Další díly seriálu Řemesla jižní Moravy najdete ZDE

Zatímco v dnešní době mohou kartáři, astrologové, grafologové či numerologové svobodně podnikat, v minulých staletích často trpěli při honech na čarodějnice. Lidem, kteří věští budoucnost, věnuje Deník Rovnost další díl seriálu Řemesla jižní Moravy.

Dnešní živnostenský zákon na věštce pamatuje. Věštění z karet, písma či astrologii řadí mezi volné živnosti. „Náplní naší práce jsou podle živnostenského zákona takzvané služby osobního charakteru,“ říká brněnská kartářka Iva Janíčková.

Do stejné kolonky ovšem zákonodárci zařadili také seznamovací a svatební kanceláře, provoz šaten či čištění bot, které s věštěním budoucnosti vůbec nesouvisí. Mezi zákazníky, kteří dnes u věštkyň „služby osobního charakteru“ vyhledávají, jsou muži i ženy každého věku. „Někdy sem dokonce chodí i různí podnikatelé, kteří se karet ptají, do jakého podniku mají investovat své peníze,“ tvrdí Janíčková.

Ještě před několika staletími se přitom věštkyně budoucího osudu dostávaly velmi snadno do konfliktu s inkvizicí, institucí vyhledávající a soudící kacíře. Ta na ně pohlížela jako na čarodějnice. „Mezi lidmi je poměrně rozšířený omyl, že k upalování a popravování čarodějnic docházelo ve středověku. Masové pronásledování však byla spíše záležitost raného novověku,“ tvrdí Pavel K. Mráček. Ten se čarodějnickým procesům věnuje v knize Upalování čarodějnic a inkvizice.

Na Moravě takové tribunály působily hlavně v šestnáctém a sedmnáctém století. V různých dokladech a listinách je přitom poměrně dobře zdokumentováno, co vypovídaly souzené čarodějnice po tortuře, mučení.

Mučení a popravy

O jejich skutečném umění či podvodech se však doklady nedochovaly a často se ani nedá zjistit, čím na sebe pronásledované ženy vlastně upoutaly pozornost. Díky korespondenci mezi knížetem Karlem Eusebiem z Lichtensteina a jeho bratrancem Hartmanem je například zdokumentován čarodějnický proces na Břeclavsku z roku 1676. Kníže si v dopisech bratranci stěžuje na komplikace, jaké mu způsobilo zatčení čtyř žen z Valtic a jejich obvinění z čarodějnictví. I když Eusebius věřil v jejich vinu, dostal od církevních komisařů příkaz tyto ženy propustit.

Podle historičky Kamily Svobodové, která studovala působení inkvizice na Moravě, přitom tento spor skončil pro domnělé čarodějnice neobvykle dobře. Ženy totiž přežily mučení i vězení a dostaly se na svobodu. Ani potom však neměly lehký život. Lidé je odsuzovali a jedné z nich například bránili ve vstupu do kostela.

„Vzhledem k tomu, že ve stejné době třeba na Šumpersku často nevinné oběti upalovali, vyvázly z toho tyto ženy opravdu šťastně,“ dodala historička. Připomněla tím procesy ve Velkých Losinách, které proslavila známá kniha Václava Kaplického Kladivo na Čarodějnice a stejnojmenný film Otakara Vávry.

Brněnská věštkyně a majitelka věštecké školy Zuzana Antares o řemesle říká: Kartářky jsou na každém rohu

ROZHOVOR – Známá brněnská čarodějnice Zuzana Antares v Brně už sedmnáct let provozuje školu věštění, kde zájemcům o magii a ezoteriku nabízí mnoho kurzů. „Na začátku byl zájem lidí vlažnější, k magii přistupovali opatrně,“ přiznává věštkyně.

Co na žáky ve vaší škole čeká?

Nabízíme několik různých kurzů. Od dálkových, které trvají celý semestr, až po kratší semináře. A věnujeme se jak začátečníkům, tak pokročilým.

Jak vypadá takový dálkový kurz magie? Čemu se studenti věnují?

Záleží na tom, zda už se s magií setkali, nebo ne. Pro začátečníky máme program, kde se seznámí hlavně se základy meditace a koncentrace. Musí také nastudovat třeba pravidla rituálů a vlastnosti bylin, aby dostali nějaké základy řemesla. V navazujících kurzech magie je pak čeká mnoho psaní. Vedou si magické deníky a zapisují každodenní zážitky. A v kurzu pro pokročilé se věnujeme věšteckému umění a vnitřnímu řádu věcí.

Živí se potom vaši žáci magií nebo věštěním?

Spíš si myslím, že to většina z nich dělá jen pro sebe. Ono je totiž poměrně těžké se prosadit, i když oficiálně na to člověk nepotřebuje žádný papír. Nejtěžší je sehnat zákazníky, protože na věštkyni dnes narazí člověk skoro v každém kadeřnictví.

Dá se takovým věštkyním a kartářkám věřit?

Já to nemůžu soudit, protože jsem si od nich nikdy nenechala karty vyložit. Jen mě mrzí, že kazí ceny. Zvláště na jižní Moravě je to rozšířený nešvar a zákazníci si pak zvyknou na ceny pod dvě stě korun za hodinu. Přitom třeba v Praze je pětistovka za půl hodiny nízká sazba.

Věštění se věnujete už dvacet let. Máte ještě po takové době energii?

I když lidé považují věštění za šarlatánství, soustředit se na výklad karet je poměrně náročné. Záměrně už kvůli tomu věštím jen pár hodin dva dny v týdnu.

Čtení osudu? Z tarotových karet

Brno – Prostorný byt v centru města, stěny vymalované teplými barvami, květiny, knihy o výkladech karet. Tak vypadá místnost, kde brněnská kartářka Iva Janíčková lidem věští budoucnost z tarotových karet. „Jsem spíš terapeutka, která lidem nabízí cestu. Karty jsou pro mě pomůckou, jak s nimi mluvit,“ říká padesátiletá žena, než si z balíčku tarotových karet vytahuji ty, které mi mají dát odpověď na mou otázku.

Janíčková skládá devět karet na stůl a začíná mi popisovat, co mi v současnosti dává moje práce. Ví přitom jen to, že pracuji v novinách, nic dalšího jsem jí o sobě neřekla. „Vidím tam pozitivní vývoj, ale spíše ve vztazích. Nevytáhla jste si žádnou kartu peněz, ty vám asi nepřibudou,“ předpovídá žena při pohledu na barevné obrázky.

Nepříliš povzbudivou věštbu hned doplňuje tím, že v práci získám lepší postavení. „Čeká vás nějaká nová nabídka, ale nějak nemůžu vyčíst, co to bude,“ přemýšlí nahlas kartářka. Ani další karta však nic přesnějšího nenapoví, takže k ní nakonec přibude i karta jedenáctá. „Můžu vám jen poradit, abyste dávala pozor a tu výzvu nepřehlédla,“ shrnuje můj osud věštkyně.

Mezi řečí se kartářky ptám, co si myslí o věštbách budoucnosti po telefonu či emailem, které nabízí mnoho jejích kolegyní. „Napojit se na člověka na dálku je samozřejmě možné. Já raději karty vykládám osobně,“ tvrdí Janíčková.

Je to prý lepší i pro zákazníka, protože mu dovede poradit konkrétněji. „Vidím totiž, jak člověk reaguje a se kterou částí výkladu si třeba neví rady,“ vysvětluje žena.

Znovu vytahuji karty z balíčku a ptám se dál. „Vaše práce asi začne vadit vašemu příteli. Tedy pokud ho máte. A jestli ne, zkomplikuje hledání toho pravého,“ dozvídám se. Za chvíli mi karty předpovídají mateřskou dovolenou.

V každé větě lze najít kus pravdy, ale co mě vlastně čeká, se nedozvím. Mám jen jistotu, že pokud tou tajemnou výzvou bude skutečně těhotenství, jistě to nepřehlédnu.

Vážení čtenáři, seriál Řemesla jižní Moravy najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Brněnském deníku Rovnost.