Předchozí díly seriálu Brněnský chodec najdete ZDE

Lidé, kteří procházejí kolem domu na Veveří 14, od loňského podzimu nevěřícně zvedají hlavu. Fasáda i balkon totiž po památkové obnově hrají všemi barvami. Kolemjdoucí přitom obvykle netuší, že si prohlížejí dům, který postavil autor nedalekého komplexu Tivoli na Konečného náměstí František Pavlů.

Opatrný pohled vzhůru byl na místě spíše před dvěma lety, než oprava secesního domu z roku 1903 začala. Litinový balkon totiž visel doslova na vlásku. „Když se odborníci pustili do oprav, zjistili, že traverzy balkonu jsou po mnoha letech úplně zrezivělé a vše vlastně drží skoro jen omítka,“ popsala havarijní stav domu správkyně Martina Otřísalová.

Za sedm set tisíc korun se však podařilo dát balkon s ozdobnými motivy do pořádku technicky i umělecky. Nyní má stejné barvy, jaké měl podle odborných průzkumů na začátku století. Podobně citlivě se podařilo obnovit i barvy omítky. Dům proto mezi ostatní zástavbou září jásavou žlutou, zelenou a bílou.

Tak podle památkářů vypadal i v době, kdy ho Pavlů postavil a v jednom z bytů bydlel. „Stejně jako u nedalekého paláce Tivoli z roku 1900 vyzdobil fasádu náročnými rostlinnými motivy,“ popisuje ve své knize Brno secesní odborník na dějiny umění Jan Sedlák. I sochy lidí jsou podobné těm na paláci Tivoli. Ženské a mužské postavy si však všimne jen ten, kdo se podívá až nad barevnou omítku.

Podobná kritika

Oba domy vyvolávají i podobné emoce. Palác Tivoli se dočkal kritiky kvůli „nevkusné úpravě domu a nadbytku nezdařilé dekorace na fasádě.“ Taková slova volil v roce 1928 zakladatel semináře dějin umění na Masarykově univerzitě Eugen Dostál.

Stejnou kritiku nyní občas zaslechnou i lidé v domě na Veveří. „Někteří kolemjdoucí si neodpustí poznámku, že ty šílené barvy snad nemyslíme vážně,“ řekla Otřísalová.

Jiným se však dům líbí a některé cestovní kanceláře tam podle Otřísalové dokonce zajíždějí autobusem, aby jej ukázaly turistům.

Jak ale upozorňuje Sedlák, František Pavlů postavil v Brně mnoho dalších domů, z nichž mnohé jsou podobné tomu na Veveří. U domů v Palackého ulici 84 u Slovanského náměstí či ve Výstavní ulici 24 se však zastaví málokdo. Možná proto, že se dosud nedočkaly tak štědré rekonstrukce jako dům na Veveří.

NOVÝ SERIÁL: Brněnského chodce nahradí řemesla

Seriál Brněnský chodec představoval od září 2006 na stránkách Deníku Rovnost desítky zajímavostí a pozoruhodných míst Brna. Dnešní díl věnovaný secesní výzdobě domu ve Veveří ulici tento oblíbený seriál uzavírá, i když věříme, že jeho věrní čtenáři budou po městě i dále chodit s otevřenýma očima. Od příštího týdne nahradí ve čtvrtečních novinách Brněnského chodce nový seriál o tradičních i netradičních řemeslech na jižní Moravě i o tom, jak se řemeslníkům daří v dnešní době plné počítačů a moderní techniky.