Třiatřicet let pracoval Miloš Janeček v Brně jako lékař. Loni ho ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odvolal z funkce ředitele Úrazové nemocnice. Janeček ale boj s politiky nevzdal. Teď s nimi bude jednat přímo. Minulý víkend se totiž stal prvním sociálně demokratickým senátorem, který bude v horní komoře českého parlamentu zastupovat Brno.


Jak vypadaly minulý víkend oslavy, když jste se dozvěděl, že se stáváte příštím senátorem?
Nijak jsme to nepřeháněli. Byl jsem posledních několik volebních dnů dost nachlazený, takže na bujaré oslavy jsem neměl náladu. S rodinou jsme si připili a pochutnali si společně na čokoládovém dortu, který mi připravili.


Kdy vás čeká v Senátu první pracovní den?
První schůzku jsme měli s ostatními kolegy ve středu, ale až v neděli končí ten starý Senát. Naším úkolem je teď jednat o složení výkonných výborů. Jedenáctého listopadu by mělo být jasno a první ustavující schůze obměněného Senátu bude šestadvacátého.


Už víte, čím se budete v Senátu zabývat?
Zatím příliš ne. Vše záleží na tom, v jakém výboru nakonec skončím. Chtěl bych samozřejmě působit ve zdravotním nebo sociálním, ale nikde není řečeno, že se mi to podaří.


A co vaše profese lékaře? Jak zvládnete pracovat na dvou místech?
Bude záležet na tom, jak často se budou senátoři v Praze scházet. Jednou týdně bych se chtěl věnovat medicíně. Nemohu se na šest let vzdát všeho, přišel bych o licenci. Navíc mám okruh přátel a známých, které občas bolí v zádech. I mí pacienti za mnou chodí pravidelně. O působení v Úrazové nemocnici zatím nechci spekulovat. Uvidíme, jak to s ní dopadne.


Co když se zákon o úrazovce, který zabrání přesunu nemocnice z centra města do Bohunic, dostane do Senátu? Jak budete bojovat za jeho schválení?
Věřím tomu, že korektně. Moje snaha je přesvědčit všechny, kteří budou chtít. Chci ukázat úrazovku objektivně, s jejími krásami i tím špatným. Zřejmě připravím pro kolegy v Senátu prezentaci na cédéčku, které jim rozdám. Budou mít pak dostatek času se podívat na všechny podrobnosti a zodpovědně se rozhodnout.


Pokud zákon skutečně projde a úrazovka přejde pod správu města, jak to bude vypadat ve skutečnosti? Nezůstane městu jen budova, jak to tvrdí ministerstvo?
Pokud dobře vím, zákon má převést celou nemocnici od A až do Z. Se všemi zaměstnanci, se všemi přístroji, pojištěneckými smlouvami i traumatýmem. Jediné co se změní, je zřizovatel. Už jím nebude stát, tedy ministerstvo, ale Brno. Podrobnosti nevím, ten zákon jsem nenavrhoval.


Je město schopné postarat se o chod Úrazové nemocnice?
Věřím, že ano. Je ale několik zásadních věcí, které musíme zařídit, abychom mohli jet bez problému dál.


O co jde?
Ještě než nastoupil na post ministra zdravotnictví Tomáš Julínek, měli jsme přislíbeno asi dvacet milionů korun na opravu fasády a nějaké další peníze na vytvoření vnitřního okruhu rentgenu. To je jinými slovy propojení databáze. Když přijdete k lékaři, nedá vám žádanku na rentgen, ale pošle počítačem příkaz. Vy dojdete na rentgen a už o vás vědí. Takový systém má Nemocnice u svaté Anny, ivančická i bohunická nemocnice. Nám to stále chybí. Julínek nám totiž schválené peníze nakonec nedal.


Můžete tedy říct, že kdyby byly peníze na tyto opravy, úrazovka by to pod Brnem zvládla?

Pokud zůstanou pojištěnecké smlouvy, tak ano. Město pak musí mít peníze na drobné opravy a na přístroje. Nemocnici musíte průběžně opravovat stejně jako dům. Sama ze svého chodu si to ale nezaplatí. To nedokáže žádná nemocnice v České republice. Například přístroje jí částečně dotuje stát.
Dejme tomu, že nakonec úrazovka zanikne a část zaměstnanců přejde do Bohunic. Už víte, jak bude přesun vypadat? Mluví o tom někdo s lékaři?
Informace se stále mění. Ministr Julínek nejprve hovořil o jeřábové metodě. Tedy, že se přesune všechno do Bohunic. Dnes už mluví jen o traumatýmu. Je to pořád dokola. Nejprve se přesun naplánoval na březen, pak to mělo být stoprocentně září, teď se mluví o listopadu.


Jak to působí na zaměstnance?
Je to trochu euforie. Lidé věří, že se nakonec nic stěhovat nebude, že nemocnice přejde pod město. Zatím odešli dva chirurgové a jeden anesteziolog. Ono to bude vypadat velkolepě, až se nová oddělení v Bohunicích otevřou, ale kam všichni půjdou, to nikdo neví.


Myslíte si, že to nemá ministerstvo vymyšlené?
Jsem pevně přesvědčen, že ne. Dosud nemáme žádnou závěrečnou zprávu. Ale o tom jsem mluvil už před rokem. Tehdy mě nikdo neposlouchal. Ministr tvrdil, že si dělám jen politickou kariéru. Ale vzpomeňte si na mě za dva roky.


Proč?
Říkal jsem před časem, že součástí projektu ICRC budou i opravy Fakultní nemocnice u svaté Anny. Až to budou za dva roky slavnostně otevírat, všimněte si, kolik nového bude přímo v nemocnici. Podle mě tam, pokud úrazovka skončí, vznikne časem i druhé traumacentrum.


Ale ministerstvo tvrdí, že jedno traumacentrum v Brně stačí.
Tvrdit to může. Argumentace, že je bohunická nemocnice blízko dálnice, což je pro traumacentrum nejlepší, je chabá. Na dálnici se stane jen zlomek nehod. Zranění se navíc přepravují vrtulníkem, a to už je jedno, jestli tři minuty do Bohunic nebo pět do úrazovky. A bohunická nemocnice je špatně dostupná. V jejím okolí bude studentské městečko, denně tam přijede na patnáct tisíc lidí. Už dnes, když tam chcete dopoledne zaparkovat, je to problém. Mít traumacentrum jen tam je chyba. Přestože je to dobrá nemocnice a mám tam spoustu přátel a kolegů.


V politice ale budete úplný nováček. Nebojíte se?

Bude to náročné, o tom nepochybuji. Přijdou tlaky, represe. Naštěstí Senát nikomu přímo nepřiděluje peníze, ale jen rozhodnutí potvrzuje. Počítám s tím, že různé zájmové skupiny budou tlačit na rozhodnutí. Na druhou stranu se s podobným jednáním setkávám celý život. S pacienty je to podobné. Neustále na vás tlačí a prosazují vlastní způsob léčby.


Budete v Senátu prosazovat zájmy v souladu se stranickou politikou ČSSD?
Měl bych zřejmě problém, kdyby se vyskytlo něco, co by mi bylo značně proti mysli. Nebudu jednat jako slepá ovce. V zásadních otázkách ale budu jednat jako člen sociální demokracie. Pokud mě lidé volili za ČSSD, neměl bych najednou otočit, a jednat jinak.


Vašemu zvolení pomohla i celostátní témata. Například rušení poplatků v krajských nemocnicích. Je takový slib sociálních demokratů vůbec reálný?
Tento slib vyhlásila strana, respektive Michal Hašek, pravděpodobně budoucí hejtman Jihomoravského kraje. Je to právník, takže předpokládám, že to má promyšlené. Souhlasím s tím, že jsou poplatky k lidem nekorektní, zejména ty v lékárnách.


Ale jak to chce sociální demokracie provést? Jak poplatky zruší?
To nevím. Týká se to kraje, do toho nezasahuji.


Mluvil jste už vůbec o svém působení v Senátu s brněnským primátorem Romanem Onderkou nebo právě Michalem Haškem?

S primátorem jsem zatím hovořil jen obecně, hlavně o podpoře úrazovky. Michal Hašek má teď své starosti, pendluje mezi Brnem a Prahou, nemá na to vůbec čas. Rozhodně ale plánuji se s oběma sejít a stanovit si model krajského a městského zdravotnictví, na kterém bych chtěl spolupracovat i s univerzitami.


Jak se vám teď kvůli nové funkci změní život?
Budu muset být častěji v Praze, stěhovat se tam ale rozhodně nehodlám. Nejspíš si poblíž parlamentu najdu malý byt, abych nemusel jezdit daleko metrem. Pražák ze mě ale nebude