VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsmanka Anna Šabatová: Buďte s blízkými a štěstí hledejte ve vztazích

Brno /ROZHOVOR/ - Do úřadu veřejného ochránce práv se Anna Šabatová vrátila vloni v únoru po sedmi letech. Tehdy v Brně dělala zástupkyni prvnímu ombudsmanovi Otakaru Motejlovi. Nyní po necelém roce ve funkci má za sebou výhru v první žalobě k ochraně veřejného zájmu a snaží se být i nadále aktivní. Státní správa se podle ní za dobu její nepřítomnosti změnila. K lepšímu. „Je stabilnější. Nemám konkrétní fakta v rukávu, ale z množství případů, které mi denně procházejí rukama, se to tak jeví," říká třiašedesátiletá brněnská rodačka a ombudsmanka.

4.1.2015 21 AKTUALIZOVÁNO 4.1.2015
SDÍLEJ:

Ombudsmanka Anna Šabatová: Buďte s blízkými a štěstí hledejte ve vztazích.Foto: DENÍK/Attila Racek

Jak hodnotíte uplynulý rok 2014?

Byl pro mě především rokem návratu a seznamování se po letech s institucí, kterou jsem dřív znala a která se docela proměnila. Musela jsem se zapracovat. Věci se u nás neřeší ze dne na den, ale trvají delší dobu. Zabývala jsem se tedy i případy, které přišly ještě v době mého předchůdce Pavla Varvařovského. Až teď se konečně dostávají do popředí ty, které jsem sama začala.

Který případ vás nejvíc zaujal na jižní Moravě?

Například kauza, kdy žena žádala o doplatek na bydlení. Jako jeden z dokladů předložila dokument, který se jmenoval smlouva o podnájmu, i když to byla smlouva o nájmu. Neuzavírali ji právníci a použili špatnou terminologii. Ale obsah smlouvy byl zřejmý. Úřad práce přesto smlouvu odmítl jako neplatnou a žádost zamítl. Napsali jsme stanovisko, že je třeba vycházet z obsahu smlouvy, ne z jejího pojmenování. Úřad svůj postoj přehodnotil a zpětně jí vyplatil osma-sedmdesát tisíc. Měla tedy pěkné Vánoce.

Jak si Jihomoravský kraj stojí v porovnání s těmi ostatními?

Pro nás je zajímavé, že z jižní Moravy pocházelo loni 1372 podnětů. To je zhruba šestnáct procent z celé České republiky. Přitom lidé z Jihomoravského kraje mají zastoupení pouhých jedenáct procent. To znamená, že si stěžují častěji. (úsměv)

Čím si to vysvětlujete?

Sídlíme v Brně, mají to k nám blízko. V regionálních médiích se o úřadu ombuds-mana také mluví častěji. Víc lidí díky tomu napadne sem napsat, zatelefonovat nebo zajít. Zejména pomáhá, když podají podnět osobně a přímo ho konzultují s některým z našich právníků. Pro lidi z jižní Moravy je osobní návštěva nejsnadnější.

Na co si Jihomoravané nejvíc stěžují?

Tři sta podnětů přišlo z oblasti sociálního zabezpečení. To jsou starobní i invalidní důchody a nejrůznější dávky. Zhruba stovka stížností se týkala stavebních úřadů nebo územního plánování. Necelých padesát přišlo ze státní správy soudu, kde šlo většinou o průtahy v soudních řízeních. Čtyřicet pak přestupků, hlavně dopravních, ale i těch proti občanskému soužití. Asi třicet podnětů souviselo s pozemkovým právem, především se zápisy v katastru nemovitostí.

Jak je na tom konkrétně město Brno?

Nijak zvlášť se nevymyká. Brňané si nejčastěji stěžují na to, co může potkat kohokoli i jinde. Na důchod, dávky, stavební řízení nebo přestupky.

Dá se vůbec předcházet tomu, aby se situace, kvůli kterým si pak lidé musí stěžovat, vůbec nestaly?

Mě trápí, že jsou v některých zákonech povinnosti, které když lidé nesplní, tak přichází tvrdá sankce. Jenže o tom mnohdy ani nevědí. Pokud se třeba žena vrací z mateřské dovolené do zaměstnání a krátce poté o práci přijde, tak jí zaměstnavatel řekne, že se má do tří dnů nahlásit na úřadu práce. Ona to udělá třeba až za týden, protože má nemocné dítě, a úřednice jí do telefonu v klidu řekne, ať přijde později. Pro ženu po mateřské je to ale zásadní. Podpora v nezaměstnanosti se jí po třech dnech nebude počítat ze mzdy, ale dostane jen tři a půl tisíce korun. Bere se to tak, že se vrátila na rodičovskou dovolenou.

Takže řešení je tlačit na lepší domluvu úředníků s lidmi?

Rozhodně. Úředníci musí lidem jejich práva a povinnosti vysvětlovat. A upozorňovat na možné důsledky, aby věděli, co je v sázce.

Co argument, že neznalost zákona neomlouvá?

Úřady mají poučovací povinnost zejména v oblasti sociálního zabezpečení. Jsou to předpisy nebo detaily v nich, o kterých lidé nemohou vědět. Setkávají se s nimi až v konkrétních situacích. Člověk by měl znát právní prostředí, ale nelze předpokládat a očekávat, že lidé vědí všechno.

Zlepšila se situace?

Ještě když jsem dělala zástupkyni ochránce, tak například vůbec neexistovalo odškodnění za špatný úřední postup. Můj předchůdce nechal prošetřit všechny stupně státní správy a vypracoval desatero pro odškodňování, třeba jen za průtahy. To je významný faktor, který státní správu vede dopředu, aby byla předvídatelná.

Ombudsmanka Anna Šabatová: Buďte s blízkými a štěstí hledejte ve vztazích.

Jste spokojená s prací, kterou jste za necelý rok ve funkci odvedla?

Člověk by neměl být spokojený. Přesto se mi zdá, že jsem do úřadu možná vnesla i trochu optimismu. Když jsem přicházela, ve veřejném prostoru se vznášela jistá hořkost, že politici ombudsmanovi nenaslouchají.

A naslouchají?

Kolegy jsem hned po nástupu poprosila, aby vyhodnotili, jak politici naplňují doporučení, která jim dáváme ve zprávách. Výsledky byly lepší než původní dojem. Ukazuje se, že téměř šedesát procent přetaví ve skutečnost. Jen to někdy trvá. V průměru tři a půl roku, ale třeba i sedm let. I tak jsou to docela pěkná čísla, která jdou na konto mých předchůdců. Nechci ale tvrdit, že za vše dobré můžou ombudsmani. Někdy rozhodl až Ústavní soud, jindy naše případy vzbudily ohlas a zafungoval tlak veřejného mínění.

Můžete uvést příklad?

Jde třeba o povolování hazardu v obcích.

Jakých úspěchů vašeho úřadu si za uplynulý rok nejvíce ceníte?

Upozornili jsme třeba na problém s neregistrovanými zařízeními sociálních služeb pro starší lidi a na špatné zacházení s jejich klienty. V několika z nich, i na jižní Moravě, jsme udělali kontrolní návštěvy a informovali důležité instituce, včetně státního zastupitelství. Přesvědčili jsme krajské úřady, že musí aktivně postupovat, pokud se o něčem takovém dozvědí. Je třeba podnikatele přimět k tomu, aby splnili potřebné standardy kvality péče a požádali o registraci, nebo aby s nezákonnou činností skončili.

Vyřešili jste některé dlouhodobé spory s ministerstvy?

Hned několik. Například u odměn pěstounů, kteří se starají o postižené děti, a s tím souvisejících příspěvků. Když dříve skončila platnost posudku o závislosti dítěte na péči, požádali pěstouni o nový. V mezidobí, než se žádost vyřídila, ale příspěvek na péči o postižené dítě nedostávali. To mohlo trvat klidně i několik měsíců. My jsme tvrdili, že když už byl jednou přiznaný, musí se věc vyřídit s předstihem. K tomu do doby, než bude nový posudek, je třeba i nadále vyplácet dávky v původní výši. Ministryně práce a sociálních věcí po připomínkách změnila názor.

Jaké zákony jste připomínkovala?

Každoročně je to okolo čtyřiceti právních předpisů. Třeba se nám podařilo do zákona o ochraně spotřebitele prosadit další posílení ochrany lidí před takzvanými šmejdy. Když teď firmy pořádají prodejní výjezdovou akci, kam zvou důchodce, musí ji ohlásit obchodní inspekci, aby mohla přijet a na vše dohlédnout.

Máte za sebou také první žalobu k ochraně veřejného zájmu. Soud vám dal za pravdu a zrušil rozhodnutí ohledně povolení stavby fotovoltaické elektrárny na území obce Moldava na Teplicku. Budou v tomto roce následovat další?

Tuhle žalobu podával ještě můj předchůdce Pavel Varvařovský, takže výsledek je i jeho zásluha. Určitě ale práva podat takovou žalobu využiju i já. Zrovna teď jednu připravujeme a brzy o ní dáme vědět.

Jaká jsou vaše další pracovní předsevzetí pro rok 2015?

Hodně se zaměříme na vzdělávání a dorozumívání se státní správou. Někdy se třeba nahromadí případy stížností na její nejednotnou praxi. Snažíme se vyjasnit, jak by měly úřady postupovat, aby nebyly rozdíly mezi kraji.

V čem je nejednotná?

Například jsme výzkumem zjistili, že úřady jinak postupují při vyřizování elektronických podání občanů. Zejména různě pohlížejí na podání podle toho, jestli mají nebo nemají elektronický podpis. Ministerstvo přislíbilo, že tuto praxi sjednotí. Přinese to víc jistoty do života lidí i úředníků.

Jsou nějaké další novinky, u kterých vás trápí jejich nejasný výklad?

Nevím, jak zapůsobí zákon o pomoci v hmotné nouzi, kde některé změny přijala až poslanecká sněmovna. Nebyly tedy součástí připomínkovaného vládního návrhu. Myslím, že by mohly způsobit velké problémy. Pokud se bude ve správním řízení rozhodovat o doplatku na bydlení pro žadatele žijícího v ubytovně, tak k tomu nově udělí souhlas obec. Myslím, že by měla mít zároveň možnost rozhodnout, zda bude ubytovna na jejím území. Nemůže to ale být prostřednictvím rozhodování o nároku doplatku na bydlení.

Co byste lidem vzkázala do nového roku?

Ať se snaží být co nejvíc se svými blízkými a hledají štěstí a spokojenost ve vztazích.

Stíháte se vy sama při všech povinnostech věnovat rodině tak, jak byste chtěla?

Děti, vnoučata a celá rodina jsou pro mě součástí odpočinku. Přes týden jsem v Brně a pracuji, o víkendu zase v Praze. Snažím se trochu odpočívat, setkávám se právě s dětmi a vnoučaty. Občas se mi dokonce podaří něco nepracovního přečíst. (úsměv)

Jakou funkci byste si chtěla ještě vyzkoušet?

Funkci veřejné ochránkyně práv považuji za vrchol svého života. Chci v ní zůstat až do konce mandátu, tedy do roku 2020. Pokud mi to zdraví a rodinné okolnosti dovolí.

Autor: Veronika Gecová

4.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nočním brnem prošel žhář. Zapaloval kontejnery a popelnice, poničil i motorku.
10

Žhář v noci prošel Brnem. Způsobil škodu za pětačtyřicet tisíc

Finalistky soutěže krásy Česká Miss zavítaly k lomu poblíž Valtic, kde fotily fotografie a natáčely medailonky pro finálový večer.
1 3

Účast v Miss nás naučila větší samostatnosti, říkají finalistky soutěže

Bazén na Riviéře vyloží nerezem, aby zabránili úniku vody. Přibyde tam i tobogán

Brno – Plážové osušky a plavčíky vystřídali v pátek dělníci se svými sbíječkami. Na brněnském koupališti Riviéra začala rekonstrukce. Opravovat se budou bazénové stěny, skrz které prosakovalo denně zhruba 200 tisíc litrů vody za přibližně čtrnáct tisíc korun. „Bazény vyložíme nerezem. Toho bude potřeba přes deset tisíc metrů čtverečních,” uvedl oblastní ředitel firmy Metrostav, která bude mít stavbu na starosti, Zdeněk Mička.

Po deseti letech končí vedoucí brněnského odboru dopravy Vladimír Bielko

Brno – Vladimír Bielko řídil deset let všechny důležité kroky, které brněnští radní v dopravě podnikli. Pod jeho vedením dohlížel odbor na provoz ve městě i stavbu nejdůležitějších dopravních staveb. K poslednímu zářijovému dnu však odchází.

Mají transplantované srdce. Na společném setkání k němu dostanou i rodný list

Brno, Mikulov – Díky srdcím dárců se znovu narodili. Šedesátka lidí, kteří si v minulosti prošli transplantací nejdůležitějšího orgánu, se tento víkend uvidí v Mikulově na společném setkání.

Fyzické testy jihomoravských policistů zkusilo 26 zájemců. Neuspěla ani půlka

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Jihomoravští policisté mají ve svých řadách šestapadesát volných míst. Zájemci o ně musí být zdravotně způsobilí a splnit psychické i fyzické testy. Prozkoušet svou zdatnost mohli v pátek při workshopu Policistou na zkoušku. Odehrál se ve Sportovním klubu policie Kometa Brno poblíž Riviéry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení