VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sojková: V centru Mikulova vznikne pěší zóna bez aut

Mikulov /ROZHOVOR/ - Pálavské vinobraní se bude letos pod Pavlovskými vrchy konat už po čtyřiašedesáté. Organizátorka akce Markéta Sojková očekává desítky tisíc návštěvníků.

4.9.2011
SDÍLEJ:

Dosavadní ředitelku Markétu Sojkovou (na snímku) nahradí v čele Mikulovské rozvojové Marcela Koňáková.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Děti se těší na podzim, protože na stráních mohou ve větrné dny pouštět draky. S tím, jak člověk stárne, se ale na podzim těšit nepřestává. Má však jiná očekávání. Konec léta je na jižní Moravě ve znamení vinobraní a prvních burčáků.

„Dříve bylo vinobraní hlavně o sklizni hroznů a oslavě prvního vinného nápoje burčáku. V současnosti s sebou nese mnohem víc zábavy,“ říká organizátorka Pálavského vinobraní Markéta Sojková. Akce se koná v centru Mikulova příští týden od pátku do neděle.

Kam až sahá tradice Pálavského vinobraní?
První Pálavské vinobraní se slavilo na podzim roku 1947. Letos tedy oslavíme čtyřiašedesátý ročník. Při prvních ročnících se tato akce ještě nekonala v Mikulově. Začínalo se na Sirotčím hrádku v nedaleké vesnici Klentnice. Od té doby se s tím, jak se měnila společnost, vyvinula i tato akce. K prosté oslavě úrody vinné révy se připojila spousta dalších akcí. V současné době je vinobraní nejen o víně, ale taky o koncertech, vystoupeních, řemeslné tržnici, kolotočích, nejrůznějších soutěžích a dalších atrakcích pro děti. Větší důraz klademe také na spojení vína s jídlem.

Kdo nyní Pálavské vinobraní pořádá?
Tím hlavním, kdo stojí za touto akcí, je město Mikulov. Kompletní produkce je ale na bedrech společnosti Mikulovské rozvojové. Staráme se o všechny organizační záležitosti kolem vinobraní. Jsme společnost s ručením omezeným ve stoprocentním vlastnictví Mikulova.

Pořádáte kromě vinobraní i nějaké jiné akce?
Naše společnost nese přídomek Partner pro kulturu a sport. Začínáme pracovat už v lednu, kdy pro Mikulov organizujeme reprezentační ples. Pokračuje to různými akcemi pro mládež, koncerty, divadelními představeními. Kromě toho provozujeme kino, městskou galerii a Dietrichsteinskou hrobku. Pro Mikulov je toto spojení výhodné, protože můžeme na přípravách vinobraní pracovat celoročně, což by jednorázově najatá externí společnost nemohla.

Kdy začíná hlavní program vinobraní?
Začínáme už tento pátek. Slavnostní zahájení s trubači je naplánované na Náměstí v pět hodin odpoledne. Živo v různých částech Mikulova bude ale už dřív. Program ve městě pak pokračuje přes celý víkend až do neděle.

Kde všude ve městě narazí lidé na akce spojené s vinobraním?
Dvě hlavní pódia se stěžejními částmi programu tvoří Náměstí a amfiteátr. Tak to bylo v moderní éře vinobraní odjakživa. Snažíme se ale každý rok přidávat další místa, protože za víkend nás navštíví opravdu velké množství lidí a stávalo se, že střed města byl poměrně přecpaný. Proto už druhý rok vznikne v Kapucínské ulici přiléhající k Náměstí Vinařské městečko. Stejně tak už podruhé nabídneme program v zámecké zahradě. Letos přidáváme nově i nádvoří zámku. Na spojnici mezi Náměstím a amfiteátrem leží Kozí hrádek, tam se odehraje historická část programu. Budou tam ukázky palných zbraní, šermíři a pro děti třeba jízdy na ponících. Svůj vlastní program budou mít i mnohé hotely na okraji města.

Kolik lidí na slavnosti přijíždí? Jaký je návštěvnický rekord?
Minulý ročník za celý víkend navštívilo přes čtyřicet tisíc lidí. Některé zdroje hovoří dokonce o pětačtyřiceti tisících. Těžko se to přesně určuje. Sponzoři a smluvní partneři dostávají od nás značné množství volných lístků. Těžko se pozná, jestli lidé, kteří je dostali, je také využili a Mikulov navštívili. Každopádně loňský ročník byl rekordní. Rádi bychom i letos dosáhli alespoň stejného výsledku. Všechno však bude záležet na počasí.

Máte nějakou takzvaně mokrou variantu programu v případě, že bude pršet?
To nemáme. Teoreticky je možné přesunout například část přehlídky dechových hudeb pod střechu do kina. Ale u koncertů, které se odehrávají na velkých pódiích, to nejde. Jedna stage se staví a zvučí několik dní. Sledujeme ale dlouhodobou předpověď a žádné bouřky naštěstí hlášené nejsou. Doufám, že to vydrží.

Vraťme se k tomu, co jste říkala předtím. Co najdou návštěvníci ve Vinařském městečku?
Jak název napovídá, tak především vinaře. Vybrali jsme místní vinaře, kteří se díky městečku mohou prezentovat před lidmi. Své stánky tady budou mít i výrobci potravin typických pro náš region a hodící se k vínu. Snažíme se toto místo pojmout jako takovou oázu klidu oproti Náměstí a amfiteátru. Umístíme tam stany s posezením, postavíme výtvarné dílny pro děti, kde si mohou v klidu tvořit. Dalšími takovými ostrůvky klidu bude také zmiňované nádvoří a zahrada zámku.

Jaký program bude na těchto místech?
Na nádvoří je naplánovaný recitál šansoniérky Ester Kočičkové a Luboše Nohavici. Hrát tam bude i dechová hudba Mikulovanka a Rosen trio. Zámecká zahrada bude opět určená hlavně dětem, ale nejen jim. Hlavně v neděli tam pro ně připravíme různá soutěžní stanoviště. Vyzkouší si například průlez opičí dráhou s drátěnou košilí nebo si můžou vytvořit pamětní minci z vinobraní. Snažíme se, aby toto místo nebylo přeplněné komerčními stánky. Bude tam tradiční řemeslný jarmark s řemeslnou tržnicí. Lidé si na zahradě také mohou rozložit deku na trávu a v klidu si odpočinout od ruchu, který povládne v ostatních částech města.

Čím je víno z Mikulovska jedinečné?
Víno z Podpálaví je jedinečné díky tamnímu podloží. To je vápencové, takže dokáže ve slunné dny nahromadit velké množství tepla, které do keře i hroznu dodává i v noci. Hrozen a z něj vyrobené víno díky tomu získá nezaměnitelné vlastnosti, jako je jedinečná minerální dochuť. Nejsem žádný odborník, ale nejraději mám Ryzlink vlašský z Podpálaví. Ten má světovou kvalitu.

Jaké novinky jste pro návštěvníky Pálavského vinobraní letos přichystali?
Jedna z novinek je, že letos poprvé doprovodí krále při sobotním slavnostním průvodu královské družiny městem jeho královna. Tu bude hrát Chantal Poullain, která je u českých fanoušků jako královna zapsaná velmi silně, protože léta hrála spolu s Bolkem Polívkou ve hře Šašek a královna. Další novinky se týkají spíše zvyšování komfortu služeb návštěvníkům. Tou nejvýraznější změnou je, že kvůli vinobraní uzavřeme pro auta celý střed města a vytvoříme tak velkou pěší zónu.

Jak se tedy lidé na vinobraní dostanou?
Pokud přijedou autem, můžou zaparkovat na jednom ze dvou odstavných parkovišť na okraji města. Odtud se pak po celou dobu konání vinobraní do centra dostanou zdarma kyvadlovými autobusy. Ty spojí parkoviště, hotely na okrajích města, amfiteátr a centrum. K dopravě do Mikulova můžou lidé využít i speciální vlak. Ten v sobotu vyjede před desátou z Brna a cesta tam i zpátky bude stát osmdesát korun. Využít můžou i zvýhodněné jízdné dohromady s permanentkou na celý program za čtyři sta korun.

Kolik vlastně stojí vstupné?
V předprodeji jsme začínali na sto devadesáti korunách za permanentku. Teď už lze lístek koupit jen za tři sta padesát. Lidé si mohou vybrat i vstupenku jen na jednotlivý den nebo pódium. Pokud se však člověk zdrží aspoň dva dny, vyplatí se mu permanentka.

Jaké kapely a interpreti na vinobraní zahrají?
Bude jich opravdu spousta. Z těch nejznámějších je to Tata Bojs, Miroslav Žbirka, Věra Špinarová, Tomáš Klus, J.A.R. a mnoho dalších.

V předchozích letech jste spolupracovali se Znojemským vinobraním. Letos už ne. Proč? Neosvědčila se tato spolupráce?
Se Znojmem jsme začali spolupracovat před čtyřmi lety. Nejdřív velmi intenzivně. Měli jsme společnou propagaci, společné vlaky, web, tiskové konference i vstupné. V loňském roce už jsme měli jen společné vstupné a internetové stránky. Od ostatních akcí jsme upustili. Prodej společných vstupenek ale nebyl nijak extrémně vysoký. Ve Znojmě vše vyhodnotili tak, že spolupráce pro ně není zásadní. Navíc měnili pořadatelskou agenturu. Když už jsme měli celý program hotový a potřebovali jsme od nich nějaké informace, oni teprve vypisovali výběrové řízení. Odstoupili jsme tedy také, ale bez nějakého nátlaku. Počet společných vstupenek nebyl ve srovnání k celku opravdu nijak vysoký.

Neskončila tato spolupráce taky z toho důvodu, že obě vinobraní se konají ve stejný termín a konkurují si?
Z tohoto důvodu to určitě nebylo. Znojmo je víc než šestkrát větší než Mikulov. Díky tomu má úplně jiné možnosti a schopnost pojmout větší množství lidí. Společným marketingem jsme oslovili větší počet lidí. Ti teď vědí, že jsou vinobraní ve Znojmě i v Mikulově a můžou se rozhodnout, které je jim bližší.

Jak vnímáte konkurenci dalších menších vinobraní? V posledních letech pořádají vinobraní i třeba ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku.
Nemyslím si, že si tyto akce navzájem ubírají návštěvníky. V současné době je v České republice trendem trávit volný čas aktivně a bavit se. Lidé už tolik netráví své volno zavření doma nebo na zahrádkách. Roste počet vinobraní i dalších festivalů, protože je po nich větší poptávka. Lidé si také dokáží akce, které je zajímají, sami najít na internetu nebo pomocí nových sociálních sítí.

Můžete zaručit, že vinaři a stánkaři budou nabízet jen kvalitní zboží? Jak je vybíráte?
Co se týká vinařů třeba ve Vinařském městečku, máme databázi místních, se kterými spolupracujeme celoročně. Jejich vína dobře známe. Pořádáme totiž také košty pro partnerská města Mikulova. Těmto osvědčeným lidem vždycky pošleme nabídku, jestli mají zájem se na vinobraní prezentovat. Podobně je to i u jiných trhovců. Máme osvědčeného správce tržiště, který to dělá už několik let. Má bohaté zkušenosti a pořádá i jiné podobné akce. Zná sortiment jednotlivých stánkařů a ty osvědčené zve opakovaně.

Můžete také nějak zkontrolovat kvalitu burčáku, který budou při vinobraní stánkaři nabízet?
To nemůžeme. Můžeme si akorát ověřit, jestli má prodejce po administrativní stránce všechny dokumenty v pořádku. Zda případně někdo klame spotřebitele a prodává burčák, který není z moravských nebo českých hroznů, musí řešit Česká obchodní inspekce. Už od ní ostatně máme nahlášené, že bude dělat několik kontrol.

Na vinobraní se určitě vypije velké množství alkoholu. Opilí lidé často dělají potíže. Jak jste na tyto případy přichystaní?
Samozřejmě máme nasmlouvanou bezpečnostní agenturu, která bude v takovýchto případech k dispozici. Bude pomáhat u pokladen a hlídat i v noci, kdyby někoho napadlo ničit například stánky trhovců. Spolupracujeme také s policií, a to s městskou i republikovou, ale i s hasiči a zdravotní záchrannou službou.

Autor: Michal Filípek

4.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oktoberfest 2017

V Brně začínají dva festivaly. Slavnosti vína a Októbrfest na Zelňáku

Žáci z 1.B ze ZŠ na Bakalově nábřeží 8 v Brně s třídní učitelkou Ivou Holou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme ZŠ Kotlářská, Bakalovo nábřeží a náměstí Míru

Po Evropě létá Brněnský drak i Duch jižní Moravy

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Brněnský drak a Duch jižní Moravy jsou nová jména dvou letadel, která ve své letecké síti používá společnost Bmi regional. V úterý Brněnského draka pokřtili hejtman jihomoravského kraje Bohumil Šimek a brněnský primátor Petr Vokřál.

Nutili mě k prostituci, tvrdí žena. Podle obžalovaných se měla jako v bavlnce

Brno – Vydělával jsem si podvody. Nepotřeboval jsem prodávat sex. Těmito slovy se bránil ve středu u Krajského soudu v Brně Ján Dirda, který je spolu se svojí družkou Martou Hudcovou obžalovaný z toho, že nutil nezletilou dívku k sexu za peníze.

Defibrilátory mají pomáhat ve všech městských částech. Přibude jich 27

Brno – Zkolaboval přímo na hlavním nádraží, život mu zachránili pomocí pouličního automatického defibrilátoru zaměstnanci Českých drah. V budoucnu dostanou laici možnost podobně pomoci na více místech Brna. Radní města totiž v úterý schválili nákup dalších sedmadvaceti oživovacích přístrojů. V současnosti je ve městě k dispozici osmatřicet automatických defibrilátorů. Jen čtyři z nich jsou ale umístěné v boxech pro lidi přímo na ulici.

Výbuch v kasárnách: Zraněný voják je po operaci, kanceláře opět fungují

Brno, Vyškov /FOTOGALERIE/ – Noc na oční klinice brněnské fakultní nemocnice strávil voják, kterého v úterý ráno zranil výbuch ve sklepě administrativní budovy Jugo ve Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově. Podstoupil tam operaci oka. „Byla úspěšná, lékaři mu oko zachránili,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení