O jakou zálibu jde, dává tušit už návštěva jeho bytu. Místo stohů sešitů upoutají pozornost spíše obrázky a suvenýry s vesmírnou tematikou. Záliba v astronomii ho dokonce přivedla až do amerického NASA. „Mám mnoho koníčků, ale největší je zájem o letectví a kosmonautiku. Od dětství jsem se zajímal o techniku, hlavně o letadla a rakety. Při studiu na gymnáziu jsem si začal navrhovat rádiem řízené modely, posléze je postavil a začal s nimi závodně létat," vzpomíná Klement.

Později se naučil teoreticky spočítat, navrhnout a sestrojit modely bezocasé, takzvaná létající křídla. „Patří mezi aerodynamicky nejčistší a nejefektivnější létající stroje. Souběžně s letectvím jsem se zabýval historií a vývojem kosmonautiky. Zajímaly mě pilotované lety, roboti i automaty zkoumající nejen nejbližší okolí Země, ale také Měsíc a planety. Vždy mě fascinovala jedinečnost a originalita těchto unikátních zařízení," říká.

Nakonec se ale stal učitelem. „V době, kdy jsem končil studium na gymnáziu a přemýšlel o budoucím povolání, jsem uvažoval o studiu konstrukce letadel. Tento obor ale v tom roce neotevírali. Proto jsem se rozhodl studovat matematiku a fyziku, které měly blízko k mým zájmům," podotýká.

Na návštěve u Václava Klementa
- Učil na základních školách Purkyňova a Tyršova ve Vyškově, od roku 2003 na tamním gymnáziu. V roce 2010 se stal jeho ředitelem.
- O letectví a kosmonautiku se zajímá od základní školy.
- Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Poté si rozšířil znalosti dalším studiem fyziky, získal titul doktora přírodních věd.
- Ve Vyškově žije pětadvacet let.

Dodává, že své povolání má moc rád. „Můj koníček se stal i součástí mé práce, protože vyučuji fyziku na vyškovském gymnáziu, spolupracuji s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze a s Masarykovou univerzitou v Brně. Podílím se na řešení odborných projektů z oblasti částicové fyziky. Práce se studenty mě baví a naplňuje," usmívá se.

Koníček však nezanedbává ani mimo školu. Navíc se díky němu dostává na zajímavá místa a prožívá nevšední zážitky. Třeba jako v roce 2007. „Tehdy americká agentura pro letectví a kosmonautiku NASA vypsala konkurz, kterého jsem se spolu s asi 3400 zájemci z celého světa zúčastnil. Odborná komise mě vybrala do velmi úzké skupiny lidí zařazených do programu Space Academy. Díky němu jsem měl možnost pracovat přímo v Goddard Space Center v Alabamě, což je hlavní výzkumné středisko agentury," přibližuje svou zkušenost Klement.

Kromě vědeckých aktivit byl součástí programu i zkrácený astronautický výcvik. „Obsahoval také nácvik na simulátorech, na nichž se připravovali astronauti před letem do vesmíru. Protože mám zkušenosti s letadly, mohl jsem trénovat i na pozici pilota raketoplánu Space Shuttle," vysvětluje.

Na základě výsledků dosažených v minulém programu ho v roce 2009 pozvali k účasti na dalším americkém mezinárodním konkurzu. „Odborná komise vybrala třiadvacet účastníků, z toho jen dva z Evropy, do speciálního programu Advance Space Academy. Uskutečnil se v Alabamě a na Floridě na Mysu Canaveral v Kennedyho kosmickém středisku, odkud startují do vesmíru americké kosmické prostředky," vzpomíná ředitel.

Součástí programu byla tentokrát práce v řídicím středisku. „Pracoval jsem na pozici jeho velitele, odpovědného za průběh letu. Jako astronaut jsem třeba opravoval porouchaný satelit a také řešil odborné úkoly na mezinárodní stanici," uvádí Klement.

Dalekohledy pro pozorování vesmíru však u něj doma nenajdete. „Zaměřením ne-jsem astronom pozorující hvězdy. To je jiná vědecká disciplína. Při studiu vesmíru využívám zvláště odbornou literaturu a nejnovější informace poskytované NASA," vysvětluje. Zajímavé astronomické jevy, které se v přírodě vyskytují, si ale nenechá ujít. „Vzpomínám třeba na návštěvu hvězdárny v rakouském Mariazellu, kde jsem v roce 1999 pozoroval úplné zatmění Slunce," přibližuje zážitek.

Tím nejsilnějším zážitkem spojeným s jeho koníčkem je však něco jiného. „Bezchybné přistání s raketoplánem Space Shuttle na Cape Canaveral," svěřuje se Klement. O další se mu postarali studenti. Před několika lety mu darovali pozemek na Měsíci. „Kopii smlouvy a lunární mapy mám zarámovanou a pověšenou na stěně. Byl to nejoriginálnější dárek, jaký jsem od studentů dostal, a velmi si ho považuji," říká.