Podle posledního průzkumu veřejného mínění je opět nejoblíbenější hejtman. Zdá se, že po propadu popularity po takzvané lánské schůzce s prezidentem Milošem Zemanem opět získává v politice sebejistotu. Přesto nehodlá kandidovat do vysokých stranických funkcí.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek mluví o tom, že priorita je pro něj nyní právě kraj. „K průzkumům popularity jsem rezervovaný. Mohl bych připomenout všechna ta jména na špičkách žebříčku popularity, kterých jsou teď plné politické hřbitovy," komentuje.

Cítíte větší podporu voličů než před rokem, kdy po schůzce v Lánech proti vám demonstrovali příznivci Bohuslava Sobotky?
Jihomoravané určitě zaznamenali, že jsem zcela vyklidil poslaneckou kancelář. Pocítil to určitě i úřad a samospráva. Jsem na víc místech v kraji a řeším jeho problémy. Udělal jsem závažnou chybu. Zaplatil jsem tím deseti lety v celostátní politice. Ovšem na jižní Moravě jsem ani před rokem necítil výrazný despekt. Jiný pohled mají média v Praze a jiný lidé zde. Uvažují vlastní hlavou.

Jak vidíte svoji pozici ve straně rok poté, co jste se vzdal funkce místopředsedy?
Nedělám politiku pro to, abych měřil, že mám ve straně o padesát přátel víc či méně. Dělám kroky, kterými získávám sympatie, ale i naopak. Nejsem v politice pro stranu, ale pro lidi. Jsem stále člen grémia strany z pozice předsedy asociace krajů. Z této pozice komunikuji nejen s vládou, ale i prezidentem. Ten mi nabídl, abych byl jeho poradce pro regionální politiku. To je pocta.

Proč vlastně na nadcházejícím sjezdu nechcete kandidovat na vysoké stranické funkce?
Řekl jsem, že po loňských událostech chci chybu odpracovat. A to se stalo. Nevím, zda se do centrální politiky někdy vrátím, nebo ne. Sjezdy jsou po dvou letech a nevylučuji, že za čtyři či osm let to bude jinak. Každopádně na tomto sjezdu se nehodlám ucházet o nějakou zásadní funkci. Ve vedení jsem jako šéf hejtmanů. Vzkazuji všem, že nemusejí mít obavy z toho, že se budu ucházet o funkci předsedy ani místopředsedy. Budu se soustředit na přípravu krajských voleb.

Jaké máte vztahy s Bohuslavem Sobotkou, stále napjaté?
A v čem napjaté? Já respektoval výsledek politického klání a hlasoval jsem pro Sobotkovu vládu. Minimálně dvakrát týdně spolu korespondujeme. Máme korektní vztah. Respektuji ho jako premiéra a on mne jako hejtmana kraje a šéfa hejtmanů. Vše ostatní je virtuální realita, kterou podporují naši konkurenti.Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Proč ale odešel náměstek hejtmana Václav Božek na místo pouhého radního? To právě lze interpretovat jako další kolo boje mezi sobotkovci, k nimž má Božek patřit, a haškovci.
Byla to dlouhodobě projednávaná změna na úrovních městského i krajského výboru strany. Jak Božek, tak Marek Šlapal, který si s ním vyměnil místo, rezignovali dobrovolně a zastupitelstvo je v obráceném pořadí zvolilo. My jsme při doporučení změny akcentovali i Božkovy nedávné zdravotní problémy. Chci, aby ještě řadu let byl náš platný spolupracovník. Ostatně budeme spolupracovat v přípravě krajských voleb v roce 2016.

Jste po roce fungování spokojený s vládní koalicí?
Jsem přesvědčený, že se vláda snaží. Je samozřejmě na čem ještě víc zapracovat. Například rozpočtové určení daní či koordinace při čerpání evropských fondů. Mohu pochválit financování krajských silnic, to za patnáct let nemělo obdoby. Chválím také úhradovou vyhlášku ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, která začala upravovat nepoměr mezi velkými fakultními a menšími krajskými nemocnicemi. Z pohledu hejtmana chválím vládu, že naslouchá hlasu regionů a podle potřeby vychází vstříc. Doufám, že stejný vztah vydrží i po jednáních o Velké ceně silničních motocyklů v Brně.

Podaří se ji zachránit?
Jsem přesvědčený, že Sobotka je stejný hrdý jihomoravský patriot jako já. A nedopustí, aby podnik opustil Českou republiku kvůli zmařené dohodě na jednom usnesení. Věřím, že to dotáhneme do konce. A že Jihomoravský kraj jako nový pořadatel získá plnou podporu vlády. Grand Prix láká ročně stovky tisíc návštěvníků. Znamená to obraty pro podnikatele a stovky milionů korun na daních a poplatcích pro stát. Jen hlupák by se vzdal takového příjmu. Proto očekávám, že podnik společně zachráníme.

Vaše angažovanost se nelíbí představitelům okruhu. Podle nich vázne komunikace.
Jednám s majitelem Karlem Abrahamem. Nevím, čím trpí ředitelka Ivana Ulmanová, která takto mluvila. Z pohledu kraje a vlastníka funguje standardní komunikace. Jako příklad mohu uvést zasedání rady, kde jsme rozhodli, že o peníze na uplynulý ročník požádá kraj. Abraham měl informaci do pěti minut od rozhodnutí.

Vládu chválíte, ale podle výsledků evropských či komunálních voleb z ní těží především hnutí ANO. Nebojíte se, že to bude podobné i v krajských volbách přespříští rok?
Andrej Babiš bude muset jednou říct, kdy už bude líp a komu. Sociální demokracie má 130 let tradici a jasný program. Tomu se hnutí ANO vyhýbá jako čert kříži. Lidé mají rádi nové věci, stalo se to s Unií svobody i Věcmi veřejnými. Ale pak se vrátí k osvědčené tradiční straně. I od nás to samozřejmě bude chtít velkou míru kreativity a reakci na to, co dělá Babiš.

I v Brně jste ovšem po osmi letech přišli o post primátora i místa v radě. V čem byl podle vás problém?
Kdyby byl problém sociální demokracie jen v Brně, hluboce bych se zamyslel nad tím, co udělal Roman Onderka špatně. Jenže hnutí ANO se jako tsunami prohnalo celou Českou republikou. Nechci se někoho dotknout, ale s nadsázkou bych řekl, že kdyby Babiš vedle sebe na billboardy postavil plyšového medvěda v bílé košili, stal by se minimálně náměstkem hejtmana nebo starostou některé městské části.

Jednal jste už s novým primátorem?
S Petrem Vokřálem jsem se viděl. Pragmaticky spolu komunikujeme o spolupráci. Nemůže to fungovat tak, že území města bude pro kraj tabu a město nebude zajímat, co se děje za jeho hranicemi. Lze to ukázat na příkladu brněnského vlakového nádraží. Ano, stojí na území Brna a je krásné, že o jeho poloze budou Brňané hlasovat v referendu. Pokud má být hlasování o nádraží, pak krajské, aby lidé, kteří každé ráno vlakem jezdí do města, řekli, co je pro ně nejvýhodnější. I já proto uvažuji, že vyhlásíme spolu s krajskými volbami krajské referendum.

Dokážete si představit, že po krajských volbách třeba budete vyjednávat se subjektem nazvaným Žít jižní Moravu či podobně?
Předem nevylučuji nikoho, ani nefavorizuji. Rozhodnou až Jihomoravané. Na komunální úrovni se mnohem méně zaměřujeme na politické rozdíly a snažíme se hlavně řešit problémy. Ale i k tomu je potřeba program. Ne ho plácat po volbách na koleně, to není fér vůči voličům. Z kavárny nočního baru lze možná řídit kulturu. Ale fungující veřejné zdravotnictví, územní plánování, regionální doprava chce víc nasazení.Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Podle opozice pracujete na volební kampani už nyní tím, že se nadmíru prezentujete v krajském médiu. Co říkáte na takovou kritiku?
Nechci, aby vysílání bylo one man show. Jsem připravený se z něj i úplně stáhnout, aby nevzniklo podezření, že plní funkci mého proma. Naopak budu rád, když se dostane i na záběry od Jihomoravanů například z hodů, veselic a podobně.

Současná rada kraje má za sebou polovinu funkčního období. Bylo úspěšné?
Jsem přesvědčený, že je koalice přirozená a funguje dobře. Nenajdete jediný reálný skandál spojený se samosprávou.

Co je váš největší úspěch v letošním roce?
Přebytkové hospodaření kraje. Už druhý rok máme kolem dvou set milionů přebytek. A také stabilní a fungující systém veřejného zdravotnictví. Nemocnice neprohlubují dluhy a vykazují vyrovnané hospodaření. To je skoro zázrak. Jsem rád i za systém podpory vědy, výzkumu a inovací. To je u nás to nejlepší spolu s úspěchy jihomoravských vinařů ve světě. Jsem rád i za prohlubující se spolupráci s ruskými regiony.

Co se letos naopak nepovedlo?
Na můj vkus příliš pomalu se řeší systémové financování dopravy. Pochválil jsem přísun vládních peněz v příštím roce, ale to je jen jednorázové. Kvůli komukoli, kdo bude hejtman v dalších letech a bude zodpovídat za čtyři tisíce kilometrů silnic, bych chtěl, aby stát jasně definoval příjmy na silnice. Dnes na ně z daní nejde ani haléř. Další je záležitost související s majetkoprávním vyrovnáním. Stát převedl silnice krajům, ale při stavbě si nedělal starost s pozemky, na kterých stavěl. Abychom se s majiteli vypořádali, museli bychom dát miliardy. To je scifi. Ministerstvo financí nám na vykupování posílá každoročně statisíce. Také mne mrzí, že se nepostavil závod Amazon.

Jaký bude váš největší úkol jako hejtmana pro příští rok?
Nejen pro rok 2015 je nutné připravit nové zásady územního rozvoje. Je to dokument, který na deset až patnáct let ovlivní zásadně tvář kraje. Je potřeba řešit otázku klíčové dopravní infrastruktury. Ta chybí ve Znojmě, Hodoníně, Břeclavi a špatné je spojení i do Zlínského kraje. Na severu ve směru na Svitavy je dluh přes dvacet let.

Co popřejete do Nového roku čtenářům Rovnosti a všem Jihomoravanům?
Pevné zdraví a také štěstí. Také přeji lidem v kraji, aby se neměnili. Jsme tvrdé palice, ale máme otevřené srdce. Když dáme ruku, tak to platí víc než sto podepsaných smluv. Také se rádi bavíme, i v tom jsme trochu jiní. Přál bych nám, abychom v tomto smyslu zůstali stejní.