„Český herec Hugo Haas, 1901–1968“ píše se velkými písmeny na malém náhrobku ze světle šedé žuly uloženém na hřbitově v Brně-Židenicích. Navrchu náhrobku leží hromada kamínků.

Nebýt šipek, které na něj odkazují, náhrobek by mezi velkými tmavými kameny okolních hrobů zapadl. „Haasův náhrobní kámen je trochu atypický tím, že je světlejší než ostatní náhrobky na židovském hřbitově. Ty se totiž zpravidla opracovávaly z tmavého kamene nebo černé žuly,“ uvedl znalec židovských památek Jaroslav Klenovský.

Neobvyklý kámen

Kromě toho u náhrobku leží květiny. „I to je na židovském hrobě neobvyklé. Tento novodobý trend začal až s prolínáním křesťanských a židovských zvyků od poloviny devatenáctého století,“ vysvětlil Klenovský.

Židé na hroby svých bližních kromě květin nepokládají ani svíčky. Podle historičky Mileny Flodrové místo toho úctu k mrtvému vyjadřují tak, že na jeho náhrobní kámen položí kamínek. „Tento zvyk pochází ještě ze starověku, když židé odešli z Egypta a putovali pouští. Své zesnulé pohřbívali do písku a vršili na jejich hroby kamení. Tak zabránili tomu, aby těla vyhrabala zvířata a zneuctila je,“ uvedla Flodrová.

Výčet zvláštností u náhrobku významného českého herce z doby první republiky nekončí. „Ostatky Huga Haase nejsou v hrobě, ale v urně přiložené k hrobu. Místo, u kterého Haasův náhrobek leží, ve skutečnosti patří jeho mamince Olze Haasové,“ objasnil správce židovského hřbitova Petr Špunar.
Překvapující na urně s popelem je, že ortodoxní židé se zpopelnit nenechávali. „Šlo o novotu, která se objevovala například u smíšených manželství. Židé respektovali přání nežidovského partnera, pokud chtěl být zpopelněn,“ sdělil znalec Klenovský. Dnes už je na židovském hřbitově dokonce celý urnový háj.

Poslední odpočinek

Hugo Haas si přál mít svůj poslední odpočinek v rodném Brně. „Od roku 1939 musel odejít do emigrace. Žil ve Spojených státech a tesknil po domově. Později se zase nemohl vrátit kvůli komunistickému režimu,“ řekl Klenovský. Podle něj žil Hugo Haas od šedesátých let ve Vídni proto, aby byl co nejblíže Brnu.

Přestože je nyní náhrobek Huga Haase téměř z poloviny zakrytý dvěma mladými jehličnany a na jeho původní barvě se podepsal zub času, návštěvníkům to nevadí. „Je to nejnavštěvovanější náhrobek našeho hřbitova,“ uvedl správce Špunar.

JANA BENIČÁKOVÁ