Přístrojů za mnoho milionů korun, vysoké až jeden a půl metru, je plná laboratoř. „Ty nejcennější máme oddělené modrými plentami. Lépe se tak pozoruje světlem promítaný vzorek,“ vysvětlil rozdělení Očadlík.

V laboratoři musí zaměstnanci dodržovat přísné hygienické podmínky „V místnostech musíme filtrovat vzduch. Mikroskopům totiž vadí i to nejmenší smítko prachu. Mohl by ovlivnit tok neutronů nebo kontaminovat vzorek,“ vysvětlil opatření generální ředitel brněnské pobočky Jiří Očadlík. Procedury připomínají spíš stanici na výzkum nebezpečných virů. Mezi jednotlivými místnostmi tak musí zaměstnanci projít dvojité dveře. Ty druhé mohou otevřít, až jsou první zavřené. „Jako ve výtahu,“ smějí se.

Ve firmě se mikroskopy vymýšlí, montují a testují. „Taky je speciálně seřizujeme. Každý zákazník má totiž své vlastní přání, co by měl mikroskop umět,“ popsal svou práci Lukáš Macek.

Nejvíce přístrojů od firmy nakupují vědecká centra, elektrotechnické a farmaceutické podniky, ale také automobilky, které tak zkoumají například opotřebení materiálů. Poslední mikroskop dodala firma pražské Akademii věd.

Vendula Jičínská