Lidovci a zelení propadli, sociální demokraté dostali o deset procent méně hlasů, než předpokládali. Sněmovnu zato ovládly dvě nové strany. Letošní parlamentní volby znamenaly pro čtyři předsedy stran rezignaci a pro jiné cestu vzhůru. Neúspěšní se nyní chtějí zaměřit hlavně na komunální volby, kde mají větší šance. „Lidovci i na této úrovni určitě ztratí určitý počet hlasů, ještě však nejsou odepsaní,“ předpovídá brněnský politolog Lubomír Kopeček.

Jak hodnotíte výsledky voleb do poslanecké sněmovny? Překvapily vás?
Velkým překvapením byl pro mě propad sociální demokracie. Tak nízký výsledek nikdo nepředpokládal a otázka je, jestli se spletly agentury, které dělaly průzkumy, nebo sociální demokraté v posledním týdnu ztratili podporu. Byl to opravdu nečekaný skok z nějakých třiceti, možná dokonce pětatřiceti procent na dvaadvacet. Trochu menší překvapení je výsledek dvou nových stran, čili Věcí veřejných a TOP 09. U nich se sice počítalo s tím, že se dostanou do sněmovny, nicméně ne s takovým ziskem.

Jak je možné, že ho dosáhly?
U TOP 09 je zřejmé, že vytunelovala značnou část voličů občanských demokratů. Věci veřejné evidentně přebíraly voliče od různých stran, občanských i sociálních demokratů, lidovců, zelených a nevoličů.

Občanská demokratická strana se chlubila, že rozdíl mezi ní a sociální demokracií byl jen dvě procenta. Na jižní Moravě byl rozdíl daleko výraznější, pětiprocentní. Čemu to přičítáte?
Je dobré se podívat na výsledky v delší časové řadě. Při minulých i předminulých parlamentních volbách měla Občanská demokratická strana v kraji vždycky nižší zisk, než byl celostátní průměr, silnější bývá tradičně spíše v českých krajích. Takže se nedá říct, že by tu letos nějak mimořádně ztratila. Počet hlasů jí klesl v celé republice.

V Brně je to naopak, tady bývala podpora občanských demokratů vždy větší než u sociální demokracie. Letos byl však rozdíl velmi těsný, jen půl procenta, v minulých volbách to bylo šest procent. Může to být už zmiňovaným vlivem strany TOP 09?
Určitě ano. Opravdu to vypadá, že převzala značnou část jejich hlasů. Je to samozřejmě dáno více faktory. Není to jen útěk za novou politickou stranou. Když se podíváte na čelo kandidátky ODS, tak při srovnání s minulými volbami je skoro stejné. Jsou to pořád stejní lidé. A preferenční hlasování u špičky občanské demokracie na jižní Moravě bylo zcela zanedbatelné. Lidé na vrcholu kandidátky stranu spíš táhnou dolů než nahoru. Zatímco u ostatních stran fungují jako bonus pro voliče. Je to vidět například u jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Právě Hašek, který získal pětadvacet tisíc preferenčních hlasů, prohlásil, že se chce ucházet o křeslo předsedy sociální demokracie po Jiřím Paroubkovi. Bojovat s ním bude další muž z jižní Moravy, současný místopředseda Bohuslav Sobotka. Čím to je, že do nejvyšší celostátní politiky teď pronikají Jihomoravané?
Přímo s regionem to nejspíš zásadně nesouvisí. Přesto je vidět, že jihomoravská sociální demokracie dokázala v minulých deseti letech vyprodukovat několik zajímavých lidí, kteří se chopili nabídnuté šance.

Komu z nich dáváte větší naději?
To se nedá odhadnout. Je to otevřená záležitost a favorit není úplně jasný. Hašek má teď mnohem silnější pozici než před volbami, o Sobotkovi se spekulovalo už dříve, že může být Paroubkovým nástupcem. Takže opravdu těžko říct.

A co třeba současný brněnský primátor Roman Onderka. Mohl by být také novým předsedou?
Pokud sjezd sociální demokracie bude na konci června, což je strašně krátká doba, tak šance Romana Onderky budou mnohem menší, protože nemá moc prostoru pro přípravu půdy. Ale na sjezdu se zároveň může stát téměř cokoli kvůli tomu, že vše se bude dít narychlo. Myslím si, že bude proto dost nevypočitatelný. Není úplně jednoznačné, že předsedou musí být Hašek nebo Sobotka, klidně to může být i někdo úplně jiný.

Michal Hašek má i další ambice. Díky zisku poslaneckého mandátu se teď rozhoduje, jestli přijmout křeslo poslance, nebo zůstat hejtmanem, případně skloubit obě funkce. Teď je ve hře navíc i post předsedy. Myslíte, že to vůbec jde zvládnout, dělat krajskou a zároveň celostátní politiku?
Není moc praktické dělat z jižní Moravy ve funkci hejtmana předsedu sociální demokracie. V takovém případě by bylo nejlepší nechat si jen poslanecký mandát a případně nějakou funkci ve sněmovně. Není úplně taktické být odtržený coby hejtman na jižní Moravě od toho, co se děje v centru státu v Praze. Samozřejmě nebrání mu žádná právní překážka, koneckonců je tu příklad Davida Ratha, který je hejtmanem a zároveň poslancem. Na druhou stranu je otázka, jestli se potom dá dělat obojí rozumně a racionálně. A myslím, že Hašek je velmi racionální člověk.

Haškův úspěch odstartoval krizi v krajské koalici občanských a sociálních demokratů. Občanští demokraté mu vyčítají, že se krajské politice nevěnuje naplno, připadá vám to také tak?
Myslím, že je to zástupný důvod. Občanští demokraté se spíš snaží o sebeprezentaci. I když budou sestavovat vládu, volby prohráli. Jsou tedy v situaci, kdy se blíží volby komunální a senátní a hrozí nejen v Brně, ale v celé řadě větších měst kraje, že utrpí fiasko. Snaží se proto najít nějaké téma, jak zaujmout voliče. A krajská koalice se přímo nabízí. Projevuje se v tom nervozita z budoucích výsledků voleb.

Co hrozí občanským demokratům, pokud neuspějí v komunálních volbách?
Přijdou minimálně o dominantní postavení pravicové strany v krajské koalici. Tvrdí, že se tím otevírá prostor pro spolupráci s TOP 09, vytvoření společné koalice po komunálních volbách a podobně. Za současným chováním krajské ODS vidím hlavně obavu, že komunální volby pro občanské demokraty můžou dopadnout velmi špatně.

Jak myslíte, že se nakonec občanští demokraté rozhodnou, vystoupí z koalice, nebo ne?
Pokud vystoupí, ztratí vliv na řízení kraje, vliv na rozhodování o některých záležitostech. Nejsem teď schopný rozhodnout, do jaké míry jsou jejich výtky adresované sociální demokracii a hrozba odchodu reálné. Na druhou stranu to přece jen může občanským demokratům před volbami pomoct, minimálně v Brně. Tedy teoreticky, prakticky je to s velkým otazníkem.

Pokud se to stane, nabízí se varianta, že sociální demokraté vezmou do koalice lidovce. Připadá vám možná?
Variant je víc, napadají mě tři. Jedna z nich je koalice sociální demokracie s lidovci. Druhá varianta je koalice sociální demokracie s komunisty, ta je ale velmi problematická. V komunálních volbách totiž takové spojení může sociální demokraty v budoucnu poškodit. Přece jen lidé komunisty nevnímají úplně pozitivně. Takže pravděpodobnější je potom třetí varianta, že sociální demokraté budou oficiálně v radě kraje bez koaličních partnerů, ale komunisté je budou ze zastupitelských lavic podporovat. A dostanou za to například nějaké posty mimo krajskou radu.

Která varianta je nejpravděpodobnější?
Všechny tři jsou možné. Opravdu nevím, jak se k tomu postaví třeba lidovci. Je jasné, že sociální demokraté teď budou sondovat, jak se zachovají lidovci i komunisté, ale dokud se občanští demokraté nerozhodnou opravdu odejít z koalice, je příliš brzy to hodnotit.

Vzhledem k tomu, jak lidovci propadli v parlamentních volbách, teď tvrdí, že se budou soustředit na komunální volby. Může jim v tom účast v krajské koalici pomoci?
Pokud tam zasednou, bude to znamenat částečný návrat k té pozici, kterou měli před krajskými volbami v roce 2008, kdy volby vyhráli. Je fakt, že lidovci sice mají nejen na jižní Moravě, ale obecně v moravských krajích velmi silnou pozici, jenže když se na to podíváme v určité časové řadě, tak je i na téhle úrovni vidět, že strana ztrácí. V tomto ohledu lidovcům tedy účast v koalici teoreticky pomoct může.

Říkáte, že strana dlouhodobě ztrácí, čím to podle vás je?
Její členská základna se zmenšuje, stárne a strana není v současné době schopná dosáhnout takového úspěchu, jako dokázala před deseti patnácti lety. Takže neúspěch ve sněmovních volbách není jen ojedinělý propad, lidovci totiž ztrácí na všech úrovních.

Jaké jim dáváte v komunálních a senátních volbách šance?
Jejich ústup je pozvolný, pomalý, není tam žádný zlom, takže to neznamená, že jsou odepsaní. Já to spíš beru tak, že v daný moment lidovci na komunální úrovni evidentně něco ztratí, ale nebude to ztráta nějak zásadní.

Očekáváte, že se na jejich místa budou drát nové politické strany?
Lidovci bývali vždy úspěšní v malých obcích, kde jiné politické strany ani nestavěly své kandidátky. Nezdá se mi moc pravděpodobné, že Věci veřejné nebo TOP 09 v tomhle udělají nějakou revoluční změnu. Velmi pravděpodobně nastane situace, že v obci s tisícem obyvatel, kde mohli lidé hlasovat pro kandidátky lidovců a nějakého sdružení pro danou obec, časem lidovecká kandidátka zmizí. Ovšem nemusí se místo ní objevit kandidátka jiné strany.

Když se podíváte na největší město v kraji, Brno, je to naopak. Tam působí politických sil hodně a způsobily, že ač Občanská demokratická strana vyhrála volby, je teď v opozici. Může se situace opakovat?
Pozice občanských demokratů byla hodně dána tím, že ostatní strany s výjimkou lidovců je nevnímaly jako dobrého koaličního partnera. Takže se společně dohodly a spojily. A časem se k nim přidali i lidovci. Takže současná koalice je koalicí menších stran, včetně sociálních demokratů, proti občanským demokratům. Otázka je, jaké budou tyto volby, protože tam vstoupí několik nových hráčů jako Věci veřejné, TOP 09 a já nedokážu v daný moment odhadnout, jak se někomu z občanských demokratů podaří úspěšně vyjednat koalici. Bude záležet, co upřednostní menší strany. Může vzniknout téměř jakýkoli model koalice.

Takže se to nedá odhadnout?
Ve hře je příliš mnoho faktorů. Ani nevím, jestli bude znovu kandidovat sdružení Brno 2006 Jiřího Zlatušky, i když Zlatuška se netají tím, že má pořád ambice se v komunální politice angažovat. Pokud bude úspěšný, jeho několik mandátů může hrát velmi výraznou roli. A je zřejmé, že Zlatuška není vůči občanským demokratům pozitivně naladěný, pokud to řeknu jemně. Takže komunální volby v Brně budou ještě velmi zajímavé.