VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Onderka: Domluvené přátelské investice? Nesmysl

Brno /ROZHOVOR, ANKETA/ - Před čtyřmi lety jej do křesla brněnského primátora vynesla koalice, ve které se sociální demokracie spojila s dalšími politickými stranami. A vítězné občanské demokraty poslala do opozice. Dva týdny nazpět se historie opakovala v opačném gardu.

7.11.2010 19
SDÍLEJ:

Primátor Brna Roman Onderka.Foto: DENÍK/Attila Racek

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v neděli ve 20:00, najdete v pondělním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Poslední slovo v sestavování vlády nad Brnem měla ODS. Vítěze voleb to však zřejmě příliš neznejistilo. Sociální demokraté si naopak vymínili, že bez primátorského postu pro Romana Onderku s nikým do koalice nepůjdou. Nepřestřelili. „Strach? Pro politika přepych,“ tvrdí staronový primátor Onderka.


Srovnávat volby minulé a volby letošní je podle vás nesmysl. Proč?
Z více důvodů. Předně brněnská Občanská demokratická strana byla, pokud jde o její představitele, jiná.

Ti současní na vás dělají lepší dojem?
Politika není o dojmech. Je o partnerství a komunikaci. Před čtyřmi lety měla ODS jiný koaliční potenciál než nyní, také my jsme získali víc zkušeností. Ale hlavně mezi stranami byla řada programových neshod. Teď jsou naše priority z pětadevadesáti procent stejné.

Nemáte strach mít za koaličního partnera občanské demokraty, v jejichž straně je teď názorový rozkol?
Za prvé strach je přepych, který si politik nemůže dovolit. Za druhé koalice je partnerství stran, ne jednotlivců. Za třetí jsem přesvědčený, že koalice bude sourodá. Dokonce jedna z nejstabilnějších v Brně. Protože bude o práci.

Jak může být nejstabilnější, pokud v jedné ze stran existují dvě křídla se zcela odlišnými přístupy? Nehrozí kvůli tomu rozpad koalice, jak se to nedávno stalo na úrovni kraje?
Na kraji byla úplně jiná situace. ODS byla tehdy ve fázi, kdy se v ní měnili důležití lidé. Koalice navíc byla složená přesně podle výsledku voleb, tedy podle mandátů získaných vzhledem k volebním procentům. My jsme tu naši pojali jako partnerský vztah.

Požadavkem vaší strany pro koaliční spolupráci bylo získat znovu post primátora. Nebáli jste se, že se tím z vládnoucí koalice vyšachujete?
Tato koalice není o postech.

Ale stanovili jste si post jako nepřekročitelnou podmínku.
V koalici jde o rozvoj Brna. Existuje ale nepsané pravidlo, že vítěz voleb dává návrhy možným budoucím kolegům. Jeden z návrhů z naší strany bylo obsazení postu primátora. Politika ale není o jednom člověku.

Jistěže není. Tak proč jste si to tak stanovili? Ptám se proto, že se objevují hlasy, že celá velká koalice byla dohodnutá předem. ČSSD se na ní prostě domluvila s částí ODS.
V žádném případě nedohodnete koalici před volbami, protože nevíte, jak rozhodnou voliči. Sociální demokracie v Brně zvítězila poprvé od první světové války, což nikdo nemohl předjímat.

Jak daleko je teď Brno od koaliční smlouvy?
Nechal jsem svolat ustavující zastupitelstvo na příští čtvrtek. Smlouvu podepíšeme do středy.

Je něco, v čem se neshodnete?
V hlavních bodech máme totožné priority, i když o několika věcech diskutujeme. Třeba o víceúčelové hale. My jsme říkali, že má stát v oblasti takzvané Západní brány. Občanští demokraté zase za Lužánkami. I tomto případě už jsme se ale shodli na prvních krocích. Necháme zpracovat analýzu s ohledem na legislativu i dopravní zátěž. Pokud z ní vyplyne, že je vhodné halu opravdu postavit za Lužánkami, začneme na tom pracovat.

