Další tipy na výlet najdete v souvisejících článkách v pravém sloupci

Cestou potká několik starých mlýnů a mostů, kapli i kamenolomy. Ze střelického vlakového nádraží vede modrá značka k vodojemu nad obcí a přes pole k lesu, pak sestupuje do údolí Bobravy.

Právě podél poklidné říčky stojí zmíněné mlýny. Prvním a nejstarším z nich je Radostický, který byl založen v roce 1936. Přejdeme-li asi po půldruhém kilometru starý cihlový most, dostaneme se k dalšímu z mlýnů, nazývanému Spálený.

Chátrajícímu Šafránkovu mlýnu se značka vyhýbá a pokračuje k bývalému Anenskému mlýnu, na silnici spojující Nebovidy s Ořechovem.

Když o kus dál mineme starý opuštěný kamenolom, vynoří se malý jez. Kdysi reguloval vodu pro náhon dalšího mlýna. Zbytky náhonu nás přivedou k Novému mlýnu, který je ze všech mlynářských staveb asi nejzachovalejší.

Kdo chce, může navštívit kapli patrona nemocných rakovinou sv. Peregrina. Ta leží v kopci na protějším břehu.

Přes kamenolom dojde modrá k Želešickému mlýnu a dál pokračuje podél silnice do Modřic. V Žalešicích lze buď počkat na autobus, nebo dojít až do Modřic či do Popovic u Rajhradu. Odtud jezdí vlaky směrem na Brno nebo Břeclav.

Trasa výletu vede celou dobu víceméně po rovině, střídají se lesy a louky. Ten, kdo doma nezapomene „šalinkartu“, může dojet do výchozího bodu ve Střelicích levněji.

Jak k údolí Bobravy

Délka trasy: 16 kilometrů
Cíl trasy: Želešice
Vzdálenost od Brna: 10 kilometrů
Zajímavosti: staré mlýny, malebné údolí řeky
Cesta vlakem: nejbližší zastávka ve Střelicích
Cesta autobusem: s přestupem v Modřicích
Doporučená mapa: Klub českých turistů č. 83 Okolí Brna-Ivančicko
Obtížnost: lehká túra bez většího převýšení