchodů domů na Lesné kritické anonymní letáky mířené proti nám, lidé se zvedli a pomohli nám je posbírat.

Budou místní stejně aktivní i po volbách? Nebyla to jen předvolební euforie?

Budou aktivní jen v případě, že budeme aktivní i my.

O čem psaly ty kritické letáky?

Obviňovali nás v nich, že jsme vedli nacionalistickou, populistickou, demagogickou a lživou kampaň. Nic z toho si nemyslím. Kdyby to tak bylo, lidé by nás nevolili. A to, že jsme podporovali vztah k Lesné, považuji za zdravý lokální patriotismus. Chci, aby lidé byli pyšní na to, že jsou Lesňáci nebo Soběšáci, ale aby zároveň byli rádi, že jsou součást Brna-severu. Aby to považovali za výhodu.

Stále se bavíme o Lesné. Dokázali byste ale řešit problémy i jiných částí z Brna-severu?

Ano. Když jsem sledoval výsledky voleb, okamžitě mě napadlo, jak řešit problémy v celé městské části. Je jedno, jestli je to Lesná, Husovice, Černá Pole nebo Soběšice. Model, který jsme použili v Lesné, můžeme použít kdekoliv. Tady jsme dokázali, že to jde. Třeba parkování kamionů, které městská část řešila rok, jsme nakonec vyřešili za pár měsíců.

Martin Maleček.

Brno-sever je druhá největší městská část. Dá se adekvátně spravovat?

Spravovat takto velký celek samozřejmě jde, to není problém. Jde o to, aby se v tom celku všichni cítili dobře jako jeho součást.

Co považujete za svou výhodu jako občanského hnutí?

Za těch osm let jsme nasbírali dost zkušeností. Najednou jsme se dostali do stínové samosprávy a nyní se v podstatě obejdeme bez většiny úředníků. Už vím, jak si některé věci zařídit sám, co napsat a co kam poslat. To je naše výhoda.

Uvažoval jste, že do politiky vstoupíte dřív?

Zástupci různých stran mi nabízeli, ať za ně kandiduji, ale nechtěl jsem. To bylo před osmi i před čtyřmi lety. Tehdy jsme se sami ani do politiky nepouštěli, protože jsme nebyli organizovaní. Až letos mi došlo, že máme dvě možnosti. Buď přejdeme k jiným stranám anebo budeme kandidovat sami.

Martin Maleček.Umíte si sám sebe představit jako starostu?

Ano. S tím jsem do voleb šel jako lídr kandidátky a musel jsem s tím počítat. Kdybychom se do vedení dostali, převzal bych tu funkci a s ní i odpovědnost.

Neměli jste někdy obavy, že se jako sdružení rozpadnete?

Měli jsme sice problémy, třeba letos v březnu, kdy jsme protestovali proti kácení lesa u Divišovy čtvrti a názory jednotlivých členů se různily. Nakonec jsme to ale zvládli. Právě to pro mě byl signál, že jsme připravení jít do komunálních voleb.

Myslíte, že by vaše politická nezkušenost mohla být ve vedení radnice problém?

Podle politiků nemůže dělat politiku nikdo jiný, než ten, kdo si prošel hierarchií partaje. A že my se k věcem tudíž nemůžeme vyjadřovat. Je to stejné, jako když voják potká civilistu, který sice o armádních věcech může vědět mnohem víc, ale nemá uniformu a proto ho voják nebere jako rovnocenného partnera. Přepadaly mě obavy, že by to tak mohlo být i na radnici.

V čem má podle vás radnice fungovat lépe?

Byl bych rád, kdybychom na radnici mohli dělat stejnou práci jako doteď. Například je nutné dotahovat ji do konce. To znamená, že pokud nám na některý dotaz nebo námitku přijde z vyšších instancí zamítavá odpověď, neznamená to, že je konec, ale že teprve začíná hra. Neřekneme jednoduše lidem, že něco nejde udělat, protože nás někde odmítli. Musíme reagovat dál. Vedení radnice občas řeklo, že něco vyřešilo. To znamenalo, že řešení problému zadali nějakému odboru a dál se o něj nestarali. To však neznamená, že problém vyřešili, ale že ho řeší. A právě to podle mě způsobilo i rozdíl ve volebním výsledku. Lidé viděli, že někdo něco řeší, ale bez výsledku. Na druhé straně jsme stáli my, kteří jsme věci řešili. A ne jako radní, ale jako obyčejní lidé ve svém vlastním volném čase.

Umíte si představit, že by všechna brněnská hnutí spolupracovala jako jedna strana napříč celým městem?

Myslím, že něco takového může a bude fungovat. Například Žít Brno v tomto ohledu funguje jako globálnější hnutí, které se víc zabývá problémy města. Scházeli jsme se ale i s aktivisty z Tuřan nebo Bystrce a věřím, že se dál scházet budeme.

Se sdružením Žít Brno jste ostatně také propojení. Dvojka na vaší kandidátce Karla Hoffmanová se za Žít Brno dostala i na brněnský magistrát. Spolupracujete spolu nějak blíž?

Propojení s Žít Brno máme, ale obě sdružení oslovují jinou generaci, oni spíš mladší. Jsme s nimi v kontaktu a vše sledujeme, právě i přes Karlu Hoffmanovou. Kvůli tomu, že oslovujeme jiné lidi, jsme spojení s Žít Brno před volbami nijak neprotežovali, ale samozřejmě jsme ho ani nepopírali.

Nebojíte se, že vás politika semele a stanete se těmi, které kritizujete? Že například nebudete mít čas?

Kdybych měl strach, tak bych do toho nešel. Kdybych byl ve vedení radnice, udělal bych vše proto, aby se to nestalo. A kdybych čas neměl, tak lidem vysvětlím proč. Do politiky jsem ale nevstoupil, abych ji reformoval. Předem přijímám její pravidla. Je to jako fotbal. Ostatní mě budou kopat do holeně a já budu kopat i je. Nikomu ale nebudu podrážet nohy.

Budete pokračovat dál ve své práci jako sdružení?

Jistě. O problémy Lesné jsme se zajímali osm let a budeme se o ně zajímat i dál, v opozici. Lidé nás zvolili a dali nám naši důvěru. Nechceme je zklamat.

TOMÁŠ KREMR

Autor: Redakce

19.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vážně vypadající nehoda, která se naštěstí obešla bez zranění. Tak lze popsat havárii, která ve středu krátce před pátou hodinou odpoledne zaměstnala v brněnské Sportovní ulici policisty i hasiče.
2

Po srážce v brněnské Sportovní ulici skončilo auto na střeše

Fakultní nemocnice zakoupila sestrám přes čtyřicet zástěr, další téměř stovku získali zaměstnanci od sponzorů.
19

OBRAZEM: Děti v nemocnici rozveselí obrázky. Na zástěrách sester

Posila Zbrojovky Kratochvíl: Nářečí v Brně? Občas mám problém

Brno /ROZHOVOR/ – V letní přípravě zařídil záložník Miloš Kratochvíl téměř polovinu gólů fotbalové Zbrojovky, ale za ofenzivního středopolaře se nepovažuje. „Hrál jsem ho naposledy v dorostu, od té doby jsem vždy nastupoval v poli o dost níž,“ říká autor tří přípravných tref. Jedenadvacetiletá posila z Plzně se chce brněnským fanouškům ukázat v základní sestavě už v pátečním prvoligovém startu proti ostravskému Baníku.

Pohřešované děti z Brna našla policie v Budapešti. Chtěly navštívit otce

Brno – Policie odvolala pátrání po pohřešovaném čtrnáctiletém chlapci a jeho dvouleté sestře, o kterém jsme informovali v úterý večer. „Obě děti vypátrala maďarská policie na letišti v Budapešti. Jsou v naprostém pořádku a řešíme jejich převzetí rodiči. Podle prvotních informací děti chtěly navštívit svého otce, který bydlí v zahraničí,“ informovala policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Střecha ve tvaru vlny. Stavba akvaparku za Lužánkami začne za dva roky, zní plán

Brno /VIZUALIZACE, ANKETA/ – Představitelé Brna vybrali podobu akvaparku za Lužánkami. Jeho střecha má připomínat vlnu. Předpokládaná cena je kolem půl miliardy korun. Už letos přibude wellness centrum.

Odborníci na životní prostředí: prach v Brně způsobí ročně až stovku úmrtí

Brno – Denně skončí v brněnských nemocnicích dva lidé s dýchacími obtížemi. „Na vině je znečištěný vzduch,“ upozornil lékař Miroslav Šuta. Centrum pro životní prostředí a zdraví, v němž působí, v úterý zveřejnilo analýzu zdravotních rizik spojených se znečištěním ovzduší v Brně. Množství polétavého prachu podle něj výrazně překračuje limity dané zákonem i evropskými směrnicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení