VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pilka: Učil jsem se i ve Vídni. Přes hranice jsem jel v dresu

Brno /ROZHOVOR/ - První dítě přivedl na svět díky umělému oplodnění před třiceti lety v Brně. Tehdy se jednalo o unikát i v celém tehdejším východním bloku. Ladislav Pilka za měsíc oslaví osmdesátiny a vzpomíná na problémy, se kterými se musel při své práci potýkat. Pomáhaly mu například kontakty s doktory, které potkal na různých kongresech. Mohl se také přiučit v Rakousku.

16.6.2013 4
SDÍLEJ:

Ladislav Pilka příští měsíc oslaví osmdesáté narozeniny. Foto: DENÍK/Attila Racek

Narodil se, aby předával lásku. Tak charakterizovala průkopníka asistované reprodukce Ladislava Pilku jedna z jeho pacientek. Lékař příští měsíc oslaví osmdesáté narozeniny. Jeho kolegové, bývalí žáci a přátelé mu ale přijeli do Brna popřát již včera. Pilka se proslavil tím, že před víc než třiceti lety stál v čele týmu, který se v Brně zasloužil o narození prvního dítěte ze zkumavky v tehdejším východním bloku. „V Československu nebyl dostupný žádný materiál," vzpomíná lékař. Nedostatek lékařských přístrojů Pilka a jeho tým nahradili speciální metodou. Spočívala v přenosu vajíček do vejcovodu a rozšířila se po celém světě. V roce 1998 Pilku za tuto metodu ocenila v San Franciscu Světová organizace pro léčbu neplodnosti jako jednu z nejvýznamnějších osobností roku.

Jste oceňovaný lékař. Co vás přimělo ke studiu medicíny?

Životní cesty mého mládí byly klikaté. Tehdy si člověk moc vybírat nemohl. I vzdělání určovaly všelijaké směrnice, umístěnky a podobně. Začínal jsem studovat na gymnáziu v Uherském Hradišti. Potom mi z vyšších míst oznámili, že mě na vysokou školu nepustí. Jako další cestu mi určili práci v průmyslu.

Vy jste to ale nevzdal.

Řekl jsem si, že takhle nemůžu skončit jen proto, že si to někdo nahoře usmyslí. Přihlásil jsem se na lékařskou fakultu a důkladně se naučil fyziku, biologii a chemii, což byla větší část přijímacích zkoušek. Takže to bylo rozhodující. Napoprvé jsem to zvládl a přijali mě. K medicíně jsem měl vztah, ale ne příliš osobní, v rodině jsme lékaře neměli. Přesto jsem si řekl, že je to povolání pěkné a užitečné.

Jak jste se dostal ke gynekologii a porodnictví?

Těm, kteří měli červený diplom, vedení fakulty slibovalo svobodný výběr místa pro atestaci. Nedodrželo to. Já červený diplom měl a skončil Ladislav Pilka příští měsíc oslaví osmdesáté narozeniny. jsem v kroměřížské psychiatrické léčebně. Po psychiatrii jsem ale netoužil. Po půl roce mě přeřadili do Přílep u Holešova na Kroměřížsku. Tam bylo pouze gynekologicko-porod-nické oddělení. Nechtěli mě odsud pustit. Osm let jsem tam tedy pracoval jako gynekolog porodník. Nezbývalo mi nic jiného, než si z toho udělat atestaci.

Jaké zaměření byste si tedy vybral, kdyby to režim dovolil?

Chtěl jsem dělat endokrinologii.

Proč jste se specializoval zrovna na léčbu neplodnosti?

Každý z nás musí mít v oboru užší profil, kterému se víc věnuje. Když jsem přišel do Brna na kliniku, přiřadili mi léčbu neplodnosti. Opět to nebyl můj svobodný výběr.

Nelitujete nyní, že jste se nestal endokrinologem?

Když člověk začne dělat něco pořádně, začne tomu rozumět a také ho to začne bavit. Pak se dostaví první úspěchy. To mě hnalo vpřed.

Kontakt se Západem byl tehdy asi obtížný. Mohl jste čerpat poznatky ze Západu?

Ano, ale byl to docela problém. Prakticky jsme se ven z východního bloku nedostali. Ale na druhou stranu jsme měli kontakty. Některé lékaře jsme znali z kongresů, na které jsme se občas dostali. Předávali jsme si informace v dopisech. Z některých korespondencí se vyvinula přátelství.

Do Vídně na kliniku, kde jste čerpal znalosti, jste prý musel jezdit pod různými záminkami.

Několikrát byl záminkou poznávací zájezd. Jeden náš přítel pracoval v cestovní kanceláři. Vozil lidi do Vídně na krátké zájezdy. Jednou mě vzal s sebou, musel jsem ale slíbit, že neuteču. Do Vídně jsem jezdil i v dresu brankáře házenkářského týmu. Domluvili jsme se přes přátele, kteří jeli do Vídně hrát tento sport. Jeli jsme tři lékaři, každý dostal funkci v týmu, a dokonce i dres. Házenkáři šli na hřiště, my na kliniku. Pro nás to bylo prospěšné, okoukali jsme spoustu metod, které jsme pak využili.

Nedávno oslavilo vaše první dítě ze zkumavky třicáté narozeniny. Víte, kolika ženám jste pomohl?

Stovkám. Je to ale složité. Ne všechny osudy znám. Některé pacientky jezdily z Prahy, nerodily u mě. O výsledcích své práce jsem se tedy nedozvěděl. V Praze klinika, která nabízela asistovanou reprodukci, ještě nebyla. Protože jsme měli úspěch, stali jsme se centrem východního bloku. Jezdili se k nám radit i ruští lékaři. Za pacienty jsme do Ruska jezdili zase my.

Jaký to je pocit, přivést na svět první dítě ze zkumavky ve východním bloku?

Každý úspěch je radostný. Bylo to zadostiučinění naší práce. Novináři si nenechají ujít nové objevy, a tak se to rozkřiklo. Nakonec naše dítě ze zkumavky musela vláda přijmout jako zdravotnický úspěch.

Takže zpočátku vás tehdejší vláda nepodporovala?

Ladislav Pilka příští měsíc oslaví osmdesáté narozeniny. Každá nová věc má své přátele a nepřátele. Zvláště teoretici na ministerstvu se báli, co se stane, zda nebude dítě poškozené. Přitom po světě již žily stovky dětí po umělém oplodnění. My jsme věděli, jak se to dělá, vše jsme měli připravené. Proč bychom měli čekat?

Jaké byly výchozí podmínky?

V Brně byla už tehdy výborná embryologická klinika, vedl ji profesor Dvořák. Pracoval zpočátku s embryi savců, ne lidí. Proto jsme mohli poskočit dopředu a předběhnout celý východní blok. Přiblížili jsme se Západu.

Technické zázemí prý ale tak dobré nebylo.

Některé věci se v té době nedaly koupit, neměli jsme peníze. Znali jsme ale triky, jak peníze získat. Například nikdo nevěděl, co současný ultrazvuk umí. Když jsme ho objednávali, připsali jsme k objednávce i další položky, které jsme potřebovali a které s ultrazvukem nesouvisely. Klaplo to. Schvalovali to lidé, kteří tomu nerozuměli.

Prý jste si některé pomůcky dokonce sami vyráběli.

Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti.

Jste v kontaktu s matkou vašeho prvního dítěte ze zkumavky?

Léčba neplodnosti má svá diskrétní místa. Jedné pacientce jsem ani nesměl napsat dopis a pozvat ji na kontrolu, protože se obávala, co by si myslel pošťák. Rozhodnutí ženy musíme respektovat. Ctíme lékařské tajemství. Matka mého prvního dítěte ze zkumavky odmítla jakékoliv zveřejňování. Jeden kolega ji ale i přesto vypátral. Ona vzkázala, že pokud za ní ještě někdo v této souvislosti přijde, udá ho za ohrožování soukromí. S touto matkou i dítětem jsem byl od začátku až do porodu.

Určitě jsou ale i matky, které publicitu využívají.

Například jedna řecká matka si velmi považuje toho, že má dítě ze zkumavky. Je mu už osmnáct let. Když jsem byl v Řecku, přijela nám syna představit a říct, jak se mají.

Poslední roky se rozmohlo dárcovství vajíček. Jak na tuto problematiku nahlížíte vy?

Jestliže někdo pomůže druhému člověku v jeho medicínských potřebách, nemůže to být špatné.

Existují ale také dárkyně, které podstupují zákrok kvůli penězům, ne pro potřebu pomáhat.

Jako lékaři usilujeme o to, aby bylo co nejvíc dárcovství bezplatných. Jakmile se začne za dárcovství platit, je to špatně. Darovat vajíčka pak chodí i ženy, které nejsou úplně zdravé.

V některých zemích není interrupce uzákoněna. V České republice povolena je. Jak se na ni díváte vy?

Jde hlavně o osobní přesvěd-čení. V první řadě ho ovlivňuje náboženské uvědomění člověka, ve druhé rodina, ze které pochází. Pokud je rodina pevná, žena nemusí mít obavy přivést do ní neplánované dítě. Myslím si, že zakazování je bezvýznamné. Podporuje vznik potratů načerno, což je nebezpečné. Důležité je i to, že žena má právo rozhodnout se.

Ladislav Pilka příští měsíc oslaví osmdesáté narozeniny.

Porodnost v České republice od dob minulého režimu citelně klesla. Čím je to podle vás způsobené?

Změnil se styl a způsob života. Lidé upřednostňují kariéru a sociální zabezpečení. Až potom si pořídí dítě. V minulém režimu to bylo naopak. Přišlo dítě a pak se dobudovávalo zázemí.

Myslíte, že je neplodnost populační nemoc?

Neplodnost je dlouhodobým problémem lidstva. Už v Bibli se dozvídáme, jaké problémy způsobovala. I její léčba se vyvíjela. Bylo třeba rozvinout mnoho odborností, které nám nyní pomáhají. Především to byla laparoskopie. Díky ní jsme se dozvěděli, jak to vypadá v dutině břišní, jak vypadá vejcovod. Tak se postupně léčba neplodnosti rozšiřovala. Ze začátku byla úspěšnost třicet až čtyřicet procent.

Vím, že máte vnoučata. Jaký jste dědeček?

Myslím, že hodný. Mám dva vnuky, oba hrají fotbal. Občas je doprovázím. Musím říct, že jim to jde. Také se dobře učí.

Mezi vaše koníčky patří vodáctví, jaké řeky jste sjížděl?

Aktivně už nejezdím. Nejraději mám ale Lužnici. Tu jsem jel dvacetkrát. Splavoval jsem také Vltavu a Dunajec. Začal jsem jezdit kvůli dceři. Když vyrůstala, přemýšlel jsem, jak ji zabavit. Také rád jezdím na kole. Oblíbená trasa byla ze Šumavy podél Dunaje do Vídně se stanem na zádech.

Jste členem etické komise. Jakou záležitost z vašeho oboru považujete za vyloženě neetickou?

Možnost výběru pohlaví dítěte. V Evropě je to naštěstí nezákonné. Pak bychom dopadli jak v Číně, kde je nyní žen nedostatek.

VLADIMÍRA KREJSOVÁ

Autor: Redakce

16.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Sexuálně se uspokojoval u Brněnské přehrady. Při onanování ho viděly i děti

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Ženy na kandidátkách do voleb? Na jižní Moravě stále vzácnost

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Šestadvacet politických stran a hnutí chce na podzim kandidovat v Jihomoravském kraji ve volbách do poslanecké sněmovny. Brněnský deník Rovnost zanalyzoval kandidátky desítky stran, které mají podle posledních průzkumů šanci získat alespoň tři procenta hlasů.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Náměstek pro dopravu Hollan: Selžu, jen pokud rezidentní zóny nebudou

Brno - Peníze na rezidentní parkování v Brně náměstek pro dopravu Matěj Hollan od ministerstva dopravy nedokázal získat. S kolegy se mu totiž nepodařilo prokázat jeho pozitivní vliv na dopravu. „Přínos je ale jasný. Vznikne mnohem více možností k parkování pro obyvatele Brna,“ brání se Hollan.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení