VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pros: Zavání to masochismem, ale víru neztrácím

Brno /ROZHOVOR, ANKETA/ - Pro brněnské fotbalové příznivce je obrovským trnem v oku. Přisuzují mu největší díl viny za pád Zbrojovky z první do druhé poloviny tabulky Gambrinus ligy v posledních sezonách. A nemůžou mu odpustit špatnou přestupovou politiku.

19.12.2010 2
SDÍLEJ:

Majitel fotbalové Zbrojovky Brno Roman Pros.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v neděli ve 20:00, najdete v pondělním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Podnikatel a většinový vlastník brněnského klubu Roman Pros přesto působí vyrovnaně a klidně popisuje ekonomickou situaci Zbrojovky stejně jako důvody podzimní patnácté příčky, která znamená jarní boj o záchranu.

„Nikomu nic nedlužíme a problémy s penězi nemáme,“ odmítá čtyřicetiletý Pros.


Proč je klub v současné době na patnáctém místě?
Jeden z hlavních důvodů je pochopitelně výkon na hřišti, od kterého se určuje postavení v tabulce. Nepředvedli jsme takový, abychom měli víc bodů a byli výš. Každý v klubu jsme pod tím nějakým způsobem podepsaní. Ptáme se, jestli taktika byla správná, zda fotbalisté nominovaní k utkání jsou ti praví, jestli vůbec hráči, kteří v Brně jsou, tu mají být, ale i jestli jsme měli na vybranou. Kdo za to může, management, já, akcionáři, počasí, nebo výkonnost ovlivnilo cokoli jiného? Spousta otázek, na které je spousta odpovědí.

Přemýšlíte, jak ze současné situace ven?
Nejvíc by nám pomohl příchod nových hráčů. Pokud se mě ptáte, jak velká má být obměna kádru, řeknu stoprocentní, což ale není možné. Takže záleží, jaké hráče se nám povede do Brna přivést a jestli splní naše očekávání. Už sem totiž přišlo mnoho hráčů. Každý byl při svém příchodu tím pravým, ale výsledek je takový, jaký je.

Po loňském jedenáctém místě v létě přišel jen jeden nový hráč. Trenér těm stávajícím důvěřoval a jiné nechtěl?
Shodli jsme se na tom, že v Brně byla spousta hráčů, kteří museli odejít. Nemohli jsme nadále mít čtyři sta fotbalistů pod smlouvami, proto jsme si řekli, že klub od nich vyčistíme. Bohužel jsme se dostali do stavu, že jsme patnáctí a co jsme předváděli na hřišti bylo místy tragické.

Takže teď přejdete na vyčištění klubu od hráčů, kteří můžou za podzimní patnácté místo?
Vyčištění znamená zbavit se hráčů, kteří nemají výkonnost. O tom rozhoduje kouč se svým realizačním týmem, ne já. Kdybych byl v pozici trenéra, řeknu, že u nás možná až na dvě výjimky nemá nikdo z fotbalistů, co dělat. Jenže kde vzít další hráče? Zcela přirozeným vývojem bývá, že je vygeneruje juniorka nebo z odchovanců. I když některé šikovné hráče máme, nejsou takoví, aby plně nahradili fotbalisty, kteří běhají po trávníku.

Nahradí je tedy hráči zvenčí?
Ano, nezbývá než brát hráče odjinud. Otázkou je, jestli z jiných klubů v Česku nebo z jiných států. To nechávám úplně na trenéru Večeřovi.

Jste ochotný do příchodu posil investovat, nebo je trenér limitovaný nějakou sumou?
Řekli jsme si zcela jasnou prioritu, že usilujeme o hráče na hostování s opcí. Nechceme model brazilských fotbalistů, které jsme sem za desítky milionů korun přivedli a pak se ukázalo, že na to nemají a byl velký problém se jich zbavit. Pokud koupíme hráče, chceme mít vyzkoušené, že na ligu v Brně má a nezabředne do současného herního projevu. V české lize je navíc velký problém někoho sehnat. Za kdejakého hráče, který má profesionální smlouvu, chtějí kluby neskutečné peníze. Příklad Brazilců a jiných hráčů ukázal, že nákupy musíme dělat jinak.

Myslíte, že je čas na experimenty v podobě zkoušení hráčů na hostování, když zbývá k záchraně pouze třináct kol? Nebylo by jistější zaplatit opravdovou posilu?
Jedna věc je najít hráče a další, zda chce přestoupit do Brna. Záleží, jestli má pro nás cenu, za kterou je k mání, nebo vezmeme hráče na hostování s opcí. Je mi milejší, když stojí deset milionů a domluvíme se s klubem, že nám ho půjčí na půl roku za dva miliony. Když bude úspěšný, s chutí doplatíme osm milionů. Je to lepší, než koupit fotbalistu za pět milionů, o kterém nejsme přesvědčení, že v Brně bude. Rozložíme riziko. Je to poučení z chyb, které se za ty roky staly. Chceme je minimalizovat, což je filozofie, pro kterou jsme se rozhodli.

Co když naleznete ideální typ fotbalisty, jehož klub o hostování nechce ani slyšet?
Neuděláme žádný nákup hráče, který by za to nestál. Ale neříkám to kategoricky. Když najdeme fotbalistu a všichni budou stoprocentně přesvědčení, že je ten správný, koupíme ho. Vzali jsme zpátky Martina Suse, protože mi trenér Beránek řekl, že půjde rovnou do základu. Tak jsme ho koupili a nehraje. Už nechci procházet stejným kruhem, kdy nám zůstane hráč, protože jsme se spletli.

Ale přece za kvalitního hráče logicky zaplatíte víc než za nekvalitního.
Ale kde máte napsáno, že to nebude chyba? Vyhnete se jí v momentě, kdy hráče vyzkoušíte. Zažil jsem renomované reprezentanty ze zahraničí, u kterých jsem ani nemrkl a zaplatil, protože jsem byl přesvědčený o jejich kvalitách, a stejně to nevyšlo.

Odejde ještě někdo z kádru?
Z mého pohledu ano, ale neumím vám teď odpovědět.

Ani jednou jste na podzim neuvažoval o odvolání trenéra Večeři?
Absolutně nepochybuji o tom, že je to odborník. Vím, že umí dokonale pracovat s mladými hráči. Tady se mu to nepovedlo, ale záleží, jestli má dostatečně kvalitní tým k tomu, aby svou práci mohl předvést. Karla Večeři si vážím, navíc je to člověk s charakterem. Situace ve Zbrojovce mu není lhostejná. Říkal jsem mu, že jeho trápení je ukrutné, když sice sedí na lavičce, ale my máme jedno navíc, protože to platíme.

Nemám za tím hledat spojení funkcí trenéra a sportovního ředitele do jedné osoby? Kdybyste je rozdělili, poukážete na svůj omyl.
Není to pravda. Vím, kam míříte, protože si hráče přivedl a je pod nimi podepsaný. Máme s vedením klubu i Karlem Večeřou jasnou dohodu. Pokud skončí na pozici trenéra, nebude to mít vliv na jeho funkci sportovního ředitele.

Věříte, že Brno se udrží v první lize?
Nikdy jsem o tom nepochyboval. Dřív jsem říkal, že jsem o tom přesvědčený, což bylo ještě za působení Mirka Beránka. Teď to kategoricky říkat nemůžu, protože bych byl blázen. Ale věřím, že Brno ligu zachrání.

A co se stane, když se to nepovede?
Pak bude hrát druhou ligu. A management klubu bude sedět a říkat si, jestli druhou ligu vůbec hrát a jak. Teď je pro nás důležité soustředit se na záchranu první ligy, protože je hrozně těžké se vracet zpátky do nejvyšší soutěže. To nechci zažít.

Před rokem jste říkal, že druhá liga pro vás znamená konec ve fotbale. Stále to platí?
Někdy má člověk neskutečnou chuť se vším seknout a skončit. Vždycky, když vidím, co stojí zaplatit prvoligový fotbalový klub, k tomu špatný výkon na hřišti, reakci našich fanoušků, říkám si, že to doopravdy zavání masochismem. Proč tohle všechno vlastně dělat, jestliže končíte v tabulce jedenáctí, další sezonu se zachraňujete, možná sestoupíte do druhé ligy? Rozpočet klubu je nastavený na nějaké peníze a posledních pár let každý rok projídá peníze navíc.

Uvažujete o prodeji klubu?
Nevím o žádném ani potenciálním zájemci o fotbal a klub v Brně. Je jenom na nás, ať se to fanouškům líbí, nebo ne, jestli budeme fotbal dělat. Pokud chceme být všemi mrskaní, protože máme takové sklony, budeme ho dělat. Pořád dávám najevo, že pokud přijde investor či silný partner, který se chce bavit o fotbalu, jsem mu k dispozici. Posledních pár let nikdo nechodí ani nevolá.

Snažíte se s ohledem na situaci Zbrojovky hledat kupce intenzivněji?
Ne a takhle to ani nebude. S akcionáři jsme hledali cestu, jak si pomáhat sami. Nevymlouváme se na peněžní krizi, prostě se snažíme šetřit, jak to jde, i když někde existuje dno. Snažili jsme se situaci vyřešit jednoduchým způsobem. Založili jsme Tréninkové centrum mládeže, které má hodnotu přibližně sto milionů korun a ideální by bylo, kdyby ho klidně na splátky koupilo město. Chceme uzavřít nájemní smlouvu, čímž se nám neskutečným způsobem uleví a máme peníze, které nejsou za žádnou skrytou reklamu. Město by koupilo skutečně hodnotný majetek, za který budeme platit. Navíc tvrdí, že chce pomáhat sportu.

Jenže Brno areál nekoupilo.
Proto jsme zašli do realitní kanceláře, kde tréninkové centrum nabízíme k prodeji. Chceme ho dát investorovi a fotbalový klub si jeho využívání pronajme. Máme peníze, které jsme získali prací. Jestliže klub pracuje s rozpočtem sto milionů a má výtěžnost třeba čtyřicet, šedesát milionů někde potřebuje každý rok vzít navíc. Peníze na účet nepřilétají sami, ani neexistuje tajemný sponzor.

Stále častěji se objevují informace, že Zbrojovka potíže s penězi má.
Kategoricky říkám, že Brno za celou dobu nedlužilo a nedluží hráčům na základních mzdách ani korunu. Jediné, s čím měl klub problémy, byly výplaty bonusů některým fotbalistům. Jednalo se o přístup, protože bonus je za něco a my jsme odměňovali loňské jedenácté místo. I když vím, že na něj hráči mají nárok ze svých smluv, z principu jsme se bránili peníze proplácet. Přesto jsme se s nimi dohodli a bonusy jim vyplácíme. Takže Zbrojovka nikomu nic nedluží a ekonomické problémy nemá, protože jsme nastavili rozpočet, který plníme. Jediné, co je smutné, že klub s takovým dlouhodobým rozpočtem se poněkolikáté nachází tam, kde je. Když vidím, za jaké peníze jiné kluby dělají ligový fotbal a kde jsou, znovu si pokládám otázku: Proč?

Lidé vám také zazlívají, že jste se vrátili k názvu Zbrojovka, ale výkony ho údajně špiníte.
Podle nich by asi bylo lepší, kdyby do druhé ligy padlo 1. FC Brno, já v tom rozdíl nevidím. Pro mě jde o stejnou tragédii. Vím, že nám dalo neskutečné práce, abychom opět dostali Zbrojovku do názvu. Mysleli jsme si, že je to návrat k tradici, nechtěli jsme být patnáctí. Měli jsme elán, že odstartujeme nový proces a najednou je všechno špatně. Změnu názvu jsme nenačasovali dobře, protože místo o poháry hrajeme o sestup. Z toho plyne nedělat nic a být úplně v pohodě. Kdybych měl takhle reagovat na každý vzkaz na diskuzním fóru či v novinách, už jsme dávno skončili.

Už vás tato vyjádření ubíjejí?
Vím, že naše fanoušky zajímá výkonnost, a když se prodá hráč, vidí za tím nové auto pro Prose a já si o sobě čtu milá rčení o hrobaři brněnského fotbalu. Už nemám za ty roky sílu vše dokola opakovat. Neztratil jsem zájem, jen jsem se naučil lépe hospodařit se svým časem. Připadám si jako po knokautu, kdy ležíte na zemi a ptáte se, jestli se zvednete. Musíme v sobě najít vnitřní sílu. Nezalehl jsme na matrace, jsem jistým způsobem unavený, ale rozhodně neztrácím víru, že v Brně bude první liga.

#nahled|https://g.denik.cz/50/ef/infografika_roman_pros_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/ef/infografika_roman_pros.jpg|Majitel fotbalové Zbrojovky Brno Roman Pros.#

Autor: Jaroslav Kára

Hlasujte: Škodí brněnskému fotbalu Roman Pros?

ANO

85 %

NE

15 %

Hlasovalo: 72

Anketa byla ukončena

19.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Smrtelná nehoda. Motorkář v protisměru se srazil s odbočujícím autem

Monika Smetanová už šest let dohlíží na volby jako členka okrskové volební komise.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Nesovicích, Ostrovačicích, Zbýšově a Tišnově

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Video politologů z Masarykovy univerzity varuje před volbou populistů

Brno /VIDEO/ – Před volbou populistických uskupení varují od začátku volebního týdne politologové z Katedry politologie Fakulty Sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vydali video, v němž vysvětlují, jak poznat populismus.

Káceli stromy bez povolení. Firma uznala chybu, v Židenicích už zasadila nové

Brno – Přišli s motorovými pilami a zůstaly po nich jen pařezy. Firma Astra Lednice, která kvůli plánované opravě plynovodu letos v březnu bez potřebných povolení vykácela patnáct vzrostlých stromů ve dvou židenických ulicích, dodatečně napravuje chybu. Již minulý týden v ulici Kamenačky musela vysázet nové stromky i keře. Navíc zaplatí i pokutu několik desítek tisíc korun.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení