Lidí, kteří seženou peníze a dají je někomu, kdo zabije člověka, není mnoho. „Na jihu Moravy vyšetřujeme ročně zhruba dva případy nájemných vražd. Nejčastějším motivem je majetkový prospěch nebo osobní vztah,“ říká kriminalista Vladimír Matoušek.

Jak zadavatelé vraždy shání nájemné vrahy?

Udivuje mě, že většinou přijdou za prvním potetovaným svalnatcem. Zřejmě si myslí, že právě takový ten typ, který od pohledu vypadá jako zabiják, je perfektní pro vykonání vraždy na objednávku.

A není?

V drtivé většině případů ne. Nájemný vrah se hledá přes více lidí.

Jaký je profil takového člověka?

Jsou to militantní typy. Tedy odpadlíci z bezpečnostních agentur, bývalí dozorci nebo policisté.

Ze statistik vyplývá, že počet vražd na objednávku klesá. Proč?

Když se při vyšetřování zjistí, že pachatel chtěl po odstranění oběti získat i nějaký majetek, padne vražda do jiné kolonky, než je ta na objednávku. Nejvíce zištně objednaných vražd bylo v devadesátých letech minulého století. Tehdy se pachatelé i oběti rekrutovali z prostředí obchodníků s lehkými topnými oleji. Bylo ale těžké poznat, zda to není jen spor mezi podnikateli.

Kauzy z oněch let jsou mediálně známé. Byli vrahové brutální?

Brutalita byla veliká. Pachatelé těchto násilných činů často svým obětem připevňovali na těla trhaviny nebo je házeli v sudech do vody.

Jaké jsou motivy žen, které si vrahy objednávají?

Většinou se chtějí zbavit manžela. Mají někoho jiného a stávající muž jim překáží.

Jaká je cena vraždy na zakázku?

Pohybuje se v rozmezí dvaceti až sto tisíc korun.

Jak nájemnou vraždu pachateli a objednateli dokazujete?

Dokazování je velice složité. Nejprve musíme zjistit okruh známých oběti. Stává se, že někdy pachatel s policií spolupracuje, k činu se dozná a dokonce uvede člověka, který si u něj vraždu objednal. Před téměř patnácti lety si například chtěla jedna Brňanka objednat vraždu svého manžela. S prosbou se ale obrátila na policistu, který zařídil její zatčení.