Proč vlastně ještě nestojí?
Investice, jako je hala za víc než miliardu korun, se nestihne za jedno volební období. Například dvoumiliardový projekt fotbalového stadionu je ale připravený. V postupu nám brání jen spor o pozemek. Musíme nicméně hlavně najít způsob, jak zaplatit jednotlivé stavby. Město nemá na to, aby z rozpočtu vyčlenilo tolik peněz. Budeme hledat podporu v rozpočtu kraje a státu. A třeba i soukromých investorů.

Počítal jste s těmito problémy na začátku minulého volebního období?
Čekal jsem, že to bude složité. Ale věřil jsem, že rychlejší. Z toho jsem vystřízlivěl už zhruba po dvou letech.

Dokázal byste odhadnout nejbližší a nejzazší možný termín, kdy se tyto projekty dočkají dokončení?
Určitě bych to dovedl a určitě vám to neřeknu.

Proč?
Učím se z chyb. Jedna z nich byla, že po svém nástupu na pozici primátora jsem se termíny dokončení některých investic pokoušel odhadovat. Pokud pak došlo ke zpoždění, novináři mi to důrazně připomínali.

Termín dokončení byste ale měl říct u dalšího projektu a tím je přestavba železničního uzlu.
Tam si na odhad troufnu. Přestavba železničního uzlu je ve fázi připomínkování k zatím nepravomocně vydanému územnímu rozhodnutí. Tak na přelomu března a dubna můžeme územní rozhodnutí mít v ruce. Pak nás čeká vyjednávání s ministrem dopravy. Toho musíme přesvědčit, že je třeba zažádat co nejrychleji o peníze z Bruselu. Pak můžeme získat kolem osmi miliard korun.

Jakou roli sehrála přestavba železničního uzlu v sestavování koalice?
Je to jedna z několika věcí, které jsou důležité nejen pro Brno a jižní Moravu, ale i pro Evropu. Takže ano, byl to jeden z bodů, kde jsme poměřovali, jestli máme s občanskými demokraty stejný názor.

Opakujete, že se s koaličními partnery shodnete v pětadevadesáti procentech programu. Jak je to u stran s odlišnou filozofií možné?
Je to možné, protože program sestavujeme podle potřeb města. Ať jde o otázku stavby železničního uzlu, nebo parkovacích domů. To jsou problémy, které nemají s ideologií nic společného.

Co třeba osud brněnské úrazovky? Na tu mají politické strany odlišný názor.
Problém Úrazové nemocnice vznikl v poslanecké sněmovně. Nyní je ale zřizovatel nemocnice město. Brno se musí starat o své nemocnice tak, aby fungovaly a na jejich provoz se doplácelo co nejméně. Ideologie nehraje roli.

Kvůli přesunu nádraží má v Brně vyrůst velký developerský projekt, takzvané Jižní centrum. Objevují se spekulace, že velká koalice má krýt lidi z obou politických stran, kteří mají v Jižním centru své soukromé investiční zájmy. Nebojíte se, že teď takové hlasy zesílí?
V Brně nebyla velká koalice od roku devadesát. Občanská demokratická strana byla čtyři a my předtím šestnáct let v opozici. Nějaké domluvené přátelské investice tu nehrozí. Je to jen rétorika některých zklamaných politiků.

Ale někteří významní představitelé obou nových koaličních stran spolu léta sedí ve správních radách těchto společností.
Tak to bude vždycky. Sedí spolu v představenstvech a dozorčích radách, protože se jedná o akciovky. Akciových společností je tu mnoho a podobných postů v nich určitě hodně přes sto. Nicméně obchodní zákoník mluví jasně. Město má v těchto společnostech stoprocentní podíl a musí hlídat jejich fungování. Proto v nich brněnští zastupitelé vždycky budou.

Mimochodem město dalo deset milionů korun ze svého rozpočtu hokejovému klubu Kometa. Nebylo by lepší peníze rozprostřít například mezi menší sdružení, která se věnují sportovním aktivitám pro mládež?
Měli jsme v programu cíl podpořit hokej v Brně a vrátit jej do extraligy. A to se nám podařilo. Deset milionů korun, o kterých mluvíte, jsou prostě peníze za reklamu městu. Kdybych měl určit, který reklamní počin v Brně byl pro městský rozpočet nejvyváženější s ohledem na investované peníze, tak je to brněnská Kometa. A také časostroj na náměstí Svobody. Pokud bych si chtěl zaplatit podobnou reklamu v novinách, nedoplatil bych se.

Jste stínový ministr dopravy. Míříte do celostátní politiky?
Já chci být čtyři roky brněnský primátor. To je momentálně moje jediná ambice.

Už dříve jste prohlásil, že se nebudete ucházet o předsednický post v sociální demokracii. Podpoříte v kandidatuře jihomoravského hejtmana Michala Haška?
Ano, podpořím.

A co úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka. To je také kandidát silně spjatý s jižní Moravou.
Pozici může vykonávat pouze jeden, pouze jeden může dostat podporu. Já jsem se rozhodl pro Michala Haška.

Proč?
Za prvé jde o vizi, kterou kandidát straně přináší. Za druhé o schopnost oslovit voliče. Musí umět oslovit i své spolustraníky. Hašek to dokáže lépe než ostatní.

Vaše partnerka Barbora Javorová byla také politička. Stala se dokonce náměstkyní primátora za křesťanské demokraty, pak ale politiku opustila. Nestýská se jí?
Myslím, že nestýská. Je zaměstnaná na Masarykově univerzitě a práce má hodně. Na druhé straně je to člověk, který nové výzvy rád přijímá. Já si jí ovšem vážím zejména proto, že to se mnou dokáže vydržet.

Je s vámi někdy k nevydržení?
Z práce přijdu mezi desátou hodinou večer až půlnocí, spát chodím kolem druhé hodiny ráno. Oba poměrně brzy vstáváme. Času, který spolu strávíme, je málo. To dokáže přijmout málokterá žena.

A jak vaše vytížení prožívá mops Chris, který se tak činil v předvolební kampani? Kdo ho venčí?
Přece oba. Chris to snáší dobře. Těšíme se na sebe. Když přijdu domů, je první, kdo mě vítá. Ať mu řeknete cokoliv, usmívá se na vás. A nikomu nic neprozradí.

Kdo je Roman Onderka.

Autor: Lucie Hrabcová

Hlasujte: Je dobře, že bude Onderka znovu primátor?

ANO

48 %

NE

52 %

Hlasovalo: 153

Anketa byla ukončena

7.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Prostor na Moravském náměstí se stal na týden parkovištěm zánovních aut. Výstava se pak je nakrátko přesunula na náměstí Svobody.
9

Kotzian: Výstava aut v centru Brna obrala město o miliony korun

Kometa v zápase se Slovanem Bratislava.

Kometa nasadí v poslední přípravě i formaci mladíků z Memoriálu

Půjčka na Devět křížů? Miliony byly pro drnovický klub, odmítá Gottwald obžalobu

Brno, Vyškov – Robert Gottwald, syn někdejšího místopředsedy Českomoravského fotbalového svazu Jana Gottwalda, ve středu vypovídal u Krajského soudu v Brně. Je obžalovaný z toho, že si půjčil více než dvanáct milionů korun na provoz fotbalového klubu Drnovice a provoz a koupi motorestu U devíti křížů na Brněnsku, a peníze nikdy nevrátil. Soud vynese rozsudek ve čtvrtek.

V Masné srazila dodávka chodce. Muž utrpěl těžká zranění

Brno – Vážnými poraněními hlavy, pánve a nohy chodce skončila středeční dopravní nehoda v brněnské Masné ulici. Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne tam dodávka srazila muže.

AKTUALIZOVÁNO

Obžalovaná mi hrozila vytrháním vlasů, řekla žena, kterou nutili k prostituci

Brno – Chtěla si v Rakousku vydělat peníze úklidem, místo toho skončila na chodníku mezi prostitutkami. Před brněnským krajským soudem ve středu vypovídala žena, kterou obžalovaní Ján Dirda a Marta Hudcová údajně nutili k sexu za peníze. „Po cestě do Rakouska mi v autě říkala, že se budu mít dobře a že nesmím být blbá. Potom jsme zastavili a ukázala mi, kde mám stát na chodníku. Odmítla jsem a chtěla jet zpátky. Marta mi ale pohrozila, že pokud nevystoupím z auta, vytrhá mi vlasy ještě víc. Měla jsem je zrovna na krátko ostříhané,“ uvedla poškozená.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení