VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rektor Fiala: Masarykova univerzita je věčně mladá dáma

Brno - /ROZHOVOR/ Brněnská Masarykova univerzita slaví devadesát let od svého vzniku a hledá 125 tisíc svých absolventů. Do minulosti se však tolik neohlíží a užívá si přítomnosti. „Univerzita je dnes ve své nejlepší kondici,“ libuje si rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Navíc si libuje, že se k nim hlásí více studentů než na pražskou Karlovu univerzitu.

31.1.2009
SDÍLEJ:

Rektor univerzity Petr Fiala.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Proč jste si k oslavám devadesátého výročí Masarykovy univerzity vybrali slogan „věčně mladá dáma“?
Má to v sobě určitou logiku. Masarykova univerzita má tradici, i když je mnohem mladší než Karlova univerzita, která je nejstarší v Česku. Vždy jsme prosazovali moderní trendy a reformy. Jsme považováni za jednu z nejdynamičtěji se rozvíjejících univerzit ve střední a východní Evropě. Masarykova univerzita je věčně mladá dáma, protože má dynamiku
a permanentní mládí v sobě. Hesel k oslavám ale máme víc. Další je třeba „Hledáme 125 000 Masaryků“, zaměřené na naše absolventy.

Po roce 1989 se Masarykova univerzita hodně rozšířila. Ale s kolika fakultami před devadesáti lety začínala?
Měla čtyři fakulty – právnickou, lékařskou, filozofickou a přírodovědeckou. Za první republiky žádná nepřibyla. Nové fakulty potom vznikaly jen v dobách, kdy byly naše vysoké školy svobodné a mohly se rozvíjet. Krátce po druhé světové válce tak vznikla fakulta pedagogická
a další vznikaly až po roce 1989. Teď máme devět fakult.

Proč jste si pro zahájení oslavy vybrali operu Liška Bystrouška od Leoše Janáčka?
Janáček byl náš první čestný doktor a také Masarykově univerzitě odkázal autorská práva na svá díla.

Za jakých okolností Masarykova univerzita vznikala?
Že to bylo 28. ledna 1919, není náhoda. Bylo to přesně čtvrt roku od vzniku samostatného Československa. Rozhodnutí o založení druhé české univerzity přitom nepřišlo až po vzniku republiky, ale úsilí o založení české univerzity v Brně bylo dobře patrné mnoho desetiletí předtím. Souvisí to s modernizačními a emancipačními snahami české společnosti, která si přála mít vedle pražské Karlovy univerzity ještě druhou na Moravě. Tomu se bránili rakouští Němci i vídeňské vlády. Boje za univerzitu se účastnily všechny vrstvy společnosti, přestože dříve studovala jen úzká elita. Za českou univerzitu demonstrovali i dělníci, protože si uvědomovali, že vlastní vysoké školství je pro rozvoj české společnosti rozhodující. Ještě než univerzita vznikla, měla ve svých základech lidskou oběť. Při demonstraci za zřízení naší univerzity v roce 1905 zemřel dělník František Pavlík.

Co pro vás taková tradice znamená?
Může na ni být hrdá celá česká společnost. Měli bychom si ji připomínat i dnes, kdy lidé vnímají vzdělání trochu jako samozřejmost. Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk říkával ještě jako profesor: Musíme mít univerzity dvě, abychom měli jednu. Tím chtěl říct, že pro českou společnost nestačí jen Karlova univerzita. Že je potřeba, aby měla konkurenci a alternativu.

První republika tedy znamenala rozvoj brněnské univerzity. Pak ale přišly těžkosti, že?
Ano. Třeba rok 1939 byl těžký pro všechny české vysoké školy. U nás se navíc budova právnické fakulty stala zemskou úřadovnou gestapa pro Moravu. Těžké časy nastaly také v období komunismu. Například v letech 1950 až 1969 vůbec nefungovala právnická fakulta. Komunistům byla trnem v oku kvůli slavné brněnské právní škole.

Proč se dočasně jmenovala Univerzita Jana Evangelisty Purkyně?
Tehdy jsme přišli o Masarykovo jméno a po dlouhém váhání, jak se v jednu chvíli bezejmenná škola bude jmenovat, hrozilo, že to bude Gottwaldova univerzita po prvním komunistickém prezidentovi Československa. Nakonec škola získala jméno Jana Evangelisty Purkyně, ale jedním z prvních kroků po listopadu 1989 bylo vrácení původního jména.

Někdy se za druhou nejstarší českou univerzitu nepovažuje brněnská, ale olomoucká univerzita. Jak to tedy je?
Masarykova univerzita vznikla zákonem, který se jmenoval „Zákon o zřízení druhé české univerzity“. V té době byla Karlova univerzita jediná. Univerzita Palackého
v Olomouci, která vznikla po druhé světové válce, svou tradici odvíjí od mnohem starší moravské univerzity, která sídlila v Olomouci. Mohli bychom debatovat o tom, že na moravskou univerzitu původně navazovalo úsilí o založení právě Masarykovy univerzity, nechci to ale dělat. Jsme hrdí na to, že jsme vznikli v roce 1919 v důsledku emancipace české společnosti.

Cítíte nějakou spřízněnost s některým z vašich předchůdců na místě rektora?
Je mi blízký třeba Karel Engliš. Když jsem nastoupil do funkce, spousta lidí se pozastavovala nad mým mládím. V roce 1919, když Engliš začínal, byl ještě o několik měsíců mladší než já, bylo mu devětatřicet. Také si vážím svých tří porevolučních předchůdců – Milana Jelínka, Eduarda Schmidta a Jiřího Zlatušky. Toho si cením kvůli tomu, že prosadil univerzitní informační systém.

Jste politologem. Máte svou politiku také v řízení Masarykovy univerzity?
Program, se kterým jsem před necelými pěti lety přišel, byl hodně ambiciózní a směřoval k tomu, abychom se stali prestižní evropskou výzkumnou a vzdělávací institucí. Hodně mě potěšilo, že když jsem kandidoval podruhé, získal můj program téměř jednomyslnou podporu. Je to pro mě signál toho, že univerzitní veřejnost tuto myšlenku sdílí a že jsme všichni společně připraveni pracovat na tom, abychom se prestižní univerzitou stali. Univerzita je dnes ve své nejlepší kondici. S osmi sty studijními obory jsme nejžádanější českou vysokou školou a toto postavení si musíme udržet. Musíme mít i přednášející a studenty ze zahraničí. Důležitá je pro nás také dostavba univerzitního kampusu.

Na co láká Masarykova univerzita uchazeče o studium?
Ze všech českých univerzit máme nejvíc uchazečů, vloni jsme měli 65 000 přihlášek. Je to díky široké nabídce studijních programů a faktu, že naši absolventi jsou mimořádně úspěšní na pracovním trhu. Také máme moderní informační systém, který velmi usnadňuje administrativu, umožňuje vyřídit řadu studijních povinností z domova
a vytváří i prostor pro elektronickou podporu výuky. V posledních letech se také zaměřujeme na atraktivní studijní kombinace napříč fakultami a nabízíme zcela nové obory, jako je například fyzika a management, chemoinformatika či bioinformatika.

Takže mladší Masarykova univerzita dýchá pražské Karlově univerzitě na záda?
Neskrývám, že mám radost z toho, že máme více zájemců o studium než Karlova univerzita. Musíme být mnohem lepší, abychom se Karlově univerzitě přiblížili. Její historie, velikost a jméno v zahraničí jsou velmi pozitivní věci, které respektujeme. Zároveň se pražské univerzitě snažíme konkurovat, kde to jen jde, ale v dobrém. V současnosti jsme spíš v evropské či globální soutěži a musíme se poměřovat i s ostatními univerzitami v Evropě.

Co si myslíte o zavedení poplatků za vysokoškolské studium, o kterém uvažuje ministerstvo školství?
Neuvažuji o tom, zda školné nebo spíše příspěvek na studium zavést nebo ne, ale spíš kdy a jak. Podobnými úvahami prochází řada evropských zemí a i tam, kde mají rozvinutý sociální systém, se o zpoplatnění vysokého školství uvažuje nebo se tam už zavádí. Ve chvíli, kdy se univerzitní vzdělání stalo masovým, je nutné, aby si na něj studenti přispívali. Poplatkům se prostě dříve nebo později nevyhneme. Jde jen o to, aby byl jejich systém dobře nastavený. Aby nikomu nebránil ve studiu ze sociálních důvodů.

Jste ve svém druhém rektorském volebním období a potřetí už kandidovat nemůžete. Pomýšlíte i na to, co budete dělat v rektorském důchodu?
Dokud jsem ve funkci, soustředím se na svou práci a nepřemýšlím, co bude potom. Vždy se mohu bez problémů vrátit do pozice profesora na fakultě sociálních studií a budu se věnovat výzkumu.

Kromě práce rektora máte i spoustu jiných povinností. Uděláte si čas na svoje záliby?
Mě opravdu baví moje práce a není to žádná fráze. Protože se musím naplno věnovat manažerské a rektorské činnosti, stává se moje odborná vědecká práce mým koníčkem. Stíhám se věnovat rodině, také si zahraji tenis, mám rád kulturu a literaturu, ale dnes už relaxuji při své vědecké práci. Zabývám se srovnávací politologií, v poslední době hlavně evropskou politikou a také politickou dimenzí náboženství.

Autor: Hana Fasurová

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mít v ruce lidskou lebku nebo stehenní kost je pro studenty lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity běžné. Chodí si pro ně do školní půjčovny.

Kosti? Budoucí lékaři si pro ně chodí do školní půjčovny

Svatopluk Bartík.
AKTUALIZOVÁNO
4

Kontrolní výbor projednává levné volání. Je to pokus o veřejné lynčování, tvrdí Bartík

Platy řidičů autobusů: 11 dopravců kývlo na nabídku kraje, čtyři se nevyjádřili

Brno – Krajští radní na svém středečním zasedání schvalovali dodatky smluv s autobusovými dopravci. Ti si už dříve stěžovali, že nemají dostatek peněz na navýšení platů svých řidičů, které jim přikazuje loňské nařízení vlády. „Nabídli jsme dopravcům navýšení plateb o 2,85 korun na kilometr. Jedenáct firem z patnácti na nabídku přistoupilo, čtyři se ještě nevyjádřily," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák.

Syna zpopelnili bez jejího vědomí. Matka mluví o vraždě a žaluje pohřební službu

Brno – Mrtvolu syna mi pohřební služba spálila dřív, než jsem s tím souhlasila, rozhořčila se Brňanka Simona Janů a podala žalobu na Pohřební službu města Brna. Soudní jednání ve věci, která se stala v květnu 2013, začalo ve středu u brněnského městského soudu.

Zvolte s Deníkem Rovnost největšího sportovního sympaťáka jižní Moravy roku 2016

Brno /ANKETA/ – Oceňovaní jsou nejen za svoje výkony, ale také přístup ke sportu, odezvu vůči divákům i médiím a smysl pro fair play. Setkání s nimi baví fanoušky na hřišti i mimo něj. Také kvůli nim lidé do hlediště chodí. Pokud máte mezi takovými sportovci favorita, hlasujte pro něj.

Pobodaný chtěl přivolat pomoc, žena mu proto bodla do hrudníku další nůž

Brno – Ošklivou jizvou na srdci mohla skončit hádka páru v Brně. Doslova. Když se čtyřiačtyřicetiletá žena vracela s dlouhodobým druhem z oslavy, začala se s ním hádat. Podle mužova tvrzení ho kvůli žárlivosti nejprve zfackovala a pak do něj strčila. Její partner ztratil rovnováhu, narazil do dveří a rozbil skleněnou výplň. Žena poté vzala kuchyňský nůž a bodla ho do hrudníku. „Poraněný si chtěl přivolat pomoc a telefonoval na záchranku. To ovšem ženu rozčílilo natolik, že vzala další nůž a muže bodla ještě jednou," popsala scénu ve středu policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies