VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vila Tugendhat chátrá. Hlavně kvůli sporům

Brno /SERIÁL/ - Slavná brněnská památka vznikla před necelými osmdesáti lety a dlouho čekala na potřebnou rekonstrukci. Napřesrok má začít.

14.12.2009 3
SDÍLEJ:

Brněnská Vila Tugendhat.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Vila Tugendhat. Unikátní funkcionalistická stavba světoznámého architekta Mies van der Rohe přitahuje každoročně desítky tisíc lidí, kteří si ji chtějí prohlédnout. Na jedné z nejvýznamnějších brněnských památek je už ale patrné, že vila vznikla před téměř osmdesáti lety. O tom, že potřebuje opravu, se vědělo už po sametové revoluci. Kvůli soudním sporům a nedostatku peněz však chátrá dál.
Osudu světoznámé vily a snahám o její opravu se věnuje další díl seriálu Brněnského deníku Rovnost s názvem Dvacet iluzí dvaceti let demokracie.

Historie vily Tugendhat sahá do roku 1928, kdy ji německý architekt Ludwig Mies van der Rohe navrhl pro brněnské manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy. Vila vyrostla v současné Černopolní ulici za čtrnáct měsíců a nastavila nová měřítka moderního bydlení. Manželé Tugendhatovi v ní žili do roku 1938, kdy museli jako Židé pod politickým nátlakem opustit republiku.

Rozhovor s Danielou Hammer-Tugendhat čtěte ZDE

„Začátkem října 1939 dům zabavilo gestapo a v roce 1942 se stal majetkem německé říše. V té době z vily zmizela většina mobiliáře. Na devastaci domu se pak podepsal jezdecký oddíl armády maršála Malinovského při osvobozování Brna,“ shrnuje historii vily brožura, kterou připravil Nadační fond vila Tugendhat.

Z domu se tak stala na nějakou dobu i stáj pro koně a vila v tomto období velmi utrpěla. Pak dům sloužil jako soukromá taneční škola nebo rehabilitační středisko pro děti s vadami páteře.

Jen pro hosty

Určité snahy o obnovu, které se objevily v šedesátých letech minulého století, ukončila okupace Československa v roce 1968. Na rekonstrukci si památka musela počkat do osmdesátých let.

„Vilu rekonstruovali v letech 1981 až 1985. Rekonstrukce ale nevedla k tomu, že by se otevřela lidem. Dům měl sloužit jako reprezentační objekt, včetně ubytování. Ložnicové horní patro bylo upravené hotelovým způsobem, aby tam mohli bydlet významní hosté Brna. I kuchyň byla tehdy funkční a vařilo se v ní,“ připomíná opravu Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu v současné době spravuje.

V devadesátých letech se tato rekonstrukce dočkala tvrdé kritiky. „Z vily totiž zmizela řada autentických prvků, které tam byly do osmdesátých let. Například původní koupelny,“ říká Černá. Všechno v domě směřovalo k jednomu cíli, aby mohl sloužit hostům a byl funkční.

„Zpřístupnit vilu lidem chtěla její původní majitelka Greta Tugendhatová ve spolupráci s architektem Františkem Kalivodou už koncem šedesátých let. Za normalizace však bohužel její myšlenka zapadla,“ připomíná Černá.

Zájemci se tak mohli poprvé do vily podívat až několik let po sametové revoluci. Ještě předtím se památka zapsala do dějin něčím jiným než svou unikátností. V roce 1992 v ní totiž rozhodli Václav Klaus a Vladimír Mečiar o rozdělení Československa. V roce 1994 přešla vila do správy Muzea města Brna. To ji postupně vybavilo replikami původního nábytku a umožnilo i její prohlídky lidem.

V té době se také začalo vážně uvažovat o rekonstrukci, jenže tehdy na ni město nemělo dost peněz. „Úplná památková obnova třípatrové vily počítá ještě s replikou dobového vybavení ve vstupním podlaží, opravou střechy a důkladným zajištěním statiky objektu. Na to bude potřeba investice deset milionů korun,“ vyšlo v Rovnosti z roku 1996.

První impuls, který měl urychlit rekonstrukci brněnské památky, přišel v roce 2001, kdy se vila dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Jednotliví komisaři totiž zadali do podmínek pro zápis to, že vilu je potřeba opravit a uvést do původního stavu. Když jsem v roce 2002 nastoupila do Muzea města Brna, tak jsem měla za to, že v nastávajícím roce začne rekonstrukce. Nyní tak máme šest let zpoždění,“ vysvětluje Černá.

První pokusy o zahájení rekonstrukce totiž začaly v roce 2002. Tehdy chtělo vedení Brna vybrat projektanta v obchodní soutěži a nikoliv formou architektonické soutěže. S tím nesouhlasila Česká komora architektů a akci bojkotovala. Magistrát pak veřejnou obchodní soutěž raději zrušil.

Další veřejnou soutěž vyhlásilo Brno v roce 2004. Vyhrála ji firma Omnia, ale skupina architektů kolem Jana Sapáka, kteří byli v soutěži druzí, tendr napadla. Sapák s kolegy Ludvíkem Grymem a Jindřichem Škrabalem argumentovali tím, že vítězné sdružení nesplnilo kvalifikační předpoklad pro účast ve výběrovém řízení. Tím bylo osvědčení autorizovaného architekta, které prokázali jen subdodavatelé najatí vítězem.

Výsledek nakonec po dlouhých soudních sporech prohlásil Úřad pro hospodářskou soutěž loni v létě za zmanipulovaný.

Zahájení oprav památky neohrožovaly jen hádky před soudem. V roce 2006 do hry vstoupili potomci původních majitelů, kteří tehdy chtěli, aby jim město dům vrátilo. Sourozenci Rut, Ernst a Daniela Tugendhatovi měli v úmyslu vilu opravit za své peníze.

„Město mělo na opravu šestnáct let a neudělalo to. Už jim nevěříme,“ vzkázal tehdy právní zástupce Tugendhatových Augustin Kohoutek. Zastupitelé se však nakonec rozhodli, že vilu nevrátí.

Vila Tugendhat po roce 1989

Srpen 1992 – Václav Klaus a Vladimír Mečiar jednají ve vile o rozdělení Československa
Červenec 1994 – vilu nově spravuje Muzeum města Brna, které ji vybavuje replikami původního nábytku a zpřístupňuje návštěvníkům
Srpen 1995 – vila se stala Národní kulturní památkou
Prosinec 2001 – vila se dostala na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO
2004 – vedení Brna vypsalo konkurz na projektovou dokumentaci k opravě vily. Konkurz vyhrála firma Omnia, ale architekt Jan Sapák, který skončil v soutěži jako druhý, konkurz soudně napadl.
2006 – Tugendhatovi žádají o navrácení vily
2007 – vedení Brna rozhodlo, že vilu nevydá
2008 – antimonopolní úřad zrušil konkurz na opravu
2009 – město se rozhodlo projekt Omnie použít a na rekonstrukci vily vypsalo výběrové řízení

Rodina Tugendhatů pak uvažovala, že kvůli tomu město i zažaluje. Nakonec od toho upustila. „Věděli jsme, že pokud se budeme soudit, potrvá to roky a vila se opravdu rozpadne. A rodina Tugendhatů za to ponese vinu. Nemělo by to žádný smysl. To, co rodina chce, je důkladná oprava vily,“ vysvětlila svůj postoj dcera majitelů vily Daniela Hammer Tugendhat.

Letos však nakonec došlo v celé záležitosti k určitému posunu. Památkáři a hlavně UNESCO totiž město přinutili, aby opravu vily uspíšilo. „Organizace oslovila sdružení italských architektů, kteří žádali vysvětlení ke špatnému stavu vily. Kdyby zjistili, že vlastník památku zanedbává, hrozilo i to, že ztratí statut chráněné památky,“ uvedl Jaroslav Hamža z odboru kultury brněnského magistrátu.

Památkáři pak dali městu ultimátum, do kdy musí vilu opravit. „Zaslali jsme do Brna výzvu, aby město co nejrychleji opravilo prasklou kanalizaci, kterou do vily zatéká. Ujíždí kvůli tomu terasa,“ potvrdil na začátku letošního roku vedoucí sekce výkonu památkové péče Národního památkového ústavu v Praze Pavel Jerie. Národní památkový ústav doporučil Brnu opravit kromě kanalizace také střechy, inženýrské sítě a zahradu. Stejně tak zajistit statiku budovy s tím, že neodkladné práce musí dokončit do konce roku 2010.

Město se rozhodlo, že použije projektovou dokumentaci z neplatného výběrového řízení. Kvůli tomu také svolalo vedení města do Brna konferenci, na které se odborníci z celého světa k projektu vyjadřovali. Výsledkem bylo zjištění, že projekt na rekonstrukci je kvalitní a město jej může použít.

„Byl to významný krok k zahájení oprav. Pět let jsme řešili jen právní spory a nezabývali se tím, jestli máme projekt, podle kterého je možné vilu kvalitně opravit. Nikdo z odborníků projekt nekritizoval a spíše všichni ocenili, že je detailní, kvalitní a celkově dobrý,“ shrnul jednání odborníků náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Má sedm vrstev

Opravy, které nyní město připravuje, tak budou největší a nejvýznamnější v historii slavné vily a přijdou na přibližně sto šedesát milionů korun.

„Vilu chystáme precizně obnovit. Proto jsme dělali i mnoho náročných průzkumů. Díky nim jsme například zjistili, že vnější fasády mají sedm vrstev a také, že dům je velmi autentický, protože asi devadesát procent omítek je původních,“ podotýká Černá. Cílem památkářů je uvést vilu do stavu, v jakém ji obývala rodina Tugendhatových ve třicátých letech minulého století.

Podle zatím posledních informací mají práce na vile začít v příštím roce, hned, jakmile to dovolí počasí. Radní plánují v lednu podepsat smlouvu s firmou, která zakázku získá.

Město možná opravy nebude muset platit ze svého. Je šance, že získá až sto milionů korun z Evropské unie. „Podle dosavadních jednání směřuje vše k tomu, že peníze dostaneme,“ uvedl náměstek brněnského primátora Ladislav Macek.

Slavná vila tak bude od prvního ledna příštího roku zavřená. Pokud ji lidé chtějí navštívit, mají na to už jen pár dnů. Památku si mohou prohlédnout vždy od středy do neděle, otevřeno bude na Štěpána i na Silvestra. Je však nutné si termín prohlídky domluvit předem.

Zájem je totiž obrovský. „V devadesátých letech navštívilo dům ročně kolem dvou až tří tisíc lidí. Letos máme pětadvacet tisíc návštěvníků. Myslím, že toto číslo výrazněji přesáhnout nelze. Už jen tím, že návštěvník uvnitř dýchá, totiž historickým prostorám škodí,“ dodává Černá.

Ostatní články o vile Tugendhat čtěte ZDE

Autor: Michal Kárný

14.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kometě se na cestě do finále postaví Hradec. Chomutov vyzve Liberec

Ilustrační foto.
1

V Brně našli pančovaný benzin. Inspekce nechala zapečetit pistole

Ten Jirka měl divnej kukuč. Jak vypadá brněnský casting na upovídanou maskérku

Brno /NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Vstupuji na červený koberec. Dav jásá, blesky mnoha fotografů cvakají. Ochotně pózuji společně s hereckými kolegy. Pozlátko filmového světa láká mnohé lidi, i mne. Dříve, než ale na filmové premiéře herci sklidí ovace, než se vůbec natočí první záběr, musí všichni zúčastnění projít nekompromisním sítem castingů. Jeden se koná v Brně. Brněnská filmová kancelář rozjíždí svůj první projekt a hledá komparzisty a herce epizodních rolí do připravovaného muzikálu Raportér. Může jimi být kdokoliv, štěstí zkouším i já.

Vyprodané Sono centrum rozezní R&B a soul v podání Macy Gray

Brno – Když pořadatelé loni v říjnu oznámili koncert zpěvačky Macy Gray v brněnském Sono centru, věděli, že bude brzy vyprodaný. Přesto větší prostor nehledali – nechtěli totiž slevit z kvality zvuku, kterou Sono nabízí. Nakolik se technická dokonalost klubu propojí s vyhlášeným hlasovým uměním Macy Gray, se mohou fanoušci přesvědčit v sobotu, kdy tato americká R&B a soulová interpretka v Brně premiérově zazpívá.

Nulová střelba? Od biče trenér Zbrojovky raději upustil

Brno – Pouze jedinému střelci zatím v pěti jarních kolech blahopřáli k brance brněnští spoluhráči. Prosadil se jen Jakub Řezníček, který dal jediný gól Liberci. Při remíze 1:1 v Teplicích si vlastní branku vstřelil domácí Tomáš Vondrášek a ve třech posledních zápasech Zbrojovka uhrála bezgólovou remízu.

Dva školáky srazilo auto na přechodu v Novém Lískovci

Brno – Na chirurgii skončily dvě děti, které na přechodu v brněnské Rybnické ulici srazilo osobní auto. Nehoda se stala v pátek asi hodinu po poledni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies