VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moderátorka Novy a modelka mluví za strážníky

Brno - Mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková má za manžela známého rozhlasového moderátora. Možná se jednou vrátí do médií.

26.5.2008
SDÍLEJ:

Mluvčí Policie Brno Denisa Kapitančíková.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Dřív býval jejím pracovním oděvem decentní kostýmek, dnes si každé ráno obléká slušivou uniformu. Před pár lety ji znaly miliony lidí jako moderátorku odpoledních zpráv v televizi Nova, dnes její jméno najdou hlavně čtenáři v kriminálních zprávách z Brna. Mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková ale poprvé zaujala jako jedna z finalistek soutěže Miss České republiky 1991. Příběhu rodilé Brňanky se věnuje Deník Rovnost v dalším díle seriálu Patnáct minut slávy.

Když Denisa Kapitančiková studovala na přelomu osmdesátých a devadesátých let psychologii na Masarykově univerzitě, všimli si jejího půvabu brněnští fotografové a lidé z modelingových agentur. Mladičká tmavovláska si tak začala přivydělávat na módních přehlídkách a v reklamě.

Objevila se třeba na plakátech, které propagovaly populární džíny a visely po celém Brně. „Byl na nich vidět jen zadek v džínových kraťasech a holá záda. Pamatuji si, že když jsem kolem jednoho z nich šla s kamarádem, oznámil mi, že s tou holkou na plakátu jde jeho známý na rande. To bylo legrační, protože já jsem o žádném rande nevěděla. Bůhví, kolik holek si tehdy mou postavu přivlastnilo,“ směje se Kapitančiková.

Soutěž miss není dívčí tábor

Po dvou letech sbírání zkušeností na přehlídkových molech ji přemluvil brněnský fotograf Jef Kratochvil k tomu, aby se přihlásila do soutěže miss. Tehdy dvacetiletá slečna uspěla v moravském kole a dostala se mezi dvanáct nejkrásnějších dívek Československa. „Samozřejmě tam byla cítit rivalita. Ale to je logické, protože každá holka chce vyhrát. Je to soutěž a ne pionýrský tábor,“ vzpomíná Kapitančiková, která tehdy měla ještě dívčí příjmení Dlouhá.

Na korunku nakonec nedosáhla. I tak ale považuje svou účast v miss za zajímavou zkušenost. „Oproti dnešku, kdy missky vyhrávají velké ceny, to samozřejmě bylo úplně o něčem jiném. My jsme odešly s kytkou a plavkami,“ usmívá se dnes sedmatřicetiletá žena.

K novinařině ji dostal manžel

Měsíc po miss se potkala s Borkem Kapitančikem, už tehdy známým moderátorem jednoho brněnského rádia. „Když nás seznámil kamarád, jeden druhého jsme vůbec neznali. Až v průběhu večera vylezlo na povrch, že on pracuje v rádiu a já jsem byla v miss. To jsem ocenila,“ popisuje Kapitančiková. O čtyři měsíce později byla svatba.
Seznámení s Borkem Kapitančikem pro ni bylo osudové nejen z hlediska rodinného, ale i profesního. Kvůli němu totiž začala pracovat v médiích. „Trochu mě k tomu dokopal manžel, sama jsem do médií nikdy nesměřovala. Když mi poprvé nabídli práci reportérky, říkala jsem, že do toho v životě nepůjdu,“ tvrdí Kapitančiková. Přesto se po studiích a narození prvního syna dala na žurnalistickou dráhu.

Nejdříve pracovala v brněnské regionální televizi, pak chvíli působila jako mluvčí bohunické nemocnice, načež se opět postavila s mikrofonem před kameru jako krajská zpravodajka televize Nova. „V roce 1998 jsem šla do konkurzu na nového moderátora odpoledních zpráv na Nově. Prošla jsem asi sedmi koly a nakonec mě vybrali společně s Karlem Voříškem. V září 1998 jsem nastoupila do Prahy,“ vzpomíná bývalá novinářka.
Do „nováckého“ zpravodajství šla i přesto, že musela poměrně výrazně změnit svůj vzhled. Aby zapadala do požadovaného typu, musela si nechat ostříhat dlouhé vlasy. „Bylo to dost drsné, ale jinak to nešlo. Ve smlouvě jsme měli i to, jakou musíme mít barvu vlasů, čoček, nebo že si nesmíme vzít brýle,“ přibližuje Kapitančiková.

S novou tváří televize Nova měli její šéfové velké plány. Společně s Karlem Voříškem se měli zanedlouho stát další moderátorskou dvojicí Televizních novin a doplnit tak dua Eva Jurinová – Zbyněk Merunka a Jitka Obzinová – Martin Severa. I po krizi v televizi Nova, kdy mezi sebou soupeřila americká společnost CME a ředitel Novy Vladimír Železný, se s Kapitančikovou na post moderátorky hlavní zpravodajské relace počítalo.

„Pak jsem ale odjela na dovolenou, a když jsem se vrátila, už na židli vedle Karla seděla Nicol Lenertová. Samozřejmě mě to tehdy mrzelo. Koho by se nedotklo, když někdo ocení jeho práci a najednou je všechno jinak,“ říká Kapitančiková. Přestože jí někteří známí radili, ať na Nově zůstane a zkusí třeba jiný pořad, z televize odešla a vrátila se do Brna. „Na rozdíl od většiny svých bývalých kolegů jsem nějak moc neprožívala, že jsem pracovala v televizi. Měla jsem takový zdravý odstup a brala jsem to prostě jako zaměstnání. I proto mě odchod nijak nevykolejil,“ říká bývalá moderátorka.

Návrat na jižní Moravu jí navíc přišel vhod, protože stálé přejíždění mezi pražskou prací a brněnským domovem pro ni bylo náročné. „Bouračku na dálnici jsem měla díky bohu jen jednou. Nikdy jsem ale netoužila žít v Praze. Jsem brněnský patriot,“ prohlašuje Kapitančiková. Poté, co Novu opustila, působila ještě v rádiu Impuls, ale zanedlouho znovu otěhotněla, porodila druhého syna a nastoupila mateřskou dovolenou.

Na druhou stranu barikády

S druhým dítětem strávila doma jen dva roky. V roce 2003 jí totiž zavolal ředitel brněnské městské policie Daniel Šíma. „Nabídl mi, abych šla dělat mluvčí strážníků. Nejdříve jsem kvůli dítěti váhala, ale nakonec jsem kývla. Brala jsem to jako takové pokračování zpravodajství, jen z jiného úhlu pohledu,“ říká Kapitančiková.

Kromě studia zákonů si na sebe nová mluvčí přichystala ještě náročný bonus. I když nemusela, absolvovala kurz k získání osvědčení pro výkon profese strážníka. „Kurz jsem si dělat nemusela, ale když už jsem do něj šla, musela jsem projít. Jinak bych skončila,“ vysvětluje mluvčí.

Strážníkem se vším všudy

Podstoupila tak všechny potřebné fyzické, psychologické a znalostní testy a díky kurzu sebeobrany si zkusila i bojová umění jako aikido nebo judo. Navíc má za sebou střelecký výcvik. „Střílet umím, ale zbraň nemám. Tu má manžel,“ varuje s úsměvem případné neodbytné obdivovatele finalistka Miss 1991. Těch má totiž i jako mluvčí strážníků stále dost. „Když jsem byla na Nově, tak mi jeden muž dlouho nedal pokoj a čekával na mě před televizí. Tak hrozné to už teď není. Spíš příjemné, když třeba dostanu nějaký pěkný e­mail nebo mě někdo, jako nedávno, osloví slečno,“ směje se dvojnásobná matka, která má za sebou sedmnáctileté manželství s rozhlasovým moderátorem.

Prezentovat práci brněnských strážníků ji prý baví hlavně proto, že se kolem ní pořád něco děje. Je raději v terénu než v kanceláři. Přestože byla svědkem mnoha zásahů, některé jí v paměti přetrvají déle. „Byla jsem třeba u agresivního pacienta, který vyhrožoval, že všechny zabije. Nezapomenu ale ani na úplně první jízdu služebním autem, které se řítilo se zapnutými majáky přes město. To jsem měla zvláštní pocity,“ vzpomíná Kapitančiková.

Fotografka amatérka

Jako člověku, který denodenně mluví s novináři, se jí prý hodí, že poznala jejich práci i z druhé strany. „Myslím, že je to výhoda. Mám pochopení pro to, co ode mě novináři potřebují a nemám problém mluvit na mikrofon a do kamery, což je některým mluvčím nepříjemné,“ říká Kapitančiková. Jedné aktivitě, která souvisí s médii, se věnuje i ve volném čase. Jejím velkým koníčkem je totiž fotografování. Už pětkrát své snímky dokonce vystavovala a další expozici chystá na červen do Galerie pod Petrovem.

Kromě fotografování nynější mluvčí strážníků také ráda tancuje. Ke splnění fyzických testů při zkouškách na strážníka jí pomohl zase fakt, že se jako studentka věnovala atletice. Mluvčí brněnských strážníků nevylučuje, že se jednou do médií vrátí. „Párkrát mě to napadlo, ale nijak to neprožívám. Legrační je, když si občas spletu role. Nedávno se mi třeba stalo, že kameraman podával redaktorce mikrofon a já jsem po něm automaticky natáhla ruku a už jsem chtěla začít dělat reportáž,“ směje se Kapitančiková.

Autor: Petr Škarda

26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brno dům ulice Vranovská č.p. 22
6 10

Na chodbách jim vadí lidská moč a výkaly. Obyvatelé domu si stěžují

Ilustrační foto.

Kometa půjde do další bitvy, prověří ji "Bedýnka"

AKTUALIZOVÁNO

Zavadil zůstal na tribuně a Zbrojovka bez něj zklamala, v poháru končí

Opava /FOTOGALERIE/ – Měli dokázat, že se zvedají, jenže ani tohle se jim nepovedlo. Fotbalisté Zbrojovky po nevýrazných výkonech v nejvyšší soutěži nepřesvědčili ani v domácím poháru. Ve čtvrtfinále se utkali jako jediní s druholigovým protivníkem, jenže v Opavě prohráli 1:2 a v Mol Cupu končí. „Opava podala velice dobrý výkon. Její postup je zasloužený," uznal brněnský trenér Svatopluk Habanec.

Odpadky vedle onkologie? Absurdní, tvrdí ředitel ústavu

Brno - Na nový parkovací dům čekají lékaři, návštěvníci a pacienti Masarykova onkologického ústavu zoufale. Kromě něj ale u zařízení může vyrůst také sběrné středisko odpadu. Radní Brna se v úterý rozhodli nechat tuto možnost prověřit úředníky.

Muž, co bojoval proti šmejdům: Někdo mi zapálil auto, tak jsem raději skončil

Brno /ROZHOVOR/ - Výhrůžné zprávy, rozbité okno nebo zapálené auto. Podobná překvapení zpestřují od Nového roku život Brňana Víta Kalvody. Muže, který se až do letoška věnoval boji proti takzvaným finančním šmejdům, kteří své klienty díky poplatkům připravují o peníze. O problematice natočil i dokument. „Čekal jsem, že to bude studentský šuplíkový film," říká Kalvoda. Netušil, že dokument bude oblíbený a vzbudí pozornost kritizovaných firem.

OBRAZEM: Dětské zboží? Lidé ho vybírali na veletrhu ProDítě

Brno – Petra Moučková s přítelem čekají první dítě. „Vybíráme právě kočárek a tady na veletrhu jich je docela dost. Možná tu jeden i koupíme," vysvětlila Moučková, proč na veletrh ProDítě přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies