VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pospíšilík: Krize? Většina lidí ji letos vůbec nepocítí

Brno - /ROZHOVOR/ Podle ekonoma Karla Pospíšilíka je na tom jižní Morava v době přicházející ekonomické krize dobře. Zároveň tlumí obavy, podle kterých bude rok 2009 zvlášť špatný.

3.1.2009
SDÍLEJ:

Karel Pospíšilík.Foto: DENÍK/Attila Racek

Ekonomická krize se stala jedním z největších strašáků letošního roku. Analytik Karel Pospíšilík z portálu Finance.cz však uklidňuje: krize se sice v Jihomoravském kraji projeví, ale každodenního života lidí se příliš nedotkne. „Jihomoravané přijdou o výhody, jako je třeba příspěvek na penzijní připojištění, rozhodně však najednou nebudou dostávat jen zlomek svého platu a rozhodně na jižní Moravě nenastane sociální bída,“ říká ekonom Pospíšilík.

Jaký byl vlastně pro Jihomoravský kraj rok 2008, kdy finanční krize začala?
Dvě třetiny českých podnikatelů hodnotí minulý rok jako úspěšný. Navzdory krizi firmy dotáhly rok s relativním úspěchem. Jihomoravský kraj je v průměru Česka. Má velkou výhodu v tom, že má vyváženě rozložený průmysl, služby a zemědělství. Výsledky z většiny jiných krajů jsou horší.

Čím se v roce 2008 kraji podařilo podpořit ekonomiku?
Kraj toho pro rozvoj ekonomiky udělal hodně. Určitě bych zmínil dokončení sítě inkubátorů v Brně. Začal fungovat druhý technologický inkubátor a chystá se Inbit. Brno se tak stává centrem inkubátorů pro nejmodernější obory. Významný je také rozvoj bohunického kampusu.

Co se naopak nepovedlo?
Ekonomice neprospívá špatná infrastruktura jižní Moravy. Obrovský problém jsou rychlostní silnice R 43 a R 52. Spojení s Vídní je nyní velmi špatné. Doprava a dobré spojení je přitom jedním z nejdůležitějších faktorů, podle kterého se rozhodují investoři. Při současných problémech by měl být rozvoj infrastruktury jedním z prvních kroků nového vedení kraje. V Brně pak rozvoji brání územní plán, který bude platný až v roce 2012.

Jaké změny přinesl rok 2008 oproti roku předcházejícímu a které trendy pokračují?
Nemyslím si, že bychom zažili velkou změnu. Pokračující trend je příchod firem z Francie nebo Velké Británie působících v oborech jako spotřební elektronika a elektrotechnika. A současně odcházejí české firmy dále na východ. Například výrobce zápalek Solo Sušice se teď stěhuje do Indie. Tedy high technology obory se přesouvají k nám a obory méně náročné na pracovní sílu ještě více na východ.

Jak se budou vyvíjet ceny energií?
Úplně naopak než na konci roku 2008. Ve třetím čtvrtletí totiž nejvíce vzrostly ceny zemního plynu, kdežto tento rok plynárny zvyšovat ceny nebudou a od dubna mohou dokonce zlevnit. Elektřina měla naopak nejmenší nárůst cen, teď však zdraží nejvíce, o šestnáct a půl procenta. E.ON vysvětluje zdražení velkou rozmělněností obcí na jižní Moravě. Modernizovat síť v mnoha malých obcích je totiž náročné. Takové zdražení se mi ale zdá příliš. E.ON si chce zřejmě udělat rezervu kvůli fixaci cen na dva roky, kterou nabízí.

Kvůli levné ropě nejen nezdražují plynárny, ale také prudce klesla cena benzinu. Udrží se nízké ceny i v roce 2009?
Plynárny vlastně nemají jinou možnost, protože jejich loňské ceny byly nadsazené vysokou cenou ropy. Kdyby teď zdražily, budou čelit kritice organizací a vlády. Benzin ještě trochu zlevní na začátku roku, ale v průběhu pololetí bude zase zdražovat. Cena za barel ropy, která je momentálně kolem čtyřiceti dolarů, je totiž trvale neudržitelná. Těžařským společnostem skoro nezaplatí ani náklady na těžbu.

Dotkla se tedy Jihomoravského kraje a jeho obyvatel finanční krize?
Propouštělo se, ale ne výrazně. Propuštěných je tady pětkrát méně než třeba na Vysočině, i další kraje jsou na tom hůř. Nevím o tom, že by měl nějaký podnik vážné problémy. Propouštěl třeba Gumotex na Břeclavsku nebo Nová Mosilana. Největší problémy zde bude mít textilní a oděvní průmysl, kterého je na jižní Moravě hodně.

Proč je na tom jižní Morava ve srovnání s jinými kraji lépe?
Má velmi malý podíl automobilového průmyslu, který krizí trpí nejvíc. I když je zde hodně textilního průmyslu, jeho problémy vznikly dávno před krizí. Musí čelit konkurenci levných výrobků z východu. Je zde také velmi dobré rozložení oborů. Díky tomu se nemusíme bát, že když se zhroutí jedno odvětví, zhroutí se celá ekonomika kraje. Najdeme tu tradiční obory jako vinařství a také ty nejmodernější, jako je optika a elektronika. Právě tyto dva obory byly minulý rok jediné, které zaznamenaly velký růst.

Jak dlouho bude ještě krize trvat?
To nejhorší za sebou ještě nemáme. Podniky očekávají, že rok 2009 bude těžký. Důležité bude, zda se krize nepřesune také do jiných odvětví. Určitě teď firmy čeká doba utahování opasků. Krize se zřejmě protáhne na celý tento rok a budeme rádi, když rok 2010 bude dobrý. A to by mohl být dobrý.

Mají se tedy lidé bát o zaměstnání?
Některé firmy propouštět určitě budou. Hromadné propouštění je vždy boj mezi odbory a vedením firmy. Když se ale jedná o to, aby firma přežila, odbory hromadné výpovědi povolí, ale požadují zvýšení platů. Proto se zvýší nezaměstnanost, ale zvýší se platy. Nebude to o osm procent jako loni, ale třeba o pět procent.

Jak moc může nezaměstnanost narůst?
Rozhodně to nebude kritické. Nezaměstnanost v Česku vzroste asi na sedm procent. Jihomoravský kraj bude spíš podprůměrný. Takže pokud je tady současná nezaměstnanost 4,3 procenta, krizí se zvýší mezi šest až sedm procent. To není vůbec zlé. Musíme se naučit, že v tržním hospodářství budou takové výkyvy přicházet. Pro lidi, kteří teď ztratí práci, bude však obtížnější najít si nové místo ve stejném oboru.

Jihomoravský kraj je typický množstvím malých obcí. Jaké problémy to přináší?
Rozdrobenost obcí je jeden z největších problémů kraje. Hodně vesnic je totiž závislých na zemědělství nebo na dojíždění. Když lidé ztratí práci, mají mnohem větší problém najít novou. Z dlouhodobého hlediska by se měl kraj snažit o urbanizaci a slučování měst tak, aby podniky měly zájem jít do menších center. Nejhorší je oblast Znojemska a Břeclavska, kde by pomohla spolupráce s Rakouskem.

Pocítí krizi i lidé, kteří nepřijdou o práci?
Člověk to pozná jen na tom, že mu v práci nepřidají tolik jako minulý rok, a tak si novou televizi koupí až za rok. Podniky nezvýší tržby o dvacet, ale o deset procent. Krizi si většinou neuvědomíme. Jen se například postaví méně silnic, protože firmy budou mít menší zisk a stát vybere méně na daních. V nejčernějších snech zůstane životní úroveň stejná jako minulý rok. Rozhodně ale neklesne, spíš se o něco zvedne.

Co si myslíte o způsobu, jakým média o krizi informují?
Provokuje mě, když se všechno svádí na krizi. Exportní podniky měly kvůli silné koruně a drahé ropě velké problémy i předtím. Krize je část přirozeného ekonomického vývoje. Naštve mě, když se objeví zpráva o tom, že kavárenský řetězec musel zavřít pobočky. Kvůli krizi lidé nepřestanou pít kávu.

V posledních letech byl Jihomoravský kraj úspěšný při získávání zahraničních investic. Vydrží to i v roce 2009?
Investice budou omezené. Předpokládá se, že v celé eurozóně nastane ekonomická recese. Kraje tak mezi sebou musí o investory bojovat. Brno má výhodu v tom, že je levnější než Praha a má srovnatelné podmínky pro vzdělání. Tento rok bude ale obzvlášť důležitá komunikace kraje s investory. Musí se jim snažit nabídnout co nejlepší podmínky. V tomhle je o něco lepší Moravskoslezský kraj, který jižní Moravě šlape na paty.

Jakými dalšími kroky může vedení kraje podpořit ekonomiku?
Obrovský krok dopředu je fungující integrovaný dopravní systém. Prioritou by teď měly být rychlostní silnice.

Připravujete se osobně na krizi?
Plánuji si koupit nový byt v menším bytovém domě a rozhodně své plány nezměním. Ceny nových bytů budou klesat, protože po nich nebude taková poptávka. Bude ale obtížnější najít kvalitní bydlení v rodinném domě, což bylo ještě před pěti lety zcela běžné. I když hypotéky zlevní, banky budou méně ochotné poskytovat vysoké úvěry. Navíc ve všech částech ekonomiky zavládne takzvaná racionalizace. Takže se domy začnou stavět na menších pozemcích. A to si každý může všimnout na Brněnsku už teď. Obrovské a luxusní rodinné domy jsou na malých pozemcích naskládané úplně blízko u sebe.

Autor: Vendula Jičínská

3.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

"Pokud Vás už nebaví fronty na selfie pod Joštem na Moraváku, stavte si udělat fotku k nám. V Redutě to vidíme růžově!" vyzývá facebooková stránka divadla Reduta. A přidává foto (viz snímek).

Národní divadlo Brno láká do Reduty na jednorožce se ztopořeným penisem

Připomínku porevolučního kapitalismu v podobě vily podnikatele Rudolfa Hošny nabízí k prodeji realitní kancelář. Známou stavbu nad Pisáreckými tunely možná čeká demolice, na jejím místě může vyrůst bytový dům.
7

Hošnova vila v duchu podnikatelského baroka je na prodej. Hrozí jí i zbourání

Pomohou s jazykem, děláním úkolů, výběrem školy. Brno dá na doučování 50 milionů

Brno – Cizinci, kteří neovládají dobře český jazyk, školáci ze sociálně slabších rodin i děti, kterým nejde třeba matematika. Škála žáků, kteří potřebují doučování, je široká. Vedení města Brna je od srpna plánuje podpořit. Na doučování a kariérové poradenství získalo v pondělí od ministerstva školství dotaci padesát milionů korun.

Jako na Kanárech. Aqualand rozšíří za stovky milionů o divokou řeku i vodní svět

Pasohlávky – Největší akvapark v České republice, Aqualand Moravia u Pasohlávek, se v následujících dvou letech ještě rozroste. Práce za stovky milionů korun začnou už letos.

Přídavky uživí celou rodinu. Papírování bylo psychicky náročné, říká matka

Jižní Morava /ANKETA/ - Skoro tři měsíce šetřila na nosítko pro dítě, v současné době spoří na lepší bydlení. S pomocí státních přídavků živí celou rodinu Brňanka Barbora Fölklová. „Připadá mi ale, jako by se poslední dobou stále snižovaly," podotýká osmadvacetiletá žena.

AKTUALIZOVÁNO

Úder pěstí do obličeje a krvavé zranění. Kvůli balíčku gumových medvídků

Brno – Rázní a smělí a s hrdými čely nejsou jen gumídci ze známého animovaného seriálu, ale i mladík, který se pustil do boje kvůli balíčku gumových medvídků. Bohužel však nepatřili jemu a osmnáctiletý muž kvůli nim skončil v rukou policie. Kauza "velké gumídkové loupeže" se stala ve středu odpoledne v centru Brna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies